Civic FC5 CVT Şanzıman Neden Arızalanır

Honda da cvt arızaları veya zincir kopma nadiren oluyo ama sanırım jatko firması(emin değilim) tarafından üretilen nissandaki cvt sistemi kronik hemen hemen çoğu modelde (özellikle qq 1.6 dizel 300 torklu yüksek torka dayanamadığı için)çok kısa sürelerde ve kmlerde bozulan ve garanti süresi bitince servis tarafından deli paralar istenen bı yapı.Cogu araç sahibi mağdur.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Turbo ve Atmosferiklerde kullanılan CVT aynı mı bilmiyorum ama kullanım hissiyatı aynı değil o kesin. Bir de birebir aynı şanzıman olsa bile motor karakterine göre çalışma prensipleri değişecektir. O yüzden Atmosferik zayıf motorda bile arıza yapıyorsa Turbo'da daha kötü olur karşılaştırması gerçekçi değil.

Ben kişisel olarak şunu düşünüyorum. Eğer kronik, üretim hatası vb. fabrika çıkışı olumsuz bir durum mevcut değilse oluşan arızalar kesinlikle kullanıcı hatasıdır. Bu araçlar milyonlarca km test ediliyor. Arge çalışmaları için milyar dolar bütçe ayrılıyor. Sonra atıyorum hız limitini iptal eden biri şanzımana zarar verecek şekilde sürekli 207 km hızlarda aracı kullanıyor ve sonra bu firmanın hatası mı oluyor? :)

Ben 7-8 yıldır kendi aracımı kullanıyorum. 300 bin km'ye yakın yol yaptım. Kullandığım araçlarda yaşadığım tek arızayı size söyleyeyim. Polo aracımın far ampulu bitmişti :) Gittim 20 liraya taktım yenisini ve devam :) Aynı şekilde abilerim de 20şer senedir kendi arabalarını kullanıyorlar. Hiç hatırlamam ki şanzıman arızası, motor arızası, yok efendim turbo arızası bilmem ne olsun.. Araçla oynamadan, size sunulan limitleri aşmadan, düzenli bakımını yaptığınız zaman böyle arızaların olması pek kolay değil.. Dediğim gibi bu benim kişisel düşüncem.

Geri