Son zamanlarda ki CVT Kötüleme konuları..

Aracınız
Civic FC5 2018
Son zamanlarda enteresan konular açılıyor. FC kasa araçlarda kronik CVT sorunu varmış gibi lanse ediliyor.
Arkadaşımızın biri 2 yılda 90.000 km yapmış. 4 bakıma gitmemiş. Şanzımanda sorun çıkmış ve "inanamadım" tarzında bir paylaşım yapmış.
arkadaşın mantığına göre 10 bakıma da gitmese o şanzımanın bozulmaması gerekiyordu sanırım.

Bir diğer arkadaş CVT araca yazılım yaptırmış. Dip gaz uçup kaçmaya çalışmış. Arızalanınca Bu arabalar yaramaz tarzında paylaşımlarda bulunuyor.

2016 sonundan 2020 Kasım ayına kadar toplam yaklaşık 112.000 adet Civic FC kasa satıldı.

Şanzıman indiren maksimum araba sayısı 30-40 bile yoktur. Taksici arkadaşımın arabası şuan 530.000 km de. 2 yılda bir CVT yağı değiştiriyor araba banamısın demiyor.
Lütfen bir şeyi araştırmadan konu açmayalım.
Arıza olabilir. Ama bu kronik herkeste var vs demek doğru değil. Aracı bakıma sokmamışsın ya da hunharca kullanmışsın. Ondan sonra Bu arabalar sorunlu..

Yapmayın arkadaşlar.
KATILIYORUM! Arkadaşlar adminler yardımcı olsun bize lütfen. Sadece şu forumda kaç tane fc5 sahibi var? Kaçında şanzıman arızası çıkmış? Benim gördüğüm 2.

Bence Honda ilerde bu kayış değiştirmeyi periyodik bakıma alabilir. 200 bin km de bir falan. Fiyatı da 3-5 bin arası olabilir tahminim.

Aracınız
Civic FC5 2020
Selamlar, 10bin bakımı yaptırdığım zonguldak bayisinde temsilciyle biraz muhabbet fırsatı bulmuştum.Bayiye fc5 kasa olarak sadece zincir kıran 1 araç gelmiş oda taksiymiş.Servis bakımlı diyede yardımcı olmuşlar ama detayını bilmiyorum.Belki sayı daha fazladır yanlış bilgi vermiştir bilemiyorum ama doğruysa orana vurunca kötü düşünecek bir durumda değiliz.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Selamlar, bir önceki aracım mazda 3 skyactiv idi. Mazda forumunu da takip ediyordum (halen etmekteyim) Orda da şanzıman sorunu yaşayan kişiler vardı ki tam otomatik bir şanzımandan bahsediyoruz. Hatta orana vurursak şuan 2 kişide çıkmış diyorduk ya, orda en az 10 kişide vardı ki mazda nın yılda sattığı rakamı honda ayda 2 katı satıyordur. Bence bu kadar abartmanın anlamı yok, düzgün kullan bakımını aksatma sıkıntı yaşamazsınız.

Redmi Note 7 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Öyle bir şey yaparsa daha önceden kayış koparan arabaları ücretsiz tamir etmesi gerekiyor başı belaya girer mahkemelik olur.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hep şu @İsmail Beşiroğlu kardeşinin yüzünden başladı bu CVT kötüleme işi :D :D
@İsmail Beşiroğlu hocamın mesajlarında kötüleme gibi bir amaç kesinlikle görmedim. Arıza yapan araçta 135bin km.de idi, pek az km.de değil.

Yanlız forumda şanzıman ile arıza kelimesi yanyana geldiğinde ve üstüne biraz tartışıldığında hemen kıyamet kopuyor, araçlarımızdan dayanıklılık olarak biraz fazla beklentimiz var gibi ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Selamlar, bir önceki aracım mazda 3 skyactiv idi. Mazda forumunu da takip ediyordum (halen etmekteyim) Orda da şanzıman sorunu yaşayan kişiler vardı ki tam otomatik bir şanzımandan bahsediyoruz. Hatta orana vurursak şuan 2 kişide çıkmış diyorduk ya, orda en az 10 kişide vardı ki mazda nın yılda sattığı rakamı honda ayda 2 katı satıyordur. Bence bu kadar abartmanın anlamı yok, düzgün kullan bakımını aksatma sıkıntı yaşamazsınız.

Redmi Note 7 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
2016 yılında satın almak için görüştüğüm 3 kişininde şanzımanlarının değiştiğini öğrenmiştim, bundan ötürü şanzımanına güvenemediğim için Mazda3 3.nesil alamamıştım :)

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Şanzıman set olarak geliyor, yedek parça olarak kayış satılmıyor. Bu sebeple değişimi yok serviste. Ya da arızalanın yerine takılabilecek bir kayış yok satılan yetkili serviste.

Hep şu @İsmail Beşiroğlu kardeşinin yüzünden başladı bu CVT kötüleme işi :D :D
Yani kardeşimin CVT arızasıyla bir gündem oluştu. Orada korkanlar oldu. Yetkili servis bakımlı bir şanzımandı neticede. Şanzımanın maliyeti de göz önünde bulundurulunca korkuyor insanlar ister istemez. Ben arıza oranı az vs. desem de korkan korktu bir kere konuda?

Bakım ve kullanım hususunda dikkat edilmesi gerekenleri bilirseniz sıkıntı olmaz. Bunun dışında korkulacak bir şeydir her zaman şanzıman arızası.

"CVT şanzıman arızası inanamadım" konusunda da kullanıcıya hak verdim açıkçası. Empati kurmak gerek. Sizin başınıza gelse n'olurdu ? Her halükarda "sorunsuz" diye bindiğiniz aracın 50-60bin'lik masraf açması sürpiz olur elbette.

Son düzenleme:
Geri