Civic FB7 Motor kulağı sorunu mu?

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Biraz trajik olacak ama öyle bir parçacı yok maalesef :(
Direk yer ismi vermek doğru olmaz, zaten google maps'e girip Ankara Honda Parça yazdığınızda hemen karşınıza bütün parçacılar çıkıyor ama genel olarak hepsi ellerindeki farklı markaları vermeye çalışıyorlar, ve genelde yanlış parçayı alıp geri götür değiştirmekle uğraşıyorsunuz.
Öncelikle şunu bilin, Honda Türkiye yüzünden orjinal parça fiyatları genelde aşırı pahalı ve maalesef gerçek orjinal parçalar nerdeyse sadece yetkili servislerde var (ama fiyatlar isyan ettiriyor).

Kendi uyguladığım taktiği size anlatayım :)
1. Öncelikle kesin olarak parçayı belirliyorum, mesela V kayışı mı yada Teker Bilyası mı değişecek?
2. Değişecek parçayı önce servisten fiyatını sorduruyorum, mümkünse parça kodunu alıyorum, eğer zaten fiyatı düşükse yada orjinalini dışarda bulamayacağıma eminsem direk servisten alıyorum :)
3. Honda'nın o parçayı kime ürettirdiğini buluyorum. Mesela honda grubunun V kayışlarını BANDO firmasına ürettiriyor, teker bilyalarını NSK yada NTN markasına ürettiriyor.
4. Esas üretici firmadan o parçanın kodunu nedir araştırıp öğreniyorum ve üretici firmanın kendi sattığı malı bulmaya çalışıyorum. Eğer bulmazsam 1. kalite muadil kabul edilen üreticilerin ürünlerini arıyorum. Mesela BLUEPRINT firması Alman menşeili kaliteli Japon Grubu yedek parçaları üreten bir firmadır, bu firmanın ürünlerini alırım.
Ayrıca bu markanın direk sorgulama kısmında araç koduna göre hangi parçaları ürettirdiği bilgisi bile var.
Örneğin linki inceleyin, ayrıca burada belirtilen parçanın Honda için orjinal kodları da var, karşılaştırma yapabiliyorsunuz. https://partsfinder.bilsteingroup.com/en/search?t=a&q=civic+fd6
5. Parça ararken sadece Ankara'daki parçacılara bağlı kalmayın, internet platformu da artık bu konuda çok iyi. Özellikle n11 ve gittigidiyorda beğenmediğiniz parça iade hakkı çok faydalı, bu şekilde çok parça aldım ve beğenmediğim için iade ettim.
6. Sonra ilgili parçayı alıp gerekli değişimi yaptırıyorum.

Son olarak şanzıman filtresi ve bujiler gibi parçaların maalesef imitasyon yani orjinale çok benzeyip sahte olanları piyasada çok fazla var. Bu tip parçalar zaten uzun süre zarfında değişen parçalar olduğu için kafanız rahat olması açısından orjinalini servisten temin etmek bana mantıklı geliyor, size de tavsiyem servisleri pek sevemesem de bu yöndedir.

Bilgilendirme için sağolun gerçekten faydalı yol gösterimi olmuş.
Fb7 sağ yağlı kulak (motor kulağı) için önereceğiniz bir marka var mı acaba?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bilgilendirme için sağolun gerçekten faydalı yol gösterimi olmuş.
Fb7 sağ yağlı kulak (motor kulağı) için önereceğiniz bir marka var mı acaba?

Marka olarak maalesef önerebileceğim yok, kaliteli markaların civicler için ürettiği motor kulağı yok diye biliyorum. Parçacılarda taiwan üretimli kulaklar var genelde ancak daha önceden motor kulağını uygun fiyatlı diye bu taiwan malı ile değiştiren arkadaşımınki 6 ay sonra patlamıştı ve takıldığı anda bile motor sesi hep normalden farklı geliyordu.

Bu yıl içinde motor kulaklarında servisler %30 indirim yapıyordu, ben yıl başında işçilikle 600e değiştirmiştim (kredi kartına 7 taksitle :LOL:), bana makul gelmişti ancak şu anda fiyat ne kadar bilmiyorum.
Tavsiyem orjinal motor kulağını almanız, orjinali yaklaşık 8-10 yıl boyunca sorun çıkarmayacaktır.
Öncelikle bulunduğunuz yerdeki yetkili servislere sorun, sonra internet platformunda orjinal kafa satan yerleri araştırın.

Ekleme: Ben fd6 motor kulağını değiştirmiştim, bunu belirtmeyi unutmuşum.

Son düzenleme:

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Marka olarak maalesef önerebileceğim yok, kaliteli markaların civicler için ürettiği motor kulağı yok diye biliyorum. Parçacılarda taiwan üretimli kulaklar var genelde ancak daha önceden motor kulağını uygun fiyatlı diye bu taiwan malı ile değiştiren arkadaşımınki 6 ay sonra patlamıştı ve takıldığı anda bile motor sesi hep normalden farklı geliyordu.

Bu yıl içinde motor kulaklarında servisler %30 indirim yapıyordu, ben yıl başında işçilikle 600e değiştirmiştim (kredi kartına 7 taksitle :LOL:), bana makul gelmişti ancak şu anda fiyat ne kadar bilmiyorum.
Tavsiyem orjinal motor kulağını almanız, orjinali yaklaşık 8-10 yıl boyunca sorun çıkarmayacaktır.
Öncelikle bulunduğunuz yerdeki yetkili servislere sorun, sonra internet platformunda orjinal kafa satan yerleri araştırın.

Bulunduğum yerde maalesef yetkili servis yok
En yakın Erzurum yetkili servise sordum 1560 tl parça ücreti dedi.
Ben de tamam dedim beklemedeyim şimdilik :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bulunduğum yerde maalesef yetkili servis yok
En yakın Erzurum yetkili servise sordum 1560 tl parça ücreti dedi.
Ben de tamam dedim beklemedeyim şimdilik :)

1560 mı? Cidden yüksekmiş :confused: Peki herhangi bir indirim-kampanya varmı diye sordunuz mu hiç?
Ayrıca motor kulağı ile ilgili tam olarak nasıl bir sorunla karşılaştınız? Ustanız kulak kopuk mu dedi? Genelde motor kulağı sorunu FB7de değil, FD6da gözleniyor ama tabiki kilometreye bağlı olarak durum değişebilir.

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
1560 mı? Cidden yüksekmiş :confused: Peki herhangi bir indirim-kampanya varmı diye sordunuz mu hiç?
Ayrıca motor kulağı ile ilgili tam olarak nasıl bir sorunla karşılaştınız? Ustanız kulak kopuk mu dedi? Genelde motor kulağı sorunu FB7de değil, FD6da gözleniyor ama tabiki kilometreye bağlı olarak durum değişebilir.

Kampanya yokmuş hocam :)
Aracım 71 bin km de, araçta düşük devirde hırhır diye ses geliyor, araç vitesi küçültünce devir yükseliyor ve ses gidiyor
Fb7 lerde de kronik bir sorunmuş

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Araçlarımızdaki Honda'nın Civic ve Accord serisinde kullandığı gergi kütüklerini INA firmasına ürettirmektedir. INA firması SCHAFFLER grupta yüksek kalitede üretim yapan bir firmadır.
Bence gergi kütüğü parçasını servisten almanıza pek gerek gibi, çünkü internette bile bulunabilen bir parçadır.
Araştırmalarımda şunları buldum ama bazı karışıklıklar var gibi. bende farklı veriye ulaşanlarında bilgilerini paylaşmalarını rica ederim.

FD6 için gergi kütüğü INA 534 0316 10, gergi kayışı BANDO 7PK2061
https://www.onlinecarparts.co.uk/ina-2386530.html

Gergi kütüğünün orjinal üretici INA firması ancak GATES markası da INA firmasına ürettiriyor ve GATES'ın kütüğünün üstünde de INA F-551449 kodu işli.
https://www.amazon.com/Gates-39077-Belt-Tensioner/dp/B00498AEQE
Mesela bu n11 satıcının ürünü gates'in yukarıda verdiğim amazondaki satılan ürünle birebir aynı özellikte.
https://urun.n11.com/oem-yedek-parc...d6-fd7-16-18-16v-otomatik-gergi-ru-P268434989

FB7 için gergi kütüğü INA 534 0534 10, gergi kayışı BANDO 6PK2090 yada 6PK2095 (orjinal ölçü 6PK2093)
https://www.onlinecarparts.co.uk/ina-7626467.html
Bu kütüğü internette satan kısa bir araştırma ile bu linki buldum.
https://urun.gittigidiyor.com/otomo...-kanalli-kayis-gergi-rulmani-komple-392213550

Yanlız tekrardan uyarayım, internet sitelerinde satıcılar bazen ilandakinden farklı ürün gönderebiliyor ama n11 ve gittigidiyor sisteminde ürünü alıp, elinizdekiyle karşılaştırıp onaylamadan ürünü geri göndererek para iadesi imkanınız mevcuttur (y)

Fb7 için orijinal motor kulağı var mı peki hocam ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Fb7 için orijinal motor kulağı var mı peki hocam ?

Sizin aracınızdaki ses tam olarak böyle bir ses mi?

Yurtdışı birçok siteyi de inceledim, araştırmalarımdan anladığım motor kulağını yüksek ihtimal Honda kendi üretiyor. Motor kulağının kodu 50820-TR0-A81 gibi görünüyor.
https://www.hondapartsnow.com/genuine/honda~mounting~engine~side~at~50820-tr0-a81.html

Eğer motor kulağından eminseniz, en mantıklı hamle Honda'nın yedek parça kampanyasını beklemek olacak gibi görünüyor.
Hatta bende kampanya görürsem bi tane alayım kenarda dursun diye düşünmüyor değilim :) Pek kabul edemesekte araçlarımızda bizim gibi yaşlanıyor :confused:

Son düzenleme:

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Araştırıyorum, sizin aracınızdaki ses tam olarak böyle bir ses mi?

Yok hayır benim tespitim şöyle
Araç yürür halde (otomatik vites) vites büyüttüğü zaman gaza yüklenmezsem “hır hır hır” diye ses geliyor. Gaza basıp devri yükselttiğimde ya da araç vites düşürdüğü zaman ses gidiyor.
Servise sordum telefonda motor kulağı dediler

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Yok hayır benim tespitim şöyle
Araç yürür halde (otomatik vites) vites büyüttüğü zaman gaza yüklenmezsem “hır hır hır” diye ses geliyor. Gaza basıp devri yükselttiğimde ya da araç vites düşürdüğü zaman ses gidiyor.
Servise sordum telefonda motor kulağı dediler

Peki bu ses 1500 devir altında mı oluyor?

Geri