YARDIM - KAZA - DEĞER KAYBI

furkanozkan.07

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Abilerim merhabalar.. 28.09.2019 tarihinde okul önünde çocuklara yol verdiğim sırada marketlere teslimat yapan aceleci bir arkadaş (resmen duran araya vurdu yani ben yaya geçidinde durduktan bi 10 -15 sn sonra çarptı ) arkamdan çarparak kaza yaptık. Tutulan kaza raporunda %100 karşı taraf kusurlu bulundu. Neyse biz arabayı Honda bayisine verdik ( Pişmanım ) 10. günde arabayı teslim aldık. Bu benim ilk kazam. Ben 5-6 bin tl hasar beklerken karşıma 13 bin lira hasar kaydı çıkardılar ki ben bunu biraz fazla buldum. Daha doğrusu bayinin abarttığını düşünüyorum. Arka bagaj kamerası 6 bin tl olur mu allah aşkına. O paraya 4K Full HD kamera satılıyor be mübarek. Hepsini geç arabada double teyp yoktu taktırmak istesem bu paranın yarı fiyatına kamera da dahil ekran taktırırdım. Sizin tecrübelerinize ve bilgilerinize danışmak istiyorum.

Aracım : 2013 FB7 CİVİC
KM: 87000

Daha öncesinde ne hasar kaydı ne avuç içi kadar bir yerinde boya var. Tabiki değer kaybına başvurdum ama evrak ıvır zıvır ile zaman kaybettiriyorlar.
1-) Değer kaybında yaş km vs. vs birçok konuya bakılıyormuş. Tahmini ne kadar değer kaybı çıkar? Ve ne zaman alırım?
2-) Lütfen bu konuda fikrinizi söyleyin çünkü ben bu konuda çok gerildim. Hasar Kaydı sizce de biraz fazla değil mi?
3-) Bu arabayı satın alacak olsanız sizin için önemli bir kaza mıdır?

Ekli dosyalar

• Fatura.png
    Fatura.png
    38.5 KB · Görüntüleme: 167
  • IMG_1062.jpg
    IMG_1062.jpg
    165.3 KB · Görüntüleme: 175
  • IMG_1075.jpg
    IMG_1075.jpg
    197.4 KB · Görüntüleme: 171
  • IMG_1080.jpg
    IMG_1080.jpg
    146.3 KB · Görüntüleme: 169
  • Kazarapora.png
    Kazarapora.png
    54.8 KB · Görüntüleme: 155
Aracınız
Civic FD6 2010
Aslında kaza konusunda abartılacak bir durum yok. Ama konu tramer-hasar kaydı vs olunca işler değişiyor.
Benim aracımda biri sürtme, biri park halinde çarpma ve biri de buna benzer bir kaza olmak üzere toplamda 3 adet tramer kaydı var. Üçünün toplamı 9000₺. Yani aynı sizinki gibi kayda değer birşey yok.
Nitekim alırken de bu araca 9 bin tl bir şey değil diyerekten aldım. Fakat bu ara nakit ihtiyacımdan ötürü satışa bir çıkarayım dedim ama çıkarmaz olaydım.
Araç resmen pert muamelesi gördü. Sonuç olarak o muameleyi aracıma yaptırmam diyerek ilanı kaldırdım.
Şimdi sizinki de aynı hesap. Eğer biniyorsanız kafaya takmadan binmeye devam edin. Satma kısmını düşünmeyin. Satacak olursanız da elinizde fotoğraflar olduğu için alıcıya doğrudan gösterdiğinizde bir problem kalmayacaktır.
Olan olmuş, geçmiş olsun. Yaptırmışsınız güzelce güle güle kullanın. Burası Türkiye, hiçbir şeyi olmasa da bir şey bulurlar. :)

Aracınız
Sanayide nerede yapıldığı belli olmayan, hasar kaydı olmayan bir aracı alacağıma; hasarı yetkili serviste onarılmış hasar kayıtlı aracı almayı tercih ederim. Tabi araç makul düzeyde onarılmış olacak, pert araç, ağır hasar kayıtlı araç kesinlikle almam.

