Yeni aldığım FB7 hakkında soru(n)larım

Ad Soyad
Ahmet AYDEMİR
Aracınız
Civic FC5 2018
20 haziran 2020 der konya honda yetkili servisden 550 tl ye değiştirdim .yağın litresi 90-100 tl arası piayasada özel honda servisi de bana 400 e değişirim demişti ama arabam daha 46 bin km de olduğu için servis kayıtlı olsun istedim.araba 2013 eco elagnce

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Sizin arabayla oynanmış biraz o yüzden tüm sorulara cevap veremiyorum

1. Benim aracımda multimedya ve imid ekranına da geri vitese aldığımda arka kameradaki görüntü yansıyor. Sizde bunun sebebi multimedya ekranının fabrika çıkışlı olmaması ya da görüntünün orada gösterilmemesine yönelik bir ayarlama yapılmış olması olabilir.

2. Kamera fc5'te entegre tekerleklerle ancak fb7'de değil.

4. Eco modunu benzinle kullansanız dişe dokunur bir yarar görebilirsiniz belki uzun yolda. Ancak LPG ile zaten yeterince yakıt ekonomisi yapılıyor, aracın çekişi iyice öldürünce daha çok gaza basma gereği duyduğunuzdan bir getirisi olmuyor genel olarak.

5. Radioda bir problem yok bende. Genel olarak da çevremden ya da forumdan duymadım. Sizde sorun teşkil eden noktalar olabilir.

6. Araçta gelen xenon farlar fabrika çıkışlı, uzunların halojen olması tuhaf ama öyle malesef. Yine de iyi aydınlatıyor.

8. Gündüz sarı farların bir zararı ya da cezası olup olmadığını bilmiyorum ama olması saçma olur gibi geliyor.

10. Motordan gelen zırıltıyı bir ustaya dinletin. Titreşim ne yapıyor öğrenin. Klima ile alakalı da olabilir kompresörün çalışması sırasında. Gergi kütüğü ve gergi kayışı kaynaklı da olabilir.

11. Orjinal yayları taktırmış olmanız daha iyi bence.

12. 18" jantlardan kurtulmaya bakın derim. Hem lastik masrafı hem de konfor yönünden iyi değil. Eski aracımda bu lastiklere ben 34 psi basıyordum, önerilen 32psi idi.

13. Cam filmi pek sorun yaratmıyor. 4 senedir bende komple mevcut.

14. Saatin sıfırlanmaması lazım.

15. Kontağı hızlı çevirip hemen ilerleyince bu sorun oluyor. Genelde oluyor evet. Kontağı çevince yavaş artması normal.

16. LPG'yi Ruhsata işletin direkt zam falan gelir, aradan çıksın kafanız da rahat olsun.

17. Evet bagaj öyle. Açılıp kalkmıyor direkt. Kapanması da sıkıntı dediğniz gibi.

18. Egzos ucu öyleyse çıkartın bence. Yine size kalmış ama cezai bir işlemi yok onun.

19. Camlar öyle kasma yapıyor aynen. Çok uyuz olduğum bir durum benim de...

20. Aynalarla ilgili forumda konu var, aratırsanız bilgi edinebilirsiniz.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Kronik sorunlar açısından mutlaka bu konuyu inceleyip bilgi sahibi olun,

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
12 > Lastiğin üstünde yazan Psı max basılacak miktardır. Honda'larda normalde her tekere aynı basılır. Yani ağırlık dağılımı eşit olarak kabul ediyorum.

Aracınızın ağırlık dağılımı eşitse ve ön tarafta iki yolcu seyahat ediyor, arka kısım boş ise, lastik basınçları önler 40 Psi arkalar 38 Psi olmalıdır.

Arka kısımda iki, ön kısımda iki yolcu varsa, lastik hava basıncı önler ve arkalar için eşit şekilde 40 Psi olmalıdır.

Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda üç yolcu şekliden tam yük bir seyahat durumunda, önler 40 Psi arkalar 42 Psi olmalıdır.

