Civic FK7 Civic Rs aracına LPG taktırmak

Selam 2017 model Civic hatchback aracımı LPG taktırmayı düşünüyorum YouTube'de videoları var bir tane arabaya takılmış sorunsuz görünüyor 7000 lira fiyat isteniyor taktırmayı düşünüyorum arkadaşlar aklıma takılan tek şey Garanti garanti beni üzer mi bilmiyorum 3 yıl dolmak üzere bu konuda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim takılan wpg sonrasında hiçbir performans kaybı Yaşanmıyor benzin aldı başını gitti Geçen gün tatile gittim 800 kilometreyi 500 TL benzin harcadım

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Uzun uzun yazmışsınız her birinin cevabı yukarılarda yazılı. Ayrıca günlük 1 km için ben araba çalıştırmam bisiklete binerim. Hem spor olur.

Biz burada reklam yapmadık, mutlaka taktırmalısınız diye birşey demedik. Hatta hep lpg lehine değil aleyhine olabilecek düşüncelerimizi de yazdık. Forumu bu kadar germeye ne gerek var anlamıyorum.

Senin için mantıksız ise benim mantığıma yatmadı veya ben zaten az kullanıyorum gerek yok der geçersin. Benim için mantıklı olan senin için olmayabilir ben bunu yukarıda defalarca yazdım.

Bomba, arıza lambası gibi gerçek dışı, deneyimlemeden tamamen atmasyon fikirler yazmaya ne gerek var? Kullanıcı biziz. Arıza ışığı yanıyor mu? Diye sorabilirsiniz mesela biz söyleriz deneyimlerimizi. Kullanmadan neden atıp tutuluyor ben anlayamıyorum.

Burası saygı çerçevesinde herkesin düşüncelerini ve deneyimlerini paylaşabileceği bir yer olmalı. Ben bir daha bu forumda birşey paylaşmama kararı aldım.

Saygı ve sevgileriml
Uzun uzun yazmışsınız her birinin cevabı yukarılarda yazılı. Ayrıca günlük 1 km için ben araba çalıştırmam bisiklete binerim. Hem spor olur.

Biz burada reklam yapmadık, mutlaka taktırmalısınız diye birşey demedik. Hatta hep lpg lehine değil aleyhine olabilecek düşüncelerimizi de yazdık. Forumu bu kadar germeye ne gerek var anlamıyorum.

Senin için mantıksız ise benim mantığıma yatmadı veya ben zaten az kullanıyorum gerek yok der geçersin. Benim için mantıklı olan senin için olmayabilir ben bunu yukarıda defalarca yazdım.

Bomba, arıza lambası gibi gerçek dışı, deneyimlemeden tamamen atmasyon fikirler yazmaya ne gerek var? Kullanıcı biziz. Arıza ışığı yanıyor mu? Diye sorabilirsiniz mesela biz söyleriz deneyimlerimizi. Kullanmadan neden atıp tutuluyor ben anlayamıyorum.

Burası saygı çerçevesinde herkesin düşüncelerini ve deneyimlerini paylaşabileceği bir yer olmalı. Ben bir daha bu forumda birşey paylaşmama kararı aldım.

Saygı ve sevgilerimle.

Şuan ki sistemlere saatli bomba diyen birisine bu konuda anlatacak pek birsey yoktur kendini yorma hocam. 14 senedir LPG kullanırım bir gün arıza ışığı görmedim. Ayrıca dün lpg doldurdum opet aygaz 4.29 TL buyrun İnternete girin beykent opet fiyatlara bakın. Bey abi herhalde 30 sene önceki sanayi dönüşümlerinde kalmış daha sonra teknolojiyi hiç takip etmemiş. Kaza testlerinde lpg sistemlerini incelememis.

Okumaktan aciz yeni üyeler için 200. kez rs lpg tüketimini tekrar yazalim:

8 litre benzin tüketen biri rs ile
9.36 litre LPG tuketecek. Bunun yanında en sert kullanımda dahi 100 km de 0.5 litre benzin tuketecek. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. LPG motoru kurutur yakar batırır muhabbetleri bu sistemde malesef tutmuyor biraz araştırın be kardeşim: vsi2 Di prins.

