Dizel mi LPG mi

Aracınız
Civic FC5 2019
hocam 15, 17 litre lpg de nedir Allah aşkına, güzergahında hep yokuş mu çıkıyorsunuz. ben 12 litre üzerine çıkartamadım aracı...
Hocam çok rahat bu tespiti yapabilirsiniz aslında bir araç 1700 devirden sonra 220 tork sağlıyorken diğeri 4300 devirde 152 tork sağlıyor, lpglinin verdiği performansı zaten düşük devirde sağlıyor normal bir kullanıcı sürüşü agresif değilse turbo motorla daha barışık kullanıyor. Eco araç 1500-2000 devir bandında 8litre civarı tüketim sağlıyor 2000 devir aşıldığında 10-15 arası, 3000 devir üstünde 15 i aşıyor ben yokuşlarda hız kaybetmemek için 3500-4000 devirlere çıkıyorum ama rs 2500 devirle çıkabiliyor. Bizim elde ettiğimiz torku daha düşük devirde elde ettiği için 7-8 litre yakabiliyor araç. He bulmuşum rs i gaz pedalına abanıcam dersen bu miktarı elde edemezsiniz. Rs isteyene ekonomi isteyene performans sunan bir araç nasıl kullanılacağı size kalmış. Şuanda 1.4 tsi passatla kuzenim benim gibi kısa mesafe 4-5 km gel git ile kullanıyor 10 litre benzim tüketimi ben 15-17 litre arası lpg tüketiyorum artı benzinde tüketiyorum, ben agresif kullanırsam onun performansını elde ediyorum agresifte 17 litre lpg yi rahat buluyor. Şimdi lpg ile %20-25 fazlasını tüketmem yani 12-12.5 litre lpg olması gerekmiyor mu ? Bunlar teorikte geçerli malesef pratikte öyle olmuyor.
Birde 12 litre lpg yakacağı yerde değil o hesap karma tüketim olarak hesapladım lpgyi şehir içi 12 şehirler arası 8litre olarak baz aldım ikisinin ortalaması fiyat hesapladım. Rs i ise arkadaşımdaki 30000 ortalama yakıtına göre hesapladım buna dikkat etmemişsiniz. Rs ile istanbulda 8.5 litre yaktıranda var şehir içinde 9-11 litre yaktıranda kullanım insana bağlıdır.
insan lpg yi tasarruf sanıyor ama açtığı daha sık arızalar bakımlar düşünülünce lpg nin fiyatı benzinin %50 si olduğunda %20-25 civarı tasarruf sağlıyor tüm maliyette. şuan devlet en fazla lpgli araç olduğu için en pahalısını bize sunuyor benzin fiyatları uzun süredir 7 tl civarlarında ama benzin ilk 7 lira olduğunda ben 2.96 dan lpg alıyordum. Dizel kullanımı azalacağı düşünülürse çoğu araç lpgli olacak elektrikli araçlar yaygınlaşana kadar, uzun bir süre lpg fiyatları da düşmeyeceği için totalde %10 tasarrufum olsa ben hiçbir şekilde değmediğini düşünüyorum şuan ki durum bunu gösteriyor malesef.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

MI 6X cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Diğer Markalar
Arkadaşlar 15 gün önce dizel mi otomatik mi diye sormuştum. Herkes birbirinden değerli tavsiyelerde bulunmuştu. Ve dün aracımı aldım. Tercihimi eco executive’den yana kullandım. Bir arkadaşımın arabasıyla yaptığım test sürüşü kafamdaki soru işaretlerini azaltmada çok yardımcı oldu.
Sonuç: çok sevdim arabayı bee. Yani tek bende mi var bu duygu bilmiyorum ama insanların rahatsız olduğu 4binden sonraki motor sesi çok tahrik edici :) insanın sıkışık trafikte canı çok sıkılıyor azıcık açılsa da bassam diye :)

eski bir arabadan indiğim için arabanın özellikleri zaten çok tatmin edici seviyede benim için. Herkese tavsiyeleri için teşekkür ederim tekrar. Honda’yla tanıştığıma memnun oldum. Umarım sorunsuz binmek nasip olur.
@Asistan25 Hayırlı uğurlu olsun. Kazasız sürüşler dilerim.
hocam çok teşekkür ederim

ywzckr

0
hocam 15, 17 litre lpg de nedir Allah aşkına, güzergahında hep yokuş mu çıkıyorsunuz. ben 12 litre üzerine çıkartamadım aracı...

MI 6X cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam kullanım mesafeniz uzundur, yol hep düzdür ve şehir içi değilde daha çok taliyol gibi yerlerde kullanıyorsunuzdur. Marş 5 km gel git yapın kış aylarında karadenizde gayet 17 litre yakıyor mesafe kısaldıkça yakıt sarfiyatı soğuk motorla çok artıyor, burası çok yokuşlu bir yer değil hatta düz diyebiliriz. yaz ayında ziganaya çıkarken yaklaşık 17 litre yaktığına da şahit oldum yokuşta içiyor zaten araç ama öyle yokuş pek bulamayız. Birde herkes şehir içi kullandığını düşünerek yorum atıyor istanbulda trafikte 1-2 saat bekleyende şehiriçi ankarada çevreyolu kullananda şehiriçi karadenizde yokuşlu arazide yaşayanda şehir içi diyor hangisi şehir içi şimdi. Şehir içinde kimin ne şekilde kullandığını bilmek zordur. Sizinde kullanım şartlarınız değişirse fazla yaktığını görebilirsiniz.
@Asistan25 hayırlı olsun hocam aracınız.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar 15 gün önce dizel mi otomatik mi diye sormuştum. Herkes birbirinden değerli tavsiyelerde bulunmuştu. Ve dün aracımı aldım. Tercihimi eco executive’den yana kullandım. Bir arkadaşımın arabasıyla yaptığım test sürüşü kafamdaki soru işaretlerini azaltmada çok yardımcı oldu.
Sonuç: çok sevdim arabayı bee. Yani tek bende mi var bu duygu bilmiyorum ama insanların rahatsız olduğu 4binden sonraki motor sesi çok tahrik edici :) insanın sıkışık trafikte canı çok sıkılıyor azıcık açılsa da bassam diye :)

eski bir arabadan indiğim için arabanın özellikleri zaten çok tatmin edici seviyede benim için. Herkese tavsiyeleri için teşekkür ederim tekrar. Honda’yla tanıştığıma memnun oldum. Umarım sorunsuz binmek nasip olur.

Hayırlı olsun :)
Motor sesinden kim rahatsız oluyor ?
Bence de Honda'nın motor sesi yüksek devirde gerçekten güzel, bende ara ara yol boşsa manuele alıp uygun viteste devir bandını soluksuz bitiriyorum :)

gunesec

Özel Üye

Hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullanın?

Geri