Sıfır aldığım Civic aracımda fabrikasyon problem olduğu söylendi

Aracınız
Civic FC5 2021
Merhaba arkadaşlar. bir sıkıntımı paylaşmak ve sizlerden yardım almak istiyorum. 5 temmuz 2021 tarihinde 2 ay önce Hatay ilinden sıfır Honda civic ötv indirimli araç aldık. Bugün aracımı ekspertiz firmasına gösterdiğimde ön kaputun boya değerleri 140 mikron üstü çıktı. normal değerleri 120 nin altında olması gerekiyormuş. Ayrıca kaputun altındaki vidaların boyalı ve kaputun fabrikada sök tak yapıldığı söylendi. bayii yi aradığımda kendilerine fabrikadan aracın gelir gelmez bize satıldığını, bayiide kesinlikle kaputa bir işlem yapılmadığı ve kendilerine gelen araçların test edildikten sonra satıldığını, müşterilere kesinlikle ayıplı mal satılamayacağı söylendi.

Sorum; fabrikada araçlara böyle bir işlem yapılabiliyor mu, (ekspertiz firması kaputun orijinal fabrıkasyon olduğunu söyledi) ayrıca ön kaputun boya değerlerinin yüksek çıkması normal mi?
Mahkemeye verme aşamasına geçersek hangi yolları izlemem lazım?
şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

• 9bb5ae35-3c46-46ee-9e40-fb7c7387e904.jpg
    9bb5ae35-3c46-46ee-9e40-fb7c7387e904.jpg
    69 KB · Görüntüleme: 277
  • 65961fb6-78b6-4029-b5df-e7bdf1587583.jpg
    65961fb6-78b6-4029-b5df-e7bdf1587583.jpg
    64.1 KB · Görüntüleme: 277
  • 46358510-a665-4eb6-a1e5-6f736be57574.jpg
    46358510-a665-4eb6-a1e5-6f736be57574.jpg
    98.8 KB · Görüntüleme: 270
  • ccc945ea-5769-4f15-ad63-c3b06214f6cf.jpg
    ccc945ea-5769-4f15-ad63-c3b06214f6cf.jpg
    90.1 KB · Görüntüleme: 268
  • e1413b20-0e81-47c2-bd0a-9927b2ab52eb.jpg
    e1413b20-0e81-47c2-bd0a-9927b2ab52eb.jpg
    61.7 KB · Görüntüleme: 274
Aracınız
Civic FC5 2021
eskileri bilmiyorum ama Honda nın bu modellerinde kaporta ve boya çok ideal kalitede değil, zaten kaporta boya kısmına özen gösterip bu yönde bir arayışı olanların Honda tercih etmemesi gerekir lakin Honda mekanik olarak kaportası iyi olan avrupa menşeili rakiplerinden kat kat iyi

eğer kaputta boya kalınlığı fazla olduğunu düşünüyorsanız aslında bu olay çok çok göreceli bir kavramdır, oto ekspertizlerin birçoğunda hatta hiçbirisinde ben kalite yönetim sistemi görmedim ama bu firmalar ölçüm cihazı kullanıyorlar her ölçüm cihazının bir sapma değeri bir ölçüm belirsizliği vardır ve belli aralıklarla akredite kuruluşlarca kalibrasyonlarının yapılarak tanımlanması ve raporlanması gerekir çünki ölçüm cihazı kullanarak ticaret yapmak çocuk oyuncağı değildir bu birincisi

İkinci olarak 120 ve 140 mikron arasındaki 20 mikronluk değer o kadar az ki bu aracın kazalı olduğunun zannedilmesine yetecek bir kanıt olamaz çünki kaza sonrası onarımdan sonra düzeltilip boyanan parçalar 200-300 hatta 400 mikron değerlere çıkar,

Çözüm olarak kaputa boyayı inceltecek tarzda cila uygulayabilirsiniz. Mesela ÇBŞ nin Belco adında wax türevi bir cilası vardır bunu makine ile uygularsanız her katta üzerinden en az 4-5 mikron süpürürsünüz hatta yüksek devirde polisajla 10-20 mikron dahi süpürülebilir.

Ancak bence hiç gerek yok taş sıçraması kuş pisliği gibi dış etkenlere karşı şu anda normalden daha dayanıklı bir kaputunuz var

20-30 mikronluk boya kalınlık farkı buldum diye havalara giren ekspertizi de bu kadar kalınlık farkından dolayı bu aracı ikinci elde alırken burun kıvıracak alıcıyı da malesef ben pek iyi niyetli bulmam bu tür insanlar zaten böyle şeylere karşı titiz olan kişilerle karşılaştıklarında son raddesine kadar duygularımızı sömürebiliyorlar
çok teşekkürler. asıl benim derdim kaputta sök tak yapılmış mı. resimlerden anlayabilir misiniz?

Aracınız
Civic FC5 2021
2020 gri renkli aracım da aynı bu resimdeki gibi. Vidakarla asla oynanmamış fakat kenarlardaki o malzeme görüntü olarak aynı. Konu sahibinin arabası da bizimkiler gibi fakat sol taraf üstteki vida oynamış sadece sök tak olması için bütün vidalar sökülmeliydi.
tek bir vidanın oynanmasının amacı nedir ve bu olumsuz mu sizce?

Aracınız
Civic FC5 2020
Konu sahibi kardeşim.bence senin aracının kaputu sökülmemiş ne fabrikada nede bayide resimlere bakarak söylğyorum bunu. Sadece sol menteşenin üst vidası oynamış. Bunu işgüzar bir servis çalışanı bile gevşekmi acaba diye vidayı sıkma girişimşnde bile bulunmuş olabilir tabi sadece ama sadece bir tahmin bu.
Sana sorum şu kaputun bu menteşelerinin alt tarafındaki vidalar ne durumda? Menteşe ile beraber söküldüyse söküldü zira resimdeki sol üst vida haricinde kalan 3 vida yeirnden oynamamış anahtar bile değmemiş. 3 vşdayı sökmeden kaput nasıl sökülğr ankatsın bize o expertiz?
Bugğn bnim aracı inceledim aynı sayıkır o tek vida haricinde. Aradaki silikonumsu malzemenin alt tarafına doğru eğilip bir kaç foto atabilirsen o silikonumsu malzenin zarar görüp görmediğini menteşe ile kaputun birbirinden ayrılıp ayrılmadıpını anlayabiliriz

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2021
Konu sahibi kardeşim.bence senin aracının kaputu sökülmemiş ne fabrikada nede bayide resimlere bakarak söylğyorum bunu. Sadece sol menteşenin üst vidası oynamış. Bunu işgüzar bir servis çalışanı bile gevşekmi acaba diye vidayı sıkma girişimşnde bile bulunmuş olabilir ki menteşenin üst kısmında hafif bir açıklık var gibi bu sebeple yapmış olabilirler tabi sadece ama sadece bir tahmin bu.
Sana sorum şu kaputun bu menteşelerinin alt tarafındaki vidalar ne durumda? Menteşe ile beraber söküldüyse söküldü zira resimdeki sol üst vida haricinde kalan 3 vida yeirnden oynamamış anahtar bile değmemiş. 3 vşdayı sökmeden kaput nasıl sökülğr ankatsın bize o expertiz?
Bugğn bnim aracı inceledim aynı sayıkır o tek vida haricinde. Aradaki silikonumsu malzemenin alt tarafına doğru eğilip bir kaç foto atabilirsen o silikonumsu malzenin zarar görüp görmediğini menteşe ile kaputun birbirinden ayrılıp ayrılmadıpını anlayabiliriz
İlk firsatta cekecegim cok tesekkur ederim kardesim

Aracınız
Civic FC5 2020
Şu fotoğraftaki vidalardan sadece biri şimdi bu vida asla yerinden oynamamış çok net bir şekilde. Ne vidanın boyasında hata var nede menteşe ile kaput birleşiminde.4 adet vidanın 1 tanesini bile sököeden o kaputa sök tak diyemez sökülmez çünkü.4 vidayı da menteşe kaput birleşim yerlerini de alt mentele vşdalarının da resimlerini güzel odaklayarak atarsan daha net konuşabiliriz.
İlk fırsatta herhangir fc5 bulup aynı noktakarı incelemeni istiyorum sol üst vida sadece şüpheli ama inan bana fabrikada çok az gevşek kalıp kaput aç kapa sırasında bile vçda yeirnden oynamış olabilir. Resimden tam anlaşılmıyor maalesef çok net olmalı resimler

