Civic FB7 FB7 için Motor Yağı Ana Konu

Aracınız
Civic FB7 2013
0 - 20 olmak kaydıyla ;

Mobil1 mi Motul mü tercih/tavsiye edersiniz ?

Mobil1 n11, Gittigidiyor, HB gibi sitelerde kendi satıcısı tarafından satılıyor. Orijinallik şüphesine gerek yok. Ancak Motul ' de fiyat olarak hem internette hem de özel serviste daha uyguna geliyor. Eğer Mobil 1 alırsam 5 litre olarak olarak 370 lira civarında.

Aracım 2013 FB7 Eco Premium Otomatik. Yaklaşık 100 bin km.de . Bu ay 10 bin bakımını yaptıracağım. Genellikle uzun yolda kullanıyorum. Bundan mıdır bilmiyorum arkadaşlar ama araç 1 litre civarı yağ eksiltiyor her 10 binde. Bu yüzden kenarda 1 litre kalacak şekilde 5 litre almayı düşünüyorum.

Gözle kontrol ettiğimde herhangi bir yerinde yağ kaçağı vs. göremedim. Eksiltme normal mi ? Sizler de benzer durumla karşılaştınız mı ? Çözüm olacak bir tavsiyeniz var mı ?

Ad Soyad
sef gngr
Aracınız
Civic FC5 2019
Zamaninda konuşmuştuk bunu ama siz kabullenmemis sığ yorumlar bunlar demiştiniz. Apı sı SL olan 0w30 lar kullandınız. İnsanlara 5w30 lari önerdiniz. Kendiniz de dahil cok kişinin aklini karıştırdınız. Honda motorlarının yag kanallarının ince oldugunu kabul etmiyordunuz. Neyseki hepsini gecen zamanda kendiniz düzelttiniz:) hayirli olsun sag salim sıkıntısız kullanın aracınızı.

SM-N975F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Zamaninda konuşmuştuk bunu ama siz kabullenmemis sığ yorumlar bunlar demiştiniz. Apı sı SL olan 0w30 lar kullandınız. İnsanlara 5w30 lari önerdiniz. Kendiniz de dahil cok kişinin aklini karıştırdınız. Honda motorlarının yag kanallarının ince oldugunu kabul etmiyordunuz. Neyseki hepsini gecen zamanda kendiniz düzelttiniz:) hayirli olsun sag salim sıkıntısız kullanın aracınızı.

Tabi ki her zaman araştırıp bir şeyler öğrenmeye ve burada sizlerle paylaşmaya devam ediyorum. Siz de ilerlemeleri takip edebiiyorsunuz. Geçmiş zamanlardaki dayanaklarımla şimdikiler arsında yine bağlantılar mevcut. Api sl yağları hala daha önerir ve kullanırım yaz geldiğinde. Bu yağların neden SL olduğunu biliyor musunuz da kötümser bir şekilde bakıyorsunuz ? Neden SL ve bu SL ile SN'i hangi katkılar bu değerlere çıkarır ve ben neden Amerikan Petrol Enstitüsü'nün onayına bakıyorum da Avrupa'nınkine bakmayıp bunu değerlendiriyorum diyor musunuz kendinize bunu yazarken ? Bu önerdiğim 0w30 - 5w30 yağın koruyuculuğu konusunda ne gibi bilgilere sahipsiniz de kafa bulandırdığımı "sığ" olarak nitelendirdiğiniz görüşlerimle iddia edebiliyorsunuz ? O sığ yorumları bulup link ekleyebilirseniz buraya tartışalım . Onlar üzerinden de daha tutarlı yorumlar yapalım dilerseniz. Ya da bu yağların içerikleri, test sonuçları, analiz değerleri ile ilgili elinizde argüman varsa onlar üzerinden yürüyelim.

Benim belli kaynaklarım ve argümanlarım var ve bunlar üzerinden kanıtlarla yorum yapıp, öneri yapmaktayım. Sizin yaptıklarınız neler ? Bir oturup konuşalım dilerseniz.

@20AUY71 Mobil 1 de Motul de bu seviyede iyidir. Ben Shell tercih ettim ancak onun da Noack değeri %10. 0w20 yağlar genelde biraz daha yüksek buharlaşma oranına sahipler. Mobil 1'in fiyatı gerçekten yüksekmiş. Motul 235tl civarına 4lt alınabiliyor. Değmez aradaki farka ancak sizin takdiriniz.

Son düzenleme:
Ad Soyad
sef gngr
Aracınız
Civic FC5 2019
:)) hocam 'sığ' diyen sizdiniz. Kendi bilgilerinizle çakışan bilgilere 'sığ' diyen sizdiniz. 'Yag kanalları ince ' kavramini kabul etmeyen sizdiniz. 0w20 yağı bu cografya icin uygun görmeyen sizdiniz .
Aşağıdaki resimler sizin yaptığınız yorumlar . Size zamaninda sunu söylemiştim "Google dan okuyunca çok bilgili olunmuyor " . Kendini bilgilerinizi duzeltmeniz , hatalarınızı anlamaniz guzel. Dogru bilgi hepimize lazım. Sizin en büyük hataniz kendi dogru bildikleriniz dışında başkasının söylediği hiçbir bilgiyi kabul etmemeniz. Her neyse, 0w20 yağ iyidir hocam hondalar için. Gule gule kullanın:)20210102_160606.jpeg20210102_160706.jpeg20210102_160826.jpeg

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
:)) hocam 'sığ' diyen sizdiniz. Kendi bilgilerinizle çakışan bilgilere 'sığ' diyen sizdiniz. 'Yag kanalları ince ' kavramini kabul etmeyen sizdiniz. 0w20 yağı bu cografya icin uygun görmeyen sizdiniz .
Aşağıdaki resimler sizin yaptığınız yorumlar . Size zamaninda sunu söylemiştim "Google dan okuyunca çok bilgili olunmuyor " . Kendini bilgilerinizi duzeltmeniz , hatalarınızı anlamaniz guzel. Dogru bilgi hepimize lazım. Sizin en büyük hataniz kendi dogru bildikleriniz dışında başkasının söylediği hiçbir bilgiyi kabul etmemeniz. Her neyse, 0w20 yağ iyidir hocam hondalar için. Gule gule kullanın:)Ekli dosyayı görüntüle 263547Ekli dosyayı görüntüle 263548Ekli dosyayı görüntüle 263549

Ben neymişim be! ?

Alınmıştım bak yanlış okumuşum sığ yorumu deyişini ? Adamlara ayıp etmiş olabilirim video yu tekrar değerlendirmek lazım. Gerçekten detaylara inilmiyor ise sığdır, detaylı açıklamalar varsa değildir. İzleyicinin gazı alınıp belli kabuller üzerinden yürünür çoğu zaman. İyi dileğiniz için de teşekkür ederim size de sağlıklı sürüşler dilerim hocam.

Dediklerim gayet iyi yazılmış ve doğru bilgiler barındıran yazılar aslında ?. Hatırladığım yazılar. Yağ kanalları konusunda da, bahsedilen yağ kanalları soyut, benim size gösterip attıklarım somut kanıtlar. Kaldı ki yağ kanalları konusunda kesinlikle bilgi eksikliği var. Herkes yağ kanalı ince deyip geçerken neyi kast ettiğini asla betimlemiyor, gösteremiyor. Bu konularda da çıkışım doğal ve gayet yerinde. Herkes ince deyip geçiyordu... Hala daha da geçerli noktalara dayanıyor. Siz bu kanalları 0w30-40 ile tıkayamazsınız, karbon depositleri ya da birkim gerekiyor eskimiş yağ ile zamanla olabilecek birikimler .

10w40 ile de öyle. Şu an çoğu fd6 fb7 kullanıcısı bile 10w40 kullanıyor. Sorarsan memnunlardan ? Ancak akışı, basıncı etkiler bu viskoziteler. Kalın yağ yüksek basınç... Bu da segmanların (segmanların önemi bile başlı başına büyük bir konu) genişlemesine sebep verir ve silindire fazla yağ kaçar bu da yağ yakmaya gider...

0w20 iyidir, 0w30 iyidir, 5w30-40 da iyidir yerine, mevsimine ve kullanımına göre. En iyisi nedir inanın ben de yağ analizi yapıp öğrenmek isterdim ama çok değişken senaryolar var.

Benim burada yazıp paylaştıklarımı bu seviyede görebileceğiniz başka bir mecra yok ülkemizde! Google da ne deyip de arayacaksınız bunları bir deneyin. Çok sınırlı gerçekten bulabilecekleriniz. Temel bilgiler. Başkalarının dedikleri bana kanıtlanmadığı sürece uydurma geliyor. Bir şeye dayandırılmıyorsa kaynak yoksa öyle hissettiriyor ancak sizde yarattığım izlenim konusunda daha dikkatli olacağım elbette ? bundan sonra.

Taner

0
Aracınız
Civic FB7 2012
Bugün 127bin'deki aracımın 10bin bakımını yaptım. Shell 0w20 kullandım. Honda yağ filtresi kullandım (arka planda eski Mann filtrenin kutusu çıkmış :)) 4lt yağ koydurdum 1lt de kaldı. 295'e trendyol üzerinden yagcarsisi satıcısından aldım. Pahalı yağ, önceki 135tl'ye aldığım Mobil 1 0w30 advanced fuel economy idi.

Radyatör suyu azalmış, yedek depoya 1lt saf su eklettim, antifriz değişimi yapmam lazım sanırım komple. Onu ve subap ayarı yaptırcam. Sonraki bakım da şanzıman yağı ve filtresini değiştirtirim.

Ekli dosyayı görüntüle 263491
Bir öncekiler de 5w30 kullanmıştınız.0w20 yağ koyduğumuz zaman uyari verir mi yağ müşürü diye konuşmuştuk.peki herhangi bir uyari varmı.

SM-G975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Bir öncekiler de 5w30 kullanmıştınız.0w20 yağ koyduğumuz zaman uyari verir mi yağ müşürü diye konuşmuştuk.peki herhangi bir uyari varmı.

SM-G975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
0w30 vardı, 0w30'dan önce 5w30, Yağ müşrü ile ilgili bir sorun yaşamadım ilk 1000km'de. Uyarı almadım hocam hiç. Hız olarak max 180'e çıktım. Sabit 140-150 ile de dakikalarca gittim bir şey yanmadı.

mturker

Özel Üye
Arkadaşlar merhaba arac eco elegance 2012 fb7 kasa, gecen gun mecburiyetten bin km gecti dıyerek ve bazı sebeplerden dolayı veedol marka 0w20 motor yagı koydurdum bu marka hakkında bilgisi olan VArmı?

Honda MaDnEsS

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Arkadaşlar merhaba arac eco elegance 2012 fb7 kasa, gecen gun mecburiyetten bin km gecti dıyerek ve bazı sebeplerden dolayı veedol marka 0w20 motor yagı koydurdum bu marka hakkında bilgisi olan VArmı?

Honda MaDnEsS
Marka ve kalite olarak sıkıntı yok. Orjinal olsun yeter ki...

mturker

Özel Üye
Tanıdık dıye guvendım koydurdum onun haricinde hıc bir fikrim yok bu marka ile, ama eminim orjınal dır iş yaptıgım yer guvenılır. bıde tek bıldıgım Fransız malıymış, saygılar..

Honda MaDnEsS

Geri