Civic FD6 İmitasyon Hava Filtresine Dikkat!

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Geçenlerde Civic FD6 için orjinal olarak satılan bir hava filtesine bakmıştım, ürünün fotoğrafını almıştım ve bugun elimdeki orjinal eski filtre ile karşılaştırınca, aslında orjinal olmadığına iyice emin oldum. Satıcı hakkında herhangi bir bilgi vermeyeceğim çünkü satıcınında ürünün orjinal olmadığında haberinin olmadığını düşünüyorum :)

Aracımdan çıkan orjinal Civic FD6 filtresinin resmi aşağıdadır. Kirli olduğu için sarı rengi biraz koyu olabilir ancak burada önemli nokta en üstteki yazılar, yazıların puntosu (özellikle HONDA yazısı-birebir orjinal logoya benzer) ve sağdaki Toyo Roki (Thailand) yazısı.
fd6-orj filtre2.jpg

Bu da fotosunu çektiğim ve bana göre imitasyon ürünün üst kısmı (yazılara dikkat edin, HONDA yazısı orjinal logodaki gibi değil, ayrıca fabrika kısmında FILTECH SU ZHOU olarak yazıyor.
imitas1.JPG imitas2.JPG

Acaba üretilen ürün başka bir yerden geldiği için mi böyle diye de araştırdım, Honda'nın gerçekten FILTECH firmasına ürettirdiği ürünleri de var ve bu fabrika Su Zhou denen çinde. Bilgiler imitasyonu doğruluyor gibi ama Filtech'in ürettirdiği filtrelerdeki üretici kısmı FILTECH INC olarak aşağıdaki resimde görünen şekilde olması lazım (aşağıdaki resim FB7 filtresine ait, ben sadece orjinallerdeki FILTECH INC yazını göstermek amacıyla bu resmi yerleştirdim.
2.jpg

Kısacası eğer orjinal hava filtresi alacaksanız tavsiyem bu tür durumlara dikkat etmenizdir, açıkçası şu şartlarda yetkili servis dışında heryerde imitasyon ürünle karşılaşma şansımız oldukça yüksek görünmektedir.
Daha önce NGK buji konusunda görülen imitasyon ürün durumu maalesef Hava Filteleri içinde geçerli gibi görünüyor .
https://www.civictr.com/threads/400-tl-den-ucuz-ngk-bujiler-sahtedir.249389/

Son düzenleme:

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@m2hamid Paylaşım için teşekkürler, eline sağlık (y)

Geçenlerde Civic FD6 için orjinal olarak satılan bir hava filtesine bakmıştım, ürünün fotoğrafını almıştım ve bugun elimdeki orjinal eski filtre ile karşılaştırınca, aslında orjinal olmadığına iyice emin oldum. Satıcı hakkında herhangi bir bilgi vermeyeceğim çünkü satıcınında ürünün orjinal olmadığında haberinin olmadığını düşünüyorum :)

Aracımdan çıkan orjinal Civic FD6 filtresinin resmi aşağıdadır. Kirli olduğu için sarı rengi biraz koyu olabilir ancak burada önemli nokta en üstteki yazılar, yazıların puntosu (özellikle HONDA yazısı-birebir orjinal logoya benzer) ve sağdaki Toyo Roki (Thailand) yazısı.
Ekli dosyayı görüntüle 249666

Bu da fotosunu çektiğim ve bana göre imitasyon ürünün üst kısmı (yazılara dikkat edin, HONDA yazısı orjinal logodaki gibi değil, ayrıca fabrika kısmında FILTECH SU ZHOU olarak yazıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 249667 Ekli dosyayı görüntüle 249668

Acaba üretilen ürün başka bir yerden geldiği için mi böyle diye de araştırdım, Honda'nın gerçekten FILTECH firmasına ürettirdiği ürünleri de var ve bu fabrika Su Zhou denen çinde. Bilgiler imitasyonu doğruluyor gibi ama Filtech'in ürettirdiği filtrelerdeki üretici kısmı FILTECH INC olarak aşağıdaki resimde görünen şekilde olması lazım (aşağıdaki resim FB7 filtresine ait, ben sadece orjinallerdeki FILTECH INC yazını göstermek amacıyla bu resmi yerleştirdim.
Ekli dosyayı görüntüle 249669

