Siyah araç sorunsalı

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar merhaba bildiğiniz üzere 2008 fd6 dream 90 bin km.de olan mevcut aracım yaşı itibariyle boyasinda bazi bolgelerde hafiften gunes yaniklari basladı. Aracimdan memnunum fakat tek memnun olmadigim konu rengi. Sizce aracımı satayım mı yoksa iyi bir pasta cila ve seramik mi yaptırayım. Bu konuda ozellikle siyah renk araca sahip arkadaslar tecrubelerini aktarırsa cok mutlu olurum. Degerli yorum ve oylarınız için teşekkür ederim. :)
20200814_223017.jpg

Son düzenleme:

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Ben sat kurtul oyunu kullandım hocam ama alacağın arabayi bulmadan bu zamanda satma benden bir öneri. Ben Haziran sonunda arabami sattım ciddi zorluklarla karşılaştım.
Evet satmak bir dert almak bin dert. Aractan da memnun olunca bir yanim seramik bir yanim sat diyor. Uzerine bir miktar koyup model yukseltme gibi bir durum da suan icin yok 1 sene beklemem lazim. cok kararsiz kaldim :)

Aracınız
Civic FC5 2020
Evet satmak bir dert almak bin dert. Aractan da memnun olunca bir yanim seramik bir yanim sat diyor. Uzerine bir miktar koyup model yukseltme gibi bir durum da suan icin yok 1 sene beklemem lazim. cok kararsiz kaldim :)

Hocam satıp da aynı aracı alamamak var. Sizin için çok büyük sorun yaratmıyorsa ve model yükseltmeyeceksende bence dursun ama bir arkadaş tavsiyesi alacağınız arabayi bulmadan satmayın.?

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Neden seçeneklerde komple boya yok? Değiştirme niyetiniz yoksa bu da düşünülebilir.
Güzel bir soru sordunuz hocam. Ancak komple boyatmam durumunda değer kaybı ve alıcı açısından soru işaretleri oluşacak. Ülkemizde halâ bu ön yargıyı kıramadık malesef. O yüzden bu seçeneği eklemedim fakat sizin icin yeniden secenekleri duzenledim hocam :ROFLMAO:

Aracınız
Civic FD6 2010
Fikrim sabit ; :)
Aracı komple boyatacak olursanız boya öncesi akredite (yasal düzende geçerli) bir yerden detaylı eksper raporu alın bence ve bol foto. Boya sonrası olası satış durumunda bu raporu fotoğrafları sunarsınız, inanmayacak olursa da kendisi yine akredite bir ekspere götürür ve ikna olur. Ki bence hep uygulanması gereken yöntemde budur.

Aracı bu haliyle satacak olursanız, alacağınız araba yine 2. el olacak ise düşünmek lazım, sadece kaporta kusurları için bu olası mekanik kusur riskine değer mi ? (piyasa zaten uçmuş)

Allah hayırlı müşteri nasip etsin :)

Benim aracım da siyah, yıkadıktan sonra mis gibi (2 gün için sadece :) ), yine de 2 hafta temiz duracak beyaz renkten daha tatmin edici. Aracım 2010 model 170bin km. Yine başka bir konuda demiştim araba "amaç" mı "araç" mı ? Amaç diyecek olan arkadaşları da anlar , hobi derim. Benim için ise araç. Kaporta kusurundan dolayı ben asla elden çıkarmayı düşünmem. Komple boya isterse de yukarıdaki alıntı yorumumu takip ederim. 10 yaşında, rengi siyah , 170bin km yol yapmış araçta boyayı kusur yapan "ölücü alıcıdır".

Aracımdaki kaporta kusurları;
  • Sol marşpiyer tam boy çizik ve göçük. Paslanmaması için geçici olarak boyamıştım. (750tl)
  • Bagaj kapağı logo üstü 1 parmak boyu göçük ve rötuş boyalı (250tl)
  • Sol ön çamurluk vernik kusması var,benden önceki kazasından olan kalitesi boya işlemi sanırım. Polisaj ile biraz giderdim şimdilik. (500tl)
  • Ön tampon far altı hizalarında güneş yanıkları var.(500)
  • Sağ arka kapı kamyon kasasına sürme sonrası çizik biçiminde(yaklaşık 40cm) ezik ve rötuş boyası var. (750tl)
  • Başka bir sürtme kaynaklı, sağ marşpiyer sonu kapı hizası sürtme kaynaklı rötuş boyası var. (200tl)
  • Aracın tamamında ince ince fırça çizik izleri var.(500tl)
  • Kaputta 2-3 mm genişliği geçmeyen göçük olmayan taş izleri var.(250tl)
Liste kabarık görünse de bunlar benim için bu yaş ve km deki araç için kafama takılacak konular değil. Ara ara bunlar için ayır ayrı fiyat almıştım ve parantez içerisinde bugünün ederi ile yanlarına yazdım, hepsini tek bir yere tek seferde yaptırsam muhtemelen %25 de fiyat düşer. Satarken de piyasasından bu kadar altını yazarım düşünüyorum. Ha yaptırıp satarsam üzerine daha da ekler satarım. Genelin temiz araba anlayışı malum içi dışı cilalı araba.

Özet ile kaporta için girilecek riske değmez diyorum.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Fikrim sabit ; :)

Benim aracım da siyah, yıkadıktan sonra mis gibi (2 gün için sadece :) ), yine de 2 hafta temiz duracak beyaz renkten daha tatmin edici. Aracım 2010 model 170bin km. Yine başka bir konuda demiştim araba "amaç" mı "araç" mı ? Amaç diyecek olan arkadaşları da anlar , hobi derim. Benim için ise araç. Kaporta kusurundan dolayı ben asla elden çıkarmayı düşünmem. Komple boya isterse de yukarıdaki alıntı yorumumu takip ederim. 10 yaşında, rengi siyah , 170bin km yol yapmış araçta boyayı kusur yapan "ölücü alıcıdır".

Aracımdaki kaporta kusurları;
  • Sol marşpiyer tam boy çizik ve göçük. Paslanmaması için geçici olarak boyamıştım. (750tl)
  • Bagaj kapağı logo üstü 1 parmak boyu göçük ve rötuş boyalı (250tl)
  • Sol ön çamurluk vernik kusması var,benden önceki kazasından olan kalitesi boya işlemi sanırım. Polisaj ile biraz giderdim şimdilik. (500tl)
  • Ön tampon far altı hizalarında güneş yanıkları var.(500)
  • Sağ arka kapı kamyon kasasına sürme sonrası çizik biçiminde(yaklaşık 40cm) ezik ve rötuş boyası var. (750tl)
  • Başka bir sürtme kaynaklı, sağ marşpiyer sonu kapı hizası sürtme kaynaklı rötuş boyası var. (200tl)
  • Aracın tamamında ince ince fırça çizik izleri var.(500tl)
  • Kaputta 2-3 mm genişliği geçmeyen göçük olmayan taş izleri var.(250tl)
Liste kabarık görünse de bunlar benim için bu yaş ve km deki araç için kafama takılacak konular değil. Ara ara bunlar için ayır ayrı fiyat almıştım ve parantez içerisinde bugünün ederi ile yanlarına yazdım, hepsini tek bir yere tek seferde yaptırsam muhtemelen %25 de fiyat düşer. Satarken de piyasasından bu kadar altını yazarım düşünüyorum. Ha yaptırıp satarsam üzerine daha da ekler satarım. Genelin temiz araba anlayışı malum içi dışı cilalı araba.

Özet ile kaporta için girilecek riske değmez diyorum.
Aslinda yapmak istedigim sey tam olarak aracın tüm ezik göçüğünü düzelttirip iyi bir yerde fırın boya ile komple boyatmak. Bu işlem yaklaşık 7-8 bin TL civarı tutacak ve satarken de araç komple boyalı olacak dediginiz gibi %25 maddi zarar oluşacak. Bunu göze alamıyorum :D

Aracınız
Civic FD6 2010
tek seferde yaptırsam muhtemelen %25 de fiyat düşe
Bu rakamdan kastım, ilgili boya bakımının tek bir yere yaptırılması durumunda ayrı ayrı yapılmasına kıyas ile düşecek fiyat. Yoksa bunları yaptırınca aracın değerinde %25 gibi bir düşüş bence çok fazla. Aracınızı km si yaşına göre düşük tamamını boyatma bunu amorti eder sanıyorum. Ancak tamamını boyatmayı düşünmek aynı zamanda arabaya 5 sene daha binmeyi düşünmek bence, ben size sorayım.

5 sene daha bu araca binecek misiniz ?

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Bu rakamdan kastım, ilgili boya bakımının tek bir yere yaptırılması durumunda ayrı ayrı yapılmasına kıyas ile düşecek fiyat. Yoksa bunları yaptırınca aracın değerinde %25 gibi bir düşüş bence çok fazla. Aracınızı km si yaşına göre düşük tamamını boyatma bunu amorti eder sanıyorum. Ancak tamamını boyatmayı düşünmek aynı zamanda arabaya 5 sene daha binmeyi düşünmek bence, ben size sorayım.

5 sene daha bu araca binecek misiniz ?
Km.nin düşük olması sebebiyle rahat 5 sene binebilirim diye düşünüyorum hocam. Aracım her ne kadar dream paket te olsa beklentilerimi karşılıyor aslında. Sizdeki siyah fd6'ya daha önce seramik yaptırdınız mı? Araç seramikle kozmetik olarak nasıl olur.

Geri