Civic FK7 Civic Rs aracına LPG taktırmak

Selam 2017 model Civic hatchback aracımı LPG taktırmayı düşünüyorum YouTube'de videoları var bir tane arabaya takılmış sorunsuz görünüyor 7000 lira fiyat isteniyor taktırmayı düşünüyorum arkadaşlar aklıma takılan tek şey Garanti garanti beni üzer mi bilmiyorum 3 yıl dolmak üzere bu konuda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim takılan wpg sonrasında hiçbir performans kaybı Yaşanmıyor benzin aldı başını gitti Geçen gün tatile gittim 800 kilometreyi 500 TL benzin harcadım

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

OBD2 cihazı ile LTFT(long term fuel trim) ve STFT(short term fuel trim) değerlerini kontrol etmenizi öneririm. Forum dışı link vermemek için paylaşmıyorum. LTFT ve STFT +5.00 0,00 -5.00 arasında ise güvenle binebilirsiniz. Bu değerlerin üstünde ise çok sürmeden aracınıza zarar verecektir diye düşünüyorum. LPG ayarlarını kendim yaptığım için FB7 kasa aracımda +25 -25 li değerlerde bile arıza lambası yakmadığını biliyorum. Arıza lambası yanmıyorsa değerler iyidir diyen ustacıklara kulak asmayın lütfen. Aracınızdaki trim değerleri +5.00 0,00 -5.00 aralığında değil ise ustanızla görüşüp yol ayarı yaptırmanızı öneririm.

Bu sisteme yol ayarı yapılmıyor direkt 1.5 182 hp araç modeli seçilip o yazılım yükleniyor. Ayrıca benim eski aracında benzin ayarı dahi +7 idi lpg yi kendim ayarlar onuda +7 de çalışacak gibi ayarlardim. 19 sene 235000 km Sorunsuz kullandım subap lari 70 yada 80 binde bir ayar yaptırırdım. Prins çok farklı bir sistem.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Uzun zamandır yazmıyordum. Bende merak eden arkadaşlar için söyleyeyim. Lpg ile 37.000 km oldu herhangi bir sıkıntı yaşamadım umarım uzunca bir sürede yaşamam.

Temmuz ayında 3480 km lik bir tatile çıktım. Hep tempolu kullandım. 3480 km nin yakıt tüketim ortalaması yol bilgisayarında 7.7 litre gözüktü. Lpg yi sürekli depom bitmeden doldurduğum için sağlıklı ölçme fırsatım olmadı fakat benzini tatile çıkmadan fulleyip 3480 km sonra tekrar fulleyince arabamın bu mesafede bu ortalamayla 27 litre benzin yaktığını gördüm.

Yakıt tüketiminden gayet memnunum. Tam dolu lpg deposuyla Samsundan yola çıkıp Didim'e varır varmaz depomu doldurdum. Yollarda aldığım lpg fişlerini alt alta yazıp topladığımda (hesabı ayrıntılı yazmaya üşendim) 1100 km de kabaca benzin dahil 500 TL lik yakıt harcadım.

7.7 litre ortalama dikkate alındığında bu tüketimin gayet iyi olduğunu düşünüyorum. Gerçek yakıt tüketimi yol bilgisayarında gösterdiğinden genelde yarım litre fazla çıkıyordu lpg taktırmadan önce.

Hesaplarım hep kabaca, hassas ölçüm yapamadım. Yoldan zevk almaya bakan biriyim. Arabamın az yaktığını bildiğim için hesaplara çok takılmadım. Umarım merak eden arkadaşlar için en azından fikir vermiş olmuşumdur.

Not: LPG yi ortalama 4.30 dan, benzini 7,89 dan almıştım.

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu sisteme yol ayarı yapılmıyor direkt 1.5 182 hp araç modeli seçilip o yazılım yükleniyor. Ayrıca benim eski aracında benzin ayarı dahi +7 idi lpg yi kendim ayarlar onuda +7 de çalışacak gibi ayarlardim. 19 sene 235000 km Sorunsuz kullandım subap lari 70 yada 80 binde bir ayar yaptırırdım. Prins çok farklı bir sistem.
Prins’in sisteminde her modül için arıza tespit sensörü varmı? Ayrıca yol ayarı için sürekli olarak ECUdan bilgi alıyormu?

Aracınız
Civic FB7 2014

Peki o araç modeli seçildiğinde gelen haritayı kim düzenliyor :))) aslında ustacıklarımızın yanlış yönlendirmesinden kaynaklanan bilgi kirliliği mağduru çok, o yüzden açıklama yapma gereği duydum. Sene 2015 Mazda Skyactiv motora ilk lpg taktıran kişilerden biriyim ki halen konum duruyordur Mazda forumlarında. Detaya girmeden sizi sıkmadan şöyle aktarayım; O araç seçildiğinde gelen harita birileri tarafından benzer bir araç ile yol ayarı yapıldıktan sonra sözde ideal değerlerle ve sözde her aracın aynı olduğu varsayımına(!) dayanarak tek bir harita yükleniyor :) OBD2 cihazınız varsa biraz yol kat edip trim değerlerini paylaşın sonra devam ederim gerekli açıklamalara.

Aracınız
Civic FC5 2020
Uzun zamandır yazmıyordum. Bende merak eden arkadaşlar için söyleyeyim. Lpg ile 37.000 km oldu herhangi bir sıkıntı yaşamadım umarım uzunca bir sürede yaşamam.

Temmuz ayında 3480 km lik bir tatile çıktım. Hep tempolu kullandım. 3480 km nin yakıt tüketim ortalaması yol bilgisayarında 7.7 litre gözüktü. Lpg yi sürekli depom bitmeden doldurduğum için sağlıklı ölçme fırsatım olmadı fakat benzini tatile çıkmadan fulleyip 3480 km sonra tekrar fulleyince arabamın bu mesafede bu ortalamayla 27 litre benzin yaktığını gördüm.

Yakıt tüketiminden gayet memnunum. Tam dolu lpg deposuyla Samsundan yola çıkıp Didim'e varır varmaz depomu doldurdum. Yollarda aldığım lpg fişlerini alt alta yazıp topladığımda (hesabı ayrıntılı yazmaya üşendim) 1100 km de kabaca benzin dahil 500 TL lik yakıt harcadım.

7.7 litre ortalama dikkate alındığında bu tüketimin gayet iyi olduğunu düşünüyorum. Gerçek yakıt tüketimi yol bilgisayarında gösterdiğinden genelde yarım litre fazla çıkıyordu lpg taktırmadan önce.

Hesaplarım hep kabaca, hassas ölçüm yapamadım. Yoldan zevk almaya bakan biriyim. Arabamın az yaktığını bildiğim için hesaplara çok takılmadım. Umarım merak eden arkadaşlar için en azından fikir vermiş olmuşumdur.

Not: LPG yi ortalama 4.30 dan, benzini 7,89 dan almıştım.
Benim arabada 1100 km de 500 tl civarında yakıyor. Ne anladım tüp taktırmaktan.

7.7 ortalamayla mı? Bi hesap yapın isterseniz. 7,7x7.89x11=668,283 TL yakarsınız. Oda gerçek tüketimde de 7.7 olursa ki lpg taktırmadan önce gerçekte yol bilgisayarının gösterdiği ortalama tüketimden yarım litre fazla yaktığını bir kaç kez test ettim.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2014

Aracım 2014 FB7 125.binde komple bakımlı A'dan Z'ye ve lpg ayarı tarafımca yapıldı trim değerleri 0 civarında. Balıkesir-Ankara, araçta 3 kişi klima sürekli açık, hız 120-140 arası ve lpg de yakıt tüketimi kilometrede 0.45 kuruş. Siz bu değerleri nasıl yakaladınız detay verir misiniz? Teşekkürler.

Prins de harita yok harita düzenleme yok arkadaşlar. Ecu ile paralel çalışır yol ayarı yapmak isterseniz güçte ve relantide iki ayar var yükte ayarı artırıp kısarak stft değerine benzinle aynı olacak şekilde yaparsınız (vsi1 ve vsi2) daha sonra relantide düşük devir ayarı yaparsınız gerisini o halleder ecu benzin artırmaya gittiğinde lpg ecusu gaz artırır ancak vsi2 Di sistemini hiç tecrübe etmedim ilk takıldığında obd ile kontrol ettim hersey düzgün idi şuan obd cihazım yok tekrar alırsam tekrar kontrol edeceğim. Ayrıca tüketim konusunu defalarca yazdık araç bilgisayarı ne gösteriyorsa %17 fazlası lpg olarak yakar ve yanında max 100 km de 0.5 litre benzin yakar. Yani şehir içinde 10 litre benzin tüketen bir arkadaş prins vsi2 taktirirsa artık 11.7 litre LPG yakacak bunun yanında maximum 0.5 litre benzin yakacak.

Benzin 8 TL desek eski tüketim 80 kr
LPG 4.4 desek yeni tuketim: 51kr lpg+4krbenzin
=55 kr yakacak.
Yani 25 kr şuan km başına kar.

Sizin hesabınız sakin kullanımda doğru. Ama aracı yüklü bir şekilde vede sıkıştırarak kullandığınızda benzin tüketimi 0.7-0.8 litrelere çıkıyor. Aslında bunu belirtmek istemiştim ben mesajımda. En kötü durum için yazmıştım. Yinede çok iyi değerler bence. Kullanım şartlarına bakıldığında yakıt tüketimi dizel bir araçla aynı, yanında kullanım keyfide cabası. Ben tüketime fazla takılmıyorum psikolojik olarak bana kullanım özgürlüğü veriyor aracın az yaktığını bilmek. Okadar. Performans kaybını hissetmiyorum. Lpg li mi değilmi sürerken farketmiyorum. Uzun otoban rampalarında 180-190-200 km hızla gidebiliyorum ve bunu yaparken az yakıyor nasıl olsa diyebiliyorum. Bu güzel bişey bence.
Prins de harita yok harita düzenleme yok arkadaşlar. Ecu ile paralel çalışır yol ayarı yapmak isterseniz güçte ve relantide iki ayar var yükte ayarı artırıp kısarak stft değerine benzinle aynı olacak şekilde yaparsınız (vsi1 ve vsi2) daha sonra relantide düşük devir ayarı yaparsınız gerisini o halleder ecu benzin artırmaya gittiğinde lpg ecusu gaz artırır ancak vsi2 Di sistemini hiç tecrübe etmedim ilk takıldığında obd ile kontrol ettim hersey düzgün idi şuan obd cihazım yok tekrar alırsam tekrar kontrol edeceğim. Ayrıca tüketim konusunu defalarca yazdık araç bilgisayarı ne gösteriyorsa %17 fazlası lpg olarak yakar ve yanında max 100 km de 0.5 litre benzin yakar. Yani şehir içinde 10 litre benzin tüketen bir arkadaş prins vsi2 taktirirsa artık 11.7 litre LPG yakacak bunun yanında maximum 0.5 litre benzin yakacak.

Benzin 8 TL desek eski tüketim 80 kr
LPG 4.4 desek yeni tuketim: 51kr lpg+4krbenzin
=55 kr yakacak.
Yani 25 kr şuan km başına kar.

Geri