Civic FK7 Yeni Civic HB(FK7) Sport Plus yağ eksiltiyor mu? Yoksa başka bir problem mi?

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Merhaba arkadaşlar,

2018'in Kasım ayında aracımı sıfır km olarak satın aldım. 10000 bin km bakımına girene kadar yağ ile ilgili bir sorun yaşamadım. Fakat 10000 km bakımında aracın yağı değiştikten sonra iki kez motor yağı uyarısı ile karşılaştım araçta. Anlatayım.

İlki İstanbul'dan Uzunköprü/Edirne'ye giderken başıma geldi. İstanbul'dan çıktıktan sonra aracı Eco moduna aldım ve sakin sakin gitmeye başladım. Fakat Edirne yolunu bilen bilir, çok güzel dümdüz bir yol ve dayanamadım biraz hızlı gittim. Yaklaşık 1 saat 170-180 ile gidince motor yağı uyarısı çıktı ekranda. Hemen aracı durdurup kılavuzdaki adımları izleyerek 3 dakika bekledikten sonra yağ seviyesini kontrol ettim. Yağ seviyesi normaldi. Biraz daha bekleyip aracı çalıştırdım ve uyarı kaybolmuştu. Yine de endişelendiğim için ilk benzinlikte durdum ve aynı işlemleri tekrarladım. Motor yağı seviyesi yine olması gerektiği gibiydi. Sonra Eco modu kapatarak yoluma devam ettim. Edirne'ye varana kadar sakin gittim fakat Edirne-Uzunköprü arası ve Edirne'den İstanbul'a dönüşte yine süratli kullandım. Fakat bir sorun olmadı. Bu tecrübeyi yaşayınca aklıma şu geldi. Doğru mu düşünüyorum yorumlarınızı bekliyorum. Araç Eco modda iken motoru soğutmak için daha az yağ kullanıyor olabilir mi? Bu sebeple Eco moda rağmen yüksek devir sonucu çok ısınan motor bu az kullanılan yağı yüksek ısı sonucu yüksek basınçla fazla sıkıştırıp aracın motor yağı uyarısı vermesine sebep oluyor olabilir mi? Çünkü bunu yaşadığımda aracımı 10000 bakımından çıkaralı henüz bir kaç gün olmuştu. Yani yağı yeni değişmişti.

İkinci kez ise dün akşam başıma geldi. Aracım 5 gündür Sabiha Gökçen yakınındaki Havapark'ta yatıyordu. Uçaktan indim ve bir an önce eve gitme isteği ile aracı aldığım gibi biraz yapıştırdım. Sabiha Gökçen'den Zekeriyaköy'e gidiyordum, bu sebeple Kuzey Marmara otoyolunu ve 3.köprüyü kullandım. Yol yine açık ve düz. Yaklaşık 35-40 km yüksek süratle gittikten sonra araç yine yağ uyarısı verdi. Bu kez aracı normal modda kullanıyordum. Hemen dinlenme tesisinde durup, 3 dk bekledikten sonra motor yağı seviyesini kontrol ettim ve seviye normaldi. Kendime güvenmeyip bir de Shell'deki servis kısmında yağ ile ilgilenen personele ölçtürdüm. Yine yağ seviyesi normal çıktı. Aracı çalıştırdığımda uyarı yine gitmişti. Daha bakımdan çıkalı 4 bin km olduğu için yine bir sorun olmaması gerektiğini düşündüğümden aklıma şu geldi. Araç 5 gündür çalışmıyordu ve motor yeteri kadar ısınmadan yüksek süratle kullandığım için böyle bir sorun yaşamış olabilir miyim?

Sizce servise götürmeli miyim aracı ne düşünüyorsunuz?

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Bakıma gitmeyeceğim başka işlerim var o arada bunları da konuşacağım. 40 bin bakımı nisanda yaptırdım. @VaiN

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Sorun motor yağı, filtresi veya pompa olabilir. Ancak bu uyarı motor ve turbo için en tehlikeli uyarılardan biridir ona göre ciddiye almaları lazım. Güler yüzle içinizi rahatlatıp göndermeye çalışırlar, kanmayın.

S

Silinen üye 20336

Guest
Problemi yaşayan bütün arkadaşlara geçmiş olsun. Burada yazılanları okuyunca de bakımla alakalı iyice tedirgin oldum açıkçası.

FK7 Sport Plus için 10 bin bakımına ne kadar ödediniz arkadaşlar? Benim de bakım zamanım geldi, Kastamonu'dayım Temmuz başında İstanbul'a gideceğim, güzergah üzerindeki bütün servislerden (Kdz. Ereğli-Sakarya-İzmit-İstanbul) fiyat alıp ona göre yaptırmayı düşünüyorum. Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
OnurHas Üstad’ım;
FC5 RS için Balıkesir Şen Plaza’da 10.000 km bakımına Ramazan Bayramı’ndan bir kaç gün önce gittim. Motor yağını kendim götürdüm.(Motul 300V 5w-30 / 4 litre).

