Honda Tekbaş Yağ Değişimi Hk.

Aracınız
Civic FB7 2016
Herkese merhabalar, bu mesajı sizleri bilgilendirmek amacıyla yazıyorum .

Aracım 2016 model FB7-eco, yaklaşık 6 aydır kullanıyorum. Aracın periyodik bakımı ve şanzıman yağ değişimi gelmişti. Özellikle forumdaki şanzıman yağı konularını da inceleyince, garantisi olmamasına karşın bakımları
serviste yaptırmaya karar verdim. 26 Kasım Perşembe günü Honda Tekbaş'a gittim, periyodik bakımda kullandıkları yağı sordum, Honda'nın kendi OW20 yağı olduğu söylendi, lpg ve benzinde aynı yağ kullanılıyormuş. Daha sonra kayıt yaptırarak işlemleri yaptırdım. Yaklaşık 3 saat sonra bakımın tamamlandığı bildirildi, tekraren teyit amaçlı servis bakım kağıdına bakacakken görevli zarfın içine koyarak ödeme aldı. Ardından araç geldi ve yola çıktım, epey bir mesafe gidince zarfı açarak kontrol ettiğimde yağın "10w40 honda dış tedarik" ifadesini görünce şaşırdım, hemen servisi aradım, yedek parçacının hatası olduğunu 0w20 olduğunu söyledi. Ardından daha önce başka bir honda servisinde çalışan arkadaş, kampanya dönemlerinde 10w40 koyulduğunu ifade edince, kuşkulandım, tekrar servisi aradım, karşıdaki kişi fb7'lerde kesinlikle 0w20 kullanıldığını, teknisyenlerin hata yapmayacağını söyledi. Bu görüşme beni tatmin etmediği için 1 saat sonra müşteri ilişkilerini aradım. Karşıdaki kişiye konuyu söyleyince, 10w40'ı kullandıklarını, bunun bir sorun teşkil etmediğini söyledi. Kendisine konunun artık teknik detaydan çok yalan-yanlış ifade olduğunu bunun da güveni sarstığını, bu durumda şikayetçi olacağımı söyledim. Sonuçta bana başta 10w40 olduğu söylense ve ben bakımı yaptırsam tabiki tercihtir, ama başta 0W20 denilip sonra böyle bir olayla karşılaşmak çok mantıklı değil. Bunu yapan firma her şeyi yapabilir fikrini akla getirdi. Ayrıca 10w40'ı kullanan fb7 kullanıcısı da ne bu forumda ne başka yerde çok da görmedim. Konuyla ilgili fikirlerinizi merak ediyorum, bu arada benim durumumda olan arkadaşlar da olursa mutlaka bakım anında ürünleri kontrol etsinler. Servislerin komple boyalı aracı sıfır diye sattığını birebir gören birisi olarak duruma çok şaşırmadım ama ne kadar da dikkat etsek malesef bir yolu bulunuyor.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Geçmiş olsun. Yetkili servislere de güven azalıyor bu gibi tecrübeleri okuyunca. Kendileri kaybeder tabi ki. Ben yerinizde olsam 0w20 ile değişilmesini talep ederdim ki yine kapalı kapılar ardında bunların yapılıp yapılmadığını göremediğimizden kafada soru işaretleri kalır. Yağı kendinizin alıp götürmek belki en doğrusu. Yetkili serviste yağı ne koydukları gözüm görmediği sürece güvenilir gelmiyor bana da. Bence Honda Türkiye vs. mail atıp şikayet edin ve 0w20 talebinde bulunun ki bu şekilde herkes yaparsa servisler kafalarına göre davranmaz.

Aracınız
Civic FC5 2019
kullanma kılavuzunda 10w40'a izin veriyor mu?
vermiyorsa hakkınızı arayın, yanlışlıkla 10w40 yazdık ama içinde 0w20 yazmanın bir anlamı yok. resmi belge veriyor sonuçta.

ilerde bozulunca ne yazıldıysa içinde o var kabul edilir garanti dışı bile bırakırlar.

Aracınız
Civic FB7 2013
O yağı fazla kullanmadan değişimini yaptırın . O yağ o araca uygun değil.
Forumda kalın yağ kullanıp aracı zarar gören var.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019

