Geçmeyen Fakir karışım hatası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Aracınız
Civic FB7 2012
Reaktif carbon yaptırdım yaptırdım sonra herşey bitti araçta herşey negatif LPG de teklemeye başladı araç yakıt sarfiyatı arttı şehir içinde yolbilgisayarı 11.8 gösteriyor önceleri 6 civarındaydı şehir içi 35 lt LPG ile 300 km yapıyorum bazen 1 litre LPG ile 6 km yapıyor ,LPG filtre değişti ayarları tm ama değişik km lerde motor arıza ışıgı yanmaya başladı cihazda fakir karışım gösteriyor başka hata yok çekiş düşük sarfiyat yüksek yani devir 2500ikrn yb daki o gösterge en sona dayanıyor o yüzden yakıt tüketimi çok gösteriyor oksijen sensörü normal deniyor anlamlandıramadım başına bu tip olay gelen var mı 2012 fb7 subab ayarıda yapıldı yer kırıkkale yardım bilgi

Son düzenleme:
Çözüm
Bugün ki işlem LPG ecoyu sil baştan yeniden programladılar basıncı yüksek dedi, yüksek diyen şahıs daha öncede düşük deyip kendi yükseltmişti 🤣 sen yükselttin dedim kabul etmedi uzatmayım şimdilik yakıt değeri 6 lara düştü depoyu fulledim bakalım arıza ışığı yanar yanmaz yine burda paylaşırım girdiğim yer brc nin yetkili servisi eline tornavida cihaz alana bu yetki belgesi nadıl veriliyor anlamıyorum
Hocam asıl problem LPG kaynaklı usta problemi ise konu başlığı değişir.
Araç benzinde sağlıklı çalışıyor mu ilk buna bakmak lazım.
Ondan sonra sorunu LPG de arayın.
Benzinde şöyle ilk bu Carbondale sonra özel servise götürdüm ö.serviste bujiler değişti havafiltresi körüğü değişti boğaz kelebeği temizlendi tüm filtreler değişti ayarlarıno yaptım dedi motor ustası

Brc lpg ustası birdaha hataya düşerse sürüş esnasında bakalım dedi benzinde lpg ye de sürüş teknikleri bakalım dedi anlamsdığım lpg ayarı sürüş esnasında yapılırlken benzin içinde ayselayabilirmi

Belki LPG enjektorleri tıkanmış olabilir.
Yada başka bir sorun da olabilir.

Araci benzinde kullanmayı denediniz mi.
Oksijen sensörü yada katalitik gibi parçalarda arıza oluştuysa araç hem benzinde hem de LPG'de düzensiz çalışır arıza kodu verir.
Benzinfe 80km filan kullandım bi sorun rastlamadım lpg ye aldım 140km sonra arıza fakir karışımı hatası yandı
Oksijen sensörü yada jatalik olsa onun kodu farklı değilmi o yanar ysda yanmaması ihtimali varmı 3 4 defa fakir karışımdan dolayı çıkıyor hata

Benzinfe 80km filan kullandım bi sorun rastlamadım lpg ye aldım 140km sonra arıza fakir karışımı hatası yandı
Oksijen sensörü yada jatalik olsa onun kodu farklı değilmi o yanar ysda yanmaması ihtimali varmı 3 4 defa fakir karışımdan dolayı çıkıyor hata
Lpg servis enjektör bişey yok diyor anlamadım ki

Anladığım kadarıyla araç benzinde sorunsuz kullanılabiliyor.

Katalitikte veya oksijen sensöründe arıza varsa ışıkla birlikte arıza kodu vermesi lazim.
Fakat bazen de oksijen sensörü hata vermeyip yanlış okuma yapıp zengin yada fakir karışım gösteriyor olabilir.

Bir müddet benzinde kullanın. Aracın performansı, yakıt tüketimi, çalışma düzeni, arıza lambası yakıyor mu bir kontrol edin.

Elm327 gibi cihazlarla sensör verilerini ve arıza kodlarini kontrol edebilirsiniz.

Reaktif carbon yaptırdım yaptırdım sonra herşey bitti araçta herşey negatif LPG de teklemeye başladı araç yakıt sarfiyatı arttı şehir içinde yolbilgisayarı 11.8 gösteriyor önceleri 6 civarındaydı şehir içi 35 lt LPG ile 300 km yapıyorum bazen 1 litre LPG ile 6 km yapıyor ,LPG filtre değişti ayarları tm ama değişik km lerde motor arıza ışıgı yanmaya başladı cihazda fakir karışım gösteriyor başka hata yok çekiş düşük sarfiyat yüksek yani devir 2500ikrn yb daki o gösterge en sona dayanıyor o yüzden yakıt tüketimi çok gösteriyor oksijen sensörü normal deniyor anlamlandıramadım başına bu tip olay gelen var mı 2012 fb7 subab ayarıda yapıldı yer kırıkkale yardım bilgi

Hocam bence bazı yanlışlıklar var. İlk olarak onlara açıklık getirmek gerek.