Bakıma 800 TL ödedim. Yağı yetkili servis temin etseydi 1100 TL ödeyecektim.

Motor yağından başka; Hava filtresi, polen filtresi ve yağ filtresi değişti.
Camsuyu ve diğer sarf malzemelerini kullanmayın diye belirtmeyi unuttum. Faturada yağ boşaltıldıktan sonra motordaki yağın tamamını temizleyen bir sıvı koyulduğu yazıyor ama ben inanmadım. Fiyatı da pek düşük değildi ama şimdi tutarı hatırlayamadım. Yani faturalar esnek görünüyor...?!

Yetkili serviste iletişim kurduğum insanlarla bir sorun yaşamadım. 0w-20 motor yağı kullanmadığım için garantiyle ilgili sorun yaşayabileceğimi belirttiler.

Bir yıl ve 10.000 km hemen hemen çakıştı.
0 km’den 10.000 km bakımına kadar olan süreçte Balıkesir’den İzmir, Bursa, Antalya, Adana seyahatlerim oldu. Sıcak zamanlarda genelde Antalya ve Adana’da kullandım aracı. Motor yağı basıncı düşük ikazının yandığını gözlemlemedim.

Araçtan çıkarılan hava ve polen filtrelerinin durumlarını görünce 5.000 km’de veya 6 ayda bir değiştirsem hem motorun hem de araca binenlerin sağlıkları için doğru bir şey yapmış olurum diye düşündüm... Aracın nefes aldığı coğrafyadaki hava kirliliği, havadaki katı madde miktarı, bitki örtüsü durumu ile sokak hayvanları, böcek ve kuş yoğunluklarına bağlı olarak bu km ve süreler değişkenlik gösterebilir muhtemelen.

Siz de motor yağı basıncı düşük ikazıyla ilgili yada ilgisiz herhangi bir sorun yaşamazsınız inşaALLAH OnurHas Hocam.

Esenlik ve afiyet dilerim.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
şimdi göstergede iki tane motor yağı uyarısı var, o nasıl oluyor derseniz bir tane ışıklı gösterge var solda hararet göstergesinin solunda birde lcd ekranda ortada çıkan yağ uyarısı var mesaj şeklinde yani birisi mesaj diğeri yağ lambası denebilir

sorun yaşayanlarda yağ uyarısı genellikle lcd ekranda ortada mesaj olarak çıkıyor sanırım, ancak soldaki ışık uzun süre yanık kalmıyor

acaba soldaki ışıklı yağ lambası anlık olarak çok kısa süreli yanıyor ve sonra sönüyor da mesaj olarak ortadaki ekrana mı düşüyor da orada kalıyor?

diyeceğim ki soldaki ışıklı olan yağ lambası sürekli yanık kalsa daha büyük problem ama mesaj olarak düşüpte soldaki lamba yanmazsa sanki problem var ama o kadar ciddi değilmiş gibi.

örnek olarak TPMS uyarısına baktığımız zaman mesela hem solda sarı lastik işareti ünlem çıkıyor hem de mesaj olarak ekrana düşüyor. ancak sarı lamba problem düzelene kadar devamlı yanıyor. Yağ uyarısı neden böyle değil?

cam suyu uyarısı ise sadece ortadaki lcd ekranda mesaj olarak görünüyor lakin bu çok ciddi sıkıntı yaratmayacak bir uyarı olduğu için bunun ekstradan bir gösterge lambası yok bu da doğal birşey

hava yastığı uyarısı abs uyarısı gibi ciddi uyarılar hem mesaj olarak hem ışıklı gösterge olarak panelde çıkıyor

bu durumda motor yağı uyarısının mesaj olarak ortadaki ekranda çıkıp soldaki ışıklı ufak uyarı lambasının o anda yanmaması tuhaf. Zaten yansa herhalde hemen stop edilmez ise motor iflas eder.

Bunu bilen birisi açıklarsa bilgilenmiş oluruz aslında

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Kullanıcılara bir sorum var, bu yağ ışığı yandığında aracın içinde benzin kokusu hissedeniniz varmı? :unsure:

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Kullanıcılara bir sorum var, bu yağ ışığı yandığında aracın içinde benzin kokusu hissedeniniz varmı? :unsure:
kesinlikle benzin kokusu yok, uzun yol yapıp motor ateş gibi sıcakken çubuğu çektim yağ kapağını da açtım üstten egzantrikli motor olmasına rağmen ne buhar çıktı nede koku vardı sıcak ve kararmış motor yağı dışında hiçbirşey yoktu, sadece şehir içi klima uzun süre çalışırsa kötü bir küf kokusu kaputun etrafında dış tarafta oluyor.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Benzin kokusu olmuyor ona eminim. Uyarı ışığı tam ortada çıkıyor turuncu renkte sol tarafta aracı ilk çalıştırınca çıkan ufak olan kısımda eksik gibi çıkmıyor. Bugün denedim gündüz 50 km gittim bastım baya 200 falan yakmadı.

Geri