Honda Civic fc5 silkeleme

Ad Soyad
Cemal KELEŞ
Aracınız
Civic FC5 2019
2019 model fc5 Civic 1.6 cvt şanzımanlı aracım var.bu arabada supab ayarını yeni yaptik.arac 6 bin devir pürüzsüz çalışıyor 180 felan rahat yapıyor araç 48 binde.Şoyle bir sorun var.araba 40 km hıza kadar yoğun trafikte ayağımı gaza basıp cektigimde silkeleme yapıyor. buji bobin sıkıntısi yok baktım.aracin çalışması rölanti devri düzenli.birde arabada ani fren yaptığımda sanki araç manuel aracmista viteste kalmış gibi frene bir baskı oluşuyor.arastirdigimda debriyaj teklemesi diye birşey duydum.4 bin km önce mobil cvt şanzıman yağı ile şanzıman yağıni değiştirdim.forumlards Honda hcf2 orjinal şanzıman yağından yapabileceğini söylediler benimde aklim karıştı,sizce neden yapar arkadaşlar yardımınız için teşekkürler

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Servis yağ ile filtreyi kesinlikle beraber değiştirir...o tabi biraz tuzlu oluyor...

Ben sanayi de ustama yaptırdım en son..filtreyi ve yağı verdim..değiştir usta demiştim....tabi sadece işçilik vermiştim 😉....Karar sizin

Ben aracımı garanti den çıkarmıştım kendi isteğimle.. 😉

Ad Soyad
Mehmet osman ünlücömert
Aracınız
Civic FC5 2019
B
Daha önce başıma geldi LPG enjektör arızasında araç benzinde bile olsa silkeleme yapıyor...şu ana kadar yazdıklarınızdan ....şanzuman yağı ve filtresinin tekrar bi elden geçmesi kanaatine vardım...Siz direk HCF2 alın ve kağıt elemanlı şanzuman filtresini mutlaka değiştirin...iyi günler..Tabi karar sizin...zamana da bırakabilirsiniz.
Fc5 araçlarda şanzıman yağı filtresi bulunmuyormuş. Şanzıman yağını değiştiren yetkili servis söylemişti.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
@cck3380 hocam egr valfınıda gözden geçirin. Benzer problem yaşayıp temizleyen veya değişim yaparak çözenler olmuştu.

Thread 'Düşük devirde silkeleme sorunu' https://www.civictr.com/threads/duesuek-devirde-silkeleme-sorunu.263651/

Thread 'HONDA CİVİC FC5 STOP ETME' https://www.civictr.com/threads/honda-civic-fc5-stop-etme.263521/

Konu içindeki mesaj 'Civic FC5 Gaz yememe ve stop etme sorunu' https://www.civictr.com/threads/civic-fc5-gaz-yememe-ve-stop-etme-sorunu.260269/post-412645

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
B

Fc5 araçlarda şanzıman yağı filtresi bulunmuyormuş. Şanzıman yağını değiştiren yetkili servis söylemişti.

@ost_7979 Hocam ben değiştirdim...yağ ve filtreyi....kim söylediyse iyi sallamış....böyle bi olay teknik olarak mümkün değil...video linki attım izleyin iyi seyirler...iyi günler

Son düzenleme:
Ad Soyad
Mehmet osman ünlücömert
Aracınız
Civic FC5 2019
@ost_7979 Hocam ben değiştirdim...yağ ve filtreyi....kim söylediyse iyi sallamış....böyle bi olay teknik olarak mümkün değil...video linki attım izleyin iyi seyirler...iyi günler

Videoda da belirtmişler servis değiştirmiyor diye. Ben direk söyledim şanzıman yağı ve filtresi değişecek diye. Bana fc5 lerde şanzıman yağı filtresi bulunmadığını söyledilerdi.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Videoda da belirtmişler servis değiştirmiyor diye. Ben direk söyledim şanzıman yağı ve filtresi değişecek diye. Bana fc5 lerde şanzıman yağı filtresi bulunmadığını söyledilerdi.
Hocam kitapçıkta bile yazıyor Otomatik CVT şanzumanda...2 yıl yada 40.000 km değişim diye.....Şanzuman yağı ve filtresi şanzumanın kalbi gibidir...Şakaya gelmez.....FC5 CVT Otomatik vites Kullanım kitapçığı bakım grafiğini ekliyorum yorumuma...bakınız şanzuman hidrolik değişimi kısmına...

Şanzuman yağ filtresi değişimi biraz teferruatlı olduğu için değiştirmek istememiş olabilir servis...
ha servis yada usta; şunu derse anlarım 2 yıl olmuş ama siz 15.000 km yapmışsınız bence diğer yağ değişiminde filtreyle beraber yağı değişelim diyebilir bu sürücü ile usta arasında geçen bir konuşmadır...

