Civic FB7 Klima kullanımı ve yakıta etkisi

Ynt: Civic FB7 Klima kullanımı ve yakıta etkisi

Dereceyi biraz daha yükseltseydiniz kademe kendiliğinden bire düşecekti zaten biraz sabırsız davranmışsınız bence ;)

Sent from my LG-D855

[quote author=tanerozbabacan link=topic=682.msg11172#msg11172 date=1409391818]
Dereceyi biraz daha yükseltseydiniz kademe kendiliğinden bire düşecekti zaten biraz sabırsız davranmışsınız bence ;)

Sent from my LG-D855

[/quote]

Taner Hocam 2.istanbul buluşması olacak deniyor olmadı orada tekrar yardım alayım ben bu klimayı hala çözemedim fazla karmasik sanki :)

[member=162]tanerozbabacan[/member]
[member=3]sk67a[/member]

Attila hocam şöyle yapın. Araca binince AUTO tuşuna basıp dereceyi 20 ye alın. Fan üfleme hızı otomatik olarak en şiddetli (6. kademe) haline gelecektir. Biraz içerisi soğuyunca dereceyi 22 ye alın. 22 ye aldığınızda fan üfleme şiddeti bir miktar azalacak fakat hala soğutmaya devam edecektir. İçerisi biraz daha soğuyunca dereceyi 24 e alın. Fan üfleme şiddeti daha da azalıp (1. kademe) sizi rahatsız etmeyecek duruma gelecektir. Eğer yolda sıcak hissedersiniz dereceyi belli aralıklarla AUTO konumundayken 2 derece azaltıp serinliği arttırabilirsiniz. Ben böyle kullanıyorum çok memnunum.
@Attila Khan

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

[quote author=aknasmub link=topic=682.msg11179#msg11179 date=1409406026]
Attila hocam şöyle yapın. Araca binince AUTO tuşuna basıp dereceyi 20 ye alın. Fan üfleme hızı otomatik olarak en şiddetli (6. kademe) haline gelecektir. Biraz içerisi soğuyunca dereceyi 22 ye alın. 22 ye aldığınızda fan üfleme şiddeti bir miktar azalacak fakat hala soğutmaya devam edecektir. İçerisi biraz daha soğuyunca dereceyi 24 e alın. Fan üfleme şiddeti daha da azalıp (1. kademe) sizi rahatsız etmeyecek duruma gelecektir. Eğer yolda sıcak hissedersiniz dereceyi belli aralıklarla AUTO konumundayken 2 derece azaltıp serinliği arttırabilirsiniz. Ben böyle kullanıyorum çok memnunum.
[member=7]Attila Khan[/member]

[/quote]

Peki tam olarak bu şekilde yapınca klima açıktan kapalı yani On dan Off a mı geçiş yapıyor yoksa hala açık yani On da mı oluyor kısaca bu sekilde klima hala açık mı kapalı mıdır sizce ?

Yeterli sıcaklığa ulaşınca bence devreden çıkıyor. Bu benim görüşüm. Belki yanlıştır.

Trust

0
Aracınız

16 ile 27 arası ciddi fark ..
Araç 16 derece ısısını hep korumak için klima 3 dakika çalışacaksa bu 27 korumak için 1 dakika çalışacak..

[quote author=aknasmub link=topic=682.msg11208#msg11208 date=1409434249]
Yeterli sıcaklığa ulaşınca bence devreden çıkıyor. Bu benim görüşüm. Belki yanlıştır.

[/quote]

Tşkler hocam illa ki bilen birisi çıkacaktır yanıt verirse bizde bilmiş oluruz :)

Aracınız
Civic FB7 2012

@Atilla Khan
Hocam! Klima çalışıyorken camları kapatıyorsunuz, değil mi? :aman:
Yine benzer şekilde, eğer tepecamı açıkken veya perdesi çekik değilken klimanın etkisi inanılmaz düşüyor, özellikle güneş tepedeyken.

Klima kullanım ayarlarımı anlatmıştım, kısaca özetleyeyim:

• [li]Sıcak arabaya binince ön camları yarısına kadar, arka camları bir kaç parmak aralıyorum. Tepecamını ters açıyla açıp perdesini bir iki parmak kalana kadar örtüyorum. Böylece içerideki sıcak havanın yükselip dışarı çıkması için yer açılmış oluyor. Ancak güneşin doğrudan içeri dolup havayı ısıtmasını engellemeye çalışıyorum. Camlarda 1 numara(sanırım?)/en açık ton film de var ve çok yardımcı oluyor. Bazen klima kapatıp temiz hava almak için camları açıyorum ve kollarım güneşten yanmaya başlıyor.[/li]
    [li]Klima sıcaklığını en az 25°C ayarlıyorum. Buna rağmen önceleri çok devirli çalışıyorken kısa sürede fan hızı düşüyor.[/li]
    [li]Klimadan soğuk hava gelmeye başlayınca önce ön camları, kısa süre sonra arka camları kapatıyorum. Çünkü içerideki sıcak hava dışarı yeterince çıkmış, iç döngüye otomatik klima tarafından getirilmiş olan hava soğutulmaya başlamıştır.[/li]
    [li]Klima fanının hızı bir iki dişe düşünce sıcaklığı kademeli olarak, derece derece, konforumu bozmayacak şekilde düşürüyorum.[/li]
    [li]Ayar yaptığım yer klima sıcaklığı, fan hızı değil. Yoksa AUTO özelliği devreden çıkıyor.[/li]
    [li]Yazın tavan camı ilk haldeki gibi ters açıyla açık ama güneş tepede olduğu sürece perde bir parmak kadar açık kalacak şekilde örtülü.[/li]
    [li]Kışın klima kendini kapatır demek zor. Çünkü kış zamanı dahi nem alma fonksiyonu devam ediyor. Ancak soğutma yapmıyor. Kaloriferler devreye alınıp ısıtma yapılırken bir yandan da içerideki nemi alıp camlarda buğulanmayı önleyen klima kendisini gösteriyor. Klima kapalıyken, yani butona basarak A/C OFF yapıldığında ani sıcaklık değişimlerinde camlarda ani buğulanma oluyor ve fan kombinasyonları ile camları temizleme çalışıyorsunuz. A/C ON veya AUTO konumunda ise sadece sürüşünüze bakıyorsunuz.[/li]

Aracınız
Civic FB7 2012

ilave:

Klima kullanımına karşıysanız, ekonomik sürüş peşindeyseniz, klima bakterilerine aşırı alerjiniz var ve klimayı özellikle OFF konumunda tutuyor olsanız bile,
Ani sıcaklık değişimlerinde veya arabaya kışın ilk bindiğiniz anda ön camdaki buğuyu almak istiyorsanız, Ön cam buğu ve buz çözme tuşuna basıyorsunuzdur.
İşte bu anda fan tam devir dönerken aynı zamanda klima da ON olur, nemi almak için soğuk hava tam gaz cama vurulur, klima ile camdan ayrılıp iç havaya karışan nem klima tarafından tutulur. İçerisi birden serinler, yolculara üşüme gelir.
Tabi bu anda çok da temiz olmayabilen klima filtresi nemlenerek içeriğindeki toz ve bakterilerden gelen kokuyu içeriye salar .duv.

Hocam tşkler bilgiler icin sanıyorum Auto modda da klima açık sadece dereceyi 24 falan yaparsak daha ekonomik olabiliyor doğru mu anlıyorum. Evet klima acinca camlari kapatıyorum hep ama ilk biniste 4 kapıyı acip cereyan ile sıcak havayı atıyorum araçtan :aman:

[member=251]Mesudum[/member]

Geri