YAĞI 5 BİN KM'de BİR DEĞİŞTİRMENİN FAYDASI NE OLUR ?

Motor yağını 10 bin km değilde 5 bin km değitirmenin faydası ne olur ? Yoksa sadece boşa masrafmı yapmış olurum ?

"Yüksek devir bandında yaşamaktır HONDA"

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Sizden çok, motor yağı üreticilerine faydası olur

"Vtec" Bir milin yaptığı fırlamalıklar bütünüdür...

Ozzi

0
Aracınız
Civic FD6 2009
5000 çok erken illa erken değiştireceğim diyorsan 10.000 yerine 8000 veya 9000 km de degisebilirisin.

İmkansızı dene, belki değildir!

rider

0
Motor yağını 10 bin km değilde 5 bin km değitirmenin faydası ne olur ? Yoksa sadece boşa masrafmı yapmış olurum ?

Teoride hiç yanlış değil bunu daha önce bir arabamda uyguladım , bakım aralığı 15.000 di , her 7.500 de yağ , onbeş binlerde de filtre değiştirdim . Silindir kapağı açmadan iki yüzkırk bin km yapmıştı
FC5 in kullanım kitapçığında ağır kullanım şartlarının tarifini yapıyor ve sürüş koşullarınız buna uyuyorsa zaten üretici de dediğinizi tavsiye ediyor.
Mesela o koşullardan bir tanesi bana uyuyor esasında , kışın evimle işim arası mesafe 7 km nin altında ve sabah gidip akşam dönüyorum çoğu zaman. Fakat değişimlerimi 10.000 de bir yapıyorum

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Spor otomobillerde erken değişim olabilir. Çünkü yüksek devir ve ısı yağın özelliğini kaybetmesine neden olur. Ağır koşullar sınıfına girer. Genel olarak bizim araçlar şehir aracı olduğu için sakin kullanım var. O yüzden erken değiştirmeye hiç gerek yok. Belki tozlu topraklı yerde araç kullanıyorsanız. Hava ve polen filtresi erken değişebilir. Onlarda zaten pahalı değil.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Aracınız
Aracınız fd6 sanırım devirli kullanıyorsanız genelde Bakımı özel serviste yaptırıyorsanız 5000 de yaptırın ben öyle yapıyordum cb2 hava filtresi vardı yağ yağ filtresi zaten 250 tl civarı bişey tutuyordu

ywzckr

0

Hocam almanyadan akrabalar geldi 2001 vw sharan fove nin yağ değişimi 30 binde bir, nerdeyse butun araclar 20-30 bin degisim yag icin hondayi sordum 20 binde bir dediler. 20 binde degisen avrupa için 10 bin az zaten ya biz yağın en adilerini kullanıyoruz ülkede yada servisler kar peşindeler ben bunu anladım. Tavsiyem 10 binde bir orjinal yağ filtresi ile kullanırsanız hiç sorun olacağını sanmıyorum.

Araf

0
Hocam almanyadan akrabalar geldi 2001 vw sharan fove nin yağ değişimi 30 binde bir, nerdeyse butun araclar 20-30 bin degisim yag icin hondayi sordum 20 binde bir dediler. 20 binde degisen avrupa için 10 bin az zaten ya biz yağın en adilerini kullanıyoruz ülkede yada servisler kar peşindeler ben bunu anladım. Tavsiyem 10 binde bir orjinal yağ filtresi ile kullanırsanız hiç sorun olacağını sanmıyorum.

Almanya'da kuzenimde aynı şekilde volkswagen Golf var oda 30.000 KM'de bir olduğunu söyledi ama buna inanmak çok zor neye göre yapıyorlar hangi teoriye inanarak bilmiyorum ama bir yağın ömrü maksimum 15.000 KM'dir veya sene olarak 1 sene.
Şimdi volkswagen'in sitesine bakım bakım aralıkları 15.000 KM veya 1 Sene olarak gözükmekte.
https://www.volkswagen.de/de/service-zubehoer/service/checks-wartung.html

Son düzenleme:

mertk

0
Aracınız
Ben yağı filtreyi kendim alır ustaya gözümün önünde değiştirtirim. Yağı da her seferinde kontrol ederim yağın özelliğini kaybetmesini bırak neredeyse ilk günkü rengi gibi çıkıyor motordan. Hatta birkaç bakımda. Daha kaç km vardı bakımına bu yağ tertemiz dedi usta.
Uzun lafın kısası kullandığımız araçlar şahin doğan değil. O yüzden 5 binde yağ değişimi gereksiz masraf yaparsınız. 10 binde bir kaliteli yağ koyun arkanıza bakmayın derim.

Geri