S modunda yokuş inmek

Aracınız
Civic FC5 2017
S modunda yokuş inerken devirin her firene basıldığında yükselmesi motor fireni işlevi gördüğünü mü gösterir. Arabanın hızlanması yavaş oluyor bu şekilde yapınca. Firen balatalarının ömrünün uzamasını sağlıyor mu? Aceba yanlış mı uyguluyorum. Fikirleriniz?

SM-A705FN cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Kişisel görüşümdür;
aracı kompresyona bindirip, motoru subaplardan egzantiriğe kadar sıkıştırmak ve yormaktansa 300 liralık fren balatasını harcamak, bitirmek daha sağlıklı ve akılcı geliyor bana. Kompresyon ana yavaşlama yöntemi değil, frenle birlikte bu yöntemi kullanmak daha güvenli durmak için gerekli diyenler elbette olacak, dedim ya benim kişisel görüşüm. Varsın fren balatası erken bitsin, motor yorulmasın ve hırpalanmasın. Fren sisteminin revizesi, motora göre daha ucuz ve pratik.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
S moduna almanız şart değil. Araç eğimli yolda olduğunu biliyor zaten siz biraz fren yapsanız bile D konumundayken de deviri yükseltiyor.

ben de @ufukyus gibi düşünüyorum. Fren yaptığımda devir yükselince kulakçıktan vites arttırıp, deviri düşürüp, motora ve ya şanzımana gereğinden fazla yük bindirmeden; yine frenle yavaşlama sağlıyorum.

Aracınız
Civic FC5 2017
Çok rampa inişlerde firenin ısınıp tutmama riski de var üstad bu da tehlikeye neden olabilir. Bu da ihtimaller içerisinde. Hem firen hemde motor firenin ay anda kullanarak inmek en mantıklısı gibi...
Kişisel görüşümdür;
aracı kompresyona bindirip, motoru subaplardan egzantiriğe kadar sıkıştırmak ve yormaktansa 300 liralık fren balatasını harcamak, bitirmek daha sağlıklı ve akılcı geliyor bana. Kompresyon ana yavaşlama yöntemi değil, frenle birlikte bu yöntemi kullanmak daha güvenli durmak için gerekli diyenler elbette olacak, dedim ya benim kişisel görüşüm. Varsın fren balatası erken bitsin, motor yorulmasın ve hırpalanmasın. Fren sisteminin revizesi, motora göre daha ucuz ve pratik.

Aracınız
Civic FC5 2018
Çok rampa inişlerde firenin ısınıp tutmama riski de var üstad bu da tehlikeye neden olabilir. Bu da ihtimaller içerisinde. Hem firen hemde motor firenin ay anda kullanarak inmek en mantıklısı gibi...

Doğru söyluyorsunuz. Ancak ben genel kullanımlarda kompresyonla frenlemeyı doğru bulmadığımı ıfade etmek ıstedım.

Ltf

Aracınız
Civic FC5 2016
Kişisel görüşümdür;
Hocam zaten kompresyon olayı da 3000-4000 civarı oluyor max. İçerde yanma işlemi olmadığı için motora herhangi bir zararı olacağını sanmıyorum. Tek korkum şanzımana yük binmesi. Cvt şanzıman sonuçta dişli olmadığından kayışa bir zararı veya ek yükü olup olmayacağını bilsem ona göre davranırım. Ama dediğim gibi motora hiç bir zararının olacağını sanmıyorum patlama olmadığı için.

Geri