Otomatiklerde L vites

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Yalnız manuel araçta motor freni yaptığımızda yakıt tüketim değeri anlık 0 gösterir yani araç yakıt yakmaz tekerin dönme hızıyla devir saati yukarda kalıyor. Bu araçta anlık tüketim değeri varmı hiç dikkat etmedim ama ekrandaki yeşil ışıklar beyaza dönüyosa yakıt yakıyo demekki mantıken bununda yakmaması lazım.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Yanılıyorsunuz. Eğimli yolda vites küçültüp motor freni yaptığınız zaman, devir saati tekerleklerin dönüşü sayesinde yukarıda kalmaz. Çünkü devir saati tekerleklerden değil, motor üzerinde ki krank konum sensöründen devri okur.

LG-D802 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Tekrar yazıyorum herhangi bir aracı motor frenine aldığınız zaman kesinlikle yakıt yakmaz bunun adıda cut off dur özellikle uzun otoban yollarında yol eğer eğimli ise yakıt tasarrufu etmenizi sağlar.

Bu mesajınızda da yanılıyorsunuz. Motor freninden kastınız vites küçültüp 4000~5000 devir bandında kullanmak ise, daha fazla yakıt tüketmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Yakıt tasarrufu yapmak istiyorsanız, eğimli bir yol olsa dahi, uygun viteste sürüşe devam etmelisiniz. Başka türlü tasarruf edemezsiniz.

Aracınız
Bu mesajınızda da yanılıyorsunuz. Motor freninden kastınız vites küçültüp 4000~5000 devir bandında kullanmak ise, daha fazla yakıt tüketmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Yakıt tasarrufu yapmak istiyorsanız, eğimli bir yol olsa dahi, uygun viteste sürüşe devam etmelisiniz. Başka türlü tasarruf edemezsiniz.

Benim bildiğim kadarıyla araç vitesteyken ayağınızı gazdan çektiğinizde yakıt tüketimi sıfırlanır. Motor freni yaparken de zaten gaza basmayacağınız için yakıt tüketiminizin sıfır olması gerekir. Arkadaşın demek istediği sanırım bu...

Aracınız
Ne kadar laf kalabalığı olmuş yaa. :)
Olayı anlamak basit arkadaşlar. Yokuş aşağı giderken araç siz gaza basmadan hızlanma eğilimindeyse hangi viteste olursa olsun yakıt yakmaz. Motor freni dediğiniz olayın amaç olarak yakıtla bir alakası yoktur. Söylendiği gibi "fren"lemeye yardımcı olmak için kullanılır ki daha az ya da hiç fren kullanmamak için. Konu madem otomatik vites konusu ondan örnek vereyim: otomatik vitesli aracınızla cruise control ile 120km/s ile gidiyorsunuz. Araç yokuş inerken 130km/s hıza ulaşırsa otomatik vites kutunuz hemen vites küçülterek motor kompresyonundan faydalanarak yavaşlamak ister. Bu halk arasında motor freni olarak bilinir. Bunu manuel olarak kendinizde uygulayabilirsiniz. Ancak manuel yapılan bu olay vites küçültme işlemindem ötürü ani olarak gerçekleşir ve motor ömrüne negatif etki yapar.

Konu başlığına gelecek olursak, adından anlaşılacağı üzere L yani Low modu motorda üretilen güc törpülenerek şanzımandan aktarmaya ulaşır. Bu da D ile L konumları arasındaki farkı belirler. L konumunu şöyle açıklayabilirim düz vitesli bir araçta 2. viteste kalmakmaya çalışmaktır. Bu özellik karlı/buzlu yollarda kalkış için size avantaj sağlar. Başka bir işe yaramaz. Zaten bazı firmalarda L modu yerine KAR sembolü olan düğme vardır.

SM-G800H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yanılıyorsunuz. Eğimli yolda vites küçültüp motor freni yaptığınız zaman, devir saati tekerleklerin dönüşü sayesinde yukarıda kalmaz. Çünkü devir saati tekerleklerden değil, motor üzerinde ki krank konum sensöründen devri okur.

