Civic FB7 Klima kullanımı ve yakıta etkisi

Smoch

0
Ynt: Civic FB7 Klima kullanımı ve yakıta etkisi

[quote author=teachers71 link=topic=642.msg10962#msg10962 date=1409227399]
Şöyleki;
30 dakika sürecek bir yolculuğunuz olsun araç içindeki sıcaklık 32 derece olsun. Siz aracınıza bindiniz. klimanızı açıp 28 dereceye ayarladınız.10 derece hava üfleyen klimanız 32 den 28 e düşürmek için muhtemelen 2-3 dk çalışır durur. Bu şekilde ara ara çalışıp duracaktır.
Aynı şekilde aracınıza bindiniz 16dereceye ayarlayıp açtınız. 10 Derece üfleyen klimanız araç içindeki 32 dereceyi 16 ya indirmek için sürekli ve en yüksek fan hızıyla muhtemelen 30 dk boyunca çalışacaktır.
Bu ikisinin aynı olmadığı kesin.
[/quote]
Cok tesekkur ederim.
Yalniz bu soyledikleriniz auto mod a alinca gecerli o zaman? Cunku o zaman kendi ayarliyor

Bide ac olayi var o ne

Honda Civic 2014 Elegance Eco Smart Otomatik - Naviin 534

[quote author=teachers71 link=topic=642.msg10962#msg10962 date=1409227399]
Şöyleki;
30 dakika sürecek bir yolculuğunuz olsun araç içindeki sıcaklık 32 derece olsun. Siz aracınıza bindiniz. klimanızı açıp 28 dereceye ayarladınız.10 derece hava üfleyen klimanız 32 den 28 e düşürmek için muhtemelen 2-3 dk çalışır durur. Bu şekilde ara ara çalışıp duracaktır.
Aynı şekilde aracınıza bindiniz 16dereceye ayarlayıp açtınız. 10 Derece üfleyen klimanız araç içindeki 32 dereceyi 16 ya indirmek için sürekli ve en yüksek fan hızıyla muhtemelen 30 dk boyunca çalışacaktır.
Bu ikisinin aynı olmadığı kesin.
[/quote]

Hocam siz klimalardan anlıyorsunuz bahsettiğiniz bizim Civic lerin klimasi mi ev klimalarimi karistirdim simdi eğer Civic ise nasil kullanım önerirsiniz ben yazın 20 de çalıştiriyorum ama hiç kendi kendine durduğunu görmedim öyle bir ayarı var mi mesela Auto demis arkadas ama ona basinca uçak kalkıyor sanki en sona dayaniyor üflemesi o şekilde de olmuyor bunun en mantıklı yada doğru kullanim şekli nasıldır mesela ben sürekli acik olsun istemiyorum çarpıyor bazende hiç acmiyorum hava cok sıcaksa yada camlar buğu yaparsa açıyorum genelde derece sizce kaçta olmalı 22 ideal mi diyorsunuz nedir nasıldır ?

Smoch

0

Auto'da sanki arkadaşın bahsettiği gibi ortam sıcaklığını tespit edip belli bir derecenin altına indirmeye çalışıyor ortam sıcaklığını o yüzden uçak kalkıyor gibi çok çalışıyor.

Kendi adıma şöyle kullanıyorum.

Dış sıcaklığa göre 2-3 derece altında bir yerde konumlandırıyorum. Örneğin dışarısı 30 derece ise 27 derece felan yaparım. fan hızı 1 veya 2 olur. yön ise ön difizörler olur. Ancak direkt yüzüme vurdurumam. Buna rağmen rahatsız olan olursa cama veririrm ama kısa süre...

Auto modunu pek kullanmıyorum. Konforlu olabilir, kabul ama hedeflenen ısıya çabuk ulaşmak ilk zamanlarda fan en üst düzeyde çalışıyor ki bu beni rahatsız ediyor. Bir de hedef sıcaklığa geldiğinizde ayaklara vermeye başlıyor. Bu da rahatsız edici bir durum benim için.

Klima, tüketimi arttırır, ama bu sıcaklarda hasta olmadan konforlu yolculuk için şart. Varsın 1-2 lt fazla yaksın....

[quote author=nonickname link=topic=642.msg10978#msg10978 date=1409234494]
Kendi adıma şöyle kullanıyorum.

Dış sıcaklığa göre 2-3 derece altında bir yerde konumlandırıyorum. Örneğin dışarısı 30 derece ise 27 derece felan yaparım. fan hızı 1 veya 2 olur. yön ise ön difizörler olur. Ancak direkt yüzüme vurdurumam. Buna rağmen rahatsız olan olursa cama veririrm ama kısa süre...

Auto modunu pek kullanmıyorum. Konforlu olabilir, kabul ama hedeflenen ısıya çabuk ulaşmak ilk zamanlarda fan en üst düzeyde çalışıyor ki bu beni rahatsız ediyor. Bir de hedef sıcaklığa geldiğinizde ayaklara vermeye başlıyor. Bu da rahatsız edici bir durum benim için.

Klima, tüketimi arttırır, ama bu sıcaklarda hasta olmadan konforlu yolculuk için şart. Varsın 1-2 lt fazla yaksın....
[/quote]

Hocam iyi güzelde dışlarıda 30 derece varsa siz 27 derece ile nasıl soguyacaksiniz ki aracin icinde ilaveten havayı sadece camlara verme seceneği yok onu secince ayaklarada veriyor nedense saçma bir opsiyon yapılmis camdaki buğuyu çözecem diye ayaklar buz hane oluyor :) Klima iyi güzelde ben hala alışamadım yada yanlis kullaniyorum kim bilir kitapçığı tekrar mi okusam bir ara acaba :)

Ev kliması ile oto klimasının çalışma prensibi farklı değilki. Basitçe Ana bileşenler.
1- klima gazı (bikaç çeşidi var. Özelliği kendinden soğuk olmasıdır).
2. O gazı çevrim yapan kompresör.
3- tesisat
4- sistemin kontrolünü yapan beyin. Sensörlerden aldığı bilgi ile klima fanlarını ve gazın çevrimini (kompresörü) yönetir.
Burdan sonra ideal kullanım için termal konfor (insanın kendininrahatsız hissetmediği durum) şartlarına uymanız lazım. Termal konforun bileşenleri vardır. 1-ortam sıcaklığı
2-nem
3- içerdeki hava akımı.
Bu şartlar kişiye göre farklılık gösterir. Kimi dşük sıcaklıktan rahatsız olurken kimi içerdeki hava akımı biraz fazlaysa rahatsız olur.
Bunun kesin değerleri olmamakla beraber sıcaklık için iç ortamla dış ortam arasında 8 dereceden fazlası önerilmez.özellikle kişi sık sık sıcak ve soğuk ortamlar arasında geçiş yapıyorsa. Bu yüz felcine kadar gidebilecek sorunlar çıkarabilir.
Ben dediğim gibi girince 22-23 dereceye alıp autoyu açıyorum. Hızlı şekilde 2-3 derece düşürüyor. Bikaç dakika sonra sadece fan hızını düşürüyorum. Rüzgar panelleri kesinlkle bana yada yolcuya dönük değildir.maksadım beni değil içerdeki havayı soğutmaktır. Ben bu şekilde kullnıyorum.
Not: 27 derece bencede iyi seçim değil. Soğuğu sevmiyorsanız 24-25 idealdir sizin için.saygılarımla.