Aracım 2016 model FB7-eco, yaklaşık 6 aydır kullanıyorum. Aracın periyodik bakımı ve şanzıman yağ değişimi gelmişti. Özellikle forumdaki şanzıman yağı konularını da inceleyince, garantisi olmamasına karşın bakımları
serviste yaptırmaya karar verdim. 26 Kasım Perşembe günü Honda Tekbaş'a gittim, periyodik bakımda kullandıkları yağı sordum, Honda'nın kendi OW20 yağı olduğu söylendi, lpg ve benzinde aynı yağ kullanılıyormuş. Daha sonra kayıt yaptırarak işlemleri yaptırdım. Yaklaşık 3 saat sonra bakımın tamamlandığı bildirildi, tekraren teyit amaçlı servis bakım kağıdına bakacakken görevli zarfın içine koyarak ödeme aldı. Ardından araç geldi ve yola çıktım, epey bir mesafe gidince zarfı açarak kontrol ettiğimde yağın "10w40 honda dış tedarik" ifadesini görünce şaşırdım, hemen servisi aradım, yedek parçacının hatası olduğunu 0w20 olduğunu söyledi. Ardından daha önce başka bir honda servisinde çalışan arkadaş, kampanya dönemlerinde 10w40 koyulduğunu ifade edince, kuşkulandım, tekrar servisi aradım, karşıdaki kişi fb7'lerde kesinlikle 0w20 kullanıldığını, teknisyenlerin hata yapmayacağını söyledi. Bu görüşme beni tatmin etmediği için 1 saat sonra müşteri ilişkilerini aradım. Karşıdaki kişiye konuyu söyleyince, 10w40'ı kullandıklarını, bunun bir sorun teşkil etmediğini söyledi. Kendisine konunun artık teknik detaydan çok yalan-yanlış ifade olduğunu bunun da güveni sarstığını, bu durumda şikayetçi olacağımı söyledim. Sonuçta bana başta 10w40 olduğu söylense ve ben bakımı yaptırsam tabiki tercihtir, ama başta 0W20 denilip sonra böyle bir olayla karşılaşmak çok mantıklı değil. Bunu yapan firma her şeyi yapabilir fikrini akla getirdi. Ayrıca 10w40'ı kullanan fb7 kullanıcısı da ne bu forumda ne başka yerde çok da görmedim. Konuyla ilgili fikirlerinizi merak ediyorum, bu arada benim durumumda olan arkadaşlar da olursa mutlaka bakım anında ürünleri kontrol etsinler. Servislerin komple boyalı aracı sıfır diye sattığını birebir gören birisi olarak duruma çok şaşırmadım ama ne kadar da dikkat etsek malesef bir yolu bulunuyor.
Bahsettiğinize benzer olayı önceki aracım 2017 Opel Corsa ile serviste yaşadım. 2018 yılında ilk bakıma gitmiştim ve kullanılması gereken yağ 5w30 idi. Sizin gibi bende servise olan güvenimden dolayı faturaya evde baktım ve bana da 10w40 yağ kullanılmış. Servisle görüştüm, sıkıntı olmaz biz sürekli bu yağı kullanıyoruz dediler. Fakat biliyorum ki 10w40 daha ucuz olduğu için kullanıldı. Servisten sonuç alamayınca Opel Türkiye ile görüştüm ve bir iki gün içinde geri döndüler. Servise gittim ücretsiz bir şekilde gözümün önünde kapalı kutu 5w30 yağ ile değişimi sağlandı. Sizde Honda ile görüşün ve asla geri adım atmayın. Bu hareketi yapana çirkef müşteri olun, bunlar iyilikten anlamazlar.

Armour

0
Aracınız
Honda CRV
kullanma kılavuzunda 10w40'a izin veriyor mu?
vermiyorsa hakkınızı arayın, yanlışlıkla 10w40 yazdık ama içinde 0w20 yazmanın bir anlamı yok. resmi belge veriyor sonuçta.

ilerde bozulunca ne yazıldıysa içinde o var kabul edilir garanti dışı bile bırakırlar.

Kullanma kılavuzunda 0w20 den 10w40 a kadar tüm yağlara izin veriliyor. Benzinliler için 0w20, dizeler için 0w30 yakıt ekonomisi açısından tavsiye ediliyor sadece. Tek bağlayıcı kriter olarak orijinal Honda yağ kullanınız diyor kılavuzda. Değiştirilen yağ markası Honda değilse belki ordan tutturabilirsin.

iPad cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Öncelikle geçmiş olsun, tavsiyem öncelikle güzel ve sakin bir dille servis müdüründen yapılan yanlış hatanın düzeltilmesini isteyin.
Eğer red cevabı alınırsa hakkınızı yasal mercilerde arayabildiğiniz kadar sonuna kadar arayın.
Gerekirse tüketici hakem heyetine gidip, ilanda orjinal motor yağını %20 indirimle koyması gerekirken Hondadışı tedarik yağ konulmuştur diye belirtin, ilgili kampanya afişini de delil gösterebilirsiniz,

Kendimde servislerin uygulamadaki keyfiliklerden ötürü araç bakımda iken sürekli aracı izlerim (sırf bu yüzden Ankara'dayken Efe'ye değil Bora'ya götürüyordum çünkü camekandan aracı izleme imkanı var), her yağ veya parça getirildiğinde aracın başına gidip parçanın bir fotosunu alırım, eğer imkan var ise yağı da mümkün mertebe kendim götürürüm.

Armour

0
Aracınız
Honda CRV
Bazı Servislerde çıkan filtreleri ve kullanılan yağın kutusunu aracı teslim ederken müşteriye gösteriyorlar. Mesela Ankara Bora da vardı bu uygulama...

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Bazı Servislerde çıkan filtreleri ve kullanılan yağın kutusunu aracı teslim ederken müşteriye gösteriyorlar. Mesela Ankara Bora da vardı bu uygulama...

Adana'da sadece hava ve polen filtresini aracın içine koyuyorlar.

Geri