Sizin aracınızda çok bir sorun yok. Bagaj kapağı değişimi için değer kaybı hesaplarlar. Tahminen 2500 lira civarında olur diye düşünüyorum.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

furkanozkan.07

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Aslında kaza konusunda abartılacak bir durum yok. Ama konu tramer-hasar kaydı vs olunca işler değişiyor.
Benim aracımda biri sürtme, biri park halinde çarpma ve biri de buna benzer bir kaza olmak üzere toplamda 3 adet tramer kaydı var. Üçünün toplamı 9000₺. Yani aynı sizinki gibi kayda değer birşey yok.
Nitekim alırken de bu araca 9 bin tl bir şey değil diyerekten aldım. Fakat bu ara nakit ihtiyacımdan ötürü satışa bir çıkarayım dedim ama çıkarmaz olaydım.
Araç resmen pert muamelesi gördü. Sonuç olarak o muameleyi aracıma yaptırmam diyerek ilanı kaldırdım.
Şimdi sizinki de aynı hesap. Eğer biniyorsanız kafaya takmadan binmeye devam edin. Satma kısmını düşünmeyin. Satacak olursanız da elinizde fotoğraflar olduğu için alıcıya doğrudan gösterdiğinizde bir problem kalmayacaktır.
Olan olmuş, geçmiş olsun. Yaptırmışsınız güzelce güle güle kullanın. Burası Türkiye, hiçbir şeyi olmasa da bir şey bulurlar. :)

benim canımı sıkan da bu zaten. Evet yetkili serviste orjinal parça ile değişti çıkma vs falan değil. Ama insanların algısı çok garip. Nasıl evinde duvarda birşey oluyor alçı yapıyorsun boyuyorsun bu evin değerini düşürüyor mu? Hayır. He taşıyıcı sistemde çatlak sehim vs. birşey vardır. almazsın ama ne hikmetse araba konusunda çok acımasız davranıyoruz.

Aracınız
Civic FD6 2010
benim canımı sıkan da bu zaten. Evet yetkili serviste orjinal parça ile değişti çıkma vs falan değil. Ama insanların algısı çok garip. Nasıl evinde duvarda birşey oluyor alçı yapıyorsun boyuyorsun bu evin değerini düşürüyor mu? Hayır. He taşıyıcı sistemde çatlak sehim vs. birşey vardır. almazsın ama ne hikmetse araba konusunda çok acımasız davranıyoruz.
Aynen öyle. Mesela benim de motor kaputu değişik. Değişen parçalar contasına vidasına kadar servis kayıtlı, sigortam360'tan sorgulatınca kuruşuna kadar çıkıyor, ancak kimse ona dönüp bakmıyor. Dediğim gibi, burası Türkiye yani. ne yazıkki piyasa böyle. Ben kafanıza takmamanızı öneririm, alacağınız değer kaybını satarken fiyattan kırarsınız sıkıntı kalmamış olur.

furkanozkan.07

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Sanayide nerede yapıldığı belli olmayan, hasar kaydı olmayan bir aracı alacağıma; hasarı yetkili serviste onarılmış hasar kayıtlı aracı almayı tercih ederim. Tabi araç makul düzeyde onarılmış olacak, pert araç, ağır hasar kayıtlı araç kesinlikle almam.

Sizin aracınızda çok bir sorun yok. Bagaj kapağı değişimi için değer kaybı hesaplarlar. Tahminen 2500 lira civarında olur diye düşünüyorum.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13000 bin tl nin değer kaybı 2500 tl mi gerçekten ?

Aynen öyle. Mesela benim de motor kaputu değişik. Değişen parçalar contasına vidasına kadar servis kayıtlı, sigortam360'tan sorgulatınca kuruşuna kadar çıkıyor, ancak kimse ona dönüp bakmıyor. Dediğim gibi, burası Türkiye yani. ne yazıkki piyasa böyle. Ben kafanıza takmamanızı öneririm, alacağınız değer kaybını satarken fiyattan kırarsınız sıkıntı kalmamış olur.

