Subap ayarı mı önce yapılır LPG ayarı mı?

Aracınız
FB7 Katalizatör ve Oksijen Sensörü Arızası nedeniyle aracımda motor lambası ışığı yanıyor zaten bu konuyla alakalı detayları şuraya yazdım malesef net kesin çözüm yok şimdilik. Bunun çözümüyle alakalı lpg ayarı yaptırmaya karar verdim öncelikle ama aracı yeni aldığım için sübap ayarından emin değilim onu da yaptırmayı düşünüyorum bu nedenle hangisinin önce yapılması gerekir birini yaptırırken diğerini bozar mıyım önerileriniz nelerdir?

zero

0
konuya dair bir tecrübe sahibi değilim.
ama mantıken : LPG ya da benzin sistemindeki ayarlar subaplar düzgün çalışmadığı sürece doğru sonuç vermeyecektir. sübap zamanlaması yakıtın silindire girişini ve egzozun atılışını ayarlayan sistem. öncelikle sübapların doğru zamanlama ile çalışması gerekir. tabi iyi bir motor ustası ne der bu konuda ona bakmak lazım.

neasy

0
Aracınız
Subap ayarı sonrası hemen LPG ayarı yaptırın diyor ustalar. O yüzden önce subap ayarı sonra LPG ayarı. Benim araçta subap ayarı öncesi silkeleme yapıyordu. Subap ayarı sonrası epey azaldı.

Lenovo A7020a48 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Ben subap ayarından sonra lpg ayarına gerek duymadım çünkü araçta herhangi bir anormallik yoktu.Eski ayarla devam ediyorum.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
FB7 Katalizatör ve Oksijen Sensörü Arızası nedeniyle aracımda motor lambası ışığı yanıyor zaten bu konuyla alakalı detayları şuraya yazdım malesef net kesin çözüm yok şimdilik. Bunun çözümüyle alakalı lpg ayarı yaptırmaya karar verdim öncelikle ama aracı yeni aldığım için sübap ayarından emin değilim onu da yaptırmayı düşünüyorum bu nedenle hangisinin önce yapılması gerekir birini yaptırırken diğerini bozar mıyım önerileriniz nelerdir?

Sübap ayarı yanlış yada bozuk olan araca lpg ayarı yaparsınız, o an lpg doğru çalışır ama bozuk olan sübaplarınıza göre. Gidip sübap ayarı yaptırdığınızda lpg yine ayarsız hale gelir. Önce sübap ayarı yapılır, zaten lpg ustanız iyiyse ve istediği ayarı yapamıyorsa size gidip sübap ayarı yaptırmanızı söyler

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Aracı ilk ustam kullandıgında çekişi zayıf duruyor subap ayarı yapalım demişti daha yaptırmadım bugün lpg ayarına gittim tüm ayarlar normal görünüyor dedi bir ayar yapmadı acaba subap ayarına gitsem lpg ayarını bozar mıyım kararsız kaldım

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Merhaba, önce subap ayarı yaptırıp biraz km yaptıktan sonra lpg ayarı yaptırmak gerekiyor hocam. Zaten ustanıza gider iseniz sizi yönlendirecektir

HTC U11 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Selamlar,

Arkadaşlar benim bildiğim bu araçlarda (yeni nesil motorlarda) supap ayarı yapılmıyor ki bu süreç yaklaşık 2005 model ve sonrası zamanları kapsıyor.

Bir soru dikkatimi çekti, lpg ayarından sonra supap ayarı bozulur mu demiş arkadaşımız, lpg ayarı ile supap ayarının uzaktan yakından alakası yok. Supap, bildiğimiz çeşme mantığıyla çalışır ayarı otomatiktir lpg ayarı yapılması supaplara etki etmez , lpg ayarını yaptığınızda supaplar aracılığı ile yanma odasına giden hava yakıt karışımını ayarlarsınız. LPG karışımının zengin yada fakir olması nedeniyle de aracın tekleme veyahut fazla yakma sorunu ile karşılaşırsınız.

Düzeltme: Ayrıca parçamızın ismi subap değil *Supap*

Aracınız
Selamlar,

Arkadaşlar benim bildiğim bu araçlarda (yeni nesil motorlarda) supap ayarı yapılmıyor ki bu süreç yaklaşık 2005 model ve sonrası zamanları kapsıyor.

Bir soru dikkatimi çekti, lpg ayarından sonra supap ayarı bozulur mu demiş arkadaşımız, lpg ayarı ile supap ayarının uzaktan yakından alakası yok. Supap, bildiğimiz çeşme mantığıyla çalışır ayarı otomatiktir lpg ayarı yapılması supaplara etki etmez , lpg ayarını yaptığınızda supaplar aracılığı ile yanma odasına giden hava yakıt karışımını ayarlarsınız. LPG karışımının zengin yada fakir olması nedeniyle de aracın tekleme veyahut fazla yakma sorunu ile karşılaşırsınız.

Düzeltme: Ayrıca parçamızın ismi subap değil *Supap*

Öncelikle teşekkürler hocam. Söylediklerinizden yola çıkacak olursak lpg ayarı hava yakıt karışımıyla alakalıysa supaplar da yanma odasına giren havayla alakalıysa nasıl aralarında bir alaka olmuyor orasını anlamadım ?

supaplar aşırı boşluklu ise hava çok gelecek ve lpg ayarını da ona göre yaptırdığımızı varsayarsak supap ayarı için gittiğimizde o boşluğu daraltırlarsa bu sefer tekrar lpg ayarının yapılması icap etmeyecek mi [MENTION=964]maksu[/MENTION] hocamın dediği gibi önce supap ayarı sonra lpg ayarı yapmak gerekmez mi

Geri