Saygı ve sevgilerimle.
Uzun uzun yazdım,cevabı yukarıda yazılı dediklerinin hiçbirisi 1.5 turbo sahibi arabası olanlar değil.Turbo sahibi olanların yazdıkları da benim yazdıklarım gibi.1.5 turbo sahibiyim ve günlük kullanımım en az 25 km.yi buluyor.Arabam 15 aylık ve şu an 25.000.km.de.Ayrıca Konya gibi dümdüz bir yerde de yaşamıyorum ki bisiklet kullanayım.1.6 LPG li sahibi olmalısın ki yazdıklarımdan rahatsız oldun ve olmadık şekilde tepkili cevap yazdın.Gereksiz tepki göstererek forumu geren sensin.Ben arabamı çok fazla kullanıyorum ve yaptığım hesaplarıma göre bana LPG hiç fayda sağlamıyor.Herkes kendi hesabını düzgün yapmalı diye düşünüyorum.Bir kaç LPG fanatiğinin yazdıklarına aldanmamalı diye düşünüyorum.

Ben arabanın stepne lastiği yerine konulan LPG tankının BOMBA olduğunu düşünüyorum.İster kabul et istersen kabul etme.Ben daha önce LPG li araba kullandım ve ne zaman ucuz LPG aldıysam arıza lambası yaktı.Fanatiklik yapmanın alemi yok.Ben kendi düşüncelerimi paylaştım sen git bisiklete bin diyorsun.Saygı sözcüğünü de boşuna kullanmışsın,yapdığın fanatikliğin saygı sınırlarını aşdığının da farkında değilsin.Sen bir şey paylaşma zaten.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Arkadaşlar selamlar iyi forumlar ✋.

Konuda gerginliğin tırmanmaması adına bu noktadan sonra mesajlarınızın daha arkadaşça ve sakin bir dille yazılmasını rica ediyorum. Herkesin görüş ve tecrübelerine saygılı olmanızı rica ederim. Ona göre mesajlarınızı düzenlerim.

Gerek kişisel görüş ve tecrübeler gerekse de teknik bilgiler ışığında; LPG konusundaki tercihi 1.5L turbo araç kullanıcıları konudaki mesajlara bakarak, bu dönüşümün kendilerine uyup uymayacağına eminim çok rahat karar verebileceklerdir. Konudaki katkı ve paylaşımlarınızdan ötürü teşekkürler.

Uğur bey hala hiç bir bilimsel ve doğruluk payı olmayan kendi ölçümlerinizi burada doğru gibi dayatıyorsunuz. kaldıki 15/20 sayfa önce kendi paylaştığınız renault tarafından yapıldığını söylediğiniz lpg testinde bile oranlar 1 e 1,3 iken neden ısrar ediyorsunuz anlamış değilim. lpg ile alakalı bir çok üniversitenin yapmış olduğu bilimsel, deneysel araştırmalar varken siz kendi ölçümlerinizi doğru kabul ediyorsunuz. 14 senedir bir kez bile arıza ışığı yanmadı demişsiniz herhalde bu bir mucize olmalı sizin açınızdan ancak burada ben dahil lpg ile problem arıza vb çeşitli sorunlar yaşayamayan kullanıcı yoktur sanırım. hesap gayet ortada ve açık ben tüketim oranını ortada buluşmak adına 1,25 kabul ettiğim halde dahi sırf lpg kitini amorti etmek için 60 k kullanmak gerek. bakım, arıza vb. sorunlar için ( bunun için ekstra tüketilen mesafe ve tüketimde var tabi zaman kaybı cabası ) ki ay otogaz 15 bin de bir 300 tl bakım ücreti 50 bin km de ekstra bakım 500-600 tl fiyat verdi. aradığım diğer bayiler candan mesela 400 tl diyor bakım ücretine. kısacası 100 bin km yapacaksınız ki 5 bin tl kar edin ( hadi sizin hesabınıza göre 7500 tl olsun) hoş onuda zaten satarken yine fazlasıyla cebinizden ödeyeceksiniz. burda isterseniz anket yapalım 100 bin km lpg ile kullanılmış bir civic rs aracı orjinal benzinli ile aynı fiyata alacak adam kaç tane var. atmosferik motor olsa tamam diyeceğim, hem ilk takma ücreti ucuz hem de daha erken amorti ettiği için mantıklı ancak rs araca lpg takmak mantıksız eğer ben takıp 150-200 bin km yaparım diyenler istisna tabi.
Ben bu aracı kullanıyorum ve sonuçları paylaşıyorum 1.5 araçta 30 bin km dır yaptığım ölçümü paylaşıyorum geri gidip bakabilirsin yaptığım yol aldığım lpg ve aracain yol bilgisayarı hepsini defalarca foto ile paylaştım ben sonuçları… Üstelik kalorifik değerlerden bahsediyorsun ve araların bu yakıtlar %100 verimle yaktığını varsayarak hesap yapıyorsunuz ? Bakınız yol bilgisayarı 8 gösterdiği zaman aracim 100 km de 9.4 litre LPG yakıyor ve aynı güzergahta benzinle kullanırsa gerçekten 8 litre tüketiyorum. 9 litre gösterdiği yerde araç 10.5 litre LPG tuketiyor bu konu 1.5 rs lpg konusu değil mi cevap verir misin? Ben rs e takılan prins vsi2 sistemin sonuçlarını paylaşıyorum banane renodan renoya takılan LPG den? Verdiğim rakamları hesaplasana %30 mu yapıyor bana onu söyle? Ayrıca candan mühendislik denen sirket beni ilgilendirmiyor aracıma takılan sistemin kitapciginda ilk bakım 75 bin sonrakiler 100 bin der ve ben ona bakarım kimse beni daha erken bakıma zorla alamaz ve şuana kadar vsi1 i bu sekilde kullandım hiçbir sorun ile karşılaşmadım ne araçta ne sistemde (prinsvsi1) 330bin km kullandım arıza ışığı vs hiçbir sorun yaşamadım. Sen taktırma dostum lütfen taktırma :) bak geçen gün depoyu doldurup km yi sıfırladım senin için tekrar yakıt fişini ve km yi aracın gösterdiği değeri fotograflayacagim. Sen hesapla ben hesaplamayacagim olur mu madem biz kalorifik değeri bilmiyoruz hatta 4 işlem bilmiyoruz sen hesaplarsin lutfen