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210916_233448_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20210916_233448_com.android.chrome.jpg
    34.3 KB · Görüntüleme: 62
Aracınız
Civic FC5 2021
Şu fotoğraftaki vidalardan sadece biri şimdi bu vida asla yerinden oynamamış çok net bir şekilde. Ne vidanın boyasında hata var nede menteşe ile kaput birleşiminde.4 adet vidanın 1 tanesini bile sököeden o kaputa sök tak diyemez sökülmez çünkü.4 vidayı da menteşe kaput birleşim yerlerini de alt mentele vşdalarının da resimlerini güzel odaklayarak atarsan daha net konuşabiliriz.
İlk fırsatta herhangir fc5 bulup aynı noktakarı incelemeni istiyorum sol üst vida sadece şüpheli ama inan bana fabrikada çok az gevşek kalıp kaput aç kapa sırasında bile vçda yeirnden oynamış olabilir. Resimden tam anlaşılmıyor maalesef çok net olmalı resimler
Tamamdir hocam daha net foto cekip atacagim cok sagolun

Aracınız
Civic FC5 2021

Ekli dosyalar

• PicsArt_09-17-08.27.14.jpg
    PicsArt_09-17-08.27.14.jpg
    65.8 KB · Görüntüleme: 159
  • IMG_20210917_075704.jpg
    IMG_20210917_075704.jpg
    74.4 KB · Görüntüleme: 70
  • IMG_20210917_075654.jpg
    IMG_20210917_075654.jpg
    75.5 KB · Görüntüleme: 71
  • IMG_20210917_075634.jpg
    IMG_20210917_075634.jpg
    73.9 KB · Görüntüleme: 70
  • IMG_20210917_075625.jpg
    IMG_20210917_075625.jpg
    79.9 KB · Görüntüleme: 70
  • IMG_20210917_075607.jpg
    IMG_20210917_075607.jpg
    74.2 KB · Görüntüleme: 70
  • IMG_20210917_075552.jpg
    IMG_20210917_075552.jpg
    71 KB · Görüntüleme: 72
Aracınız
Civic FC5 2020
Ben kaputun kesinlikle sökülmediğini sök tak olmadığını düşünüyorum. Fabrikada montajda(boya öncesi) anahtarla sıkılmış ve sonra araç boyaya girmiş.menteşelerden kaput sökülmemiş yani sökülseydi aradaki meges sanırım yada herneyse(silikonumsu madde)temas yüzeyleirnin tamamından iki yüzeyden birinden tamamen ayrıldığına dair belli olurdu. Bazı bölgeler iki yüzeye de tam yağışmış haşde ve üstğ boyalı. Tamam çoğu temas noktaları ayrılmış gibi ama bu bütün hondalarda var. Bğtün temas eden sınır çizgisi ayrılmış olsa yğzeylerden birinde expertiz haklı olurdu.
Mikron konusunda tekrar fabrikanın boyama hakkından dolayı boyanmış ve mikron yüksek çıkmış olabilir. Ama sök tak var ise bende de ve bütün hondalarda var demek. Sol üstteki vidanın da sadece yitreşimden vs oynadığını düşünüyorum.
Bu arada mrntrşenin alt bağlantı vidalarını çekmemişsiniz oradan sökülüp takılmış olabilirse bilemem

Ad Soyad
Onur T.
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
eskileri bilmiyorum ama Honda nın bu modellerinde kaporta ve boya çok ideal kalitede değil, zaten kaporta boya kısmına özen gösterip bu yönde bir arayışı olanların Honda tercih etmemesi gerekir lakin Honda mekanik olarak kaportası iyi olan avrupa menşeili rakiplerinden kat kat iyi

eğer kaputta boya kalınlığı fazla olduğunu düşünüyorsanız aslında bu olay çok çok göreceli bir kavramdır, oto ekspertizlerin birçoğunda hatta hiçbirisinde ben kalite yönetim sistemi görmedim ama bu firmalar ölçüm cihazı kullanıyorlar her ölçüm cihazının bir sapma değeri bir ölçüm belirsizliği vardır ve belli aralıklarla akredite kuruluşlarca kalibrasyonlarının yapılarak tanımlanması ve raporlanması gerekir çünki ölçüm cihazı kullanarak ticaret yapmak çocuk oyuncağı değildir bu birincisi

İkinci olarak 120 ve 140 mikron arasındaki 20 mikronluk değer o kadar az ki bu aracın kazalı olduğunun zannedilmesine yetecek bir kanıt olamaz çünki kaza sonrası onarımdan sonra düzeltilip boyanan parçalar 200-300 hatta 400 mikron değerlere çıkar,

Çözüm olarak kaputa boyayı inceltecek tarzda cila uygulayabilirsiniz. Mesela ÇBŞ nin Belco adında wax türevi bir cilası vardır bunu makine ile uygularsanız her katta üzerinden en az 4-5 mikron süpürürsünüz hatta yüksek devirde polisajla 10-20 mikron dahi süpürülebilir.

