Videolu Honda Sorunu (Muhtemelen Şanzıman)

Aracınız
Honda Jazz
Öncelikle herkese selamlar, arama yaparken forumu buldum üye olmaya karar verdim. Şöyle de bir sorunum var ki muhtemelen burada başına gelen vardır:
Başlarda araba soğukken ilk çalıştırdıktan bir kaç dakika sonra gaza basınca gelen ses, şu aralar sık sık sıcak soğuk farketmeksizin gelmeye başladı. Başta tüpten dolayı gaz almıyor vs. diye düşündüm ama çıkan ses günden güne arttı.

Sorun çözüldü,
Problem motor zincirindeymiş , değişince ses gitti.

-Videonun son 2-3 saniyesinde gaza basınca gelen sesin ne olduğunu çözemedik.
Şu da bir başka zaman çekilen videosu, gaza basınca geliyor gaz kesince ses gidiyor.

-Ustada baktı, muhtemelen şanzıman dedi ama ne yapmalı ne kadar tutar birşey söyleyemedi. Daha önce bu sorunu yaşayan oldu mu ?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aracınız
Honda Jazz
FK1 ve FK2 civic lerin otomatikleri yarı otomatik robotize şanzımana sahipler, dolayısı ile debriyaj balatası var ama debriyaj pedalı yok bu durumda debriyaj balatanız aşınmış olabilir. Bu durumda gösterdiğiniz ustalar da civic ten pek anlamıyor gibime geldi. Yarı otomatik ve çift kavrama otomatik şanzımanlar yokuşta geri kaçırma yapar. Bence arabanızı şanzımanından iyi anlayan birisine gösterip debriyajı kontrol ettirmenizde fayda var

Hocam araç 2009 City. Sedan yeni kasa. Tam otomatik vites.

Dragon

0
Aracınız
Karter koruyucusu var mi aracinizda.
Ayni turden ses ayni sekilde yokusta gelmisti araci kaldirip baktik ki yag degisimi yapan usta karter koruyucusunu tam sikmamis o bu sesi yapmisti babamin clioada.
Yada kendiniz altini biyere vurursaniz da karter koruyucu oynayabiliyor.
Zahmetsiz birsey bakmanizi kontrol ettirmenizi tavsiye ederim

2008 FD6 Otomatik Lpg

Aracınız
Honda Jazz
Karter koruyucusu var mi aracinizda.
Ayni turden ses ayni sekilde yokusta gelmisti araci kaldirip baktik ki yag degisimi yapan usta karter koruyucusunu tam sikmamis o bu sesi yapmisti babamin clioada.
Yada kendiniz altini biyere vurursaniz da karter koruyucu oynayabiliyor.
Zahmetsiz birsey bakmanizi kontrol ettirmenizi tavsiye ederim

2008 FD6 Otomatik Lpg
Googledan gördüğüm kadarıyla alttan gelebilecek hasara karşı koruyan bir parça ve evet var , hatta o parça yamuk ses gelmesi muhtemel bunu da not alıyorum

Dragon

0
Aracınız
Googledan gördüğüm kadarıyla alttan gelebilecek hasara karşı koruyan bir parça ve evet var , hatta o parça yamuk ses gelmesi muhtemel bunu da not alıyorum

Oncelikle bu turden biseylerin biyerlere carpmasi niteliginde olabilecek seyleri kontrol ettirmeden sanzimandi motordu indirtmeyin bence.
Biz yag bakimindan donuyorduk babamla tam bayirda ayni ses geldi.
Sizdeki ses de donanimdan degil de bayagi bayagi biseyler biyerlere vuruyor sanki.
Bir ustteki arkadasin da dedigi gibi lpg enjektoru yada beyin de olabilir.
Bizim aracta araci bayirda devir verince alttan karterdeki bosluk tak tak vuruyordu biz de ilk sanzimandan korktuk sanziman yagi debriyaj balata filan degismisti ama ses de belliydi biyer biyere vuruyordu.
Size tavsiyem masrafi az olandan cok olana dogru bir siralamayla sorunu bulmaya calisin. Ayrica bir tek ustaya gosterip hareket etmeyin sakin. Motor bile indirtir ustalar bu sese.
Zaten 20 bindir olan bir ses sanziman motor olsa nasil bu vakte kadar dayanacak cok zor.

2008 FD6 Otomatik Lpg

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Ses dururken çıkmıyor hocam, sadece gaza basınca geliyor. Tıngırdama hız artınca gaza yüklenince geçiyor. Çok tuhaf bir durum valla ne desem boş çözemiyoruz :)

Hocam şanzıman ile alakalı değil %90 parçaların birbirine değmesi sonucu oluyor bu ses. Benim araçta da buna benzer bir ses geliyor genellikle araç boğulunca gelen bir ses. Sıcak soğuk motor farketmiyor
İyi bir ustaya elden geçirtin aracı ben de öyle yapacağım

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri