Civic FK7 Civic Rs aracına LPG taktırmak

Selam 2017 model Civic hatchback aracımı LPG taktırmayı düşünüyorum YouTube'de videoları var bir tane arabaya takılmış sorunsuz görünüyor 7000 lira fiyat isteniyor taktırmayı düşünüyorum arkadaşlar aklıma takılan tek şey Garanti garanti beni üzer mi bilmiyorum 3 yıl dolmak üzere bu konuda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim takılan wpg sonrasında hiçbir performans kaybı Yaşanmıyor benzin aldı başını gitti Geçen gün tatile gittim 800 kilometreyi 500 TL benzin harcadım

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Hondanın garanti politikasının aldatmaca olduğunu düşünmüyorum.Koltuklarımın deforme olan derilerini değiştirdiler cillop gibi oldu.Bayinin servis müdürnün etkisi olduğunu düşünüyorum.LPG taktırmanın da bana beş kuruş fayda sağlayacağını düşünmüyorum.Bulunduğum ilçede LPG 5.18 TL.Tüm akaryakıt istasyonlarında resmi LPG fiyatları buna yakın.Büyük şehirlerde de fiyatlar bu şekilde.Yukarıda LPG fiyatlarının 4.30 civarında olduğunu söyleyenler hep ucuz LPG satan yerlerden alıyor olmalılar.Bu şekilde hesap yapamazsınız.Bu doğru bir yaklaşım değil.Değerinden ucuza alınan LPG lerin çok kısa zamanda,hatta 100 metre gitmeden arabalarda arıza lambası yakdığını hiç hesaba katmıyorsunuz.Arıza lambası yanarken arabayı kullandığınızda rahatsız olmuyor musunuz?

LPG savunucuları siz hesapları nasıl yapıyorsunuz anlaşılır değil.Daha önce kullandığım LPG li arabamda LPG-benzin yakıt oranının yüzde 40 lar civarında olduğunu düşünüyorum.Arkadaşlardan bir tanesi oranın yüzde 30-32 aralığında olduğunu bilimsel verilere dayanarak söylüyor,Sizler LPG dönüşümü yapan firmaların söylediği rakamların da altında rakamlar söylüyorsunuz.Ayrıca arabanıza aldığınız benzinleri hiç hesaba katmıyorsunuz.Ayrıca arabanıza LPG taktırarak arıza riskini iki katına çıkardığınızı da aklınızda bulundurun derim.LPG yakıtının motoru daha fazla yıprandırdığını da LPG dönüşümü yapan firma yetkilisinin söylediğini yutub videosunda görmüştüm.

Ben arabamı çoğunlukla şehir içerisinde kullanıyorum ve çoğu sürüşüm 1 km civarı.Yani LPG ye hiç geçmiyorum dahi.Uzun yola gittiğimde araba zaten yüz km de 5-5.5 litre civarında yani az yakıyor.LPG alıp sırtımda BOMBA ile dolaşmayı da hiç istemem.Herkes hesabını biraz da buna göre yapmalı diye düşünüyorum.

Size katılmakla birlikte, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Adana vs. gibi büyük şehir merkezlerinde LPG fiyatları 4,30 ile 4,70 arasında değişiyor. Bunun da ortalamasını aldıktan sonra 4,50 fiyatını baz alsak o zaman Prins'in bu sistemi için daha vahim bir tablo ortaya çıkıyor. Kısaca hesaplarsak; 7lt tüketimi olan bir Civic 1.5 Turbo km'de 55 kuruş benzin yakıyor demektir. LPG ile de 8.4lt yani 38 kuruş ediyor ama buna benzin sarfiyatını da ekleyince yaklaşık 42 kuruş ediyor. Yani hepi topu km başına 13 kuruş tasarruf ediyor ki bu gerçekten çok düşük...

