Dizel mi LPG mi

Aracınız
Civic FC5 2020
Eco artıları

- Yılda 15 bin km için dizel araç almak mantıklı olmuyor
- DPF belası yüzünden alt devirlerde kullanmak sıkıntı.
- Sessiz ve titreşimsiz için
- CVT şanzıman bence konforlu, geçişleri hissettirmiyor.
- Econ modunu kullanmazsanız gayet basınca gidiyor, mağdur etmiyor.

Dizel artıları

- 9 ileri ZF şanzıman
- Tork
- ara hızlanmalar çok iyi.
- tek depo ile uzun yol.

Ancak anlattıklarınıza göre, ben Eco tercih ederdim, piyasası olsun, dizelin motorun uzunvade de dezavantajlı oluşu, daha ucuz olması, ve yıllık km bakımından daha uzun ömürlü olması gibi sebeplerden dolayı eco derim... Ayrıca şunu belirteyim, daha önceki aracım 132 bg 'lik auris idi, honda 125hp olmasına rağmen auristen çok daha performanslı gidiyor. ikiside CVT ikiside atmosferik. Zaten 1.3 turbolu bir araçtan eco 'ya geçmek pişman etmez. Ama ben torksuz yapamam, trafiktede agresif kullanıyorum ara hızlanmalar, sollamalar çok yapıyorum diyorsanız, eco sizi hayal kırıklığına uğratır. sakin normal bir kullanıcı iseniz yaratmaz.

ywzckr

0
Hocam ben yerinizde olsam, 1.5 turbo derdim.
15000 km için büyük çoğunluğunu şehir içi dersek;
1.5t arkadaştakinin 30000km ortalama tüketimi 7.5 litreydi sizinki de öyle olacaktır yıllık 8100 tl yakıtı olur
Dizel ise yaklaşık 6-6.5 litre yaktığını varsayalım, 6000tl
1.6 eco ise sizin kullanımızla 280-300 km gidecektir bir depoda 50kr şehir içi 32kr uzun yol desek ortalama 45 kr olsun buna minimum 5 kr benzin tüketimini de eklersek 50 kr x15000= 7500tl
Bakım masraflarında;
Eco 1300,1600,2000,2600 diye gider hiç azaldığını göremezsiniz
Dizel 1300,1300,1600
1.5t 1300,1300,1600
Bu fiyatları facebookta milletin pylaştığı fiyatlardan tahminen yazdım servis fiyatlarıdır dışarıda daha uyguna yaptırabilirsiniz. Dizel yeni araçların birçoğunda emisyon değerlerine uyulması için dizel partikül filtresi sorunu var bu da ekstra maliyet gerektiriyor.
1.5 rs ile 1.6 exe eco arasında 2000 tl fiyat farkı vardı ben alırken.
Bir aracın giderleri aynıysa neden performanssız olanını alacaksınız ki. Ben lpg li olan ekonomi yapıyor sanmışım devlet lpg ye vurdukça vurdu ama benzini sabitledi. Geri dönsem rs i de almazdım 1.6 tgdi 4x4 tusconu 10000 bin fazla verip alırdım prins taksrdım fazla yakacak diyen olacaktır şuan kısa mesafe kullandığımdan tüketimim 15-17 litre lpg. Malesef insan düşünemiyor alırken.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
@ywzckr hocam Ankara ve İstanbul'da LPG kısmen ucuz sizin olduğunuz yerlere göre. 50krş şehiriçi yüksek bir rakam. Ankara'da ben 8.5lt/100km ortalamayla kullandım fb7'yi 2017 yılında 1 hafta. Öyle İstanbul gibi değil trafiği... Şu an bizim burada lpg 3.45tl opette. Shelde 3.60, BP'de 3.49. 15k km için bence de dizel anlamsız. Kaldı ki 1.5turboya da LPG taktırılabilir dilenirse.

ywzckr

0
@ywzckr hocam Ankara ve İstanbul'da LPG kısmen ucuz sizin olduğunuz yerlere göre. 50krş şehiriçi yüksek bir rakam. Ankara'da ben 8.5lt/100km ortalamayla kullandım fb7'yi 2017 yılında 1 hafta. Öyle İstanbul gibi değil trafiği... Şu an bizim burada lpg 3.45tl opette. Shelde 3.60, BP'de 3.49. 15k km için bence de dizel anlamsız. Kaldı ki 1.5turboya da LPG taktırılabilir dilenirse.

Hocam benim olduğum yerdede lpg 3.50 civarlarında ama 35km git 35 km gel olarak anayolda kullansamda 320 km anca gidiyor malesef kırmızı ışıklar bol karadenizde, tabi ben emekli gibi kullanmıyorum arabayı 70-80 e sabitlesek ani hızlanmasak çok dikkatli birisi daha fazla gidebilir.
Arkadaş 16km dedi tahminen eryamanda oturup eskişehir yolunda çalışıyordur, yada keçiörende oturup kızılay tarafına geçiyordur her halükarda ankarada sabah ve akşam iş çıkışı trafiğine kalırsa istanbuldan pek farkı olmaz. Fiyat değerlindirmesini shell ankara 4.27 yazıyordu 3.99 olarak aldım. 16km de kullanacağı güzergaha göre 280-320 arasında değişecektir hatta kışları ankaranın ayazı düşünülünce 250 ve altına da düşebilir.
İsmail hocam sizin araç fb7 ise fc5 200 kg yani 1/6 oranında daha ağır sizinkinden sizin araç bizimkine göre daha az yakıyor olması muhtemel. Subab ayarı yaptırdığımda aracın yakıtı bir nebze düştü ama yine aynı gibi geliyor bana ben cvt ile pek barışamadım sanırım
Birde arkadaşı uyarayım ben arabayı 4-5-6 binde kullanmaktan zevk alırım ama eşim ve annem zerre hazetmiyor arabaya bişe oluyo aşırı hızlandın çok ses çıkarıyo diye evhamlanıyorlar biz erkekler ne kadar çok motor sesini sevsekte kadınlar hazetmiyor. Bunu da dikkate almak lazım evli insanlar için.

akif

0
Aracınız
1.5 turbo fk7 varken ne eco ne dizel civic düşünürüm. Ev için temmuz gibi arabayı satacak olmasam eco elegance'ı satar 1.5 hatchback alır geçerdim.

