Civic FK7 Civic Rs aracına LPG taktırmak

Selam 2017 model Civic hatchback aracımı LPG taktırmayı düşünüyorum YouTube'de videoları var bir tane arabaya takılmış sorunsuz görünüyor 7000 lira fiyat isteniyor taktırmayı düşünüyorum arkadaşlar aklıma takılan tek şey Garanti garanti beni üzer mi bilmiyorum 3 yıl dolmak üzere bu konuda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim takılan wpg sonrasında hiçbir performans kaybı Yaşanmıyor benzin aldı başını gitti Geçen gün tatile gittim 800 kilometreyi 500 TL benzin harcadım

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2012
Hondanın garanti politikasının aldatmaca olduğunu düşünmüyorum.Koltuklarımın deforme olan derilerini değiştirdiler cillop gibi oldu.Bayinin servis müdürnün etkisi olduğunu düşünüyorum.LPG taktırmanın da bana beş kuruş fayda sağlayacağını düşünmüyorum.Bulunduğum ilçede LPG 5.18 TL.Tüm akaryakıt istasyonlarında resmi LPG fiyatları buna yakın.Büyük şehirlerde de fiyatlar bu şekilde.Yukarıda LPG fiyatlarının 4.30 civarında olduğunu söyleyenler hep ucuz LPG satan yerlerden alıyor olmalılar.Bu şekilde hesap yapamazsınız.Bu doğru bir yaklaşım değil.Değerinden ucuza alınan LPG lerin çok kısa zamanda,hatta 100 metre gitmeden arabalarda arıza lambası yakdığını hiç hesaba katmıyorsunuz.Arıza lambası yanarken arabayı kullandığınızda rahatsız olmuyor musunuz?

LPG savunucuları siz hesapları nasıl yapıyorsunuz anlaşılır değil.Daha önce kullandığım LPG li arabamda LPG-benzin yakıt oranının yüzde 40 lar civarında olduğunu düşünüyorum.Arkadaşlardan bir tanesi oranın yüzde 30-32 aralığında olduğunu bilimsel verilere dayanarak söylüyor,Sizler LPG dönüşümü yapan firmaların söylediği rakamların da altında rakamlar söylüyorsunuz.Ayrıca arabanıza aldığınız benzinleri hiç hesaba katmıyorsunuz.Ayrıca arabanıza LPG taktırarak arıza riskini iki katına çıkardığınızı da aklınızda bulundurun derim.LPG yakıtının motoru daha fazla yıprandırdığını da LPG dönüşümü yapan firma yetkilisinin söylediğini yutub videosunda görmüştüm.

Ben arabamı çoğunlukla şehir içerisinde kullanıyorum ve çoğu sürüşüm 1 km civarı.Yani LPG ye hiç geçmiyorum dahi.Uzun yola gittiğimde araba zaten yüz km de 5-5.5 litre civarında yani az yakıyor.LPG alıp sırtımda BOMBA ile dolaşmayı da hiç istemem.Herkes hesabını biraz da buna göre yapmalı diye düşünüyorum.
İstanbul üsküdarda shell 4.33, po 4.33, opet 4.49 dan satıyor. Değerinden ucuz yerler değil.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Ucuz lpg alanlara genelleme yapmayın diyorsunuz ama kendi yaptığınız kısa mesafeyi genelliyorsunuz. Güncel lpg fiyatları ile dahi olsa hatrı sayılır bir tasarrufu oluyor bence. Turbo benzili araç alanlar için lpg nin mantıklı olmadığını düşünüyorum ama ekonomi isteyenlerin 1.6 Eco atmosferikden başka şansı yok maalesef.
Dipnot: Birçok istasyondan ucuz lpg aldım arıza ışığı yandığını görmedim...

Aracınız
Civic FC5 2020
Kesero şimdi baktım PO,Şel LPG fiyatlarına.5.00.TL nin altında hiçbir yerde yok.Gunesec bagajınızda stepne lastiği yerine konulan LPG tankı,bomba değil de ne?