Üstelik güncel fiyatlar ile bu sistemi ortalama 93 bin km'de amorti ediyor... ne kadar saçma??? 93 bin km sonra zaten araçta LPG zarara sebebiyet verecektir çünkü 1.5 turbo motor, 1.6 atmosferikler gibi LPG'ye uyumlandırılmış değil. Yani 1.5 Civic Turbo alacaksanız, benzinde bineceksiniz... 93 bin km'de kendini anca amorti eden bir LPG sistemini neden takalım? Fiyatlar kurlardan dolayı çok arttı ve bu Prins'in sistemi her ne kadar uyumlu gözükse bile ne yazık ki aşırı pahalı ve değmiyor...

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2018
1990'lardan bir mesaj okuduk önceki sayfada.

Burası, mesela bir donanımhaber sayfası sanılmasın. Hesap kitap ve tecrübenin at başı gittiği çok dolu bilgiler var.
Buradaki bilgi mesajları, fikir-düşünce-önyargı mesajlarını çoktan anlamsız hale getirmiştir. Hemen her sayfada "olsa olsa" değil, akla ve mantığa dayanan hesaplamalarla konuşuruz.
Biz duyulanı duyduk diye yazarız. Öyle yazmıyorsak yaşamışızdır.

Mesela Suşehri (Sivas?) civarında LPG için ekonomik olmayan rakamlar bildirilmiş. Ama ben dün 4,25 liradan aldığım LPG gibi, ülkenin her yerinden aldığım yakıt için 87bin km boyunca bir kere bile arıza lambası sorunu yaşamadım. Yaptığım yatırımı defalarca katladım. İlave tek giderim 15 defa filtre değiştirmek oldu. Varsa, performans kaybını anlamak için arabayı cihaza bağlamak lazım.

Burada somut ve bilimsel hesaplamaları kullanıp tecrübemizle birleştiririz. Bizde "bence" diye çoğunlukla yeni gelenler yazar. Arkadan da bir dünya adam ciddiye alıp taşı kuyudan çıkarmaya uğraşır.

Bu arada, Nokia en iyi telefon tacını bırakalı çok oldu.

:ROFLMAO:

Siz kurlar henüz düşükken bu sistemi taktırmış olabilirsiniz ama şu anda bu sistem 4.50 TL ortalama LPG fiyatı ile (ki bir çok ufak şehir ve ilçede 4.70'ten aşağı fiyat yoktur) 93 bin km sonra sistem kendisini amorti ediyor. Bunun nesi ekonomik allah aşkına??? Km başına sadece 13 kuruş kazanıyorsunuz şu anda... değer mi??

Hondanın garanti politikasının aldatmaca olduğunu düşünmüyorum.Koltuklarımın deforme olan derilerini değiştirdiler cillop gibi oldu.Bayinin servis müdürnün etkisi olduğunu düşünüyorum.LPG taktırmanın da bana beş kuruş fayda sağlayacağını düşünmüyorum.Bulunduğum ilçede LPG 5.18 TL.Tüm akaryakıt istasyonlarında resmi LPG fiyatları buna yakın.Büyük şehirlerde de fiyatlar bu şekilde.Yukarıda LPG fiyatlarının 4.30 civarında olduğunu söyleyenler hep ucuz LPG satan yerlerden alıyor olmalılar.Bu şekilde hesap yapamazsınız.Bu doğru bir yaklaşım değil.Değerinden ucuza alınan LPG lerin çok kısa zamanda,hatta 100 metre gitmeden arabalarda arıza lambası yakdığını hiç hesaba katmıyorsunuz.Arıza lambası yanarken arabayı kullandığınızda rahatsız olmuyor musunuz?