[quote author=teachers71 link=topic=642.msg10989#msg10989 date=1409239067]
Ev kliması ile oto klimasının çalışma prensibi farklı değilki. Basitçe Ana bileşenler.
1- klima gazı (bikaç çeşidi var. Özelliği kendinden soğuk olmasıdır).
2. O gazı çevrim yapan kompresör.
3- tesisat
4- sistemin kontrolünü yapan beyin. Sensörlerden aldığı bilgi ile klima fanlarını ve gazın çevrimini (kompresörü) yönetir.
Burdan sonra ideal kullanım için termal konfor (insanın kendininrahatsız hissetmediği durum) şartlarına uymanız lazım. Termal konforun bileşenleri vardır. 1-ortam sıcaklığı
2-nem
3- içerdeki hava akımı.
Bu şartlar kişiye göre farklılık gösterir. Kimi dşük sıcaklıktan rahatsız olurken kimi içerdeki hava akımı biraz fazlaysa rahatsız olur.
Bunun kesin değerleri olmamakla beraber sıcaklık için iç ortamla dış ortam arasında 8 dereceden fazlası önerilmez.özellikle kişi sık sık sıcak ve soğuk ortamlar arasında geçiş yapıyorsa. Bu yüz felcine kadar gidebilecek sorunlar çıkarabilir.
Ben dediğim gibi girince 22-23 dereceye alıp autoyu açıyorum. Hızlı şekilde 2-3 derece düşürüyor. Bikaç dakika sonra sadece fan hızını düşürüyorum. Rüzgar panelleri kesinlkle bana yada yolcuya dönük değildir.maksadım beni değil içerdeki havayı soğutmaktır. Ben bu şekilde kullnıyorum.
Not: 27 derece bencede iyi seçim değil. Soğuğu sevmiyorsanız 24-25 idealdir sizin için.saygılarımla.
[/quote]

Tşkler birde sizin dediginize göre kullanayım belki farklı birşey yakalarım belli olmaz son 1 aydır başım ağrıyor belkide klima çarptı fazla kullanmamak lazım aslında ama baya sıcak bugünlerde insan bunalıyor.

18 -20 derecelerde çalıştırısanız dış ortamın 34 derecelerde olduğu bi yerde ev yada araba sürekli camlardan ve motodan gelen ısıyı düşünürseniz elbette sürekli çalışacaktır. İçeriyi 20 dereceye düşürmenin nekadar zor olduğunu biraz termodinamik okuyanlar bilir. Mesela evinizde kombinin sıcaklığını 1 derece arttırmanız demek %16 civarında fzla yakıt yakmak demektir. 1 derece okadar önemlidir. Soğuturkende böyle. Ayrıca siz klimayı 20 ye ayarladığınızda 20 ye düşünce durmaz. 18-19 larda durur. 21-22 Lere çıkınca tekrar devreye girer ortamı tekrar 18 lere indirmeye çalışır.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016

[member=15]teachers71[/member] Sinan hocam açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim.

Oda sıcaklığı 24 derecedir, aracınızda klima derecesini 24 auto konumda setlerseniz bir saatlik bir yolculukta konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz.
Ben İzmir gibi sıcak bir ilde 24 derece de kullanıyorum bir saatten fazla süren yolculuklarda dereceyi 26 ya kadar çıkardığım oluyor, yakıt hesabı hiç yapmadım ama bu kullanım bana konforlu geliyor.

Eyvallah. Kırık dökük bilgilerimizle yardımcı olabildiysek ne ala.. :)
Aynen. Uzun seyahatlerde dediğiniz gibi biraz yükseltip otomatik modda çalıştırmak konforlu sürüş için yeterli. Vtec2 varken (onu kliması bukadar çılgın değildi) direk otomatikte saatlerce yolculuk yapıyordum. Bunda fanın hızı ve soğutma gücü çok fazla olduğundan bazen fanı yavaşlatma gereği duyuyorum. Dediğiniz gibi 24 leri denemem lazım. Eski aracımdan kalan alışkanlıkla 22-23 ayarlıyorum. Belki 24-25 yapsam fanı düşürmeden bende sürekli otomatik modda gidebilirim.

Geri