Benim aracım da 2018 fc5 Otomatik CVT ben 40.000 km yi baz alıyorum bu benim kararım...Her 40.000 km de şanzuman yağı ve filtresini değiştirmeyi karar kıldım ...tabi buda benim kendi kararım..yani 2 yıla bakmıyorum 40.000 km yi baz alıyorum..

söylenmez ama kusuru bakmayın ben işim gereği araçlar ile uğraşıyorum motor /teknik mezunuyum .....Her filtrenin bir ömrü vardır ve ömrünü tamamladan önce mutlaka değişmesi gereklidir....iyi günler...

Ekli dosyalar

• Screenshot_20221015-164710_Gallery.jpg
    Screenshot_20221015-164710_Gallery.jpg
    434 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Ad Soyad
Yunus Nar
Aracınız
Civic FC5 2018
2019 model fc5 Civic 1.6 cvt şanzımanlı aracım var.bu arabada supab ayarını yeni yaptik.arac 6 bin devir pürüzsüz çalışıyor 180 felan rahat yapıyor araç 48 binde.Şoyle bir sorun var.araba 40 km hıza kadar yoğun trafikte ayağımı gaza basıp cektigimde silkeleme yapıyor. buji bobin sıkıntısi yok baktım.aracin çalışması rölanti devri düzenli.birde arabada ani fren yaptığımda sanki araç manuel aracmista viteste kalmış gibi frene bir baskı oluşuyor.arastirdigimda debriyaj teklemesi diye birşey duydum.4 bin km önce mobil cvt şanzıman yağı ile şanzıman yağıni değiştirdim.forumlards Honda hcf2 orjinal şanzıman yağından yapabileceğini söylediler benimde aklim karıştı,sizce neden yapar arkadaşlar yardımınız için teşekkürler
Geçmiş olsun aynı problem bende de var. İlk aldığımda bir sorun yoktu. Aldığım ertesi günü servise bakıma girdim subap ayarı şanzıman yağı LPG filtreleri bakımı vs yapıldı. Sonra ki ilk hafta içinde bariz çekiş düşüklüğü vardı. Servisi aradım subap ayarından sonra ki 3 hafta içinde bunu yapması normal sonrasında kendine gelecek dendi. Şuan söylediğiniz sıkıntıyı bende yaşıyorum düşük devirde silkeleme yapıyor. Gazdan desem benzinde de hafifte olsa hissettiriyor. Gazın kalitesinden desem bu zamana kadar hiç bir petrolün bayisinden almadım hep kendi yerinden aldım çok nadir istasyon değiştirmişimdir. Çözüm bulunursa diye yorum yapıyorum umarım bulunur işimiz çözülür.

Ad Soyad
Yunus Nar
Aracınız
Civic FC5 2018
Hocam kitapçıkta bile yazıyor Otomatik CVT şanzumanda...2 yıl yada 40.000 km değişim diye.....Şanzuman yağı ve filtresi şanzumanın kalbi gibidir...Şakaya gelmez.....FC5 CVT Otomatik vites Kullanım kitapçığı bakım grafiğini ekliyorum yorumuma...bakınız şanzuman hidrolik değişimi kısmına...

Şanzuman yağ filtresi değişimi biraz teferruatlı olduğu için değiştirmek istememiş olabilir servis...
ha servis yada usta; şunu derse anlarım 2 yıl olmuş ama siz 15.000 km yapmışsınız bence diğer yağ değişiminde filtreyle beraber yağı değişelim diyebilir bu sürücü ile usta arasında geçen bir konuşmadır...

Benim aracım da 2018 fc5 Otomatik CVT ben 40.000 km yi baz alıyorum bu benim kararım...Her 40.000 km de şanzuman yağı ve filtresini değiştirmeyi karar kıldım ...tabi buda benim kendi kararım..yani 2 yıla bakmıyorum 40.000 km yi baz alıyorum..

söylenmez ama kusuru bakmayın ben işim gereği araçlar ile uğraşıyorum motor /teknik mezunuyum .....Her filtrenin bir ömrü vardır ve ömrünü tamamladan önce mutlaka değişmesi gereklidir....iyi günler...
Yetkili servis değil ama özel servis bana da söylemişti bir sonra ki şanzıman bakımında içinde ki büyük filtre ile beraber diğer filtrenin de değişmesi gerekiyor diye. Ama özele nedense güvenemiyorum hassas şanzıman sonuçta.

Ad Soyad
Mehmet osman ünlücömert
Aracınız
Civic FC5 2019

Hocam aracı ben yeni aldım servis bakımlı değildi. Almadan çnce bende araştırdım cvt şanzımanda yağın çok önemli olduğunu öğrendim. Aldıktan 2 gün sonra servisten randevu alıp götürdüm şanzıman yağı ve filtresini değiştireceğim dedim. Aracın girişini yaparken fc5 lerde şanzıman yağı filtresi yok dediler. Neden böyle dediler anlamıyorum hatta yaptıkları işlemin faturasınıda ekliyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_5555.jpeg
    IMG_5555.jpeg
    163.9 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Geri