Gerçek yakıt değerleri

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Arkadaşlar merhaba sport plus aracında daha yeni aldım 5 günlük araç daha 500 km de doğal olarak yeni araç olduğu icin ve benim de şu an araca tam olarak alışamadığım için yakıtım ortalama 9 civarında bunun düşeceğini düşünüyorum daha tecrübeli kullanıcıların gerçek değerlerini öğrenebilir miyim Allah herkese kazasız belasız binmeyi nasip etsin. Âmin...

Moderatörün son düzenlenenleri:

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
3000 km ye kadar biraz fazla yakıyor aracı tanıdıkça ve zaman geçtikçe düşer tüketim merak etmeyin. Uzun yol tüketimi attım. IMG_20181127_013514.jpeg

COR-L29 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

OnurHas

Super Moderator
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Ben aracı aldığımda ortalama tüketim 8.7 gösteriyordu, Hatay'dan Adana'ya oradan da Kastamonu'ya geldim. İlk 1000 km hep uzun yolda kullandım ama rodaj için dalgalı devirde kullandım yol boyunca, neredeyse hiç sabit devirde tutmadım. 1000 km'nin sonunda 8.1'e düştü. Bu cumartesi 1000 km bakımı için Ereğli'ye yola çıktım, ilk defa bilgisayarı sıfırladım yola çıkmadan önce. 260 km boyunca yine çok sakin kullanmadım yer yer rampalarda falan çok da aracı zorlamayacak şekilde yüklendim gaza, Ereğli'ye vardığımda ortalama tüketim 6.7 idi. Dönüşte yine devirli kullandım aracı ama bilgisayarı sıfırlamadım, Kastamonu'ya vardığımda ortalama tüketim 7.1'e yükseldi. Dün şehir içi-şehir dışı karışık kullandım, bu gün sabah itibariyle ortalama tüketim 7.4 gösteriyor.

Bu arada Ereğli'den dönüşte başıma ilginç bir şey geldi: akşam üzeri dönüş yoluna geçtim, Ereğli çıkışında depoyu fulledim, normal bir şekilde devem ederken araç birden lastik basınç uyarısı verdi. Önüme çıkan ilk benzinliğe girip lastik basınçlarını kontrol ettim herhangi bir sıkıntı yok gibiydi basınçlarda. 10-15 dk kadar lastiklerin soğuması için bekleyip bir kere daha kontrol ettim, yine sıkıntı yoktu. Araca bindim lastikleri kalibre ettim ve yola çıktım. Yaklaşık 15-20 km sonra yine uyarı verdi, yine bir benzinliğe kadar temkinli bir şekilde devam ettim ama çok huzursuz oldum. Sol ön lastik biraz hava kaçırmıştı, hava bastım, içimden de "Daha yepyeni lastikleri patlattık herhalde" dedim. Tekrar bindim arabaya yine kalibre edip devam ettim, bir daha hiç uyarı vermedi. Böyle bir olay yaşayan oldu mu acaba aranızda daha önce?

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
WhatsApp Image 2018-12-21 at 20.22.42.jpeg
Şehir içi / şehir dışı karma rakam. Full sakin kullanılmadı arada gazladım 205 yaptım. arada eşim kullandı(yakıta dikkat etmeden). Bu değer beni tatmin ediyor şu anda.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@OnurHas Hocam lastikte kaçak olmaz ise sistem genel de hata vermiyor, lastiğin birine vida vs. girmiş olabilir takip etmeniz de fayda var. Lastik basınç kontrolünü benzin istasyonun da değil lastikçi de yaptırmanız daha doğru sonuç verecektir, lastik basınç sistemini bazen bir kaç sefer kalibre etmek gerekebiliyor.

OnurHas

Super Moderator
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
@OnurHas Hocam lastikte kaçak olmaz ise sistem genel de hata vermiyor, lastiğin birine vida vs. girmiş olabilir takip etmeniz de fayda var. Lastik basınç kontrolünü benzin istasyonun da değil lastikçi de yaptırmanız daha doğru sonuç verecektir, lastik basınç sistemini bazen bir kaç sefer kalibre etmek gerekebiliyor.
Gerçekten ben de anlamadım bu işi. Cumartesiden beridir de bir daha tekrarlamadı, daha önce hiç böyle bir şey başıma gelmemişti. Eğer lastikte çivi vs. olsa lastik en azından beklerken yine inerdi gece. Ama bir kontrol ettirmekte yine de fayda var dediğiniz gibi.

ANE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri