Civic FC5 Frenlerin şişmesi

Aracınız
Benim 2016 model vardı ilk çıktığında almıştım 60bin km kullandım.hiç fren şişmesi olayı yaşamadım. 2020 model aldım sıfır malesef aynı şekilde kullanmama rağmen sabah araca bindiğimde fren taş gibi oluyor. Servise defalarca söylememe rağmen herhangi bi sorunun olmadığı bu şekilde olacağını söylediler. Bana kalırsa anlamadılar bile:).neyse ki 8bin km oldu bi sorunla karşılaşmadım. Bide işin garip tarafı hergün yapmıyor bazen freni yumuşak yakalayabiliyorum:)

SM-G975F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
Belki bu sabah fren şişmesi araç otomatik olmasa hissetmeyecektim ama motoru çalıştırmak için frene basmak gerekiyor ve bu şişme gerçekleştiği durumlarda yeterince freni aşağı itemediğim için ilk denemede araba çalışmıyor bile. Sonrasında frene abanıp starta basınca anca çalışıyor alet.

Aracınız
Benim vw marka aracımda da durum böyle. Marka ile ilgili sıkıntı yok yani.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FC5 2020
Bir benzeri benim aracimdada oluyor. İlk calistirmada sanki fren tutmuyormus gibi. Sonradan isininca geciyor. İlk basista sert ve etkisiz

Redmi Note 8 Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
Servise anlattım ilk başta normal dediler ısrar ettim aracı bırakmamı istediler, baktık kaçak yok dediler...

Sıkıntıyı buldum sanırım, yakın zamanda, el frenini çektikten sonra, frene basmadan da P konumuna alınabildiğini öğrenmiştim. Ve böyle aracı stop etmeye başladım. Şimdi deniyorum kaç gündür; eğer frene basılı şekilde P konumuna alıp aracı stop edersem ertesi gün fren yumuşak şekilde marşa basabiliyorum ama frene basmadan P'ye alıp yine frene hiç dokunmadan stop edersem geçmiş olsun.. Ertesi gün fren taş gibi oluyor ilk çalıştırma öncesi..

Bu tüyoyu da aslında farkunda olmadan yukarıda yorum yapan bir arkadaş verdi, stop etmeden önce frene bile basmadığım halde fren ertesi gün şişmiş oluyor diyince bu duruma odaklandım..

Siz de bir deneyin bakalım aynı durumdaysanız...

Aracınız
Civic FC5 2020
Servise anlattım ilk başta normal dediler ısrar ettim aracı bırakmamı istediler, baktık kaçak yok dediler...

Sıkıntıyı buldum sanırım, yakın zamanda, el frenini çektikten sonra, frene basmadan da P konumuna alınabildiğini öğrenmiştim. Ve böyle aracı stop etmeye başladım. Şimdi deniyorum kaç gündür; eğer frene basılı şekilde P konumuna alıp aracı stop edersem ertesi gün fren yumuşak şekilde marşa basabiliyorum ama frene basmadan P'ye alıp yine frene hiç dokunmadan stop edersem geçmiş olsun.. Ertesi gün fren taş gibi oluyor ilk çalıştırma öncesi..

Bu tüyoyu da aslında farkunda olmadan yukarıda yorum yapan bir arkadaş verdi, stop etmeden önce frene bile basmadığım halde fren ertesi gün şişmiş oluyor diyince bu duruma odaklandım..

Siz de bir deneyin bakalım aynı durumdaysanız...
Aracı frene basmadan start ve stop etmedim hiç o şekilde aksesuar modunda kapanmıyor mu?

Aracınız
Civic FC5 2019
Aracı frene basmadan start ve stop etmedim hiç o şekilde aksesuar modunda kapanmıyor mu?
Hocam frene basmadan start edemiyorsun (benimki anahtarsız çalıştırma bu arada) o zaman aksesuar moduna geçiyor ama frene basmadan stop edebiliyorsun hatta daha da ilginci el freni çektikten sonra frene basmadan P ye kadar itebiliyorsun vites kolunu sonra yine frene basmadan da stop edilebiliyor ama sanırım böyle yapmak uygun değil..

Aracınız
Civic FC5 2020
Bunu bilmiyordum üstad. Yalnız benimkide anahtarsız denedim frene basmadan stop ettiğimde araç stop ediyor ama aksesuar moduna geçiyor bende. Başka bir ayarımı var acaba.

Aracınız
Civic FC5 2019
Bunu bilmiyordum üstad. Yalnız benimkide anahtarsız denedim frene basmadan stop ettiğimde araç stop ediyor ama aksesuar moduna geçiyor bende. Başka bir ayarımı var acaba.
Stop etme için bir düzeltme yapayım; benim yaptığım hata şuydu tam olarak:

Araç viteste sürüş yaptım evin önüne geldim (yokuş olduğunu düşünün), durdum, frene bastım, şanzımana yük binmesin diye frene bastım vitesi N ye aldım ve elektronik park frenini çektim, ayağımı frenden çektim yük el frenine bindi.. İşte bu esnada önceden frene basıp P'ye alıyordum ama burada frene basmadan da direk P'ye alabiliyorsunuz ve stop düğmesine bastığınızda ayak frende değilse bile araç stop ediyor ve eğer frene basmazsanız ertesi gün aracı çalıştırmak istediğinizde fren şişmiş oluyor.

2021 ocakta sıfır eco elegance aldım. Bir iki aydır ( Nisan-mayıs) aracı çalıştırmak için frene bastığımda fren pedalı sert oluyor ama araç çalışınca hemende yumuşuyor. yorumlara bakarsak normal gibi bir durum ama fren olunca insan tedirgin oluyor. Kışın hiç yapmadı bunu bir iki aydır yapıyor bende bu aylar klimayı hep auto da kullanıyorum ilişkisi olabilir mi? . Bayram sonrası servise götüreceğim.

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri