Civic FK7 Civic Rs aracına LPG taktırmak

Selam 2017 model Civic hatchback aracımı LPG taktırmayı düşünüyorum YouTube'de videoları var bir tane arabaya takılmış sorunsuz görünüyor 7000 lira fiyat isteniyor taktırmayı düşünüyorum arkadaşlar aklıma takılan tek şey Garanti garanti beni üzer mi bilmiyorum 3 yıl dolmak üzere bu konuda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim takılan wpg sonrasında hiçbir performans kaybı Yaşanmıyor benzin aldı başını gitti Geçen gün tatile gittim 800 kilometreyi 500 TL benzin harcadım

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2012
İlgilendiren bir konu değilse okumayın.
Onca resmi ve pratik bilgilerle yapılan hassas hesaplama ve değerlendirmeleri anlayamıyor, algılayamıyor ve bunun yerine küçümsemeye kalkıyorsanız, bu forumdaki tartışmaların muhatabı değilsinizdir. İçiniz rahat olsun.
Bir dünya otomobil ve Honda forumu var ortalıkta. Konuları bu seviyede yazabildiğim, okuyabildiğim ve anlaşılabildiğim için geldim bu platforma.
Bilgiye, tecrübeye, emeğe dayanan verimli tartışmalar başkasıyla karıştırılmasın lütfen. Burada ön yargılar bir yana fikirler bile değil, somut durumlar konuşuluyor. Kimsenin kafasına yatmasını sormuyoruz.
"Olsa olsa" şeklindeki hesaplamaların başka konularda da yazılmasına kimse karışmazdı herhalde.
Biz ne hesaplarsak hesaplayalım, kimseye bir şeye dayatacak halimiz yok. Herkes tercihinde hür. İşimiz bilinçli tercih yapacak ve bunun için bilgi ve görüş bekleyecek olanlara yol gösterebilmek.
Yoksa 2021 yılında bile dünyanın düz olduğunu söyleyenlerin olduğunun farkındayız.

Aracın tasarrufunu belirleyen oransallık oldukça doğrusal değişiyor. Aracınızı ne kadar haşin kullanıyorsanız tasarruf rakamınız o kadar artıyor, her ne kadar cebinizden daha çok çıkıyor olsa da. Enteresan!

Ancak, bu kadar somut ölçüm ve hesaplamaların uçuştuğu ortamda şu meşhur değer kaybıyla ilgili doğru düzgün bir rakam göremedim henüz. Örneğin, 1-2-3 yaşında, 20-40-60 bin km yapmış araçların değer kaybı mukayesesi mümkün müdür? LPG tasarrufu yanında net hesap nereye varır, hesaplayamıyoruz maalesef.

Bana öyle geliyor ki, LPG ilk kullanım maliyetinden değil de ilk kurulum maliyetinden kaçmak için bahane arıyoruz. Rakam günümüz şartlarında gayet yüksek, evet. Ancak, aracın maliyetine göre yolun başında LPG dönüşümü yaptırmak, zamana geçtikçe araçta oluşan değer kaybının yanında oransal olarak daha büyük bir yüzdeye mal oluyor ki bu dönüşüm daha da caydırıcı hale geliyor.

Onun dışındaki LPG dezavantajlarını zaten turboydu, atmosferikti demeden biliyoruz zaten (kapalı otopark giriş kısıtlamaları, kullanıcı ön yargıları, dolum esnasında özel muameleye tabi olmak, eskilerde dolum ağzının yere yakın olması...)

Aracın sert kullanımı yada Trafikde kullanımı ile aslında km başına düşen kr cinsinden kar azalıyor ama oransal kar asla değişmiyor yani nasıl kullanırsanız kullanın bu araç %35 kar ediyor ise ayda 1000 TL benzin tüketen birisi 350 TL kar eder bunu ister sert kullanıp az km yapsın ister yumuşak kullanarak daha fazla km yapsın %35 ise değer her halükarda %35 dir.

