Civic FC5 Civic FC5 Hararet Sorunu

Merhaba arkadaşlar arabam 2016 model manuel fc5 civic.
Aracimi ikinci el olarak aldim evveliyatini bilmiyorum kalorifer isitmiyordu kalorifer peteğini temizlettim benden onceki sahibi hic antifiriz kullanmamış kirmizi antifiriz ekledim kullanmaya devam ettim gectigimiz hafta acil bi is icin gece kirikkaleden boluya gittim yolda giderken kizilcahamam rampalarinda arabanin harareti tavan yapti durdum baktim fan acti kapadi hararet tekrar dustu aracı sıkıstırmadan yola devam ettim ama her rampada tekrar yukseldi duzlukte düştü Bolu'da aracı yarım saat dinlendikten sonra geri dönüşe geçtim aynı şekilde yokuşlarda tekrar yükseldi duzlukte düştü.Termostat ve fan musurunden suphelendim ve bunlari parçaları alıp ustama degistirttim.suan obd cihazindan devamli takip ediyorum arabanin su sicakligi 99 derecede fan aciyor 10 sn çalışıp duruyor.arac normal kullanimda 95 derece ile 105 derece arasinda sizce sorun varmı.su eksiltme yok termostatla fan musuru degistiginde radyatör temizleyici alip radyatörü de temizledim ve antifirizli suyunuda yeniledim.yardim ve gorusleriniz icin simdiden teşekkür ederim.

CPH1893 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Çözüm
Arkadaşlar burada guvenebilecegim usta olmadığı için Ankaraya da gidemedigim için sorunu kendim çözmek için uğraştım ve Allah'ıma şükürler olsun çözdüm.En son sizlere radyatör sipariş ettiğimi söylemiştim.
bugün arabamın radyatörünü söktüm ön panel kaput kilidi hortum kelepçeleri sensörleri falan söktüm ve yeni radyatörümü montajlayip taktım radyatörü söktüğümde yere vurup içine hortumla tazyikli su tuttum çıkan paslı su beni şaşırttı siz siz olun sanayide bilmediğiniz marka antifiriz arabanıza koydurmayın ben bunun ceremesini çektim sanırım fotograftada paylascam kesinlikle bu markayı kullanmayın radyatörü tıkaması muhtemel.Neyse montajdan sonra arabayı test ettim rampada olabildigince zorladim 150 / 200 bandinda yuksek devirde...
Aracınız
Civic FC5 2017
Doğrudur hocam da antıfiriz in markasından cok hangi özellıkde kullanılması tercıh edilmeli liquimolly kötü bir marka değil ve saf alman malıdır. Yanı illaki Total olmasına gerek yok bu üründe servıs malıdır kullanılırsa sıkıntı oluşturmaz

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018

Yanlış ve eski bilgiler var içinde.
Birincisi IAT olanlar İçin mavi, diğerleri için sarı, pembe, turuncu, kırmızı demiş.
Halbuki Honda mavi ve P-OAT kullanıyor.
Organik olanlarda fosfat yoktu ama İlk Japon’larla birlikte OAT’a fosfat eklenmeye başladı. Ve adı P-OAT oldu.
Total nissan ve reno’ya da P-OAT veriyormuş ama yine piyasaya satmıyor
P-OAT korozyon koruması daha iyi fakat su kalitesinden etkileniyor.

Sonuç olarak yetkili servisinden alın. Soğutma suyu sistemin kalbidir. Ne kadar kaliteli olursa olsun doğru ürün kullanılmalı.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2017
Yanlış ve eski bilgiler var içinde.
Birincisi IAT olanlar İçin mavi, diğerleri için sarı, pembe, turuncu, kırmızı demiş.
Halbuki Honda mavi ve P-OAT kullanıyor.
Organik olanlarda fosfat yoktu ama İlk Japon’larla birlikte OAT’a fosfat eklenmeye başladı. Ve adı P-OAT oldu.
Total nissan ve reno’ya da P-OAT veriyormuş ama yine piyasaya satmıyor
P-OAT korozyon koruması daha iyi fakat su kalitesinden etkileniyor.