Krank zaten teker döndüğü için döner sensörüde bunu okur aynı şeyden bahsediyoruz

Şimdi konu devir saatini yukarıda ne bırakıyor değil L konumunda araç motor freni yaparken neden yakıt yakıyormuş gibi ışıklar beyaza dönüyor ben bunu sordum.

Hocam motor freni demek aracı yavaşlatmak ve bütün yükü frenlere bindirmemek demektir.4000 5000 devir bandında gazlayıp araç kullanmak zaten motor freniyle alakalı bişey değilki.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Krank zaten teker döndüğü için döner sensörüde bunu okur aynı şeyden bahsediyoruz

Şimdi konu devir saatini yukarıda ne bırakıyor değil L konumunda araç motor freni yaparken neden yakıt yakıyormuş gibi ışıklar beyaza dönüyor ben bunu sordum.

Araç rolantide çalışırken, yani tekerlekler dönmüyorken krank mili dönmüyor mu? Biraz araştırma yapmanızı öneriyorum. Lütfen kulaktan dolma bilgilerle yanlış bilgilendirme yapmayın.
Krank mili motor çalıştığı sürece döner

Işıklara gelince, keşke sizin mantığınıza göre araç yakıt yakmasa ama, ne yazık ki ışıkların renginden de belli olduğu gibi, dediğiniz şartlarda aracınız yakıt tüketir.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Hocam motor freni demek aracı yavaşlatmak ve bütün yükü frenlere bindirmemek demektir.4000 5000 devir bandında gazlayıp araç kullanmak zaten motor freniyle alakalı bişey değilki.

Neyse hocam sizin mantığınızı ben çözemedim ve daha fazla uzatmak istemiyorum. Size L modunda yakıt tüketmeden aracınız ile mutlu günler diliyorum ☺

Araç rolantide çalışırken, yani tekerlekler dönmüyorken krank mili dönmüyor mu? Biraz araştırma yapmanızı öneriyorum. Lütfen kulaktan dolma bilgilerle yanlış bilgilendirme yapmayın.
Krank mili motor çalıştığı sürece döner

Işıklara gelince, keşke sizin mantığınıza göre araç yakıt yakmasa ama, ne yazık ki ışıkların renginden de belli olduğu gibi, dediğiniz şartlarda aracınız yakıt tüketir.

Kulaktan dolma bilgilerle işim olmaz kimseyede bilgi verme maksadım yok.Evet rolantidede krank döner evet araç rolantide çalışırken yakıt yakar ama konu motor kompersyonuyla giden arabanın yakıt yakmaması size tane tane anlatıyorum zaten ama siz anlamamkta ısrar ediyosanız herhangi bir motor ustasına veya google a sorun öğrenin motor freninde aracın yakıt yakmadığını

ywzckr

0
Kulaktan dolma bilgilerle işim olmaz kimseyede bilgi verme maksadım yok.Evet rolantidede krank döner evet araç rolantide çalışırken yakıt yakar ama konu motor kompersyonuyla giden arabanın yakıt yakmaması size tane tane anlatıyorum zaten ama siz anlamamkta ısrar ediyosanız herhangi bir motor ustasına veya google a sorun öğrenin motor freninde aracın yakıt yakmadığını

Ben yakit yakiyor ama cok cüzi miktarda oluyor diye biliyorum. Hatta anlatan adamlarin bunun üzerine aracı boşa almanın daha fazla yakıt tüketeceğine dair videosu var youtube da
https://youtu.be/pLFYx609IOc
Bi konuda mantikli soru soruyorsunuz niye beyaza donuyor, sanırım gösterge ekonomisini gösteren yesil ve beyaz renk devir saatine göre ayarlanmış ben hiç 3 bin devirde yeşil yandığını görmedim.
L modunda aracı benzine alıp anlık tüketime bakmak lazım yokuş aşağı o zaman L de yakıp yakmadığını daha net konuşabiliriz. Bunu deneyebilirsiniz.

Geri