Tekleme Sorunu ve Servisten Aldığım 15 Bin Lira Fiyat

Aracınız
Civic FC5 2017
Merhaba,
Aracımı alalı daha bir buçuk ay oldu. 2017 model 190 bin km de
Aldıktan sonra 7-8 bin km de ben yaptım. Uzun yol yaptım. Hiç bir sorun yoktu. Son 2-3 hafta bir tekleme-sirkeleme sorunu başladı.
Sabah çalıştırdığımda titreşimli çalışma, alt devirlerde tekleme ve birazda çekiş kaybı var.
Bu gün yetkili servise götürdüm. Servis bobin, buji, subap ayarı, kelebek boğaz temizleme ve LPG enjektörleri değişikliği önerdi.
Bunların toplamı için de 15 bin lira fiyat verdi.
Bobinler 9000
Bujiler 900
Subap ayarı ve kelebek temizliği 1000
LPG enjektör ve tesisatı 4000
Haliyle aracı aldım ve İstanbul Maslak da bir özel servise götüreceğim.

Sizlerin bu konuda görüşleri nedir. Bu fiyat normal bir fiyat mıdır? Başka bir yetkili serviste de aynı fiyatlar mı çıkar?

Aracınız
Once Bujileri yetkili servisten alin ve subap ayarini bogaz kelebegi temizligi ile birlikte yaptirin. Devam ederse bobinlere girersiniz. Bu islemleri aslinda kendinizde yapabilirsiniz biraz beceriniz ve bilginiz varsa. Bogaz kelebegi temizlendikten sonra adaptasyon yapilmazsa araba yuksek devirde calisir ve yakit sarfiyati artar.

Subap ayari icin motorun soguk olmasi lazim. Bujileri kesinlikle yetkili servisten alin.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2017
Eski yetkili servis kayıtlarında 160 bin bakımında bujilerin değiştiği yazıyor. 30 bin km de değişir mi bujiler?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Merhaba,
Aldıktan sonra 7-8 bin km de ben yaptım. Uzun yol yaptım. Hiç bir sorun yoktu. Son 2-3 hafta bir tekleme-sirkeleme sorunu başladı.
Sabah çalıştırdığımda titreşimli çalışma, alt devirlerde tekleme ve birazda çekiş kaybı var.
Bu gün yetkili servise götürdüm. Servis bobin, buji, subap ayarı, kelebek boğaz temizleme ve LPG enjektörleri değişikliği önerdi.
Bobinler 9000
Bujiler 900

Sizlerin bu konuda görüşleri nedir. Bu fiyat normal bir fiyat mıdır? Başka bir yetkili serviste de aynı fiyatlar mı çıkar?
Bence dışarda iyi bir Honda ustasında subap ayarı ve gaz kelebeği temizliği/kalibrasyonu yaptırarak içe başlayın. Benzinde araç sorunsuz hale gelirse LPGye yönelin, sorun benzinden devam ediyorsa buji ve bobinleri kontrol ettirin.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
15000 liraya EG EK kasa Civic e temiz çıkma motor veriyorlar:) ciddi büyük bir masraf bu, 10-15 sene sonra bizleri neler bekliyor acaba diye korkuyorum lpg dönüşümü bende yok buji fiyatlarına zaten çok şaşırmadım o fiyatlarda idi, subap ayarı da külbütör contası değiştirildiği için 400-500 liradan aşağı olmuyordu

ama soketli tekli bobinlerin tanesinin 2300 küsür lira olması feci bir durum.

Bu bobinler acaba normal şartlarda ne kadar gidiyor?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Merhaba,
Bobinler 9000
Bujiler 900

Geçmiş olsun hocam.
> Servis arıza tespiti ile yaklaşmıyor! Onu değiştir bunu değiştir diyerek ustalık olmaz! Asıl problemin üstünde durularak eleme usulu ile en ucuz yoldan pahalıya doğru hareket edilir. Probleminiz için ilk akla gelen subap ayarı ve boğaz kelebeği temizliğidir. Bunlar ise çok yüksek fiyatlar değildir. Bujiler yeniymiş. Belki bir adet buji çıkarılıp göz ile kontrol edilebilir.
> Aynı problemi benzinde yapıyor mu kontol edilebilir.

Aracınız
Civic FC5 2017
Öğlen saatlerinde servisten bu fiyatı aldıktan sonra İstanbul Maslak ta bir hondacıyı aradım. Anlattıklarımın hepsini 3500 lira gibi bir fiyata hallederiz ama önce biz de bir sorun teşhisi yapar ona göre başlarız dedi.
15 bini duyduktan sonra 3500 bedava gelmişti ama şimdi işin rengi biraz daha değişti. Herhalde o parayıda vermeyeceğiz :)
İnternette dolaşırken bobin ve buji kontrolü videoları gördüm. Soketleri sırasıyla çıkarıp motorun tepkisine göre arızalı bobin/bujiyi tespit ediyorlar.
Bizim motorda bunu uygulamaya gerek var mı?
Uygulaması doğru bir hareket midir?

Geçmiş olsun hocam.
> Servis arıza tespiti ile yaklaşmıyor! Onu değiştir bunu değiştir diyerek ustalık olmaz! Asıl problemin üstünde durularak eleme usulu ile en ucuz yoldan pahalıya doğru hareket edilir. Probleminiz için ilk akla gelen subap ayarı ve boğaz kelebeği temizliğidir. Bunlar ise çok yüksek fiyatlar değildir. Bujiler yeniymiş. Belki bir adet buji çıkarılıp göz ile kontrol edilebilir.
> Aynı problemi benzinde yapıyor mu kontol edilebilir.

Hocam ilk yazdığınızı tam ben yazıyordum siz yazdınız. İstanbulda 3 servise sordum. ikisi 15-20 gün sonra randevu verdi. Bu gün gittiğim servis 5 gün sonrasına vermişti.
Anladığım bu adamlar paraya doymuş. Hani 15 bini vermeyeceğim ama, bir şeyler yapsanız da başka yerle uğraşmayayım dedim. Adamlar burunlarından kıl aldırmıyor. Birde arıza tespit ücreti aldılar.
Resmen, motor arızalıysa yeni motor takalım dediler :cautious:

Aracınız
Civic FB7 2012
Bence dışarda iyi bir Honda ustasında subap ayarı ve gaz kelebeği temizliği/kalibrasyonu yaptırarak içe başlayın. Benzinde araç sorunsuz hale gelirse LPGye yönelin, sorun benzinden devam ediyorsa buji ve bobinleri kontrol ettirin.
@m2hamid hocama katılıyorum. Dürüst, iyi bir honda ustasına gidin. Sorununuzu en az maliyetle çözecektir.

Geri