LPG savunucuları siz hesapları nasıl yapıyorsunuz anlaşılır değil.Daha önce kullandığım LPG li arabamda LPG-benzin yakıt oranının yüzde 40 lar civarında olduğunu düşünüyorum.Arkadaşlardan bir tanesi oranın yüzde 30-32 aralığında olduğunu bilimsel verilere dayanarak söylüyor,Sizler LPG dönüşümü yapan firmaların söylediği rakamların da altında rakamlar söylüyorsunuz.Ayrıca arabanıza aldığınız benzinleri hiç hesaba katmıyorsunuz.Ayrıca arabanıza LPG taktırarak arıza riskini iki katına çıkardığınızı da aklınızda bulundurun derim.LPG yakıtının motoru daha fazla yıprandırdığını da LPG dönüşümü yapan firma yetkilisinin söylediğini yutub videosunda görmüştüm.

Ben arabamı çoğunlukla şehir içerisinde kullanıyorum ve çoğu sürüşüm 1 km civarı.Yani LPG ye hiç geçmiyorum dahi.Uzun yola gittiğimde araba zaten yüz km de 5-5.5 litre civarında yani az yakıyor.LPG alıp sırtımda BOMBA ile dolaşmayı da hiç istemem.Herkes hesabını biraz da buna göre yapmalı diye düşünüyorum.

Uzun uzun yazmışsınız her birinin cevabı yukarılarda yazılı. Ayrıca günlük 1 km için ben araba çalıştırmam bisiklete binerim. Hem spor olur.

Biz burada reklam yapmadık, mutlaka taktırmalısınız diye birşey demedik. Hatta hep lpg lehine değil aleyhine olabilecek düşüncelerimizi de yazdık. Forumu bu kadar germeye ne gerek var anlamıyorum.

Senin için mantıksız ise benim mantığıma yatmadı veya ben zaten az kullanıyorum gerek yok der geçersin. Benim için mantıklı olan senin için olmayabilir ben bunu yukarıda defalarca yazdım.

Bomba, arıza lambası gibi gerçek dışı, deneyimlemeden tamamen atmasyon fikirler yazmaya ne gerek var? Kullanıcı biziz. Arıza ışığı yanıyor mu? Diye sorabilirsiniz mesela biz söyleriz deneyimlerimizi. Kullanmadan neden atıp tutuluyor ben anlayamıyorum.

Burası saygı çerçevesinde herkesin düşüncelerini ve deneyimlerini paylaşabileceği bir yer olmalı. Ben bir daha bu forumda birşey paylaşmama kararı aldım.

Saygı ve sevgilerimle.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2018
Uzun uzun yazmışsınız her birinin cevabı yukarılarda yazılı. Ayrıca günlük 1 km için ben araba çalıştırmam bisiklete binerim. Hem spor olur.

Biz burada reklam yapmadık, mutlaka taktırmalısınız diye birşey demedik. Hatta hep lpg lehine değil aleyhine olabilecek düşüncelerimizi de yazdık. Forumu bu kadar germeye ne gerek var anlamıyorum.

Senin için mantıksız ise benim mantığıma yatmadı veya ben zaten az kullanıyorum gerek yok der geçersin. Benim için mantıklı olan senin için olmayabilir ben bunu yukarıda defalarca yazdım.

Bomba, arıza lambası gibi gerçek dışı, deneyimlemeden tamamen atmasyon fikirler yazmaya ne gerek var? Kullanıcı biziz. Arıza ışığı yanıyor mu? Diye sorabilirsiniz mesela biz söyleriz deneyimlerimizi. Kullanmadan neden atıp tutuluyor ben anlayamıyorum.

Burası saygı çerçevesinde herkesin düşüncelerini ve deneyimlerini paylaşabileceği bir yer olmalı. Ben bir daha bu forumda birşey paylaşmama kararı aldım.

Saygı ve sevgilerimle.

Bence şu anda siz biraz fazla tepki veriyor gibisiniz... Saygılar...

Aracınız
Civic FC5 2018
Ucuz lpg alanlara genelleme yapmayın diyorsunuz ama kendi yaptığınız kısa mesafeyi genelliyorsunuz. Güncel lpg fiyatları ile dahi olsa hatrı sayılır bir tasarrufu oluyor bence. Turbo benzili araç alanlar için lpg nin mantıklı olmadığını düşünüyorum ama ekonomi isteyenlerin 1.6 Eco atmosferikden başka şansı yok maalesef.
Dipnot: Birçok istasyondan ucuz lpg aldım arıza ışığı yandığını görmedim...