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aracınız
Civic FC5 2018
1. Ben veri paylaşırım sizin gibi değmez değer gibi başkası adına karar vermem dolayısı ile kimseyi kandırmam söz konusu olamaz.

2.araci kullanan birisi olarak litre cinsinden ve %olarak paylaşım yaparım siz kimin kaç litre tükettiğini nereden bildinizde km başına karini kr olarak hesapladıniz? aracı yumuşak kullanan birisi km başına 15 kr kar eder sert kullanan birisi km başına 30 kr bulur. Buradan belli hatalı bilgi verdiğiniz zaten.
Üstelik amorti süresinde zaman cinsinden veremezsiniz birisi senede 30k yapar başka birisi senede 7k km yapar. Birisi Aracını 400k kullanır satar diğeri 30 k kullanır bunları bilmeden değip değmeyeceğini hakkında hüküm vermek ayrı bir hata.. Bundan sonra sizin hatalı bilgilerinizi düzeltmeyecegim kendi verilerimi paylasmaya devam edeceğim. Sizinle aynı dili konusamiyoruz. Yazarken forum adına değil kendi kullanımınız adına konuşun.

Siz benim yazdıklarımı anlayamamışsınız...

Ben LPG'nin benzine oranla fazla tuketiminin ve Prins'in LPG ile birlikte 0.5lt kadar benzin tüketiminin tasarrufu olumsuz etkilediğini anlatmaya çalıştım. Netice itibariyle, 4.50-4.70 ort. LPG fiyatları ile (3 büyük şehir haricinde fiyatlar bu civarda hatta belki çok daha fazla seyretmektedir) bu sistem artık 13 17 kuruş bandında tasarruf sağlamaktadır. İstersen 10lt benzin tüket, bu 12lt LPG yapacağı için LPG fiyatları düşmediği sürece bu sistem tasarruflu sayılamaz..

Ama Prins'in km başına tasarrufunu olumsuz etkileyen en önemli faktör ise bu sistemin aşırı pahalı olmasıdır. 12-13bin tl fiyat ile 75-90bin km amorti dönemi gerekmektedir. Siz sistemi 7-8 bin tl'ye taktırmış olabilirsiniz ama artik mevcut fiyatlar ile çok gereksiz...

Benim demek istediğim bu...

Saygılar...

Son düzenleme:
Siz benim yazdıklarımı anlayamamışsınız...