Aracınız
Civic FC5 2020
Blind LPG nin ucuz satılmadığı bir yere gidecek olursan arabanı benzinde kullanmanı tavsiye ederim.Ucuz benzin bulacağım diye fazla dolaşmana da gerek yok.Ben kendi hesabımı yaptım ve LPG dönüşümünde bana hiç bir fayda sağlamadığını ve hatta gereksiz masraf ile gereksiz sorunları da üzerime aldığımı düşünerek foruma yazdım.Buna ihtiyaç duydum,çünkü burada bir sürü LPG fanatiği bulunuyor.Üstelik bu LPG fanatiklerinin arabaları turbo 1.5 civic de değil.İsterseniz herkesin hesabını kendisine bırakalım da herkes kendi hesabını yapsın.LPG dönüşümü zararsız olmasaydı garantiyi bozmuyor olurdu diye düşünüyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:

gunesec

Özel Üye
Kesero şimdi baktım PO,Şel LPG fiyatlarına.5.00.TL nin altında hiçbir yerde yok.Gunesec bagajınızda stepne lastiği yerine konulan LPG tankı,bomba değil de ne?
Haklısınız. Benim aracım da 1.5 t olup, LPG dönüşüm maliyeti en az 10bin olsaydı ve ev-iş arası 1-2 km olsaydı kesinlikle taktırmazdım. Hele kışın zaten LPG ye geçmeyecek.

Ama bomba hakikaten absürd olmuş, bilmem kaç tane güvenlik valfi var, gaz kesici var, ayrıca o tank darbeyle falan pat la maz... Amacım tartışma değil, bazı önyargılara kargı bilinç oluşturmak.

Velhasıl, aracınızı güzel günlerde kazasız belasız kullanın. ?Herkes bütçesine göre ve aracına göre yorum yapıyor.

Ad Soyad
sef gngr
Aracınız
Civic FC5 2019
Coook uzun yıllar binilmeyecekse 1.5 turboya lpg cok da anlamlı değil. Ama atmosferik için hem montaj fiyatı uygun hem de ciddi anlamda tasarrufu var.

SM-N975F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Bende bomba olarak düşünüyordum aracımda LPG olmasına rağmen ama TRT nin kanas ile sıkıp patlamadığını görünce ve çarpışma testlerine bakınca güvenim arttı onca LPG li araç var elde tutulur patlama da olmadı ve bu LPG'li araçlar şahin Toros doğan Lada gibi sahibi tarafından bakım nedir bilmeyen kişiler dahi olsa gerçekten gereken koruyayı sağlıyor LPG tankları o yönden şüpheniz olmasın avpurada ve güney Kore de fazlaca kullanılan bir sistem

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2012
1990'lardan bir mesaj okuduk önceki sayfada.

Burası, mesela bir donanımhaber sayfası sanılmasın. Hesap kitap ve tecrübenin at başı gittiği çok dolu bilgiler var.
Buradaki bilgi mesajları, fikir-düşünce-önyargı mesajlarını çoktan anlamsız hale getirmiştir. Hemen her sayfada "olsa olsa" değil, akla ve mantığa dayanan hesaplamalarla konuşuruz.
Biz duyulanı duyduk diye yazarız. Öyle yazmıyorsak yaşamışızdır.

Mesela Suşehri (Sivas?) civarında LPG için ekonomik olmayan rakamlar bildirilmiş. Ama ben dün 4,25 liradan aldığım LPG gibi, ülkenin her yerinden aldığım yakıt için 87bin km boyunca bir kere bile arıza lambası sorunu yaşamadım. Yaptığım yatırımı defalarca katladım. İlave tek giderim 15 defa filtre değiştirmek oldu. Varsa, performans kaybını anlamak için arabayı cihaza bağlamak lazım.

Burada somut ve bilimsel hesaplamaları kullanıp tecrübemizle birleştiririz. Bizde "bence" diye çoğunlukla yeni gelenler yazar. Arkadan da bir dünya adam ciddiye alıp taşı kuyudan çıkarmaya uğraşır.

Bu arada, Nokia en iyi telefon tacını bırakalı çok oldu.

:ROFLMAO:

Geri