Civic FC5 Civic FC5 Hararet Sorunu

Merhaba arkadaşlar arabam 2016 model manuel fc5 civic.
Aracimi ikinci el olarak aldim evveliyatini bilmiyorum kalorifer isitmiyordu kalorifer peteğini temizlettim benden onceki sahibi hic antifiriz kullanmamış kirmizi antifiriz ekledim kullanmaya devam ettim gectigimiz hafta acil bi is icin gece kirikkaleden boluya gittim yolda giderken kizilcahamam rampalarinda arabanin harareti tavan yapti durdum baktim fan acti kapadi hararet tekrar dustu aracı sıkıstırmadan yola devam ettim ama her rampada tekrar yukseldi duzlukte düştü Bolu'da aracı yarım saat dinlendikten sonra geri dönüşe geçtim aynı şekilde yokuşlarda tekrar yükseldi duzlukte düştü.Termostat ve fan musurunden suphelendim ve bunlari parçaları alıp ustama degistirttim.suan obd cihazindan devamli takip ediyorum arabanin su sicakligi 99 derecede fan aciyor 10 sn çalışıp duruyor.arac normal kullanimda 95 derece ile 105 derece arasinda sizce sorun varmı.su eksiltme yok termostatla fan musuru degistiginde radyatör temizleyici alip radyatörü de temizledim ve antifirizli suyunuda yeniledim.yardim ve gorusleriniz icin simdiden teşekkür ederim.

CPH1893 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Çözüm
Arkadaşlar burada guvenebilecegim usta olmadığı için Ankaraya da gidemedigim için sorunu kendim çözmek için uğraştım ve Allah'ıma şükürler olsun çözdüm.En son sizlere radyatör sipariş ettiğimi söylemiştim.
bugün arabamın radyatörünü söktüm ön panel kaput kilidi hortum kelepçeleri sensörleri falan söktüm ve yeni radyatörümü montajlayip taktım radyatörü söktüğümde yere vurup içine hortumla tazyikli su tuttum çıkan paslı su beni şaşırttı siz siz olun sanayide bilmediğiniz marka antifiriz arabanıza koydurmayın ben bunun ceremesini çektim sanırım fotograftada paylascam kesinlikle bu markayı kullanmayın radyatörü tıkaması muhtemel.Neyse montajdan sonra arabayı test ettim rampada olabildigince zorladim 150 / 200 bandinda yuksek devirde...

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@kizmaz.osman Normalde araç fabrika çıkışlı radyatör içerisinde antifriz oluyor, sürekli değiştirme veya ekleme yapmanıza gerek olmaması gerekiyor. Benimde aracım 2016 model aldımdığımdan beri hiç bir ekleme yapmadım, anladığım kadarıyla aracınız garanti dışı. Öncesinde aracınızın radyatör kısmından hasar aldı ise önceki sahibi tel maşa hataları örtüp satmış olabilir, sizde şu an ceremesini çekiyor olabilirsiniz.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Aracınız
Civic FD6 2008
Aracınızın evveliyatinda radyatörle ilgili bir hasar, darbe,delinme gibi bir durum yaşanmış.orijinal radyatör değil galiba üzerindeki. Çünkü 3-4 yıllık aracın kalorifer peteği antifriz kullanmasaniz dâhi tikanmaz. Tıkanması için en 7-8 yıl antifriz kullanmazsanız ve birden antifriz kullanmaya başlarsanız olur. Neyse bunlar olmuş artık yapacak bişey yok. Kalorifer peteğini temizleyip antifriz koyunca muhtemelen radyatör deki pislik çözülüp termostatı tıkayıp aç kapa yayını bozmuş. Termostat değişmiş ise birkaç gün her sabah aracın suyunu kontrol edin,yolda giderken hararet göstergesine sık bakmaya özen gösterin. Hararetin yükselmesi termostat açmaması,devirdaim pompasının devreden çıkması, soğutma sistemi içerisinde hava sıkışması,fanin açmaması gibi durumların herhangi birisinin sonucu ortaya çıkar. Tekrar hararet yükselmez büyük bir ihtimalle.

Redmi S2 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2017
Radyatör Orjinal değilse sök yenı orjınal radyatör al tak antıfırız de orjınal kullan derimm hocam bole her bayırda hararet yaparsa motor u elıne alırsın bu riske deymez tabı radyatör Orjinal değil ise ?

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Radyatör Orjinal değilse sök yenı orjınal radyatör al tak antıfırız de orjınal kullan derimm hocam bole her bayırda hararet yaparsa motor u elıne alırsın bu riske deymez tabı radyatör Orjinal değil ise ?

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Valla hocam arabadan soğuyacagim boyle giderse.

Aracınız
Civic FD6 2008
Arabadan soğuma kardeş. Sen birkaç gün takip et,hararet yükselmesi veya hararet yukselmemesi (termostat devamlı açık kalırsa hararet yükselmez, buda istenmeyen durumdur) birde su eksiltme yapmıyorsa daha uzun süre bişey olmaz korkma bin.
Termostat ve fan musuru degisti yeni antirifiriz saf su konuldu benim obd cihazindan baktigimda hararet 95-105 arasinda 99 derecede fan aciyor su kabinda eksilmede yok
Bu degerler normalmi arkadaşlar

Redmi S2 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri