Otomatik şanzıman filtre değişimi

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
FC5 ve FK7 modellerinde şanzıman yağ soğutucu sol ön çamurluğun içinde mi? yağmurlu havalarda oradaki ızgara ıslanınca epey bir buhar çıkıyor:) Birde bu modellerde şanzıman yağı filtresi varmı?

Hocam Fc5 ve Fk7 hakkında çok bilgim yok, sizi yanlış yönlendirmek istemem. Cvt şanzıman kullanılıyor zaten yeni modellerde. Şöyle bir varsayımda bulunayım; araçlar önden çekiş ve motor yanlamasına oturtuluyor,motor güç aktarımı sola doğru, dolayısıyla şanzımanı da motorun sol tarafına koymak gerekiyor. Çamurluğun içinde midir bilmiyorum ama sol taraftadır.

06 HONDA 2234

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Geçenlerde dikkatimi çeken bir resmi paylaşarak şanzıman filtre değişimi ile ilgili dikkatimi çeken bir hususu aktarmak istiyorum :)
Öncelikle şanzıman filtresi ile ilgili halen nedenini çözemediğim bir şekilde hiçbir değişim periyot bilgisi yok :unsure:

Amazon.com'da bir kullanıcı 128bin mildeki yani yaklaşık 200bin km.deki aracının şanzıman filtresini değiştirmiş ve çıkarttığı filtreyi kesip fotoğraflamış, fotolarda şanzıman filtresi bayağı kirlenmiş görünüyor. Bu fotolardaki kullanıcının şanzıman yağını ne kadar uygun sürede değiştirdiğini bilmiyorum ancak bence 150bin. kmyi pek geçirmeden şanzıman filtresinin değişimi faydalı gibi görünüyor.

253659

253660

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2014
3 hafta once sanziman yagini serviste degistim,sanziman filtrenizinde degismesi gerek dedi.. ben gerek yok ,bir sonraki yag degisiminde degisiriz dedim..45bin km aracim.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
3 hafta once sanziman yagini serviste degistim,sanziman filtrenizinde degismesi gerek dedi.. ben gerek yok ,bir sonraki yag degisiminde degisiriz dedim..45bin km aracim.
Yaklaşımınız mantıklı (y) Hatta bana göre 100bine kadar pek zorunlu değil :)

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
evet merakla bekliyoruz FC5 ve FK7 nin cvt şanzıman yağ filtresi varmıdır? nerdedir? iç ve dış filtre olmak üzre iki tane mi? yoksa tek mi? bu filtreler şanzıman karteri açılmadan değiştirilebiliyor mu? yetkili servis şanzıman yağını soğutucu hortumunu söküp makineyle komple tam değişim mi yapıyor ? yoksa tazeleme usülü alttan boşaltıp üstten ekleme biçiminde mi yapıyor?

bildiğim kadarıyla makina ile tam değişim yapmak epey tehlikeli, şanzıman içerisinde hiç yağ bırakılmadığı için yeni doldurulan yağ içerde hava boşlukları yapıp solenoid arızası tork konvertörü patlatma gibi sıkıntılar yaratıyor en ideali tazeleme yöntemi diyorlar, bu şekilde tazeleme usülü değişim istersek yetkili servis böyle yapar mı? yoksa bizi kırar mı?

Bu bilgileri büyük istekle ve ehemmiyetle öğrenmek istiyorum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
evet merakla bekliyoruz FC5 ve FK7 nin cvt şanzıman yağ filtresi varmıdır? nerdedir? iç ve dış filtre olmak üzre iki tane mi? yoksa tek mi? bu filtreler şanzıman karteri açılmadan değiştirilebiliyor mu? yetkili servis şanzıman yağını soğutucu hortumunu söküp makineyle komple tam değişim mi yapıyor ? yoksa tazeleme usülü alttan boşaltıp üstten ekleme biçiminde mi yapıyor?

bildiğim kadarıyla makina ile tam değişim yapmak epey tehlikeli, şanzıman içerisinde hiç yağ bırakılmadığı için yeni doldurulan yağ içerde hava boşlukları yapıp solenoid arızası tork konvertörü patlatma gibi sıkıntılar yaratıyor en ideali tazeleme yöntemi diyorlar, bu şekilde tazeleme usülü değişim istersek yetkili servis böyle yapar mı? yoksa bizi kırar mı?

Bu bilgileri büyük istekle ve ehemmiyetle öğrenmek istiyorum.
Bence vardır, iç filtre denilen kısım zaten normalde değişmez ancak dış filtreninde değişimi ile ilgili kitapçıklarda bir bilgi yok :unsure:
Dış filtre içinde yağ değişimi sırasında dıştaki parçadan değişim gerçekleştirilir.
Komple değişim için özel vakumlu emme ve vakumlu doldurma makinaları gereklidir.
E220 sahibi bir arkadaşım bu şekilde şanzıman yağ karteri sökülerek içindeki filtrenin değişimi ile komple yağın makina ile çekilip yeni yağında makine ile doldurulduğunu ve maliyetli olduğunu anlatmıştı :unsure:
FD6 ve FB7ler tazeleme usulü yapılıyor (toplamda 7 tl.ye yakın ancak 3 lt olarak değiştiriliyor), FC5 ve FK7lerde de aynı şekilde olduğunu düşünüyorum.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Bugün Honda servisi aradım, şanzuman yağında kampanya varmış, litresi 117-TL den 3 litre 355-TL dediler.
Ek olarak tapa pulu ve temizleme spreyi dahil 400-TL, serviste değiştirirseniz 430-TL işçilik dahil olur dediler. Şuan 151 binde, aslında 160 binde değişmesi lazım, değişsem mi bilemedim? Temmuz sonuna kadar kampanya var ama ağustosa da uzayabilir dediler.

Açıkçası temizleme spreyi nedir, gerekli midir bilmiyorum. En son 120 binde değişim olmuştu özel serviste, ustam bende öyle bir sprey istemedi?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bugün Honda servisi aradım, şanzuman yağında kampanya varmış, litresi 117-TL den 3 litre 355-TL dediler.
Ek olarak tapa pulu ve temizleme spreyi dahil 400-TL, serviste değiştirirseniz 430-TL işçilik dahil olur dediler. Şuan 151 binde, aslında 160 binde değişmesi lazım, değişsem mi bilemedim? Temmuz sonuna kadar kampanya var ama ağustosa da uzayabilir dediler.

Açıkçası temizleme spreyi nedir, gerekli midir bilmiyorum. En son 120 binde değişim olmuştu özel serviste, ustam bende öyle bir sprey istemedi?
Daha 2 ay önce Ankara servislerinde şanzıman yağı 110 tl idi, 117 tlnin kampanyalı olduğuna biraz şüpheliyim :unsure:
Hatta Ankara servisleri değişim işçiliği dahil kampanya ile 380e değiştiriyorlardı.

Eğer yıl ve km. dolmamışsa ve vites geçişlerinde bir sorun yoksa erken değiştirmek pekte gerekli değil bence.
Temizleme spreyi dedikleri balata spreyinden başka birşey olduğunu sanmıyorum :) 10 liralık bir malzeme. Tapa puluda 13-15 lira civarı olması lazım.
Eğer aranızın iyi olduğu bir motor ustanız varsa sadece yağı alıp ona değiştirterek daha uyguna mal edebilirsiniz, servis sizden yaklaşık 60 tl civarı işçilik istiyor gibi, yağ değişimcileri de yerine göre 30-50 tl arasında değiştiriyorlar diye biliyorum. Bu açıdan kafanıza hangisi daha yatkınsa ona göre karar verin (y)

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Daha 2 ay önce Ankara servislerinde şanzıman yağı 110 tl idi, 117 tlnin kampanyalı olduğuna biraz şüpheliyim :unsure:
Hatta Ankara servisleri değişim işçiliği dahil kampanya ile 380e değiştiriyorlardı.

Eğer yıl ve km. dolmamışsa ve vites geçişlerinde bir sorun yoksa erken değiştirmek pekte gerekli değil bence.
Temizleme spreyi dedikleri balata spreyinden başka birşey olduğunu sanmıyorum :) 10 liralık bir malzeme. Tapa puluda 13-15 lira civarı olması lazım.
Eğer aranızın iyi olduğu bir motor ustanız varsa sadece yağı alıp ona değiştirterek daha uyguna mal edebilirsiniz, servis sizden yaklaşık 60 tl civarı işçilik istiyor gibi, yağ değişimcileri de yerine göre 30-50 tl arasında değiştiriyorlar diye biliyorum. Bu açıdan kafanıza hangisi daha yatkınsa ona göre karar verin (y)

Cevap için teşekkürler.

Dün motor arıza lambası yanıyordu, iş dönüşü ustama uğradım, fakir karışımda sorun demişti neyse, şanzuman yağını sordum, daha 9 bin km var seni fazlasıyla götürür dedi, açıkçası sorun da yaşamıyorum çok şükür. Fiyatını da söyledim, daha önce değişimi ona yaptırmıştım, o da yağı gidip servisten alıyor. Fiyatını söylediğimde zaten 110-TL idi, boş ver dedi. Ben de km dolana kadar askıya aldım masrafa gerek yok. :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Cevap için teşekkürler.

Dün motor arıza lambası yanıyordu, iş dönüşü ustama uğradım, fakir karışımda sorun demişti neyse, şanzuman yağını sordum, daha 9 bin km var seni fazlasıyla götürür dedi, açıkçası sorun da yaşamıyorum çok şükür. Fiyatını da söyledim, daha önce değişimi ona yaptırmıştım, o da yağı gidip servisten alıyor. Fiyatını söylediğimde zaten 110-TL idi, boş ver dedi. Ben de km dolana kadar askıya aldım masrafa gerek yok. :)
Aynen km.yi geçirmemek ne kadar önemli ise, erkenden değiştirmekte bence gerekli değil, kararınız bence isabetli (y)

Geri