Ben LPG'nin benzine oranla fazla tuketiminin ve Prins'in LPG ile birlikte 0.5lt kadar benzin tüketiminin tasarrufu olumsuz etkilediğini anlatmaya çalıştım. Netice itibariyle, 4.50-4.70 ort. LPG fiyatları ile (3 büyük şehir haricinde fiyatlar bu civarda hatta belki çok daha fazla seyretmektedir) bu sistem artık 13 17 kuruş bandında tasarruf sağlamaktadır. İstersen 10lt benzin tüket, bu 12lt LPG yapacağı için LPG fiyatları düşmediği sürece bu sistem tasarruflu sayılamaz..

Ama Prins'in km başına tasarrufunu olumsuz etkileyen en önemli faktör ise bu sistemin aşırı pahalı olmasıdır. 12-13bin tl fiyat ile 75-90bin km amorti dönemi gerekmektedir. Siz sistemi 7-8 bin tl'ye taktırmış olabilirsiniz ama artik mevcut fiyatlar ile çok gereksiz...

Benim demek istediğim bu...

Saygılar...
Söyle soyleyim 13 kr tasarruf yapıyor olsam değil yeniden sistem taktırmak sırf %2 ila %5 civarı kaybettiğim performans kaybı için dahi mevcut takılı oldugu halde hemen lpg yi bitirir Benzinde kullanmaya başlarım.

Benim forumdaki amacım kimseye bu sistemi yakmasını tavsiye etmek ya da takmamasıni istemek kesinlikle değil. Sadece herkes kendine göre düzgün hesap yapsın kararını versin isterim.

Dedigim gibi ortalama hızimla birlikte ilk dolumda yaptığım km ve yaktığım lpg yi fotoğrafla paylaşacağım az çok siz rs benzinle kullananlar olarak bu hızlarda benzinde ne tükettiğini bilirsiniz km başına. Zaten yol bilgisayarının verdiği değerin yaklaşık 0.3 litre fazlası çıkıyor benzin tüketimi.
Km başına oluşan karı birlikte tekrar hesaplarız ayrıca sistem fiyatını taktirdigim yerden güncel rakamı öğreniriz candan muh. En az bin TL fazla çeker. Ha 11 bin TL dese 20 kr kar olsa ben yeni takacak olsam yine takmam. İnşallah bende kendimi doğru anlatabilirim. Cunki bu lpg sistemi ve araç kombinasyonu inanın benzini dahil ettiğimiz halde diğer 125 lik atmosferik eco lpg civic den çok daha az yakıt harcıyor lpg ile. Ben 2500 km yol yaptım arka arkaya ondan daha dolu araç ile sürekli aynı anda dolum yaptık her dolumda ondan çok daha düşük yakıt harcadım. Bu motor ve teknolojik lpg sistemi lpg de çok iyi bir verim çıkardı bunu da es geçmemek gerekiyor. İyi forumlar yeni verilerde görüşmek üzere..

Aracınız
Civic FC5 2018
Söyle soyleyim 13 kr tasarruf yapıyor olsam değil yeniden sistem taktırmak sırf %2 ila %5 civarı kaybettiğim performans kaybı için dahi mevcut takılı oldugu halde hemen lpg yi bitirir Benzinde kullanmaya başlarım.

Benim forumdaki amacım kimseye bu sistemi yakmasını tavsiye etmek ya da takmamasıni istemek kesinlikle değil. Sadece herkes kendine göre düzgün hesap yapsın kararını versin isterim.

Dedigim gibi ortalama hızimla birlikte ilk dolumda yaptığım km ve yaktığım lpg yi fotoğrafla paylaşacağım az çok siz rs benzinle kullananlar olarak bu hızlarda benzinde ne tükettiğini bilirsiniz km başına. Zaten yol bilgisayarının verdiği değerin yaklaşık 0.3 litre fazlası çıkıyor benzin tüketimi.
Km başına oluşan karı birlikte tekrar hesaplarız ayrıca sistem fiyatını taktirdigim yerden güncel rakamı öğreniriz candan muh. En az bin TL fazla çeker. Ha 11 bin TL dese 20 kr kar olsa ben yeni takacak olsam yine takmam. İnşallah bende kendimi doğru anlatabilirim. Cunki bu lpg sistemi ve araç kombinasyonu inanın benzini dahil ettiğimiz halde diğer 125 lik atmosferik eco lpg civic den çok daha az yakıt harcıyor lpg ile. Ben 2500 km yol yaptım arka arkaya ondan daha dolu araç ile sürekli aynı anda dolum yaptık her dolumda ondan çok daha düşük yakıt harcadım. Bu motor ve teknolojik lpg sistemi lpg de çok iyi bir verim çıkardı bunu da es geçmemek gerekiyor. İyi forumlar yeni verilerde görüşmek üzere..
Candan Mühendislik şu anda 11 bin istiyor peşin, taksitli ise 12 bin civarında olmalı... Ben çok kısa bir süre RS kullandım civic dizel almadan (şimdi onu da sattım yeni kasasını alacağım inşallah) önce ve 6-7lt tuketimim vardı ortalama hızım ise 30 32km idi...

