Civic FB7 Civic Fb7 Eco Anlık Tekleme Sorunu...

Arkadaşlar merhaba. 2013 Civic Eco Otomatik sahibiyim. FDH de de bu konudan bahsedildi fakat çözümü konusunda elle tutulur bir yanıt bulamadım. Ben de burada sormak istedim.

Sıkıntım şu; araç ile düz yolda lpg de iken, özellikle 50-60 km hız aralığında, yavaşlayıp hafif gaza dokunduğumda bir miktar geri atıyor hissi oluyor. Her zaman olmuyor bu durum.

Bu durum hakkında bilgisi olan var mı?

Ayrıca çözümü konusunda bilgisi olan var mı?

Yanıtlarınızı bekliyorum.

İyi forumlar...

Çözüm
Çorum özençlerde sorunum çözüldü arkadaşlar. Mehmet Özenç ustam sağolsun kendisi işinde uzman ve oldukça misafirperver davrandı. Araçta fiziksel kontroller yapıldıktan sonra ileri düzeyde bir yol ayarı ile sorun çözüldü, sonrasında 300 km uzun yol ve şehiriçi karışık yol yaptım, tekleme, sarsıntı vs hiçbirşey kalmadığını gördüm, extradan vites geçişleri ve gazdan ayağımızı çektiğimiz cut off durumları da daha bi yumuşadı gözlemime göre.

Çözümle ilgili bilmemiz gereken ilk nokta; eco modellerde manifolt delikleri benzin enjektör girişlerine oldukça uzak geride bir noktadan bırakılmış. Bu ciddi bir gecikmeye neden oluyor. Brc'nin enjektörleri pistonlu yapıda, hortum uzunluklarını tolere edebiliyor ama manifolda gaz girişi yapılan nokta...

Hakan Uzun

0
Yönetici
İstanbul avrupa yakası lpg bakımı ve tekleme sorunu için gidebileceğim yer önerebilir misiniz?
Obd 2 cihazin varsa bir yontem soyleyebilirim. Kendi dusundugum urettigim ise yarayabilecek bi fikrim
Var bu konuda benim aracimda lpg yok o nedenle yapamiyorum ama obd2 cihazin varsa soyleyeyim cunki arac ariza isigi yakacak onu sondurebilmen icin.

Aracınız
Civic FB7 2015
Aracım 2015 eco elagence 90 binde. 3 yıldır LPG de tekleme olayını yaşıyordum. Bir kaç gün önce Kahramanmaraş ta honda dan ayrılma bir LPG montaj ustası ile tanıştım. Durumu anlattım ve hemen anladı zaten kısaca durum şu ; düz yolda ilerlerken 1500-2000 devir arasında bazen hiç birşey yokken sarsılma oluyordu ve vites geçişleri de benzin gibi değil daha sarsıntılıydı. Usta bana bir iki gün benzinde binip gelmemi söyledi bende öyle yaptım (bu arada benzinde çok ama çok yakıyor) sonra benzin değerlerini kopyalayıp LPG ye aktardı. Sonuç olarak 3 yıldır silkelene silkelene bindiğim arabadan kurtuldum. Şimdi benzinde nasılsa LPG de aynı oldu. Bu arada LPG ayarı +2 adet filtre değişimi 200 lira ödedim

FIG-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Obd 2 cihazin varsa bir yontem soyleyebilirim. Kendi dusundugum urettigim ise yarayabilecek bi fikrim
Var bu konuda benim aracimda lpg yok o nedenle yapamiyorum ama obd2 cihazin varsa soyleyeyim cunki arac ariza isigi yakacak onu sondurebilmen icin.
Hocam nasıl bir yöntem kısaca aciklayabilirmisiniz bende OBD cihazi var ve yeni LPG yol ayarindan sonra 1500 devir civarı teklemeyi çok daha bariz hissediyorum. Hatta bayram sonrası BRC LPG bağlantı kablosu alıp kendi ayarımi bile yapmayı düşünüyorum. Yanliz BRClerde LPG ayarı için MAP sensörü lazımmış ama servis Civic Eco modellerinde OEM map sensörü ile de yazılım okuma yapabiliyormus dediler ama emin olamadım.

Hakan Uzun

0
Yönetici
Hocam nasıl bir yöntem kısaca aciklayabilirmisiniz bende OBD cihazi var ve yeni LPG yol ayarindan sonra 1500 devir civarı teklemeyi çok daha bariz hissediyorum. Hatta bayram sonrası BRC LPG bağlantı kablosu alıp kendi ayarımi bile yapmayı düşünüyorum. Yanliz BRClerde LPG ayarı için MAP sensörü lazımmış ama servis Civic Eco modellerinde OEM map sensörü ile de yazılım okuma yapabiliyormus dediler ama emin olamadım.

Yaptigi sey afr ayari abi baska birsey degil.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Ben bu teklemeye çözüm olacağını sanmıyorum olasaydı şimdiye kadar çoktan bulunurdu. Bende atiker var fabrika çıkışlı brc lilerde bu tekleme nasıl oluyor cidden merak ediyorum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ben bu teklemeye çözüm olacağını sanmıyorum olasaydı şimdiye kadar çoktan bulunurdu. Bende atiker var fabrika çıkışlı brc lilerde bu tekleme nasıl oluyor cidden merak ediyorum.
Kabaca tarif edersem 1500 devir civarında sakince gaza basarak ilerlerken hafif silkeleme tarzı anlık bir güç kaybı gibi hissiyat oluşuyor. Eğer bu devir aralığında kalmaya devam ederseniz bu silkeme 3-4 kere üst üste gerçekleşerek sinir bozucu hale gelmeye başlıyor ? Bence aracın pürüzsüz sürüşünü ciddi baltalayan bir his.

Aracınız
Civic FB7 2013
Kabaca tarif edersem 1500 devir civarında sakince gaza basarak ilerlerken hafif silkeleme tarzı anlık bir güç kaybı gibi hissiyat oluşuyor. Eğer bu devir aralığında kalmaya devam ederseniz bu silkeme 3-4 kere üst üste gerçekleşerek sinir bozucu hale gelmeye başlıyor ? Bence aracın pürüzsüz sürüşünü ciddi baltalayan bir his.
Bu bende özellikle klima açıkken oluyor ve çok sinir bozucu

Hakan Uzun

0
Yönetici

Bencede yok o yuzden 2.civic araci direk benzinli aldim onda bile oluyor namussuz.ayarla vs benzin seviyesine iniyor ama yok olmuyor

Hakan Uzun

0
Yönetici
Kabaca tarif edersem 1500 devir civarında sakince gaza basarak ilerlerken hafif silkeleme tarzı anlık bir güç kaybı gibi hissiyat oluşuyor. Eğer bu devir aralığında kalmaya devam ederseniz bu silkeme 3-4 kere üst üste gerçekleşerek sinir bozucu hale gelmeye başlıyor Bence aracın pürüzsüz sürüşünü ciddi baltalayan bir his.

Hocam bizde Vtec selenoid iptal eden varmiydi bizde fisini ceken yani?

Geri