Subap ayarı mı önce yapılır LPG ayarı mı?

Öncelikle teşekkürler hocam. Söylediklerinizden yola çıkacak olursak lpg ayarı hava yakıt karışımıyla alakalıysa supaplar da yanma odasına giren havayla alakalıysa nasıl aralarında bir alaka olmuyor orasını anlamadım ?

supaplar aşırı boşluklu ise hava çok gelecek ve lpg ayarını da ona göre yaptırdığımızı varsayarsak supap ayarı için gittiğimizde o boşluğu daraltırlarsa bu sefer tekrar lpg ayarının yapılması icap etmeyecek mi [MENTION=964]maksu[/MENTION] hocamın dediği gibi önce supap ayarı sonra lpg ayarı yapmak gerekmez mi

Hocam şimdi şunu söyleyeyim, supap ayarı karbüratörlü araçlarda yapılır ve supaplar mekaniktir. Araç kitapçığına bakarsanız normalde önceden supap ayarı yapılabilen araçlarda nasıl yapılacağı tariflenirdi, kitapçıkta şimdi böyle bir tarif bulamazsınız.

Yeni nesil araçlarda supaplar hidrolik iticilidir. Yağ basıncı ile kendisi ayarlar sabahları ilk çalışmada bir kaç saniye supap sesi gelir sonra yeterli basınç oluşunca kesilir eğer ses kesilmez ise iticilerde arıza meydana gelmiştir yada yağın kalitesi düşmüştür. Dolayısı ile ustanız/larınız bu araçlarda supap ayarı yapılması lazım diyor ise ben bu konuda bişey demeyeyim size. Konu çok daha detaylı ki sistemi uzun uzun anlatmam gerekecek iş dolayısı ile bunu anlatmam şimdilik mümkün değil.

Not: Söylediklerinizden yola çıkacak olursak lpg ayarı hava yakıt karışımıyla alakalıysa supaplar da yanma odasına giren havayla alakalıysa nasıl aralarında bir alaka olmuyor orasını anlamadım ?

- Ben böyle birşey söylememişim baktım sanırım yanlış anlaşıldı, lpg ayarı evet yakıt ve hava oranını ayarlamak için yapılıyor. Supaplar açılıp kapanarak karışımı yanma odasına alınmasını / egzoz supapı atılmasına yardımcı oluyor, supaplar yanma odasına giren havayla alakalı tabirini kullanmadım.

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Hocam şimdi şunu söyleyeyim, supap ayarı karbüratörlü araçlarda yapılır ve supaplar mekaniktir. Araç kitapçığına bakarsanız normalde önceden supap ayarı yapılabilen araçlarda nasıl yapılacağı tariflenirdi, kitapçıkta şimdi böyle bir tarif bulamazsınız.

Yeni nesil araçlarda supaplar hidrolik iticilidir. Yağ basıncı ile kendisi ayarlar sabahları ilk çalışmada bir kaç saniye supap sesi gelir sonra yeterli basınç oluşunca kesilir eğer ses kesilmez ise iticilerde arıza meydana gelmiştir yada yağın kalitesi düşmüştür. Dolayısı ile ustanız/larınız bu araçlarda supap ayarı yapılması lazım diyor ise ben bu konuda bişey demeyeyim size. Konu çok daha detaylı ki sistemi uzun uzun anlatmam gerekecek iş dolayısı ile bunu anlatmam şimdilik mümkün değil.

Not: Söylediklerinizden yola çıkacak olursak lpg ayarı hava yakıt karışımıyla alakalıysa supaplar da yanma odasına giren havayla alakalıysa nasıl aralarında bir alaka olmuyor orasını anlamadım ?

- Ben böyle birşey söylememişim baktım sanırım yanlış anlaşıldı, lpg ayarı evet yakıt ve hava oranını ayarlamak için yapılıyor. Supaplar açılıp kapanarak karışımı yanma odasına alınmasını / egzoz supapı atılmasına yardımcı oluyor, supaplar yanma odasına giren havayla alakalı tabirini kullanmadım.
Hocam honda lar hidrolik li değil yalnız. Otomatik ayar yapmıyor. Hyundai accentte bile dediğiniz sistem var ancak r16a ve r16b notorlarlarda bu sistem yok. Nedenini bilmiyorum ama değişken zamanlı olması bir sebep olabilir.

HTC U11 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam honda lar hidrolik li değil yalnız. Otomatik ayar yapmıyor. Hyundai accentte bile dediğiniz sistem var ancak r16a ve r16b notorlarlarda bu sistem yok. Nedenini bilmiyorum ama değişken zamanlı olması bir sebep olabilir.

HTC U11 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam 2007 meganım vardı , o zaman ben bu arabayı satayım :)

2015 premium 23-yada 24 binde tam bilmiyorum sağ ön çamurluk lokal boyalı, alıcısına hayırlı olsun :)

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011

Hondalarda hidrolik itici yada kendi kendine ayar yapabilen bir sistem mevcut değildir. Motorları mekanik olduğu için bu yüzden seviliyor kanımca. Kam mili üzerindeki fincanlar sayesinde süpaplar açılıp kapanır ve zamanla da hem bu fincanlarda hem süpap diplerinde aşınmalar olur. Bu aşınmalar ilk çalıştırmada yada yüksek devirlerde artar. Aşınması da boşluğa sebep olur.Özellikle lpg li hondalarda lpgnin verdiği yüksek ısı sebebiyle bu aşınma biraz daha hızlanır.(aynı motoru-vvti kullanan toyota da böyle bir sıkıntı yoktur mesela ) bu aşınmalar sebebiyle de zaman zaman süpap ayarı yapılır (ne çok gevşek ne çok sıkı)

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri