Civic FB7 Civic FB7 - 4 Kapı + Bagaj + Alt Takım Pütür = Hand Made İzolation :)

Ltf

Aracınız
Civic FC5 2016
@Ltf sökünce görürsün zaten, izolasyonu tutan siyah yapışkan bir malzeme mevcut, çıkarıp taksanda özelliğini kaybetmiyor. Ben o poşeti her ihtimale karşı çıkarmadım zaten. Çalışırken üst kısmını söktüm, alt kısma doğru yatırdım.

Ekli dosyayı görüntüle 250071
Hah tamamdır asılınca kendini salıyorsa süper çok teşekkür ederim. En azından tok ses için içe bitüself yaparım geri takabileceksem:)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Son olarak bu videolar ile de kesinlikle FC5lerde yol gürültüsünü azaltma amacıyla FB7lerde olmayan ek izolasyon materyalinin bulunduğunu söyleyebilirim. Beyaz renkli poliüretan tarzı (tahmin ettim, otomotiv sektöründe çalışan @seckins33 gibi bilgi sahibi arkadaşlar doğrusunu açıklarsa sevinirim) bir izolasyon materyali mevcut, bu materyal FB7de sadece ön kapıda az bir miktar mevcut. Arka kapıda ise aşağıdaki videoda göreceğiniz üzere bast bir naylon harici hiç yok. Eğer FC5ler bu videodaki gibi izolasyonlu ise sadece iç kapı kısmına yapılacak bitüself bile yeterli olacaktır diye tahmin ediyorum. FB7lerde izolasyonun neden bu kadar farkettiğini şimdi daha iyi kavrayabiliyorum.

FC5 - Ön Kapı

FC5 - Arka Kapı

FB7 - Ön Kapı

FB7 - Arka Kapı

Son düzenleme:

Ltf

Aracınız
Civic FC5 2016
Son olarak bu videolar ile de kesinlikle FC5lerde yol gürültüsünü azaltma amacıyla FB7lerde olmayan ek izolasyon materyalinin bulunduğunu söyleyebilirim. Beyaz renkli poliüretan tarzı (tahmin ettim, otomotiv sektöründe çalışan @seckins33 gibi bilgi sahibi arkadaşlar doğrusunu açıklarsa sevinirim) bir izolasyon materyali mevcut, bu materyal FB7de sadece ön kapıda az bir miktar mevcut. Arka kapıda ise aşağıdaki videoda göreceğiniz üzere bast bir naylon harici hiç yok. Eğer FC5ler bu videodaki gibi izolasyonlu ise sadece iç kapı kısmına yapılacak bitüself bile yeterli olacaktır diye tahmin ediyorum. FB7lerde izolasyonun neden bu kadar farkettiğini şimdi daha iyi kavrayabiliyorum.

FC5 - Ön Kapı

FC5 - Arka Kapı

FB7 - Ön Kapı

FB7 - Arka Kapı
Doğru diyorsunuz hocam. Ben kapılar için bitüselfe ilave olarak sünger de almıştım onu başka alanlarda değerlendireyim. Bitüselfi dış kapı sacına uygulayayım. Son olarak davlumbazlar için davlumbazın lastiğe bakan yüzeyini pütürle kaplamak aracın iç kısmına bakan yüzeyini bitüself ile kaplayayım diye düşünüyorum uygun mudur? Yoksa tüm kaplamayı davlumbaza uygulamak yerine; davlumbazın aracın içine bakan yüzeyini pütürle kaplayıp, davlumbazın kapattığı aracın sac kısmını bitüselfle mi kaplayayım? Siz aracın sac kısmını pütürlemişsiniz ama ben o kısmı boyamak pek istemiyorum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Davlumbaz materyali plastik zaten, ona bir işlem uygulamayın, onu söküp altındaki çıplak saç kısmına pütür uygulayabilirsiniz ama bence pek etkili değil.
2016 model bir ford focusun davlumbaz materyali önümde sökülmüştü, açıkçası Civiclerden çok daha yüzeyi kaplayacak şekildeydi ve altında ek bir sünger katmanı vardı, bu kısım bile bence ses yalıtımına ciddi katkı sunuyor.
Tekerlerin iç yaşam alanına yani bagaja bakan kısımlarını bitüselfle kaplayıp, üstlerini de kauçuk sünger, firex yada kapalı hücreli sünger gibi esas ses emici materyalle kaplarsanız istediğiniz tam randımanı elde etmiş olursunuz.