> Bence jant lastik orjinal ebatlara dönmenizi şiddetle öneririm. Bunlar ile takas yapıp fark verirsiniz. 18" jantıda lastiğide pahalıdır. Uygun fiyata dönüşüm yapabilirsiniz.
> Aracınız çok modifiye görmüş. Siz ise orijinal seviyorsunuz.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bende önce sorulara ziyadesiyle cevap verilmiş olduğunu düşünüyorum, kendi düşüncelerimi soru-cevap tarzında kısaca ifade edecek olursam,
1. Multimedyaya geri görüş kamerasından bağlantı yapılmamış veya bağlantı kablosunda bir sorun var.
2. Entegrasyon yok
3. Bu iş biraz ustalık istiyor, elektronikçileri @maksu hocam daha iyi bilir diye düşünüyorum
4. Sorun olmaz ama bence kullanmayın, aracın hızlanma tepkisini çok öldürüyor.
5. Bu durum normalde olmaması lazım, kullandığınız multimedia ünitesinde sorun olabilir veya radyo alıcısı zayıf olabilir.
6. Evet
7. Elegancelerde kısa xenon, uzun halojen.
8. Eski sahibi kendine göre bir değişim yapmış, kaliteli bir LED ampülle değişim yaptırabilirsiniz.
9. Kırmızı ışığın gündüz farı gibi çalışması bence gerekli değil.
10. Bunun için motoru incelemek lazım, motor kulaklarını ve gergiyi öncelikle kontrol ettirin.
11. Bence çok mantıklı ve doğru bir iş yapmışsınız.
12. Bence orjinal lastiK&jant kombinasyonuna dönün, aracın gidişi çok konforsuz şekilde yol alıyorsunuz.
13. Bence dursun, çoğu kişi para verip yaptırıyor, güneşe karşı yanal olarak size koruma sağlar.
14. Değil
15. Aracınızda LPG emülatör modülü var ise normal.
16. Bu tamamen şans işi, 1 yıl içinde bir polis çevirmesinde ruhsata bakın LPGyi görüp ceza da kesebilir, veya hiç sorun yaşamadan 1 yıl sonraki muayenede de işlemi yapabilirsiniz.
Ben olsam ruhsata işletip bu potansiyel sorundan kurtulurdum, ayrıca her halikarda muayeneden sonra 2 yıl muayeneye girmiyorsunuz, aslında sizi pek etkileyen bir durum yok.
17. Orjinali maalesef bu şekilde, yay veya amortisör kitleri alıp bu durumu bir nebze hafifletenler mevcut, forumda "bagaj yay uygulaması" şeklinde aratarak bilgi sahibi olabilirsiniz.
18. Bence hiç uğraşmayın, zaten birçok araç markasında bu şekilde fake egzos çıkışları mevcut.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
bunlara ek olarak yeni aklima gelenler:
19> Sofor cami sonuna kadar kapandiginda kapi icine dogru kasma yapiyor.
20> Yan aynalar katlanir ozellikte degil sanirim? Bunu aktif hale getirebilmek icin komple ayna seti mi almam lazim yoksa modul ile yapilabiliyor mu? Internette 800 TL fiyat gordum FB7 katlanir ayna komple set.

Yukarida bir suru sorun saydim belki de ama hicbiri beni arabadan sogutmuyor cok ilginc. onceki arabalarimda ufacik bise olsa hemen satmak isterdim. Bunda boyle "aman boyle olsun napalim" deyip umursamadan devam ediyorum cok ilginc :) HondASK dedikleri seye yakalandim heralde.
19. Bu camın kurvatürlü yapısından dolayı oluşan normal bir durum, arıza değil.
20. Katlanır ayna istiyorsanız ayrı bir ayna ve modülü satın almanız gerekli, örneğin;

Aracınız
Civic FB7 2014
Kronik sorunlar açısından mutlaka bu konuyu inceleyip bilgi sahibi olun,
cok tesekkurler. Bu sayfa cok yararli oldu.
Hatta benim 10uncu madde olarak yazdigim on taraftan gelen ses direk sizin bahsettiginiz ve videonun 13. saniyesinde gelen ses ile ayni. Sorun gergi kutugu ve kayislardan kaynakliymis, ilk firsatta hallettirecegim. Haftasonu 1200km yol yapacagim, bir sorun teskil eder mi?

Ayrica zaman ayirip cevap veren herkese de cok tesekkurler. An itibariyle sadece Ankara'da iyi bir multimedia ve elektrik isinden anlayan usta bulmak ve aracin her kontak acildiginda neden benzin yok uyarisi verdigini anlamak kaldi.
Orjinal jant ve lastikler body kitler ile kotu duracaktir onlari da sokturmem lazim ancak silikonla yapistirilmis boyayi kaldirabilir. Ilk etapta surus guvenligi acisindan yarattigi bir sorun yoksa 18lik jantlarin kalmasini dusunuyorum.
LPG'yi de o zaman direk gidip evraklari alip ruhsata isleteyim de kafam rahat olsun dediginiz gibi.

Aracınız
Civic FB7 2012
Sadece Bidiği soruları numaraları ilwe cavap verecem:
2:Çizgiler sabit dönmez diye biliyorum
4:Eco modunun yaptığım yakıt testlerinde lpg ye hiç faydası olmadığını bizzat tespit ettim
6:Xenonlar fabrika çıkışlı muayenede sorun olmaz
10:eksoz kelpçelrine bak benim sorun ordan çıkmıştı başka bir sürü şeyden yapabilir
11:kesinlikle mantıklı
12:varsa orjinal jant ve lastiklerini taktır lastik yanakları ince olduğu için şimdiki lastiklerde kasisleri ve çukurları daha sert hissedersin,ama 205.55.16 orjinal ölçüsü çok yumuşak oluyor
15:muhtemlen arabada benzin modülü takılı o da her çalıştığında benzin sıfır gösterir 1 dk içinde normal seviyesine gelir.o takılı olmazsa araba benzinle gittiğini varsaydığı için benzin göstergen sürekli depodaki gerçek değerin altında gösterir.benzin alana kadar sürekli azalıryol gittikçe halbuki sen lpg ile kullanıyon
16: Şu anda işeltme maliyeti 640 tl seneye daha fazla olur birde lpg takılan yer kapatır iflas eder her şey olabilir 1000 tl proje parsı isterler şimdiden işletmen mantıklı
17:hepsi aynı ama piaysada bagaj yayları var alıp takabillrisin
18:ben toros bile olsa arabaının orjinal halini severim takdir senn

Umarım işine yarar yazdıkalrım
9- Benim spoilerde de çakar led var. Frene basınca yanıp sönüyor. Yasak mı bu durum?
Muayeneden geçer mi?

Aracınız
Civic FB7 2014
9- Benim spoilerde de çakar led var. Frene basınca yanıp sönüyor. Yasak mı bu durum?
Muayeneden geçer mi?

Hocam direk internette buldugum yaziyi asagida paylasiyorum. Muayeneden zaten hicbir turlu gecmez. Ben kablolarini sokturdum sadece sus olarak tamponda duruyor.

Araçlara çakar lamba takmak 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre yasaktır. Çakar takmak; şu an için sadece resmi araçlara ve devlet büyüklerine serbestir.

Çakar lamba trafik cezası KTK madde 26/2’den ( Mevzuatta belirtilen ışıklı ve/veya sesli uyarı işareti veren cihazları mevzuatta izin verilmeyen araçlara takmak ve kullanmak) yazılır.

2918 Sayılı KTK madde 26/2’ye göre F1 Çakar lamba kullanmanın 2020 yılındaki trafik cezası miktarı 1228.00 Türk lirasıdır.
1228 Türk lirası çakar lamba cezasını; Trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde anlaşmalı ödeme noktalarına ödemeniz halinde; çakar lamba trafik cezası yüzde yirmi beş (%25) indirime gidecektir.

Yüzde yirmi beş (%25) indirime giden çakar lamba trafik cezası; 1228.00 Türk lirasından; 921.00 Türk lirasına düşecektir.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
cok tesekkurler. Bu sayfa cok yararli oldu.
Hatta benim 10uncu madde olarak yazdigim on taraftan gelen ses direk sizin bahsettiginiz ve videonun 13. saniyesinde gelen ses ile ayni. Sorun gergi kutugu ve kayislardan kaynakliymis, ilk firsatta hallettirecegim. Haftasonu 1200km yol yapacagim, bir sorun teskil eder mi?

Ayrica zaman ayirip cevap veren herkese de cok tesekkurler. An itibariyle sadece Ankara'da iyi bir multimedia ve elektrik isinden anlayan usta bulmak ve aracin her kontak acildiginda neden benzin yok uyarisi verdigini anlamak kaldi.
Orjinal jant ve lastikler body kitler ile kotu duracaktir onlari da sokturmem lazim ancak silikonla yapistirilmis boyayi kaldirabilir. Ilk etapta surus guvenligi acisindan yarattigi bir sorun yoksa 18lik jantlarin kalmasini dusunuyorum.
LPG'yi de o zaman direk gidip evraklari alip ruhsata isleteyim de kafam rahat olsun dediginiz gibi.
Orjinal jant ile body-kit kötü durmuyor, hatta birçok kişi bu şekilde kullanıyor, bence body-kiti söktürmeyin, söküm işlemi sonrasında tampon ve marşpiyelde ufak tefek boya kalkmalarına neden olma ihtimali çok yüksek.
Benzin yok uyarısı da ilk anda verip sonradan benzin göstergesi yükseliyorsa sorun yok, hatta aracınızda lpg modül takılı demektir.
LPG modülü araç her çalıştığında benzin göstergesinin yeniden okunmasını sağlar, ilk anda da benzin göstergesinde yakıt yok uyarısı verir, bu durum normaldir.

Geri