Civic FB7 FB7 için Motor Yağı Ana Konu

Aracınız
Arkadaşlar siz de duymuşsunuzdur "Honda'nın yağ kanalları ince" bu yüzden ince yağ kullanılmalı vs. denildiğini. Ben de neye göre hangi kanal vs. diye araştırdım. Aşağıda Honda'nın eski solda d14 motoru ile yeni k20 (r18 ve r16 ile benzer) motorunun pistonları var.
Yeni olandaki kanalların 2.1mm bir genişliği var. Buralar iyi kalitede filtre kullanılmadığında (hava - yağ) ve yağ değişimi geciktirildiğinde tıkanabilir. Bu durumlarda da yağınız da 5w30 üstünde bir viskozitedeyse sıkıntı yaşarsınız deniyor. Özellikle fd6 kullanıcılarının aslında dikkat etmesi gereken bir husus. Onlarda bu 10w40 yağ kullanımları çok yaygın. Filtre kalitesine de burada parantez açmak gerekiyor. zira yağın kirlenmesinde en büyük rol aslında kalitesiz hava filtresi. Temizlenmemesinde de yağ filtresi... Yağınızı da 5w30 eco lite gibi, Shell Ultra gibi temizleyici özellikleri olan yağlardan tercih ederseniz uzun süre kafanız rahat olur. Filtrede de Mann almaya bakın.

Ekli dosyayı görüntüle 263353

Aynen oyle hocam. K&N kutu içi hava filitresi kullanmaya başladıktan sonra 5 k km lere ladar yağ kararmıyor. Belki benden kaynaklıda olabilir bu durum en son 2500 km sonra tekrar değiştirmiştim yağı ben Eneos 0W 20 den devam ediyorum. Genelde 5 bin 6 bin km aralığında değiştiriyorum İstanbulda yaşadığımdan dolayı.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Taner

0
Aracınız
Civic FB7 2012
Hocam bence bu motorun yağ müşürü yağ kalınlığı değişimine hassas, 0w30 ile devam edin (y)
Aslında yüksek km. yapıyorsanız 130 liradan olan Mobil 1'den 2 adet alsaydınız iyi olurdu :)
Hayırlı Sabahlar :) Diyelim ki yağ müşürü sıkıntı yaptı uyarı verdi. Yağı tekrar değiştirsek bir önceki yağı kullansak normale döner mi. sonrasında müşür değişimine mi gider.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hayırlı Sabahlar :) Diyelim ki yağ müşürü sıkıntı yaptı uyarı verdi. Yağı tekrar değiştirsek bir önceki yağı kullansak normale döner mi. sonrasında müşür değişimine mi gider.
Bu şekilde hızlıca eski yağa dönen birkaç kişide düzelme olmuştu, ama bunun garantisi bence yok.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Aynen oyle hocam. K&N kutu içi hava filitresi kullanmaya başladıktan sonra 5 k km lere ladar yağ kararmıyor. Belki benden kaynaklıda olabilir bu durum en son 2500 km sonra tekrar değiştirmiştim yağı ben Eneos 0W 20 den devam ediyorum. Genelde 5 bin 6 bin km aralığında değiştiriyorum İstanbulda yaşadığımdan dolayı.

Açık hava filtreleri yapıları gereği filtreleme konusunda daha kötülerdir. Amaç daha fazla hava geçişi sağlamak olduğu için bu yönden malesef taviz vermek zorundalar. Yağın 5-6bin km sonra kararmasının sebebi birikimin o zaman çoğalıp yağın da bunları tutarak size görsel olarak yansıtmasından kaynaklanıyor. Yoksa iyi bir standart hava filtresiyle 15bin km'de de olsa lpg'de pek kararmıyor yağ. Benim hiç kararmadı misal. Max. 12-13bin km küsür yaptığım oldu.

Aracınız
Civic FB7 2015
Merhabalar ben fd6 da geçiş yaptım şükür bir sıkıntı cikmadi
Hocam bence bu motorun yağ müşürü yağ kalınlığı değişimine hassas, 0w30 ile devam edin (y)
Aslında yüksek km. yapıyorsanız 130 liradan olan Mobil 1'den 2 adet alsaydınız iyi olurdu :)

Mi 9 Lite cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Taner

0
Aracınız
Civic FB7 2012
Merhabalar ben fd6 da geçiş yaptım şükür bir sıkıntı cikmadi

Daha öncesinde hangisini kullanıyordun ve kaç bakımdır kullandın. Bu konularda cinsim biraz kusura bakmayın ve kaç km dir 0w20 kullanıyosun.. :)

Son düzenleme:
Aracınız
Açık hava filtreleri yapıları gereği filtreleme konusunda daha kötülerdir. Amaç daha fazla hava geçişi sağlamak olduğu için bu yönden malesef taviz vermek zorundalar. Yağın 5-6bin km sonra kararmasının sebebi birikimin o zaman çoğalıp yağın da bunları tutarak size görsel olarak yansıtmasından kaynaklanıyor. Yoksa iyi bir standart hava filtresiyle 15bin km'de de olsa lpg'de pek kararmıyor yağ. Benim hiç kararmadı misal. Max. 12-13bin km küsür yaptığım oldu.

Kutu içi benimki İsmail hocam :) birebir orijinal hatta orijinalinden bile daha kaliteli bir yapısı oldugunu söyleyebilirim kirlendikçe temizlenebiliyor.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Neden kararıyor ki o zaman hocam ? Bi benim yağ mı kararmıyor arkadaşlar sizde durum nedir ? ?

Aracınız
Neden kararıyor ki o zaman hocam ? Bi benim yağ mı kararmıyor arkadaşlar sizde durum nedir ?

Valla kararma dediğim hafif değişiyor rengi ilk 1000 2000 km deki gibi durmuyor özellikle devir cevirdiğim zamanlar daha erken oluyor bu durum artık R16 yı tanıdım. :)) 0W 20 Eneos kullandığım için yağ hemen ısınıyor ve performansı az da olsa düşüyor bunu hissedebiliyorum bu yüzden uzun soluklu tutmuyorum ve tabi ki benzinde yapıyorum bu hareketleri. Kötü örnek olmayalım şimdi katalizörümü seviyorum :)

Aracınız
Civic FB7 2015
Daha öncesinde mobil kullandim 5w30 daha sonra 0w20 eneos kullanıyorum son bakımdan bu yana 8 bin km falan oldu
Daha öncesinde hangisini kullanıyordun ve kaç bakımdır kullandın. Bu konularda cinsim biraz kusura bakmayın ve kaç km dir 0w20 kullanıyosun.. :)

Geri