Kısacası eğer orjinal hava filtresi alacaksanız tavsiyem bu tür durumlara dikkat etmenizdir, açıkçası şu şartlarda yetkili servis dışında heryerde imitasyon ürünle karşılaşma şansımız oldukça yüksek görünmektedir.
Daha önce NGK buji konusunda görülen imitasyon ürün durumu maalesef Hava Filteleri içinde geçerli gibi görünüyor .
https://www.civictr.com/threads/400-tl-den-ucuz-ngk-bujiler-sahtedir.249389/
Merhabalar.

Bende gd6 kasa aracım için orjinal diyerek yeni hava filtresi aldım. Firma olarak toyo roki (japan) yazıyor. Yani tayland değil. Fiyatı da 75 TL.
Biraz kafam karıştı.

Sizce bu orjinal mi?20190517_021605.jpeg20190517_021600.jpeg20190517_021456.jpeg

LG-K430 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Ben bunu bir kaç konuda üzerine basa basa söyledim. Linç edilecektim.

Unutmamalıdır ki bakımda en basit gibi görülen ama en kritik parça hava filtresidir. Kısa vadede sorun göremezsiniz ama kesinlikle motor ömrünü kısaltır motora partikül girmesi.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Merhabalar.

Bende gd6 kasa aracım için orjinal diyerek yeni hava filtresi aldım. Firma olarak toyo roki (japan) yazıyor. Yani tayland değil. Fiyatı da 75 TL.
Biraz kafam karıştı.

Sizce bu orjinal mi?Ekli dosyayı görüntüle 252470Ekli dosyayı görüntüle 252471Ekli dosyayı görüntüle 252472

LG-K430 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Eğer servisten almadıysanız imitasyon olma ihtimali var. Servisler geçen yıl 120 liraya satıyorlardı, en son fiyat hakkında bilgim yok.
Toyo Roki normalde Japon firması ancak FD6lar için filtre ürettiği fabrikası Thailand'da, 3 sefere yakın orjinal aldığım filtrelerin hepsinin üstündeki etikette "Made in Thailand" yazısı mevcuttu.
Ama 2019 yılında orjinal filtre almadım, belki üretimini değiştirmiş olabilir, kesin konuşursam yalan olur.

Şahsi tavsiyem imkanınız varsa en yakın yetkili servisin yedek parça kısmında "hava filtresi satın almayı düşünüyorum, elinizdeki mevcut bir filtreye bakabilirmiyim?" diye rica ederek mevcutta satılan orjinal filtreyi ve üstündeki yazıları inceleyin, sonra elinizdeki filtreyle benzerliğini karşılaştırın. Eğer yazılar ve üretim yeri elinizdeki ile benzerse sorun yok, değilse aldığınız yere iade etmeye çalışın.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
@m2hamid hocam japon parcalari satan bir yerden aldim ilk fiyat sordum 85 tl dedi hatta yetkili serviste kalmamis onlarda bizden aliyor dedi. Eleman 65 diyince vermek zorunda kaldi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@m2hamid hocam japon parcalari satan bir yerden aldim ilk fiyat sordum 85 tl dedi hatta yetkili serviste kalmamis onlarda bizden aliyor dedi. Eleman 65 diyince vermek zorunda kaldi.
Yetkili serviste kalmamış mı? :unsure:
Meraktan müsait bir zamanda fotoğrafını çekip atabilirseniz sevinirim.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
@m2hamid hocam daha once paylasilan resimlere baktim galiba imitasyon filtre. Orjinal diye aldik ama degilmis. Halbuki ambalaja logoya baktiginizda orjinal diyorsunuz. Ne gibi bir problem cikarir. Sorun olur mu. Orjinal filtrenin fiyati nekadardır.

Geri