Civic FC5 FC5 Ses Yalıtımı - Bitüself + Kauçuk yanmaz köpük

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@m2hamid hocam o dediginiz izolasyon malzemesini bende farkettim sadece kapi iclerinde degil butun aksamlarin icinde ondan var ama cok ufak parcalar halinde daha fazla uygulasalarmis bu tok kapi sesini de saglarlardi c sutununa vurdugunuzda tok ses gelmesinin nedeni bu parcalarin c sutunu boyunca konulmus olmasi. Birde fc5 lerin 2018 lerinde var bu izolasyon maddeleri 2016-17 de bunlardan yok. Denemeyi ayni asfalt ustunde yaptim hocam ayni yolda 2 ay once olcum yapmistim 5-10 defa kötü asfaltta kaldirim tasinda ve sessiz asfaltta. Bugun kaldirim tasinda kullanmadim arabayi ama kullaninca kaldirim tasinda bi fark olursa soylerim.
Ama yol sesi icin davlumbaz icini bituself+putur deniyecem ondan sonra izolasyon tamamlanmis olur. Davlumbaz ici de fayda etmezse buradan bilgilendiririm.
Ekleme yapayim gosterdiginiz kece fabrikasyon ben koymadim hatta vidalari var ustunde 2018 de var ama digerlerini bilmiyorum. Onun altinda yukarida fotograflarda vardir el buyuklugu kadar izolasyon malzemesi var sac ustunde gri renkte.
iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
O zaman genel olarak özellikle 2018 yılından sonraki FC5'ler önceki nesillere göre ciddi derecede daha izolasyonlu diyebiliriz demektir (y) Honda'nın izolasyon üzerine ek uygulamalar yapıldı ifadelerini teyit etmiş oldunuz (y)

Düzenleme: Başlık erişim kolaylığı amacıyla düzenledi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
@ywzckr hocam girişimciliğinizden dolayı sizi tebrik ediyorum. Honda için olmaz ise olmazı diyebilirim. Ciddi manada bir ses düşüklüğü istiyorsak. Bu konuda malzeme kalitesi ve işcilik önem arzediyor. Taban, bagaj, kapılar, sütunlar, tavan, göğüs, davlumbazlar. Bu tarz olursa D sınıfı bir araç sessizliği elde edilebilir. Profesyonel bir yalıtım hakkında video ekliyeceğim. Sizede fikir verir.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

ywzckr

0
@ywzckr hocam girişimciliğinizden dolayı sizi tebrik ediyorum. Honda için olmaz ise olmazı diyebilirim. Ciddi manada bir ses düşüklüğü istiyorsak. Bu konuda malzeme kalitesi ve işcilik önem arzediyor. Taban, bagaj, kapılar, sütunlar, tavan, göğüs, davlumbazlar. Bu tarz olursa D sınıfı bir araç sessizliği elde edilebilir. Profesyonel bir yalıtım hakkında video ekliyeceğim. Sizede fikir verir.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Hocam teşekkür ederim. ben çok araştırdım dynamat ve turevlerini kullaniyor bu adam, fiyat için de 4000 den asagi olmuyor 8 bini bulabilir tam izolasyon. Bituself ve dynamat petrol esasli yani bitum ham maddesi. Amaç metali ağırlaştırarak titreşimi engellemek. O yüzden bitüself e kadar aynı sonrasinda ise dynamatta ses yansitma katmani olan urunler var bu adamlar da kullanmiyor onu, biz de kaucuk kopugu kullaniyoruz sesi yansitmasi icin. Daha detayli video atanlar olmustu, yurt disinda bu videodan da cok daha iyi ayri ayri katmanlarla 3 katman yapiyorlardi. Suanda fayda varmi muzik sistemi biraz kalitelilesti fc5 de on gogus sokulmesine gerek yok hocam boslukta atabilirim kaput altinda motor fb7 ye gore daha ileri alinmis ve gogusun arkasi ile motor arasina kece vb izolasyonlar uygulanmis o yuzden benzinde iken motor sesi nerdeyse hiç olmuyor rolantide. Tabani tamamen sokmek beni astigi icin ben sadece arka koltuktan taban halisini kaldirarak altina uyguladim zorlanarak, on kismin tabanini acarsam oraya da uygularim bizim aracta 2 cm kalinliginda elyaf benzeri izolasyon var halilarin altinda. Ama kapilarimiz kagit gibi icerden vurunce ince alimunyum levha resmen dedim. Bu aracta en buyuk eksik lastik ve yol sesi. Bence davlumbaz ve lastikten baslamali dusunen arkadaslar.

OnurHas

Super Moderator
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Elinize sağlık, çok faydalı bir paylaşım olmuş, teşekkür ederiz...

Bence siz yanlış malzeme ve uygulama yapmışsınız. O yüzden sonuç alamamışsınız. Kapıların kartonuna yapmanız bile başlı başına bir hata. Kullandığınız malzeme de zamanla koku yapacaktır. Ve kendini bırakarak camların açılmasını ve kapı kartonlarının sarkmasına sebep olacaktır. Bagajı kapladım demişsiniz ama resimlerde lpg tankının altı boş gözüküyor. Malzemeleri yapıştırmanın bile yönü olması gerekiyor sacdaki titreşimi engellemek için

MI 6 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ywzckr

0
Bence siz yanlış malzeme ve uygulama yapmışsınız. O yüzden sonuç alamamışsınız. Kapıların kartonuna yapmanız bile başlı başına bir hata. Kullandığınız malzeme de zamanla koku yapacaktır. Ve kendini bırakarak camların açılmasını ve kapı kartonlarının sarkmasına sebep olacaktır. Bagajı kapladım demişsiniz ama resimlerde lpg tankının altı boş gözüküyor. Malzemeleri yapıştırmanın bile yönü olması gerekiyor sacdaki titreşimi engellemek için

Hocam benim kullandigim urunler btm bituself ve polietilen köpük. Resimler tam bitmis hali degil hocam ornek olarak birkac tane ekleyeyim dedim. Lpg tankinin altinda bituself kapli ama etrafina komple kopuk yapilamiyor cunku araya el gitmiyor. Kapımdada karton yok plastik ve deri var sadece. yukarida belirttim kapidaki yastik benzeri kumasa yapismiyor köpük bu yüzden kapı plastiğinin içini kapladım zaten yol sesini kesmeye calisiyoruz.
Bituselfin ziftli kismi yapisir diye biliyorum ben baska yapisma yonu mu var. Dogru bildiginizi bize de anlatsaniz da bizde dogrusunu ogrensek.

Hocam benim kullandigim urunler btm bituself ve polietilen köpük. Resimler tam bitmis hali degil hocam ornek olarak birkac tane ekleyeyim dedim. Lpg tankinin altinda bituself kapli ama etrafina komple kopuk yapilamiyor cunku araya el gitmiyor. Kapımdada karton yok plastik ve deri var sadece. yukarida belirttim kapidaki yastik benzeri kumasa yapismiyor köpük bu yüzden kapı plastiğinin içini kapladım zaten yol sesini kesmeye calisiyoruz.
Bituselfin ziftli kismi yapisir diye biliyorum ben baska yapisma yonu mu var. Dogru bildiginizi bize de anlatsaniz da bizde dogrusunu ogrensek.

Bu videoda profesyonel bir şekilde yalıtım yapılıyor. Burdan bilgi sahibi olabilirsiniz. Yol sesi için aracın tabanını ve davlumbaz içlerini de kaplarsanız daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Aldığınız 2 desibel fark rakam olarak küçük görükebilir. Tam teknik karşılığını bilmiyorum ama 10 desibellik fark yaklaşık 8 kat daha az ses demek. Burdan yola çıkarak kendi aracınızda ne kadar fark yakaladığınızı bulabilirsiniz. Malzemenin yapıştırma yönünden demek istediğim ise dikey yönde (motor ve bagaj yönünde dikey olacak şekilde) yapıştırmalısınız. Bu şekilde yaparsanız sacdaki titreşimi daha az malzemeyle daha iyi sonuç alarak azaltabilirsiniz. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Geri