LPG yüzde 20 fazla tüketiyor. Benzinde 7lt, LPG'de ise 8.4lt ortalamasını o yüzden vermiştim. Bu ortalamalar ve Ankara'daki 4.50-4.70 tl gibi fiyatlar ile 13 kuruş tasarruf rakamına ulaşabiliyorum... (benzinde km başına 54.88 kuruş, LPG'de ise benzin tüketimi dahil 41.72 kuruş yapıyor)

Bunlar gerçek değerlerdir... 13 kuruş için ben 1.5 turbonun orjinalliğini bozmam, bence kimse de bozmamalı...

Saygılarımla...

Aracınız
Civic FB7 2012
Fabrika değerleri üzerinden hesaplamalar:

1631877399397.png
Dizel için güncel sıfır fiyat yok. En son hatırladığım RS ile yakın rakamlara satılıyordu.
1631877122791.png

Genel bir mukayese tablom var ve oradan bugünkü liste fiyatlarını girmeye çalıştım.
Karma kullanıma göre 70 bin km amorti menzili var.
Kendi güncel kullanımımda 6 yıl yapıyor. Eskiden olsa 3-4 yılda kendisini çıkarırdı.
Acaba devamlı söylenen ikinci el değer kaybı hakkında SOMUT bilgisi olan var mı? (Tabi, olsa olsa diyerek tahmin yapacak arkadaşları rencide etmeyelim, onlar da yazabilirler : ) )

Aracınız
Civic FC5 2018
Fabrika değerleri üzerinden hesaplamalar:

Ekli dosyayı görüntüle 266364
Dizel için güncel sıfır fiyat yok. En son hatırladığım RS ile yakın rakamlara satılıyordu.
Ekli dosyayı görüntüle 266362

Genel bir mukayese tablom var ve oradan bugünkü liste fiyatlarını girmeye çalıştım.
Karma kullanıma göre 70 bin km amorti menzili var.
Kendi güncel kullanımımda 6 yıl yapıyor. Eskiden olsa 3-4 yılda kendisini çıkarırdı.
Acaba devamlı söylenen ikinci el değer kaybı hakkında SOMUT bilgisi olan var mı? (Tabi, olsa olsa diyerek tahmin yapacak arkadaşları rencide etmeyelim, onlar da yazabilirler : ) )

70 bin km'de kendisini amorti eden bir LPG sistemi ne kadar ekonomik olabilir...? :)

70 bin km'de kendisini amorti eden bir LPG sistemi ne kadar ekonomik olabilir...?
Candan Mühendislik şu anda 11 bin istiyor peşin, taksitli ise 12 bin civarında olmalı... Ben çok kısa bir süre RS kullandım civic dizel almadan (şimdi onu da sattım yeni kasasını alacağım inşallah) önce ve 6-7lt tuketimim vardı ortalama hızım ise 30 32km idi...

LPG yüzde 20 fazla tüketiyor. Benzinde 7lt, LPG'de ise 8.4lt ortalamasını o yüzden vermiştim. Bu ortalamalar ve Ankara'daki 4.50-4.70 tl gibi fiyatlar ile 13 kuruş tasarruf rakamına ulaşabiliyorum... (benzinde km başına 54.88 kuruş, LPG'de ise benzin tüketimi dahil 41.72 kuruş yapıyor)

Bunlar gerçek değerlerdir... 13 kuruş için ben 1.5 turbonun orjinalliğini bozmam, bence kimse de bozmamalı...

Saygılarımla...
Takıldığım bir cümle var
"bunlar gerçek değerlerdir..." demişsiniz.
Siz 1.5 turbo aracı kaç km boyunca vsi2 Di sistemi ile kullandınız ve ölçüm sonuçlarını paylaşır mısınız?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Geri