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ywzckr

0
Lpg nin 12 lt yaktığı güzergahta 1.5 turboya 7.5 litre yaktıranın elinden öperim.

MI 6 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam çok rahat bu tespiti yapabilirsiniz aslında bir araç 1700 devirden sonra 220 tork sağlıyorken diğeri 4300 devirde 152 tork sağlıyor, lpglinin verdiği performansı zaten düşük devirde sağlıyor normal bir kullanıcı sürüşü agresif değilse turbo motorla daha barışık kullanıyor. Eco araç 1500-2000 devir bandında 8litre civarı tüketim sağlıyor 2000 devir aşıldığında 10-15 arası, 3000 devir üstünde 15 i aşıyor ben yokuşlarda hız kaybetmemek için 3500-4000 devirlere çıkıyorum ama rs 2500 devirle çıkabiliyor. Bizim elde ettiğimiz torku daha düşük devirde elde ettiği için 7-8 litre yakabiliyor araç. He bulmuşum rs i gaz pedalına abanıcam dersen bu miktarı elde edemezsiniz. Rs isteyene ekonomi isteyene performans sunan bir araç nasıl kullanılacağı size kalmış. Şuanda 1.4 tsi passatla kuzenim benim gibi kısa mesafe 4-5 km gel git ile kullanıyor 10 litre benzim tüketimi ben 15-17 litre arası lpg tüketiyorum artı benzinde tüketiyorum, ben agresif kullanırsam onun performansını elde ediyorum agresifte 17 litre lpg yi rahat buluyor. Şimdi lpg ile %20-25 fazlasını tüketmem yani 12-12.5 litre lpg olması gerekmiyor mu ? Bunlar teorikte geçerli malesef pratikte öyle olmuyor.
Birde 12 litre lpg yakacağı yerde değil o hesap karma tüketim olarak hesapladım lpgyi şehir içi 12 şehirler arası 8litre olarak baz aldım ikisinin ortalaması fiyat hesapladım. Rs i ise arkadaşımdaki 30000 ortalama yakıtına göre hesapladım buna dikkat etmemişsiniz. Rs ile istanbulda 8.5 litre yaktıranda var şehir içinde 9-11 litre yaktıranda kullanım insana bağlıdır.
insan lpg yi tasarruf sanıyor ama açtığı daha sık arızalar bakımlar düşünülünce lpg nin fiyatı benzinin %50 si olduğunda %20-25 civarı tasarruf sağlıyor tüm maliyette. şuan devlet en fazla lpgli araç olduğu için en pahalısını bize sunuyor benzin fiyatları uzun süredir 7 tl civarlarında ama benzin ilk 7 lira olduğunda ben 2.96 dan lpg alıyordum. Dizel kullanımı azalacağı düşünülürse çoğu araç lpgli olacak elektrikli araçlar yaygınlaşana kadar, uzun bir süre lpg fiyatları da düşmeyeceği için totalde %10 tasarrufum olsa ben hiçbir şekilde değmediğini düşünüyorum şuan ki durum bunu gösteriyor malesef.

Aracınız
Diğer Markalar
Arkadaşlar 15 gün önce dizel mi otomatik mi diye sormuştum. Herkes birbirinden değerli tavsiyelerde bulunmuştu. Ve dün aracımı aldım. Tercihimi eco executive’den yana kullandım. Bir arkadaşımın arabasıyla yaptığım test sürüşü kafamdaki soru işaretlerini azaltmada çok yardımcı oldu.
Sonuç: çok sevdim arabayı bee. Yani tek bende mi var bu duygu bilmiyorum ama insanların rahatsız olduğu 4binden sonraki motor sesi çok tahrik edici :) insanın sıkışık trafikte canı çok sıkılıyor azıcık açılsa da bassam diye :)

eski bir arabadan indiğim için arabanın özellikleri zaten çok tatmin edici seviyede benim için. Herkese tavsiyeleri için teşekkür ederim tekrar. Honda’yla tanıştığıma memnun oldum. Umarım sorunsuz binmek nasip olur.

gunesec

Özel Üye
Arkadaşlar 15 gün önce dizel mi otomatik mi diye sormuştum. Herkes birbirinden değerli tavsiyelerde bulunmuştu. Ve dün aracımı aldım. Tercihimi eco executive’den yana kullandım. Bir arkadaşımın arabasıyla yaptığım test sürüşü kafamdaki soru işaretlerini azaltmada çok yardımcı oldu.
Sonuç: çok sevdim arabayı bee. Yani tek bende mi var bu duygu bilmiyorum ama insanların rahatsız olduğu 4binden sonraki motor sesi çok tahrik edici :) insanın sıkışık trafikte canı çok sıkılıyor azıcık açılsa da bassam diye :)

eski bir arabadan indiğim için arabanın özellikleri zaten çok tatmin edici seviyede benim için. Herkese tavsiyeleri için teşekkür ederim tekrar. Honda’yla tanıştığıma memnun oldum. Umarım sorunsuz binmek nasip olur.
Hayırlı uğurlu olsun. Tekerinize taş değmesin

Geri