Km başına 13 kuruş tasarrufun nesi hatırı sayılır? Gerçekten şaşırdım doğrusu... Kendisini anca 93 bin km'de amorti eden bir LPG sistemi ekonomik değildir... Kendimizi avutmaya gerek yok...

Saygılar...

Şuan ki sistemlere saatli bomba diyen birisine bu konuda anlatacak pek birsey yoktur kendini yorma hocam. 14 senedir LPG kullanırım bir gün arıza ışığı görmedim. Ayrıca dün lpg doldurdum opet aygaz 4.29 TL buyrun İnternete girin beykent opet fiyatlara bakın. Bey abi herhalde 30 sene önceki sanayi dönüşümlerinde kalmış daha sonra teknolojiyi hiç takip etmemiş. Kaza testlerinde lpg sistemlerini incelememis.

Okumaktan aciz yeni üyeler için 200. kez rs lpg tüketimini tekrar yazalim:

8 litre benzin tüketen biri rs ile
9.36 litre LPG tuketecek. Bunun yanında en sert kullanımda dahi 100 km de 0.5 litre benzin tuketecek. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. LPG motoru kurutur yakar batırır muhabbetleri bu sistemde malesef tutmuyor biraz araştırın be kardeşim: vsi2 Di prins.

Aracınız
Civic FC5 2020
Uğur bey hala hiç bir bilimsel ve doğruluk payı olmayan kendi ölçümlerinizi burada doğru gibi dayatıyorsunuz. kaldıki 15/20 sayfa önce kendi paylaştığınız renault tarafından yapıldığını söylediğiniz lpg testinde bile oranlar 1 e 1,3 iken neden ısrar ediyorsunuz anlamış değilim. lpg ile alakalı bir çok üniversitenin yapmış olduğu bilimsel, deneysel araştırmalar varken siz kendi ölçümlerinizi doğru kabul ediyorsunuz. 14 senedir bir kez bile arıza ışığı yanmadı demişsiniz herhalde bu bir mucize olmalı sizin açınızdan ancak burada ben dahil lpg ile problem arıza vb çeşitli sorunlar yaşayamayan kullanıcı yoktur sanırım. hesap gayet ortada ve açık ben tüketim oranını ortada buluşmak adına 1,25 kabul ettiğim halde dahi sırf lpg kitini amorti etmek için 60 k kullanmak gerek. bakım, arıza vb. sorunlar için ( bunun için ekstra tüketilen mesafe ve tüketimde var tabi zaman kaybı cabası ) ki ay otogaz 15 bin de bir 300 tl bakım ücreti 50 bin km de ekstra bakım 500-600 tl fiyat verdi. aradığım diğer bayiler candan mesela 400 tl diyor bakım ücretine. kısacası 100 bin km yapacaksınız ki 5 bin tl kar edin ( hadi sizin hesabınıza göre 7500 tl olsun) hoş onuda zaten satarken yine fazlasıyla cebinizden ödeyeceksiniz. burda isterseniz anket yapalım 100 bin km lpg ile kullanılmış bir civic rs aracı orjinal benzinli ile aynı fiyata alacak adam kaç tane var. atmosferik motor olsa tamam diyeceğim, hem ilk takma ücreti ucuz hem de daha erken amorti ettiği için mantıklı ancak rs araca lpg takmak mantıksız eğer ben takıp 150-200 bin km yaparım diyenler istisna tabi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Uğur bey hala hiç bir bilimsel ve doğruluk payı olmayan kendi ölçümlerinizi burada doğru gibi dayatıyorsunuz. kaldıki 15/20 sayfa önce kendi paylaştığınız renault tarafından yapıldığını söylediğiniz lpg testinde bile oranlar 1 e 1,3 iken neden ısrar ediyorsunuz anlamış değilim. lpg ile alakalı bir çok üniversitenin yapmış olduğu bilimsel, deneysel araştırmalar varken siz kendi ölçümlerinizi doğru kabul ediyorsunuz. 14 senedir bir kez bile arıza ışığı yanmadı demişsiniz herhalde bu bir mucize olmalı sizin açınızdan ancak burada ben dahil lpg ile problem arıza vb çeşitli sorunlar yaşayamayan kullanıcı yoktur sanırım. hesap gayet ortada ve açık ben tüketim oranını ortada buluşmak adına 1,25 kabul ettiğim halde dahi sırf lpg kitini amorti etmek için 60 k kullanmak gerek. bakım, arıza vb. sorunlar için ( bunun için ekstra tüketilen mesafe ve tüketimde var tabi zaman kaybı cabası ) ki ay otogaz 15 bin de bir 300 tl bakım ücreti 50 bin km de ekstra bakım 500-600 tl fiyat verdi. aradığım diğer bayiler candan mesela 400 tl diyor bakım ücretine. kısacası 100 bin km yapacaksınız ki 5 bin tl kar edin ( hadi sizin hesabınıza göre 7500 tl olsun) hoş onuda zaten satarken yine fazlasıyla cebinizden ödeyeceksiniz. burda isterseniz anket yapalım 100 bin km lpg ile kullanılmış bir civic rs aracı orjinal benzinli ile aynı fiyata alacak adam kaç tane var. atmosferik motor olsa tamam diyeceğim, hem ilk takma ücreti ucuz hem de daha erken amorti ettiği için mantıklı ancak rs araca lpg takmak mantıksız eğer ben takıp 150-200 bin km yaparım diyenler istisna tabi.