Ltf

Aracınız
Civic FC5 2016
Davlumbaz materyali plastik zaten, ona bir işlem uygulamayın, onu söküp altındaki çıplak saç kısmına pütür uygulayabilirsiniz ama bence pek etkili değil.
2016 model bir ford focusun davlumbaz materyali önümde sökülmüştü, açıkçası Civiclerden çok daha yüzeyi kaplayacak şekildeydi ve altında ek bir sünger katmanı vardı, bu kısım bile bence ses yalıtımına ciddi katkı sunuyor.
Tekerlerin iç yaşam alanına yani bagaja bakan kısımlarını bitüselfle kaplayıp, üstlerini de kauçuk sünger, firex yada kapalı hücreli sünger gibi esas ses emici materyalle kaplarsanız istediğiniz tam randımanı elde etmiş olursunuz.
Çok teşekkür ederim hocam epey vaktinizi aldık sıra bizim vakit harcamamıza geldi:)

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Peki bu kapı içindeki orjinal izolasyon malzemesini sökünce tekrar geri yapıştırabilir miyim ?
@Ltf Kapı içindeki naylonu yapıştıran malzeme terostat 963. Biz bunu kullanıyoruz. Kapı naylonunu sökerken çekiştirerek değilde, maket bıçağı ile terostatı düzgün bir şekilde kesin, yapıştırırken tekrar aynı yere yapıştırırsınız, söküldüğü belli bile olmaz. Biz böyle söküyoruz. Naylonu çekiştirirseniz çamur gibi sağa sola yapışabilir.

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
@m2hamid hocam kapı naylonu üzerindeki elyaf veya izocam türevi bir malzeme. Hem kapı içerisinde bir miktar sesi engeller, hemde kapı içinde boşluğu azaltır. Kapı naylonu ise sadece su izolasyonu içindir. Benim şahsi fikrim, kapı içlerine bitüself yerine, arkası yapışkanlı süngerler var. Biz basotect diyoruz. Bence kapı içlerine bu malzemeyi uygulamak hem ses, hemde ısı izolasyonu açısından daha başarılı olacaktır.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@seckins33 hocam basotecti daha önce duymuştum ama maliyeti yüksek olduğu için direk ona girmedim. Açıkçası ilk anda beklentisiz bir şekilde hobi amaçlı uğraştım ama beklediğimden memnun kaldım, özellikle arka cam açıkmış tarzı gelen ses gidince o anki mutluluğumu anlatamam :)
Mümkün derece yapıştırıcıyla uğraşmamak için self-adeziv ürünleri tercih ettim.
Bitüself ve üstüne şu malzemeyi uyguladım.
https://www.adetasyapi.com/oto-ses-yalitimi-7-yeni
Sizce bu malzeme nasıldır kalite olarak?

Ayrıca sizin basotect olarak bahsettiğiniz malzemenin yerine linkteki malzeme geçermi?
https://www.adetasyapi.com/kaput-alti-ses-yalitimi

Ltf

Aracınız
Civic FC5 2016
@Ltf Kapı içindeki naylonu yapıştıran malzeme terostat 963. Biz bunu kullanıyoruz. Kapı naylonunu sökerken çekiştirerek değilde, maket bıçağı ile terostatı düzgün bir şekilde kesin, yapıştırırken tekrar aynı yere yapıştırırsınız, söküldüğü belli bile olmaz. Biz böyle söküyoruz. Naylonu çekiştirirseniz çamur gibi sağa sola yapışabilir.

Bu bilgi çok iyi oldu teşekkür ederim:)

Geri