Koltuk problemi

poyraz

0
Selam,
Aracı kullanmaya başladıktan sonra bel ve sırt ağrısı yaşayan benden başka kimse var mı?
Koltuk sanki kavramıyor, boşlukta kalmış, öne gitmemek için çabalamaktan bacak yorgunluğu oluyor.
Sanki ön kısmı arka kısmından alçak hissi veriyor.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Ynt: Koltuk problemi

Hocam kendi adıma yaşamadım, koltuk ayarlarını biraz kurcalasanız belki kendinize göre daha rahat pozisyon bulabilirsiniz.

ocelot

0

Arabayı alalı 3 ay oldu ve 5000Km yaptım. Şehir içi ve şehir dışı, çalışan birine göre çok kullandım. Üstelik işe, şirket aracı ile gidiyorum. Fakat dediğiniz gibi bende herhangi bir rahatsızlık oluşturmadı.

[quote author=poyraz link=topic=176.msg1642#msg1642 date=1392286734]
Selam,
Aracı kullanmaya başladıktan sonra bel ve sırt ağrısı yaşayan benden başka kimse var mı?
Koltuk sanki kavramıyor, boşlukta kalmış, öne gitmemek için çabalamaktan bacak yorgunluğu oluyor.
Sanki ön kısmı arka kısmından alçak hissi veriyor.
[/quote]

Hah işte sonunda koltuktan şikayet eden çıktı dostum ben bunu Dh forumda yazdıgımda cogu kisi kızdı tavır aldı ama bence haklısın bu konuda nedeni ise Bel Destek ayarının olmaması yolcu icin cok önemli degil fakat bende sürücü koltugunda bel destek ayarının mutlaka olması gerektigini dusunuyorum özellikle eski aracinda olanlar eksikligini daha fazla hissedecektir eski aracım 2002 model Clio 2 Rxtde bile vardı B sınıfı bir aractı. :(

maluus

0

Merhaba ben de aynı sorunu yaşadım. Aracı aldığımın daha 2. gününde koltuğun belimi rahatsız ettiğini farkettim. Hangi pozisyonu ayarı denediysem olmadı. Sonunda denemek için ucuzundan bir koltuk arkalığı aldım 9 liraya. Bu file gibi örgü olanlardan. Hafta sonu 9 saatlik yolda gittim geldim toplama 18 saat ve gayet rahat ettim. Şimdi onun viscoelastik olanını alacağım eğer koltukla aynı renkte bulabilirsem. Size de denemenizi öneririm.

Enviado desde mi One S mediante Tapatalk

[quote author=maluus link=topic=176.msg4031#msg4031 date=1399240760]
Merhaba ben de aynı sorunu yaşadım. Aracı aldığımın daha 2. gününde koltuğun belimi rahatsız ettiğini farkettim. Hangi pozisyonu ayarı denediysem olmadı. Sonunda denemek için ucuzundan bir koltuk arkalığı aldım 9 liraya. Bu file gibi örgü olanlardan. Hafta sonu 9 saatlik yolda gittim geldim toplama 18 saat ve gayet rahat ettim. Şimdi onun viscoelastik olanını alacağım eğer koltukla aynı renkte bulabilirsem. Size de denemenizi öneririm.

Enviado desde mi One S mediante Tapatalk

[/quote]

Sanırım benim sırt yavaş yavaş alıştı koltuğa ama bel destek ayarı olmalıydı C sınıfı bir araç bu sonuçta.

en rahat oturuş pozisyonunu arka sırtlığı biraz geriye yatırarak ayarladım

1. arka sırtlığın kafa başlığını emniyet kemeri takılı olan aracın orta direğine ortaladım

2.koltuk mesafesinin ayarı sırtımı koltuga yaslamış şekilde otururken kolumu direksiyon simidinin üzerine koydugumda el bileklerimin direksiyon simidinin üzerinde kalacak yani sürüş pozisyonunda kollar çok gerginde olmayacak kol dirseğide çok kırılmayacak şekilde

3. koltuk oturuş mesafesi aracım manuel ayağımı debriyaja sonuna kadar basıp bacak tam gergin değil çok hafif kıvrım olucak şekilde aynı kolların direksiyonda durduğu açı kadar öyle ayarladım

4. direksiyon derinliği en dipte

5. direksiyon yüksekliği en üsttün bir alt kademesinde böylelikle hem devir saatini hem dijital km yi net görüyorum

6.tüm bu ayarlarıma ilave olarak yan dikiz aynalarımı sağ ayna ayarım arka kapı açma kolunu çok hafif görür ve biraz aşağı bakar aşağı baktırmamın sebebi şeritlerin yoğun olduğu trafikte ani sollama sağlama veya makasa girdiğimde sağımda yakın olan araç kör noktaya düşmesin diye bu şekilde sağımdaki aracın ön panjurunu veya kaputunu çok rahat görüyorum sağ ayna ayarı dik açılı olduğunda yakın mesafedeki araç görüş alanından çıkıp kör noktaya düşüyor