Ender hocam en iyi tahminle (LPG'nin de yine benzinden yüzde 20 fazla yaktığı hesabı ile) 93bin km'de kendisini amorti ediyor. 60 bin km'de amorti etmesi imkansız...

Aracınız
Civic FC5 2018
Şuan ki sistemlere saatli bomba diyen birisine bu konuda anlatacak pek birsey yoktur kendini yorma hocam. 14 senedir LPG kullanırım bir gün arıza ışığı görmedim. Ayrıca dün lpg doldurdum opet aygaz 4.29 TL buyrun İnternete girin beykent opet fiyatlara bakın. Bey abi herhalde 30 sene önceki sanayi dönüşümlerinde kalmış daha sonra teknolojiyi hiç takip etmemiş. Kaza testlerinde lpg sistemlerini incelememis.

Okumaktan aciz yeni üyeler için 200. kez rs lpg tüketimini tekrar yazalim:

8 litre benzin tüketen biri rs ile
9.36 litre LPG tuketecek. Bunun yanında en sert kullanımda dahi 100 km de 0.5 litre benzin tuketecek. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. LPG motoru kurutur yakar batırır muhabbetleri bu sistemde malesef tutmuyor biraz araştırın be kardeşim: vsi2 Di prins.

Sizin iddia ettiğiniz tüketim değerleri ve Ankara'daki ortalama LPG fiyatları (4.50 tl) ile km başına 17.47 kuruş tasarruf ediyorsunuz.

Prins vsi di2 şu anda 13bin tl... Yani ortalama 75 bin km sonra (ben kendi hesaplamalarım ile 93bin km demiştim yukarda çünkü 13 kuruş tasarruf hesaplamıştım ki bence bu daha dogru) anca kendisini amorti ediyor.

Sizce değer mi? 75 bin km'den bahsediyoruz... Çok saçma geliyor bana... Kaldı ki ödeyeceğiniz ilave servis masrafları buna dahil bile değil... Bizi bu sistemin tasarruflu olduğuna inandıramazsınız... Kusura bakmayın...

Saygılar...

Geri