Civic FB7 Motor kulağı sorunu mu?

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Biraz trajik olacak ama öyle bir parçacı yok maalesef :(
Direk yer ismi vermek doğru olmaz, zaten google maps'e girip Ankara Honda Parça yazdığınızda hemen karşınıza bütün parçacılar çıkıyor ama genel olarak hepsi ellerindeki farklı markaları vermeye çalışıyorlar, ve genelde yanlış parçayı alıp geri götür değiştirmekle uğraşıyorsunuz.
Öncelikle şunu bilin, Honda Türkiye yüzünden orjinal parça fiyatları genelde aşırı pahalı ve maalesef gerçek orjinal parçalar nerdeyse sadece yetkili servislerde var (ama fiyatlar isyan ettiriyor).

Kendi uyguladığım taktiği size anlatayım :)
1. Öncelikle kesin olarak parçayı belirliyorum, mesela V kayışı mı yada Teker Bilyası mı değişecek?
2. Değişecek parçayı önce servisten fiyatını sorduruyorum, mümkünse parça kodunu alıyorum, eğer zaten fiyatı düşükse yada orjinalini dışarda bulamayacağıma eminsem direk servisten alıyorum :)
3. Honda'nın o parçayı kime ürettirdiğini buluyorum. Mesela honda grubunun V kayışlarını BANDO firmasına ürettiriyor, teker bilyalarını NSK yada NTN markasına ürettiriyor.
4. Esas üretici firmadan o parçanın kodunu nedir araştırıp öğreniyorum ve üretici firmanın kendi sattığı malı bulmaya çalışıyorum. Eğer bulmazsam 1. kalite muadil kabul edilen üreticilerin ürünlerini arıyorum. Mesela BLUEPRINT firması Alman menşeili kaliteli Japon Grubu yedek parçaları üreten bir firmadır, bu firmanın ürünlerini alırım.
Ayrıca bu markanın direk sorgulama kısmında araç koduna göre hangi parçaları ürettirdiği bilgisi bile var.
Örneğin linki inceleyin, ayrıca burada belirtilen parçanın Honda için orjinal kodları da var, karşılaştırma yapabiliyorsunuz. https://partsfinder.bilsteingroup.com/en/search?t=a&q=civic+fd6
5. Parça ararken sadece Ankara'daki parçacılara bağlı kalmayın, internet platformu da artık bu konuda çok iyi. Özellikle n11 ve gittigidiyorda beğenmediğiniz parça iade hakkı çok faydalı, bu şekilde çok parça aldım ve beğenmediğim için iade ettim.
6. Sonra ilgili parçayı alıp gerekli değişimi yaptırıyorum.

Son olarak şanzıman filtresi ve bujiler gibi parçaların maalesef imitasyon yani orjinale çok benzeyip sahte olanları piyasada çok fazla var. Bu tip parçalar zaten uzun süre zarfında değişen parçalar olduğu için kafanız rahat olması açısından orjinalini servisten temin etmek bana mantıklı geliyor, size de tavsiyem servisleri pek sevemesem de bu yöndedir.

Bilgilendirme için sağolun gerçekten faydalı yol gösterimi olmuş.
Fb7 sağ yağlı kulak (motor kulağı) için önereceğiniz bir marka var mı acaba?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
1000 civarı hocam

Eğer aracı ilk çalıştırma sonrası özellikle R ve D'ye vitesi aldığınızda videodaki tarzda ses yok ise,
Atmosferik benzinli motorlarda çok düşük devirde çekiş yetersizliğinden dolayı motorun vibrasyonu yüksek olur, muhtemelen siz o vibrasyondan ve vibrasyonun neden olduğu sesten rahatsız oldunuz ama bu anormal bir durum değil ki.
Aktif olarak FB7 ve FD6 kullanıyorum, kullandığım araçlarda gaza çok hafif basarak hızlandırığımda 1500 devir altında iken güç yetersizliği oluştuğunda (mesela yolda çok hafif eğim var ise), ancak gaza yüklenmediğim için araç vites küçültmediğinde motor yakıtı arttırarak dengelemeye çalışıyor ancak devir düşüklüğünden dolayı o hissettiğiniz vibrasyon-titreşim oluşuyor. Birazda gergi kayışlarında oluşan gerilimde bu durumda vibrasyonları daha da arttırıyor olabilir. Ancak o kadar düşük devirde yük mevcutsa o ses ve titreşimler bence normal.
Emin olmak için aracınızı iyi bir motor ustasına dinletin ancak bence aracınızda bir sorun yok :)(y)

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Motor kulağı ile ilgili sorunlar bu konu başlığı altında toplanmıştır (y)

Son düzenleme:
Arkadaşlar sabahları ilk çalıştırmada yani soğuk motorda normalin dışında bir uğultu ve titreşim alıyorsanız büyük ihtimalle motor kulağı sorunudur. Ayrıca orj ile değişmenizi tavsiye ederim yan sanayilwr kısa bir süre sonra sorunu tekrarlar. Motor kulağını ömrünü uzatma yoluda sert kasis ve çukurlara dikkat etmeyi gerektirir. Yumuşak geçişlere önem verin

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Tamamen kopmuş bir motor kulağının görünümü hakkında örnek video

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Hocam ama önceden bu bahsettiğim ses yoktu
Kayış gergisini 2 ay önce değiştirdim (dışarıdan)
Motor kulağında sorun vardır dedi servis tabi telefondan sorunu anlattım

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam ama önceden bu bahsettiğim ses yoktu
Kayış gergisini 2 ay önce değiştirdim (dışarıdan)
Motor kulağında sorun vardır dedi servis tabi telefondan sorunu anlattım

Kayış gergisi dediğiniz gergi kütüğünden bahsediyorsunuz galiba, onu neden değiştirme ihtiyacı hissettiniz, hangi parçayı kullandınız? Bahsettiğiniz düşük devirdeki sesi gergi de yapabilir çünkü.
Ayrıca belirttiğiniz sesi bir motor ustasına hiç dinlettiniz mi?

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Kayış gergisi dediğiniz gergi kütüğünden bahsediyorsunuz galiba, onu neden değiştirme ihtiyacı hissettiniz, hangi parçayı kullandınız? Bahsettiğiniz düşük devirdeki sesi gergi de yapabilir çünkü.
Ayrıca belirttiğiniz sesi bir motor ustasına hiç dinlettiniz mi?

Hocam motor ustasına dinlettim anlamadı
Yaşadığım şehir Artvin, bizim araçlardan anlayan usta pek yok.
Kayış gergisini ucundaki amortisör parçası patlamıştı o yüzden yan sanayi alarak değiştirdim.
Gergi kütüğü dediğiniz parça daha mı farklı bir şey?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Bi bakayım ben hocam bundan olacağını sanmıyorum sesin çünkü en azından seste bir azalma olurdu tahminimce
Benim ses artıyor sanki yavaş yavaş

Geri