Aracınız
Civic FB7 2012
Aracın sert kullanımı yada Trafikde kullanımı ile aslında km başına düşen kr cinsinden kar azalıyor ama oransal kar asla değişmiyor yani nasıl kullanırsanız kullanın bu araç %35 kar ediyor ise ayda 1000 TL benzin tüketen birisi 350 TL kar eder bunu ister sert kullanıp az km yapsın ister yumuşak kullanarak daha fazla km yapsın %35 ise değer her halükarda %35 dir.
Şimdi okuyunca fark ettim, ifadem yine karışık olmuş ve siz daha düzgün ifade etmişsiniz.
Fabrika verilerine göre karma kullanımdaki 5,7l/100km sarfiyatta 15₺ şeklindeki tasarruf, 9,8l/100km sarfiyatlı şehir içi kullanımda 25 liraya çıkabiliyor ve tasarrufu daha derinden hissediyorsunuz.

Taze taze yorum katmadan bir dolum sonucu daha paylasayim:

Araç 2017 1.5t Hb
lpg: prins vsi2 di

Yapılan mesafe:375.2
Lpg tuketimi:118.70 TL (27.67 Litre)
Benzin tüketimi:0.05x6.4x375x7.8=9.3 TL(1.2Litre)
Ortalama hiz(yol bilgisayarı) =27 km
Yol bilgisayar benzin tahmini=6.4 L/100km
Arac lpg tüketimi=7.37L/100km
Arac lpg+benzin tüketimi=34Kr/km

Bu ortalama hızda güncel fiyatlarda 140 hp üzeri lpg bu denli az yakacak bir tane daha araç olduğunu hiç sanmıyorum.

Ölçüm şekli: depoyu tam doldurur km sifirlarim. Depo tam bitmeden aynı benzinlik aynı pompada tekrar tam doldurup rakamları alırım.

Güzergahı yarısı Gürpınar-Bahçeşehir (yoğun trafik)
Diğer yarısı beykent selimpaşa açık trafik. IMG_20210923_164033.jpgIMG_20210923_164403.jpgIMG_20210923_164439.jpgIMG_20210923_164459.jpg

Moderatörün son düzenlenenleri:

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Taze taze yorum katmadan bir dolum sonucu daha paylasayim:

Araç 2017 1.5t Hb
lpg: prins vsi2 di

Yapılan mesafe:375.2
Lpg tuketimi:118.70 TL (27.67 Litre)
Benzin tüketimi:0.05x6.4x375x7.8=9.3 TL(1.2Litre)
Ortalama hiz(yol bilgisayarı) =27 km
Yol bilgisayar benzin tahmini=6.4 L/100km
Arac lpg tüketimi=7.37L/100km
Arac lpg+benzin tüketimi=34Kr/km

Bu ortalama hızda güncel fiyatlarda 140 hp üzeri lpg bu denli az yakacak bir tane daha araç olduğunu hiç sanmıyorum.

Ölçüm şekli: depoyu tam doldurur km sifirlarim. Depo tam bitmeden aynı benzinlik aynı pompada tekrar tam doldurup rakamları alırım.

Güzergahı yarısı gurpinar beykent(yoğun trafik)
Diğer yarısı beykent selimpaşa açık trafik. Ekli dosyayı görüntüle 266398Ekli dosyayı görüntüle 266399Ekli dosyayı görüntüle 266400Ekli dosyayı görüntüle 266401

Bu hesapta anlamadığım tek nokta yol bilgisayarında gösterilen 6,4 litrelik ortalama tüketimi otomobil neye göre hesaplıyor? Aynı aracı kullandığım için biliyorum ki yarısı yoğun trafik yarısı açık şehir içinde bu aracın 6,4 tüketmesi mümkün değil. Bu durumda LPG'nin sağladığı tasarruf daha da artar. Bu değeri otomobilin neye göre hesapladığını biliyor musunuz? Sonuçta benzin tüketmiyor. LPG tüketiyor araç. Ama yakıt ortalamasını bir şekilde gösteriyor.