Sonuç olarak yetkili servisinden alın. Soğutma suyu sistemin kalbidir. Ne kadar kaliteli olursa olsun doğru ürün kullanılmalı.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Onu istediği renk olarak belırlıyebılir diyor en sonunda yanı aynı özellikler i tasıyan bir antıfıriz mavide olur kırmızıda bu aynı LPG gibi LPG nın kokusu yok ona hangı kokuyu verırsen o olur . Ayrıca hondanın Total ile anlaşması vardır o yüzden onermez bu demek deıldır kı diğer antıfırız ler kullanılamaz . Su sogutmalı motorların calısma mantıgı aynıdır. Markalar tabıkı anlaşmalı olduğu markayı ön plana cıkarmak için onerıcektır. Fazla kasmaya gerek yok 25 senedir traktör calısıyor sıkıntı yok yani

Aracınız
Civic FC5 2018
Onu istediği renk olarak belırlıyebılir diyor en sonunda yanı aynı özellikler i tasıyan bir antıfıriz mavide olur kırmızıda bu aynı LPG gibi LPG nın kokusu yok ona hangı kokuyu verırsen o olur . Ayrıca hondanın Total ile anlaşması vardır o yüzden onermez bu demek deıldır kı diğer antıfırız ler kullanılamaz . Su sogutmalı motorların calısma mantıgı aynıdır. Markalar tabıkı anlaşmalı olduğu markayı ön plana cıkarmak için onerıcektır. Fazla kasmaya gerek yok 25 senedir traktör calısıyor sıkıntı yok yani

Hocam traktörle euro 6.2 bir binek araç aynı hassasiyette sistemlere sahip değil. 25 yıl önceki soğutma ve motor sistemlerden her şey değişti. Malzemeler, sıcaklıklar, basınçlar farklı.
Ford Transitlerde 12 yıldır aynı OAT antifiriz kullanıyoruz ama 2015'ten beri üretilen araçlarda radyatörler tıkanmaya başladı. P-OAT kullandığınızda korozyon ve tıkanmayı %95 oranında azaltıyor. Bu yüzden P-OAT (Fosfatlı OAT) antifirize geçiyoruz 2020 ortasında.

Şu an piyasada P-OAT, ambalajlı ürün yok, ben bulamadım. Sadece servisler satıyor o da üründen kar etmek için. Çok yanlış bir yöntem ama piyasada tekel olmuşlar.

Siz traktörde kullandığınız antifirizi kullanabilirsiniz.

5 yıldır motor soğutma ekibindeyim, forumdaki arkadaşlara tavsiyem servisten orijinal antifiriz alıp arabalarını doldurmalarıdır.

Aracınız
Civic FC5 2017
Hocam traktörle euro 6.2 bir binek araç aynı hassasiyette sistemlere sahip değil. 25 yıl önceki soğutma ve motor sistemlerden her şey değişti. Malzemeler, sıcaklıklar, basınçlar farklı.
Ford Transitlerde 12 yıldır aynı OAT antifiriz kullanıyoruz ama 2015'ten beri üretilen araçlarda radyatörler tıkanmaya başladı. P-OAT kullandığınızda korozyon ve tıkanmayı %95 oranında azaltıyor. Bu yüzden P-OAT (Fosfatlı OAT) antifirize geçiyoruz 2020 ortasında.

Şu an piyasada P-OAT, ambalajlı ürün yok, ben bulamadım. Sadece servisler satıyor o da üründen kar etmek için. Çok yanlış bir yöntem ama piyasada tekel olmuşlar.

Siz traktörde kullandığınız antifirizi kullanabilirsiniz.

