Sert Frende Yumuşama Problemi

Aracınız
Civic FD6 2011
Arkadaşlar merhaba, 2011 otomatik FD6 var bende. Bu sene haziranda aldım. Ağustosta periyodik bakımını yaptırdım ön balatalar değişti arkalar iyi dendi.
Aldığımdan beri arabanın fren hissiyatını sevemedim bir türlü. Aniden bastığımda titreme yapıyor hadi bunu abs devreye giriyor diye sorun etmiyorum. Ama başıma iki kere şöyle birşey geldi. Tümseğe yaklaşırken sert fren yaptım fren baya bir titredi sonra kendini geriye doğru saldı ve yumuşadı. İlkinde hemen aracı el freni ile durdurup kontak kapattım. İkincisinde ise freni bırakıp tekrar bastım sertti. Açıkçası bu durum beni biraz korkuttu özellikle ilkinde. Böyle birşey başına gelen var mı neden kaynaklanıyor olabilir ya da normal mi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Fren hidrolik yağı değişimi yaptırmadınız mı ? Sistemde hava da olabilir fren hidroliğinden de olabilir. Sık abs devreye giriyorsa lastiklerde sıkıntılı olabilir.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Arkadaşlar merhaba, 2011 otomatik FD6 var bende. Bu sene haziranda aldım. Ağustosta periyodik bakımını yaptırdım ön balatalar değişti arkalar iyi dendi.
Aldığımdan beri arabanın fren hissiyatını sevemedim bir türlü. Aniden bastığımda titreme yapıyor hadi bunu abs devreye giriyor diye sorun etmiyorum. Ama başıma iki kere şöyle birşey geldi. Tümseğe yaklaşırken sert fren yaptım fren baya bir titredi sonra kendini geriye doğru saldı ve yumuşadı. İlkinde hemen aracı el freni ile durdurup kontak kapattım. İkincisinde ise freni bırakıp tekrar bastım sertti. Açıkçası bu durum beni biraz korkuttu özellikle ilkinde. Böyle birşey başına gelen var mı neden kaynaklanıyor olabilir ya da normal mi.
Merhaba hocam. Örneğin trafik ışıklarında ayağınız frende beklerken fren pedalı siz daha fazla basmasanız bile kendiliğinden aşağıya doğru iniyor mu? Yani fren boşaltıyor hissiyatı oluyor mu?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Fren hidroliğinizi test cihazı ile ölçüm yaptırın. Büyük ihtimal değişim zamanı gelmiştir. Genelde değişmez diye düşünülür. Honda'larda yumuşak bir fren pedalı hissiyatı vardır. Fakat pedal pat diye düşüyor ise sistemde hava olabilir. Lastikler yere tutunamaz ise Abs hemen devreye girer.

Aracınız
Civic FD6 2011
Merhaba hocam. Örneğin trafik ışıklarında ayağınız frende beklerken fren pedalı siz daha fazla basmasanız bile kendiliğinden aşağıya doğru iniyor mu? Yani fren boşaltıyor hissiyatı oluyor mu?
Merhaba, yok öyle bir sorun yaşamadım. Siz yaşadınız mı, benim sorunumla bir bağlantısı mı var acaba.

Aracınız
Civic FD6 2011
Yetkili serviste fren balataları, diskleri ve fren hidrolik yağını değiştirin. Lastikleri de Continental Premium Contach 6 serisi kullanın.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Periyodik bakımda arka balatalar iyiydi ön balatalar değişmişti. Geçen bakımı yapan İzmir Honda'daki ustaya sordum sen balataları dışardan kendin getirdin onlar kötü çıkmış olabilir dedi. Getirdiğim balatalarda Bosch yani. Dışarıdan iki ustaya sordum yaşadıkların normal dedi.

Aracınız
Civic FD6 2009
Kronik sorun diye tabir edilen ABS sorunu olabilir. Erken ABS devreye girmesi Benim başıma gelmedi ama başına gelenler ne yaptıysa kurtulamadı. Facebook gruplarda bununla ilgili bayağı şikayet var. Tek çözüm ABS beyni tamiri olarak gözüküyor. Tabi sizin sorun bahsettiğim sorun olmayabilir.

Aracınız
Civic FD6 2011
Fren hidroliğinizi test cihazı ile ölçüm yaptırın. Büyük ihtimal değişim zamanı gelmiştir. Genelde değişmez diye düşünülür. Honda'larda yumuşak bir fren pedalı hissiyatı vardır. Fakat pedal pat diye düşüyor ise sistemde hava olabilir. Lastikler yere tutunamaz ise Abs hemen devreye girer.
Bakımda hidroliğe bakmışlar iyiydi dediler geçen sorduğumda. Sizin dediğinizin aksine benim arabamın fren hissiyatı hep sert. Yani ilk dokunuştan itibaren sert hissediyorum freni. Baya bir güç uyguluyorum frenleme esnasında. Pedal pat diye düşmüyor yani ani bir fren boşalmış hissiyatı almıyorum dediğim gibi önce abs titremesi sonrasında yavaşca geriye salınım hissediyorum.

Geri