7.sol dikiz aynamın ayarı farklı yine arka kapı açma kolunu çok hafif görürüm ama aşağı bakmaz dik açıdadır ve sol tarafımı+ göz ucumlada kontrol ederim

boyum 1.76 bu ayar bana iyi geldi haa bel desteği olsaydı daha rahat olurdu :eek:k:

[quote author=hakko modelistlik link=topic=176.msg4041#msg4041 date=1399300487]
en rahat oturuş pozisyonunu arka sırtlığı biraz geriye yatırarak ayarladım

1. arka sırtlığın kafa başlığını emniyet kemeri takılı olan aracın orta direğine ortaladım

2.koltuk mesafesinin ayarı sırtımı koltuga yaslamış şekilde otururken kolumu direksiyon simidinin üzerine koydugumda el bileklerimin direksiyon simidinin üzerinde kalacak yani sürüş pozisyonunda kollar çok gerginde olmayacak kol dirseğide çok kırılmayacak şekilde

3. koltuk oturuş mesafesi aracım manuel ayağımı debriyaja sonuna kadar basıp bacak tam gergin değil çok hafif kıvrım olucak şekilde aynı kolların direksiyonda durduğu açı kadar öyle ayarladım

4. direksiyon derinliği en dipte

5. direksiyon yüksekliği en üsttün bir alt kademesinde böylelikle hem devir saatini hem dijital km yi net görüyorum

6.tüm bu ayarlarıma ilave olarak yan dikiz aynalarımı sağ ayna ayarım arka kapı açma kolunu çok hafif görür ve biraz aşağı bakar aşağı baktırmamın sebebi şeritlerin yoğun olduğu trafikte ani sollama sağlama veya makasa girdiğimde sağımda yakın olan araç kör noktaya düşmesin diye bu şekilde sağımdaki aracın ön panjurunu veya kaputunu çok rahat görüyorum sağ ayna ayarı dik açılı olduğunda yakın mesafedeki araç görüş alanından çıkıp kör noktaya düşüyor

7.sol dikiz aynamın ayarı farklı yine arka kapı açma kolunu çok hafif görürüm ama aşağı bakmaz dik açıdadır ve sol tarafımı+ göz ucumlada kontrol ederim

boyum 1.76 bu ayar bana iyi geldi haa bel desteği olsaydı daha rahat olurdu :eek:k:
[/quote]

Hocam sanıyorum bu bel destegi talebi boyu 1.70 ve altında olanlarda daha sık rastlanıyor. Sağlı sollu kör nokta uyarı sistemli Civic istiyoruz, bel destek sürücüde standard olsun istiyoruz :)

[quote author=Attila Khan link=topic=176.msg4057#msg4057 date=1399321867]
Hocam sanıyorum bu bel destegi talebi boyu 1.70 ve altında olanlarda daha sık rastlanıyor. Sağlı sollu kör nokta uyarı sistemli Civic istiyoruz, bel destek sürücüde standard olsun istiyoruz :)
[/quote]

olabilir benim mesleğim modelistlik anlamı hazır giyim kalıbı çıkarmak bu işi yaparkende her ülkenin insan vucudunu çok iyi tanımak gerekir ve istatiklerde çoğunlukta olan kişilerin ölçülerine göre hazır giyim kalıbı çıkar türkiye pazarına hazır giyim yapıyorsanız türk milletinin vucut ölçülerine göre ölçülendirir ve kalıbını o ölçülere göre çıkarırsınız almanyaya hazır giyim yapıyorsanız almanların vucut ölçülerine göre kalıp çıkarırsınız

gelelim koltuktaki bel ağrısının boyla alakası varmı bence var yukarıda belirttiğim gibi aracın koltuğu tasarlanırken hangi ülke kullanıcılarının vucut ölçülerine göre tasarlandı bu çok önemli aracın satıldığı ülkeye göre koltuk tasarımı yapıldıysa genelleme olarak memnun kalınır boy ortalaması yüksek ülkelere göre tasarlandıysa memnuniyetsizlikler olabilir

şimdi haklı olarak boy ile koltuktaki bel desteğinin ne alakası var diceksiniz

örneğini vereyim

türkiyedeki bayanların boy ortalaması 1.64 cm
hazır giyimde 1.64 cm ölçüsü baz alınır ve bel yükseklik ölçüsü 1.64 / 4 =41 cm dir

rus bayanların boy ortalaması 1.76 dır bel yükseklik ölçüsü 1.76 /4=44 cm dir

insan vucudunda bel yüksekliği boyunun dörtte biridir araç koltukları her ülkeye özel olmadığına göre bazı ülkelerde boy farkından dolayı extradan memnuniyetsizlik yaratabilir diye düşünüyorum :eek:k:

Geri