Şehir içinde atmosferik bir Civic aracın 6 litre göstermesi mümkün değildir.
O sizin uzun vadede karma tüketiminiz olabilir.

Araca işlem yapılıp akü kutup başları söküldü ise bu sıfırlanmıştır. Size ondan dolayı fazla yakıt gibi geliyordur.

Yukarıdaki yakıt sarfiyat ekranı sizi yanıltır. Kalkışlarda 20 litreyi de görmeniz mümkün.

35 litre ile şehir içi trafikte 300 km. gidebiliyorsaniz bu normal bir rakamdır.

Ekrana göre değil de pompaya göre ölçüm yapın.

Aracın performansı benzinde de mi düşük?

Bana göre aracınızda sadece LPG'de fakir karışım var ve az yakıt çok hava ile çalıştığı için performansı da size bu yüzden zayıf geliyor. Bu nedenle de fakirde çalıştığı için arıza ışığı yakıyor..

İyi bir LPG ayarı ile sorununuz çözülebilir.

Son düzenleme:
Hocam bence bazı yanlışlıklar var. İlk olarak onlara açıklık getirmek gerek.

Şehir içinde atmosferik bir Civic aracın 6 litre göstermesi mümkün değildir.
O sizin uzun vadede karma tüketiminiz olabilir.

Araca işlem yapılıp akü kutup başları söküldü ise bu sıfırlanmıştır. Size ondan dolayı fazla yakıt gibi geliyordur.

Yukarıdaki yakıt sarfiyat ekranı sizi yanıltır. Kalkışlarda 20 litreyi de görmeniz mümkün.

35 litre ile şehir içi trafikte 300 km. gidebiliyorsaniz bu normal bir rakamdır.

Ekrana göre değil de pompaya göre ölçüm yapın.

Aracın performansı benzinde de mi düşük?

Bana göre aracınızda sadece LPG'de fakir karışım var ve az yakıt çok hava ile çalıştığı için performansı da size bu yüzden zayıf geliyor. Bu nedenle de fakirde çalıştığı için arıza ışığı yakıyor..

İyi bir LPG ayarı ile sorununuz çözülebilir.
Can çsın kardeşim 4 defa fakir karışımdan hata verdi herseferinde lpg ayarı yapılıypt bir defa komple beyni yeniden programladılar mesele yakıt sarfiyatından ziyade motor arıza kodu fakir karışım gösteriyor moturvudan geldim şimdi benzinle akakalı hiç bir sorun yok ilk motor bakımından sonra lpg ayarına bu götürmüştü orda lpg deposuna lpg katkısı kattığını söyledi bu katlı lpg enjektörünü tıkamış olabilirmi tıkalı olsa cihaz da görünmesin bu

Anladığım kadarıyla araç benzinde sorunsuz kullanılabiliyor.

Katalitikte veya oksijen sensöründe arıza varsa ışıkla birlikte arıza kodu vermesi lazim.
Fakat bazen de oksijen sensörü hata vermeyip yanlış okuma yapıp zengin yada fakir karışım gösteriyor olabilir.

Bir müddet benzinde kullanın. Aracın performansı, yakıt tüketimi, çalışma düzeni, arıza lambası yakıyor mu bir kontrol edin.

Elm327 gibi cihazlarla sensör verilerini ve arıza kodlarini kontrol edebilirsiniz.
Bu cihazım yok özel serviste bakıyorlar hata tek fakir karışım

Yetkili servise gitsem donumuza kadar alırmı baştan mı imal eder aracı yapacağı işlemi yapmadan önce onay alıyormu hiç girmedim yetkili servise

Enjektörler kontrol edilmeli.
Ayrıca aracınızdaki PCV valfi de kontrol edilmeli.

Aracın ecusunu güzel bir reset atmak lazım. ECU'dan dolayı bir karışıklık yaşanıyor da olabilir. Boğaz kelebeği temizliği sonrası adaptasyon yapılmalıdır.
Honda servisi bu tarz arızayı çözebileceğini düşünmüyorum. Hem tamirci hemde elektronik bilgisi lazım.
Zorunda burda fakir katışım dışında hiç bir arıza kodu vermiyor arızanın fajir katışımın şu parça oksijen sensörüi yada başka bir arızadan olduğunu gösterir hiç bir kod düşmüyor sadece 0171 kodu var

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri