Honda Civic fc5 silkeleme

Ad Soyad
Cemal KELEŞ
Aracınız
Civic FC5 2019
2019 model fc5 Civic 1.6 cvt şanzımanlı aracım var.bu arabada supab ayarını yeni yaptik.arac 6 bin devir pürüzsüz çalışıyor 180 felan rahat yapıyor araç 48 binde.Şoyle bir sorun var.araba 40 km hıza kadar yoğun trafikte ayağımı gaza basıp cektigimde silkeleme yapıyor. buji bobin sıkıntısi yok baktım.aracin çalışması rölanti devri düzenli.birde arabada ani fren yaptığımda sanki araç manuel aracmista viteste kalmış gibi frene bir baskı oluşuyor.arastirdigimda debriyaj teklemesi diye birşey duydum.4 bin km önce mobil cvt şanzıman yağı ile şanzıman yağıni değiştirdim.forumlards Honda hcf2 orjinal şanzıman yağından yapabileceğini söylediler benimde aklim karıştı,sizce neden yapar arkadaşlar yardımınız için teşekkürler

Ad Soyad
Cemal KELEŞ
Aracınız
Civic FC5 2019
Ben dün değiştirdim ustten
Selamlar, bugün fc5 aracımın rutin bakım günüydü. Bu vesileyle aklımdayken tartıştığınız bu konuyu sordum. Usta sağolsun revizyon için elinde bulunan cvt şanzımanların içini bir güzel gösterdi. Edindiğim bilgileri sizlerle de paylaşmış olayım;
Konuda 2.sayfada sanırım şanzıman yağı filtresini değiştirildiği iddia edilen videodaki parça şanzıman yağı filtresi değil. Basınç pompa filtresidir. Şanzıman içinde ayrıca bir siyah plastik aksam içinde bulunan şanzıman yağı filtresi vardır. Bunun değiştirilmesi için şanzımanı komple dağıtmak gerekir. Şanzıman yağ filtresi değişimi yapılmamaktadır.

Benim aracımda da son zamanlarda hafif silkelemeler hissediyordum, Bugün şanzıman yağı değişiminden sonra silkeleme kalmadı.

Konu dışı bir bilgi daha paylaşayım bunu görünce şok oldum. Fc5 eco'ların cvt'sinde bulunan kasnaklar ve kayış çok zayıf. Honda, 180+ lık civiclerde daha güçlü kasnaklar ve daha güçlü kayış kullanıyormuş. Aradaki farkı görünce şok oldum. Kayış kopması bağlı revizyon işlemi ortalama 30-40k tl masraf yapıyor. Honda yeni fe1 kasalarını tamamında da rs versiyonunda olduğu gibi güçlendirilmiş kasnak ve kayış kullanma kararı almış çünkü fc5 eco'ların kayış cidden çok sıkıntılıymış.
4 litre koydum üstteki fazla yağ tapasini açtım 400 gram yağ geri aktı damlamaya başlayınca kapattım zaten kitapçıkta 1.6 için 3.5 litre yazıyor fazla yağ koymak sıkıntı diye okudum ayrıca yurtdışı videolarida bu şekilde yapıyor ,sorunuma gelince hala silkeleme var hafiften ama ben şanzıman yağını değiştirmiş oldum

Ad Soyad
Cemal KELEŞ
Aracınız
Civic FC5 2019
Sizin usta nasıl yaptı değişimi acaba
Ben dün değiştirdim ustten

4 litre koydum üstteki fazla yağ tapasini açtım 400 gram yağ geri aktı damlamaya başlayınca kapattım zaten kitapçıkta 1.6 için 3.5 litre yazıyor fazla yağ koymak sıkıntı diye okudum ayrıca yurtdışı videolarida bu şekilde yapıyor ,sorunuma gelince hala silkeleme var hafiften ama ben şanzıman yağını değiştirmiş oldum
Ve ne kadar koydu

Ad Soyad
Enes Ekinci
Aracınız
Civic FC5 2017
Bilgiler için teşekkürler. Acaba 182 lik civcivlerde olan kasnak kayışlar ile değişim yapılabilir mi bunu merak ettim. Mesela golf7 1.2 tsi aracım pistonlardan yağ kaçırdığı için makyajlı 7.5 kasanın pistonları ile değiştirmiştim sorun çözülmüştü. Gibi…
Rica ederim, hocam emin değilim yorum yapamicam maalesef.

Geri