Civic FK7 Yeni Civic HB(FK7) Sport Plus yağ eksiltiyor mu? Yoksa başka bir problem mi?

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Merhaba arkadaşlar,

2018'in Kasım ayında aracımı sıfır km olarak satın aldım. 10000 bin km bakımına girene kadar yağ ile ilgili bir sorun yaşamadım. Fakat 10000 km bakımında aracın yağı değiştikten sonra iki kez motor yağı uyarısı ile karşılaştım araçta. Anlatayım.

İlki İstanbul'dan Uzunköprü/Edirne'ye giderken başıma geldi. İstanbul'dan çıktıktan sonra aracı Eco moduna aldım ve sakin sakin gitmeye başladım. Fakat Edirne yolunu bilen bilir, çok güzel dümdüz bir yol ve dayanamadım biraz hızlı gittim. Yaklaşık 1 saat 170-180 ile gidince motor yağı uyarısı çıktı ekranda. Hemen aracı durdurup kılavuzdaki adımları izleyerek 3 dakika bekledikten sonra yağ seviyesini kontrol ettim. Yağ seviyesi normaldi. Biraz daha bekleyip aracı çalıştırdım ve uyarı kaybolmuştu. Yine de endişelendiğim için ilk benzinlikte durdum ve aynı işlemleri tekrarladım. Motor yağı seviyesi yine olması gerektiği gibiydi. Sonra Eco modu kapatarak yoluma devam ettim. Edirne'ye varana kadar sakin gittim fakat Edirne-Uzunköprü arası ve Edirne'den İstanbul'a dönüşte yine süratli kullandım. Fakat bir sorun olmadı. Bu tecrübeyi yaşayınca aklıma şu geldi. Doğru mu düşünüyorum yorumlarınızı bekliyorum. Araç Eco modda iken motoru soğutmak için daha az yağ kullanıyor olabilir mi? Bu sebeple Eco moda rağmen yüksek devir sonucu çok ısınan motor bu az kullanılan yağı yüksek ısı sonucu yüksek basınçla fazla sıkıştırıp aracın motor yağı uyarısı vermesine sebep oluyor olabilir mi? Çünkü bunu yaşadığımda aracımı 10000 bakımından çıkaralı henüz bir kaç gün olmuştu. Yani yağı yeni değişmişti.

İkinci kez ise dün akşam başıma geldi. Aracım 5 gündür Sabiha Gökçen yakınındaki Havapark'ta yatıyordu. Uçaktan indim ve bir an önce eve gitme isteği ile aracı aldığım gibi biraz yapıştırdım. Sabiha Gökçen'den Zekeriyaköy'e gidiyordum, bu sebeple Kuzey Marmara otoyolunu ve 3.köprüyü kullandım. Yol yine açık ve düz. Yaklaşık 35-40 km yüksek süratle gittikten sonra araç yine yağ uyarısı verdi. Bu kez aracı normal modda kullanıyordum. Hemen dinlenme tesisinde durup, 3 dk bekledikten sonra motor yağı seviyesini kontrol ettim ve seviye normaldi. Kendime güvenmeyip bir de Shell'deki servis kısmında yağ ile ilgilenen personele ölçtürdüm. Yine yağ seviyesi normal çıktı. Aracı çalıştırdığımda uyarı yine gitmişti. Daha bakımdan çıkalı 4 bin km olduğu için yine bir sorun olmaması gerektiğini düşündüğümden aklıma şu geldi. Araç 5 gündür çalışmıyordu ve motor yeteri kadar ısınmadan yüksek süratle kullandığım için böyle bir sorun yaşamış olabilir miyim?

Sizce servise götürmeli miyim aracı ne düşünüyorsunuz?

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
İyide arac yag eksiltmemis gozle kontrolleriniz normal cikmis halen neden yag eksiltiyor diye baslik atiyorsunuz? Benim hb de yag seviye sensorunde sizdirma vardi ilk bakimda garantiden degisti. Boyle bir sorun var belliki. Arac yag eksiltmemis yag ile ilgili yada motorla ilgili olamaz belliki sensorlerde vir hata var. Moda gore yag kullanma diye bir durumda olamaz. Devire gore yag pompasi calisir. Yag seviyesi dusmeden bu uyari yanmamasi gerekir.

Hocam başlığı tam okumuyorsunuz sanırım. Başlıkta bir soru var. Bu sorunun nedeni de aracın düşük yağ seviyesi uyarısı vermesinden kaynaklanıyor. Problemi detaylıca anlatarak bilgili arkadaşlardan bilgi edinmeye, daha önce benzer problem yaşayan ve çözüme ulaştıran varsa onların tecrübelerinden yararlanmaya çalışıyoruz.

Sensörlerde arıza olabileceğini belirttim ve aracı aşağı indirerek bilgisayara bağladıklarını, sensörlerin doğru çalıştığını söylediler.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Bende ciftkurtlarda yaptırdım Simdi baktım
Castrol 0-20 yağ koymuşlar 10.000 bakımında. Bakımdan sonra bende
Yağ ışığı problemi yaşadım bende
Hemen gidiyorum. !!

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Demek ki bizim araçlara eğer dikkat etmezsek ya da itirazda bulunmazsak Honda Genuine Motor Oil Tip 2.0 yerine Castrol dayıyorlar.

Orada çalışan servis elemanı Ayhan isimli kişi dakikalarca beni ikna etmeye çalıştı, abi faturaya yazılırken hata olmuştur diye. Şimdi aynısını size de yapacak muhtemelen.

Demek ki bizim araçlara eğer dikkat etmezsek ya da itirazda bulunmazsak Honda Genuine Motor Oil Tip 2.0 yerine Castrol dayıyorlar.

Orada çalışan servis elemanı Ayhan isimli kişi dakikalarca beni ikna etmeye çalıştı, abi faturaya yazılırken hata olmuştur diye. Şimdi aynısını size de yapacak muhtemelen.

Sonuç olarak yağınızı doğru yağ ile değiştirdiler mi ?

EK1 - ES7 - EP2 - FD6

Aracınız
Bu düşüncenizin nedenini öğrenebilir miyiz?
Honda yağ üreticisi mi? Değil. Yani bunu kendi istediği şartları sağlayan bir firmadan temin ediyor. Castrol 0w-20 ile honda 2.0 aynı değerleri karşılıyorsa ki yetkili servis koyduysa karşılıyordur (faturada yazılı olduğundan) yağ ile alakalı değil bu sorun. Kaldı ki size honda 2.0 koyduk deseler nereden anlayacaksınız? Analiz yaptırdığınızda da çıkan sonuçlar muhtemel castrol ile aynı sonuçları verecek. Şunuda belirteyim, castrol BP yani Dünya'da hatrı sayılır yeri olan bir petrol işleyicisinin ürünüdür.

Bu sorunun bir şekilde yağ seviye müşürü ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

EK1 - ES7 - EP2 - FD6

ermant

0

EK1 - ES7 - EP2 - FD6

Ayhan Işık evet benim aracım ile kendi ilgilendi. Peki yağ değişim sonrası bu sorunu yaşadığınız mi tekrar. Çünkü orjinal 10.000 e kadar aracımda bir sorun yoktu. Sürekli bodrum-istanbul gidip geliyorum. 10.000 bakımı ve yağ değişiminden sonra yasadim. Bu ay sonu da yurtdışına çıkacağım araba ile, ayni sorunu yasamak istemiyorum

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Hocam merhaba bu konuyu bende daha önceden açmıştım incelemek isterseniz Tıklayın.
İlginçtir aynı yolda olmuş bende Edirne'ye gitmiştim gidişte sorun yoktu hızlı gitmedim. İstanbul'a dönerken bastım biraz o düz yolda aynı sorun başıma geldi bir tırstım ne oluyor diye durdum bir yerde kontrol ettim sorun yoktu neden oldu diye servise gittim ertesi gün çünkü yine uzun yol yapıp dönecektim sıkıntı çıkmasın diye neyse servis bana bakımı erken geliyor bunların diyor. Faturayı gösterdim bakın 1 ay önce yapılmış nasıl erken gelmiş olsun deyince geçiştirme cevap almıştım siz yola çıkın kırmızı değilse sorun olmaz falan denildi.
Sonrasında bu olayı tekrar uzun yollarda belli belirsiz yaşadım ve kontağı kapatınca sönüyordu video çektim zaten o yolun dönüşünde sabahlamışım yolda yorgunum arabayı yakasım geldi o derece.
Farklı servise gidip sordum servisin mantıklı gelebilecek verdiği cevap şuydu : Yağ sensörünü orta kısıma koymuşlar virajlara sert girince araç yağı eksik gibi algılıyor denildi. Ayrıca bakım yapılırken özellikle söyleyerek yağı Honda Type 2.0 koydurdum.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Honda yağ üreticisi mi? Değil. Yani bunu kendi istediği şartları sağlayan bir firmadan temin ediyor. Castrol 0w-20 ile honda 2.0 aynı değerleri karşılıyorsa ki yetkili servis koyduysa karşılıyordur (faturada yazılı olduğundan) yağ ile alakalı değil bu sorun. Kaldı ki size honda 2.0 koyduk deseler nereden anlayacaksınız? Analiz yaptırdığınızda da çıkan sonuçlar muhtemel castrol ile aynı sonuçları verecek. Şunuda belirteyim, castrol BP yani Dünya'da hatrı sayılır yeri olan bir petrol işleyicisinin ürünüdür.

Bu sorunun bir şekilde yağ seviye müşürü ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Araçların kılavuzunda Honda Genuine Oil Type 2.0 için sizin aracınızın motoru için özel olarak formülize edilmiştir yazıyor. Üreticimizi güveniyorsak buna da güvenmemiz gerekiyor. Bu durumda diğer 0W-20'lerden ayrışacağını düşünmeliyiz.

Dün yağı değişirken ben başında durmak zorunda kaldım güvenmediğimden ötürü. Ama her seferinde bunu yapmam mümkün değil. Mecburen güveneceğiz.

İlginç olan ise bir çok kişinin bunu ilk periyodik (10000 km) bakımından sonra yaşamaya başlaması.

Geri