Hayırlısı artık :)

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Abilerim merhabalar.. 28.09.2019 tarihinde okul önünde çocuklara yol verdiğim sırada marketlere teslimat yapan aceleci bir arkadaş (resmen duran araya vurdu yani ben yaya geçidinde durduktan bi 10 -15 sn sonra çarptı ) arkamdan çarparak kaza yaptık. Tutulan kaza raporunda %100 karşı taraf kusurlu bulundu. Neyse biz arabayı Honda bayisine verdik ( Pişmanım ) 10. günde arabayı teslim aldık. Bu benim ilk kazam. Ben 5-6 bin tl hasar beklerken karşıma 13 bin lira hasar kaydı çıkardılar ki ben bunu biraz fazla buldum. Daha doğrusu bayinin abarttığını düşünüyorum. Arka bagaj kamerası 6 bin tl olur mu allah aşkına. O paraya 4K Full HD kamera satılıyor be mübarek. Hepsini geç arabada double teyp yoktu taktırmak istesem bu paranın yarı fiyatına kamera da dahil ekran taktırırdım. Sizin tecrübelerinize ve bilgilerinize danışmak istiyorum.

Aracım : 2013 FB7 CİVİC
KM: 87000

Daha öncesinde ne hasar kaydı ne avuç içi kadar bir yerinde boya var. Tabiki değer kaybına başvurdum ama evrak ıvır zıvır ile zaman kaybettiriyorlar.
1-) Değer kaybında yaş km vs. vs birçok konuya bakılıyormuş. Tahmini ne kadar değer kaybı çıkar? Ve ne zaman alırım?
2-) Lütfen bu konuda fikrinizi söyleyin çünkü ben bu konuda çok gerildim. Hasar Kaydı sizce de biraz fazla değil mi?
3-) Bu arabayı satın alacak olsanız sizin için önemli bir kaza mıdır?
Geçmiş olsun. Aracınızda hiçbirşey yok. Arkadan hafif hasar almış. Herşeyi ile orjinal değişmiş. Böyle kazalara can kurban fotoğrafda var. Alıcı bakar görür. Fiyat listeside elinizde. Ciddi alıcı bu aracı alır. Ben dahil. Hasar kaydından veya pert diye fiyat düşürmeye çalışanlar al satcı, ölücü ve mezarcıdır. Piyasanın anasını ağlatıyorlar. Bu tarz kişilere açıcan ağzını yumcan gözünü. Serbes kürsü istediğiniz şeyi söyleyebilirsiniz.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Öncelikle geçmiş olsun. Bence kafanıza takmaya değer bir şey yok. Evet yetkili servislerde orjinal parçalar kullanılan onarımlarda/değişimlerde bedeller yüksek çıkıyor ne yazık ki. Ama elinizde fotoğrafları vs. mevcut zaten. Bu yüzden canınızı sıkmaya gerek yok diye düşünüyorum.

Yukarıda bir arkadaşın dediğine katılıyorum. Ne idüğü belirsiz, kayıtsız onarım/değişimlerden geçmiş hasar kayıtsız araçlardansa ne olduğu belli olan yetkili serviste orjinal parçalarla onarımı/değişimi yapılmış hasar kaydı bulunan araçları tercih ederim.

Örneğin bir ilan koyuyorlar, hasar kaydı yok diye başlıyor orasında boya var şurası değişmiş bir dünya şey yazıyor. Ya kardeşim hasar kaydı yok senin için ne anlama geliyor? Benim için hasar kaydı yok demek araç hasar görmemiş demektir. Ama bir sürü yerinde boya ve değişim var diyorsun sonra hasar kaydı yok diyorsun. Desene şuna cebimden verdim dışarda yaptırdım onarımı/değişimi diye :)

Aracınız
Civic FC5 2019
Hocam geçmiş olsun , değer kaybı için şunu söyleyebilirim; aracın yaşı, km'si ve hasar alınan bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Senin araçta da o kadar büyük bir hasar gözükmüyor. Tampon ve plastik aksamlar değer kaybına girmiyor. Çok fazla bişi bekleme yani maddi getirisi olarak. Birde canını sıkmaya değmez inan çok düşünüp kendine eziyet etme, olan olmuş. Satarkende aldığın değer kaybı kadar düşersin olur biter. Yani aracın takla atmamış ağır bir hasarı yok ne bilim büyük onarım görmemiş hiç kafana takma aracın temiz. Ne araçlar çıkıyor ortaya içinden geçiyorlar aracın. Sadece satacağın zaman hasar kaydını sorduklarında resimlerini filan gösterirsin. Öyle büyük bir kaza olmadığını göstermiş olursun. Hiç canını sıkmaya değmez yani. :)

Geri