Bu hesapta anlamadığım tek nokta yol bilgisayarında gösterilen 6,4 litrelik ortalama tüketimi otomobil neye göre hesaplıyor? Aynı aracı kullandığım için biliyorum ki yarısı yoğun trafik yarısı açık şehir içinde bu aracın 6,4 tüketmesi mümkün değil. Bu durumda LPG'nin sağladığı tasarruf daha da artar. Bu değeri otomobilin neye göre hesapladığını biliyor musunuz? Sonuçta benzin tüketmiyor. LPG tüketiyor araç. Ama yakıt ortalamasını bir şekilde gösteriyor.
Tam emin olmamakla birlikte birçok patametreden bilgi alınarak hesap yapıyor; enjektör süreleri, araç hızı, hava akismetre debisi, gibi bilgiler kullanılıyor lpg li araçta benzin enjektörlerine giden emri lpg ecusu emile ediyor %5 in altına çekiyor aynı emri kendi enjektör lerine uyguluyor ancak araç ecu su verdiği emre göre açık kaldığını hesap ederek benzin tüketimi tahmini oluşturuyor.. Ben aracı pek sert kullanmam yani 27 km ortalama ile gerçekten benzinle kullansam araç yarım litre eksik gösterse 7 litre olabilirdi diye tahmin ediyorum. Oda benzinle 7x7.8=55 kr olabilirdi diye düşünüyorum.

Şuan benzinli rs kullanan ve 27 km ortalama ile benzin tüketim verilerini bizimle paylaşan olursa daha gerçekçi olacaktır.

Aracınız
Civic FC5 2018
356 km mesafe sakin kullanim 4.5 litre yani 125 lira gibi bir rakam şuan benzin fiyatına göre.
182 beygir bir araç için gayet makul bir yakıt. LPG dahada düşürecektir tabi ama hem kitin fiyatı , LPG nin fiyatı , LPG nin bakım maliyeti ve araca verdiği zarar göz önünde bulundurularsa LPG ye gerek yok gibi sankiIMG20210906225752.jpg

CPH1893 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Okumaktan ilk defa sıkıldım... boş beleş forum değil burası...

Kafasına yatan LPG li sürer, yatmayan benzinle devam eder.

Ve uzun uzun mühendislik ve hesap uzmanlığı ile kriminal değerlendirme yapacak bir şey yok ortada.

X mesafede 100 TL benzin tüketimi yapan araç
Aynı mesafeyi LPG ile 60 - 65 TL ye gider.

Yani LPG benzin e göre km başı %35 %40 arası tasarruf sağlar.

Bu da 10 bin TL ye mal olan kitin 40 bin km de kendini amorti edeceğini ve 40 bin kmden sonra gerçek tasarruf saglayacagini ifade eder.

Bu %35 %40 netlik arz etmez.
Sürücüye, araca, kite, montaj kalitesine, LPG nin nereden alındığına, hava sıcaklığına vs değişir.

%30 a düşmez, %50 ye çıkmaz.

Ve lütfen "mantık" ile veya "fen bilimleri" ile konuyu cizmeye çalışmayın bu basit 4 işlem, ilkokul 3.sinif matematiği.

Saygılar
Selamlar

Ne yazık ki paylaşımların hepsini tam okumamışsınız... Keşke herkes en az yüzde 30 tasarruf etse ama öyle olmuyor... Bugün Ankara'nın doğusundaki bir çok şehirde LPG fiyatları 5TL'ler seviyesinde...

Artık tasarruf da yüzde 30'un altına düşmüş durumda... Benzinde 7lt tüketim ortalaması olan bir kişi için tasarruf oranı yüzde 23... Kaldı ki, 12bin tl dönüşüm için vermek çok akıllıca değil yüzde 23 tasarruf etmek için... Ben bunu savunuyorum...

Saygılarımla

Geri