Sert Frende Yumuşama Problemi

Aracınız
Civic FD6 2011
Arkadaşlar merhaba, 2011 otomatik FD6 var bende. Bu sene haziranda aldım. Ağustosta periyodik bakımını yaptırdım ön balatalar değişti arkalar iyi dendi.
Aldığımdan beri arabanın fren hissiyatını sevemedim bir türlü. Aniden bastığımda titreme yapıyor hadi bunu abs devreye giriyor diye sorun etmiyorum. Ama başıma iki kere şöyle birşey geldi. Tümseğe yaklaşırken sert fren yaptım fren baya bir titredi sonra kendini geriye doğru saldı ve yumuşadı. İlkinde hemen aracı el freni ile durdurup kontak kapattım. İkincisinde ise freni bırakıp tekrar bastım sertti. Açıkçası bu durum beni biraz korkuttu özellikle ilkinde. Böyle birşey başına gelen var mı neden kaynaklanıyor olabilir ya da normal mi.

Aracınız
Civic FD6 2011
Kronik sorun diye tabir edilen ABS sorunu olabilir. Erken ABS devreye girmesi Benim başıma gelmedi ama başına gelenler ne yaptıysa kurtulamadı. Facebook gruplarda bununla ilgili bayağı şikayet var. Tek çözüm ABS beyni tamiri olarak gözüküyor. Tabi sizin sorun bahsettiğim sorun olmayabilir.
Evet olabilir. Dediğiniz gibi bazen erken devreye giriyor bazende girmiyor. Yani bazen özellikle orta hızda giderken sert ve hızlı basıyorum ama titreme yok, bazende yavaş gitmeme ve ani basmama rağmen devreye giriyor. Biraz garip çalışıyor sanki.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Bakımda hidroliğe bakmışlar iyiydi dediler geçen sorduğumda. Sizin dediğinizin aksine benim arabamın fren hissiyatı hep sert. Yani ilk dokunuştan itibaren sert hissediyorum freni. Baya bir güç uyguluyorum frenleme esnasında. Pedal pat diye düşmüyor yani ani bir fren boşalmış hissiyatı almıyorum dediğim gibi önce abs titremesi sonrasında yavaşca geriye salınım hissediyorum.
O zaman Fren servosu (westinghause) problemi olabilir. Araç çalışmaz iken fren pedalına basıp çekerek zamanla sertleşmesi lazım. Westinghouse ise araç çalışır iken pedalı basıp çektiğinizde pedalın yumuşamasını sağlar. Sabah ilk kilometrelerde hafif sertlik devam eder sonra açılır. Problemle ilgili hidrolik kaçağı veya fren servosu diyaframı yağlanmış olabilir.

Arıza Kontrolleri

Westinghouse motor çalıştığında çalışan bir sistem olması nedeniyle arıza konusunda kendini hızlı bir şekilde gösterebilir. Bunun için belirli arıza kontrolleri yapmanız yeterli olacaktır. İlk olarak araç çalışır durumdayken motoru stop ettirin ve fren pedalına birkaç kez basın. Bu işlemi yapmanız halinde fren pedalı pompalanacaktır. Yaklaşık olarak üçüncü basışınızdan sonra fren pedalı sertleşmez ise westinghouse fren sisteminde arıza olmadığını anlayabilirsiniz.

Arıza kontrollerinde ikinci yöntemde, aracın stop ettirilmesi gerekmektedir. Motor çalışması durdurulduğunda ilk yöntemde olduğu gibi fren pedalına basarak pompalama işlemi yapılması sağlanmalıdır. Bu işlem sonucunda fren sertleşmesi gerekmektedir. Fren pedalına basılı halde araç çalıştırıldıktan sonra fren pedalı yumuşar ise westinghouse fren sistemi arızası bulunmamaktadır.

Fren pedalına basılması halinde hava duyulması ve araçtan belirli orantıda ses gelmesi halinde bu durum Westinghouse kaynaklı olabilir. Aynı zamanda frene basıldıkça freninizin şişmesi gibi durumları bu noktada hissedebilirsiniz. Vakum pompasını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bozulması halinde patlama ya da arızalanma meydana gelmektedir. Bu durumda Westinghouse fren sistem değişiminin yapılması gerekmektedir.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Merhaba, yok öyle bir sorun yaşamadım. Siz yaşadınız mı, benim sorunumla bir bağlantısı mı var acaba.
Eşimde Hyundai getz var, fren pedalı aşağı inme problemi yaşıyorduk, fren ana merkezi değiştirdik problem çözüldü. Bu sebeple sormuştum.

Geri