5 yıldır motor soğutma ekibindeyim, forumdaki arkadaşlara tavsiyem servisten orijinal antifiriz alıp arabalarını doldurmalarıdır.
Hocam bende üniversitede motor teknolojisi bolumunü bitirdim bunu bu kadar abartmaya gerek yok bu konuları biz prof. hocamıza sorduk zamanında sırf antıfırız de koyabılırsınız dedıgıde oldu genel olarak bu araclar su sogutmalı değil mi ? Su sogutmalı kullanılan antıfırız yukarıda da dedığim gıbı asındırıcılık ve uzun vadede kullanılabilir lılıgını niteler. Onu kesınlıkle kullanamazsınız bunu kullanmalısın ız dıyemezsınız . Bu arada yenı teknoloji ile değişen malzeme kalıtesıne katılıyorum. Ve yukarıda da tekrar dan 107 derecede motorun saglıkli calıstıgınıda soylıyen yıne sizdiniz sanırım

Aracınız
Civic FC5 2017
Bu arkadas in yasadıgı sorun yanlıs antifirzden değil radyatör ün su ile kullanılması ve sonrasında antıfırız eklenip radyatör ün kanallarında suyunn yaptığı pasın antıfırız in çözmesiyle çamurlaşıp petekleri tıkaması ve sogutma gorevını tam olarak yapamaması .

Bunu antıfırız secımiyle karıstırmamak gerekir. Ayrıca antıfırız secımı önemlidir.
Orjinal servısın onerdıği tercıh noktası olmalıdır fakat yoksa da muadil ürün kullanılabilir, kullanılamaz denılemeZ.

Aracınız
Civic FC5 2018
Hocam bende üniversitede motor teknolojisi bolumunü bitirdim bunu bu kadar abartmaya gerek yok bu konuları biz prof. hocamıza sorduk zamanında sırf antıfırız de koyabılırsınız dedıgıde oldu genel olarak bu araclar su sogutmalı değil mi ? Su sogutmalı kullanılan antıfırız yukarıda da dedığim gıbı asındırıcılık ve uzun vadede kullanılabilir lılıgını niteler. Onu kesınlıkle kullanamazsınız bunu kullanmalısın ız dıyemezsınız . Bu arada yenı teknoloji ile değişen malzeme kalıtesıne katılıyorum. Ve yukarıda da tekrar dan 107 derecede motorun saglıkli calıstıgınıda soylıyen yıne sizdiniz sanırım

Kullanabilirsiniz, kullanıldığında ne olabileceğini size söylüyorum. Fosfat bileşeni metal yüzeyi kaplayarak korozyon dayanımını arttırıyor. Antifirizin ömrünü uzatıyor
Piyasadan her sene 400 tane tıkanmış ve delinmiş radyatör geliyor. Gizli bilgi olmasa fotoğraflarını paylaşırdım, İçi tamamen turuncu/gri/beyaz tortu dolmuş ve tüpleri tıkamış.

Bu arada 107 derece sıcaklık motora herhangi bir problem yaratmaz. Fakat Honda mühendisleri aracın normal sıcaklığını daha düşük ayarlamış. Dolayısıyla araç normalinden farklı davranıyor.
Biz Ford Transitlerin termostat açma sıcaklığını 95C'ye ayarlıyoruz. 112C'ye kadar hararet ibresi ortayı geçmez. Böylece dizel araç daha hızlı ısınıyor kışın.

Ona bakarsanız radyatörün tıkalı olması ihtimalinin yüksek olduğunu ve bir sonraki aksiyonun radyatörü değiştirmek olduğunu da söyledim.

Aracınız
Civic FC5 2018
Bu arkadas in yasadıgı sorun yanlıs antifirzden değil radyatör ün su ile kullanılması ve sonrasında antıfırız eklenip radyatör ün kanallarında suyunn yaptığı pasın antıfırız in çözmesiyle çamurlaşıp petekleri tıkaması ve sogutma gorevını tam olarak yapamaması .

Bunu antıfırız secımiyle karıstırmamak gerekir. Ayrıca antıfırız secımı önemlidir.
Orjinal servısın onerdıği tercıh noktası olmalıdır fakat yoksa da muadil ürün kullanılabilir, kullanılamaz denılemeZ.

Muadil ürün olmadığını anlatmaya çalışıyorum son 5 mesajdır.

Muadil ürün başka markanın P-OAT ürünüdür. Marka kaliteli diye muadil ürün diyemeyiz.
Teknolojileri aynı değil.

Geri