VSA arızalı olabilir mi?

Herkese merhaba,

son dönemde dikkatimi eken / merak ettiğim konu VSA. Araçlarımızda bildiğiniz gibi VSA var ve bu içeriğinde bir çok emniyet tedbirini barındırıyor. Detayları daha önceleri birçok kez paylaşıldı.

Bu VSA olayı araçta olduğunu bildiğimiz alırken kararımıza etki eden ancak çalışıp çalışmadığını ya da bir arızası olup olmadığını kaza ya da tehlike anına kadar anlayamayacağımız bir özellik gibi gelmeye başladı bu VSA. İstanbul buluşmasında Avansis hocam ile sohbetimizde zaman zaman aracı bazı virajlarda zorladığını ve VSA'nın kademeli olarak devreye girdiğini, girdiğinde VSA lambasının yandığını, hatta bir sonraki kademede sesli sinyal verdiğinden bahsetmişti. Ben de zaman zaman virajlarda aracı çok zoramama rağmen VSA'yı bir türlü devreye alamadım. Hatta bir seferinde aracın hafiften arkasını savurduğuna bile şahit oldum ama ne VSA devreye girdi ne de bir toparlanma oldu. Şimdi alternatifler:

1) Ben yeterince zorlamaya cesaret edemiyorum ve VSA devreye girmiyor.
2) Aracın VSA sisteminde bir arıza var ve devreye girmiyor.

Bu arada yokuş yukarı kalkışlarda çok gaza basında ya da aracın patinaja düşme durumlarında VSA ışığı yanıyor ve patinaj engelleniyor. Yani bu özelliği çalışıyor ama dediğim gibi virajlarda olduğu iddia edilen direksiyona ilk hareketin verilmesi ve araç lastiklerinin viraja göre kitlenmesi durumunu ben yaşamadım.

Sonuç: Arıza var mı yok mu nasıl anlayabilirim.

Trust

0
Aracınız
Ynt: VSA arızalı olabilir mi?

Konuştuğumuz gibi eğer vsa da bir sorun olsa arıza ışığı zaten yanık kalir..arıza ışığı derlen vsa yanık kalir daha yeni eve gelirken yine bi kaç devreye soktum fena oluyo..

yaşasın tapatalk!!

Valla ben beceremiyorum demek ki İsmail hocam:) Bir gün senle berber denemek lazım bu işi. [;)]

Ama kafama takılan geçenlerde bir denemem sırasında arkası savruldu ve yine de devreye girmedi...

taner anti patinajda devreye giriyorsa sorun yoktur bence sen aracı fazla zorlamaya kıyamıyosun bunu denemenin en az riskli olanı gece tenha saatlerde bildiğin döner kavşak ada etrafına normalinden sert girmen VSA sesli ve ışıklı uyarı vererek arka tarafı topladığını görüceksin veya illaki virajda test ediceksen tamda virajın keskin noktasında gaz tepkini ani olarak yükselt ve normale dön VSA devreye giricektir VSA nda sorun olsa arıza uyarısı verir 20.000 bakımda VSA sı arızalı civic gelmişti ABS den dolayı arıza veriyomuş garantiden ABS sistemi değiştirdiler

Büyük ihtimal dediğiniz gibidir abi. Bir dahakinde uygun bir kavşakta daha sert deneyelim bakalım... Şimdiden hakkınızı helal edin :p

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk 2

Trust

0
Aracınız

[quote author=tanerozbabacan link=topic=560.msg9104#msg9104 date=1405531209]
Valla ben beceremiyorum demek ki İsmail hocam:) Bir gün senle berber denemek lazım bu işi. [;)]

Ama kafama takılan geçenlerde bir denemem sırasında arkası savruldu ve yine de devreye girmedi...
[/quote]
Bu esp aşkı bende 2003 yılında mahalledeki arkadaşımın babası fransız yapımı laguna aldığı zaman başlamış idi o zamanlar bu terimlere çok yabancı idim arkadaşla gezerken virajlara öyle bir sert giriyorduki araba milim yoldan çıkmıyordu..ve bu olay çok hoşuma gidiyordu...

2005 yılında vect2 olan ilk hondamda bu özelliğin olduğunu saniyordum sorun tabiki benden kaynaklı göstergede eps yaIziyor ben ise bunu esp olarak algılamıştım viraja bir girdim araba olduğu yerde iki kere döndü meğer esp yokmuş ben esp yi elektrikli direksiyon ile karıştırmışım

Anca esp nimetini fd6 ya gectigim zaman anladım ilk zamanlar bende sokmakta zorlaniyordum..zaten civic yol tutuşu muazzam bi araç çoğu zaman bende sokamıyordum..

Şimdi ise devreye sokup yoldan çıkacağı an tekrar yola girmesi çok hoşuma gidiyor..aracınızda emin olun bi sorun yada arıza yok araç ile sürücü arasındaki iletişimle alakalı bir durum zamanla olur insallah

yaşasın tapatalk!!

[quote author=tanerozbabacan link=topic=560.msg9107#msg9107 date=1405533745]
Büyük ihtimal dediğiniz gibidir abi. Bir dahakinde uygun bir kavşakta daha sert deneyelim bakalım... Şimdiden hakkınızı helal edin :p

[/quote][quote author=tanerozbabacan link=topic=560.msg9107#msg9107 date=1405533745]

Aman tanerim o nasıl laf tamam döner kavşakta çok zevkli oluyor ama [;)]hız ve sertliğini iyi ayarla :eek:k:

[/quote]

Aracınız
VSA arızalı olabilir mi?

Bence çok zorlamak gerekiyor sınırları. Geçen sene tatil dönüşü sıcak havanın da etkisiyle blr an dalmışım. Viraja girdim ve direksiyonu sert çevirdim. Araba virajı almamaya başlayınca direksiyon kendiliğinden ters tarafa doğru hareket etti. Elimle fark ettim. O ana kadar ben de bozuk sanıyordum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Trust

0
Aracınız

[quote author=Gelendostlu link=topic=560.msg9115#msg9115 date=1405535553]
Bence çok zorlamak gerekiyor sınırları. Geçen sene tatil dönüşü sıcak havanın da etkisiyle blr an dalmışım. Viraja girdim ve direksiyonu sert çevirdim. Araba virajı almamaya başlayınca direksiyon kendiliğinden ters tarafa doğru hareket etti. Elimle fark ettim. O ana kadar ben de bozuk sanıyordum.

Sent from my iPhone using Tapatalk
[/quote]
Hüseyin abi sınırları gerçekten zorlamak gerekli neden gerekli..hani amortisörler sert diye şikayet ediyoruzyaaa..
İşte o dezavantaj bize iyi yol tutuşu olarak geri dönüyor esp devreye girmeden araç zaten yoldan çıkmıyor..

yaşasın tapatalk!!

Abi iyice gözümü korkuttunuz ha:-\ Ne kadar zorluyorsunuz abi. Mesela normal bir donel kavşağa kaç km hız ile giriyorsunuz?

Aslında şöyle avm otoparkı gibi geniş bir alanı boş yakalayıp deneme yapmak lazım...

Geri