Ancak bence hiç gerek yok taş sıçraması kuş pisliği gibi dış etkenlere karşı şu anda normalden daha dayanıklı bir kaputunuz var

20-30 mikronluk boya kalınlık farkı buldum diye havalara giren ekspertizi de bu kadar kalınlık farkından dolayı bu aracı ikinci elde alırken burun kıvıracak alıcıyı da malesef ben pek iyi niyetli bulmam bu tür insanlar zaten böyle şeylere karşı titiz olan kişilerle karşılaştıklarında son raddesine kadar duygularımızı sömürebiliyorlar
yazınız çok güzel ama ufak bir düzeltme yapayım. cila değil de kalın pasta uygulanırsa ve her kattan sonra imkan varsa boya kalınlıgıı ölçülürse belli bir miltar normale getirebilir. ha gerek varmı bence yok ama arkadas içi rahat edecekse çözüm tabiki

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
çok teşekkürler. asıl benim derdim kaputta sök tak yapılmış mı. resimlerden anlayabilir misiniz?
Sök tak yapıldığını anlayamam, ancak sök tak yapılsa bile bildiğim kadarıyla her parçanın üzerinde üretim tarihi ay ve yıl olarak basılı biçimde vardır hatta kaputta bu yazı baskı halinde olabilir yani etiket yapıştırılmış bile değildir direk pres baskıdır ve eğer bu baskıda bulunan rakamlar ile arabanızın model yılı tutuyorsa istendiği kadar o kaput sökülüp takılsın bu işin gerçekten piri olan işini iyi yapan bir ekspertiz bunu bu şekilde orjinal kendi kaputu olduğunu anlayacak ve sadece kendi kaputu sökülüp tekrar takılmış olarak raporlayacaktır çıkma takılmış diyemez eğer sökülmemişse zaten sökülmemiş diyecektir alelade bir ekspertiz ise bu araç kamyon altına girmiş bile diyebilir.

bir önceki mesajımda da belirttim boya kalınlığı ölçmek te çocuk oyuncağı değil "ben bu cihazı sıfır aldım" "abi vallahi doğru ölçüyor bu kalınlık cihazı" falan fiso laflara asla inanılmaz belgelendirmesi olmalı filanca cihazın 120 mikron ölçtüğü kalınlık başka bir cihaz tarafından 150 mikron ölçülebilir çünki ölçüm cihazının sapması olabilir, mikron milimetrenin yüzde hatta binde biri kadar bir ölçü birimi eğer bir önceki ölçtüğü noktada cihazın ucuna ufak bir kalıntı bulaşsa hatalı netice verir, ölçüm yaparken ölçüm yapan operatörün ölçüm metodu dahi kalınlığın doğru ölçülememesine sebep olur

boya kalınlığı fabrikalarda ana sanayide otomobilin üretildiği tesislerde çok daha komplike metodlar ve cihazlarla şüphe götürmeyecek biçimde ölçülüyor.

ikinci elde bu araç iyi niyetli olan her türlü alıcıya sorunsuz satılır, bu boya kalınlığını kafaya takacak olan türden bir alıcı zaten sorun çıkartma ve art niyetlidir sadece boya mevzusuna değil başka şeylere de takacaktır.

İşin özü aslında Honda Civic modeli sürüş keyfi ve sorunsuzluk için tercih edilir ikinci el değeri için bu kadar kafa yorup konuyu uzaklara taşımak zaten manasız. Honda yı tanıyanlar sevenler VTEC i bilirler, 9000rpm çeviren motorları bilirler ama yolda kalmayı, otomatik şanzıman arızasını, çekicinin telefon numarasını falan bilmezler, kaput kapı takmazlar kafaya.

Geri