Yerli Otomobil Tanıtım Açıklaması

İşte bu yapılmış anadolu arabaları ile,, zamanında tren motorundan üretilen arabalar,,
Daha önce bahsettiğim gibi bizim ülkede en iyi yapılan şey kandırmaca. Eğer ki yabancı yatırımcının arabasından 1 araba kadar vergi alıyorsan, kendi arabanı üretim 2 araba kadar vergi koyupta yabancı ile aynı fiyata getiriyorsan yerli üretimin bi faydası olmaz. Zira içindekiler yerli değil, fiyatı yerli değil, zihniyeti hele hiç değil... Yoksa koca mercedes bile renault motorunu alıp arabalarına koyuyor.. Çağırın antepli mennan ustayı aynısını daha az malzeme ile yapar kesin..

Ben Vestel diye örnek verdim ...onuda ne için verdiğimi söliyeyim bizim fabrıka da monitör alımı gerceklesti samsunglar 7 24 acık vaziyette 10 senedir calısıyor Vestel TV monitör aldık 5. Ayda bozuldu onun için verdim ... Yetkılı servs yedek parca konusunda bişi demiyorum gayet iyidir ama bir Sony bir Samsung hayatta olamaz keşke olsa..

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

@Honda_Civic_ Kesinlikle katılıyorum bu tespite.. Vestel TV aldım, 3 seneyi bulmadı bozuldu, tamir için de aynı TV nin piyasa fiyatından 150 TL daha düşük fiyat verdiler. Gittim Samsung aldım. Salonumda Philips var, 10 yıldır çalışıyor.
Vestel yerli ama kalite sıfır.

Yerli otomobil güzel olur,keşke üretilse,keşke olsa,keşke herkes alabilse;
Ama maalesef siyasi ve bilimsellikten uzak planlarla bu işin olacağına ihtimal vermiyorum,Yıllardır bununla ilgili ne kadar haber,ne kadar propaganda yapıldı hatırlayın,yerli ve milli uçağımız,yerli savaş uçağımız,yerli denizaltımız,yerli telefonumuz,elde olan ne? Sadece aselsan'ın üstün katkıları ile iha ve halâ tam anlamıyla düzgün çalıştığı şüpheli olan siha, tabi ki bu da bir başarıdır.Ama en gözde olan kurumlarda kimlerin hangi torpillerle nerelere geldiğini herkes görüyor ve biliyor,hal böyleyken hiç inandırıcı bulmuyorum.Eğer öyle ise neden bu işin lojistik faaliyetlerini yürüten firma,İtalya'dan aracı biz getirdik diye kendi kendine pay çıkartsın,hadi prototip orada yapıldı ise elin İtalya'nının bildiği model neden biz vergisini veren Türk halkından sır gibi saklanıyor,neden fabrikası yok yada neden gösterilmiyor.Hatırlayalım Cadillac BLS marka aracı yerli diye yutturmaya çalışmadılar mı? Bu kadar geçmiş hatırlatmadan sonra vergi sistemi,satış stratejisi ile ilgili tek kelime dahi etmek istemiyorum, çünkü bizim vergi sistemimizle bu araçları almak imkansız olacaktır,bir arkadaşımız da önceki mesajlarda yazmış ancak tekrardan üstünden geçelim; uygun fiyatlı verseler diğer firmalar rekabet kuruluna gidip ortalığı duman eder.Diğer araçların ötv'sini kdv'sini düşürseler,bu seferde herkes o araçlara yönlenir. O yüzden nereden bakılsa tutarsızlıklarla dolu bir proje bence.
Bu kapsamda bence en doğru olan proje,montajı ülkemizde yapılan elektrikli atv,bisiklet vs. tarzı taşıyıcıların (Uğur-mondial,kral vs) geliştirilerek; kullanıcılara,vergi indirimi,uygun oranlı kredi teşviği ile arzı,
Bu taşıtlara yan sanayi parça üretimi yapacak veya parça geliştirecek olan yatırımcıların ise yine çeşitli teşviklerle desteklenmesi ile sektörün geliştirilmesi mantıklı olacaktır.

Yerli otomobil güzel olur,keşke üretilse,keşke olsa,keşke herkes alabilse;
Ama maalesef siyasi ve bilimsellikten uzak planlarla bu işin olacağına ihtimal vermiyorum,Yıllardır bununla ilgili ne kadar haber,ne kadar propaganda yapıldı hatırlayın,yerli ve milli uçağımız,yerli savaş uçağımız,yerli denizaltımız,yerli telefonumuz,elde olan ne? Sadece aselsan'ın üstün katkıları ile iha ve halâ tam anlamıyla düzgün çalıştığı şüpheli olan siha, tabi ki bu da bir başarıdır.Ama en gözde olan kurumlarda kimlerin hangi torpillerle nerelere geldiğini herkes görüyor ve biliyor,hal böyleyken hiç inandırıcı bulmuyorum.Eğer öyle ise neden bu işin lojistik faaliyetlerini yürüten firma,İtalya'dan aracı biz getirdik diye kendi kendine pay çıkartsın,hadi prototip orada yapıldı ise elin İtalya'nının bildiği model neden biz vergisini veren Türk halkından sır gibi saklanıyor,neden fabrikası yok yada neden gösterilmiyor.Hatırlayalım Cadillac BLS marka aracı yerli diye yutturmaya çalışmadılar mı? Bu kadar geçmiş hatırlatmadan sonra vergi sistemi,satış stratejisi ile ilgili tek kelime dahi etmek istemiyorum, çünkü bizim vergi sistemimizle bu araçları almak imkansız olacaktır,bir arkadaşımız da önceki mesajlarda yazmış ancak tekrardan üstünden geçelim; uygun fiyatlı verseler diğer firmalar rekabet kuruluna gidip ortalığı duman eder.Diğer araçların ötv'sini kdv'sini düşürseler,bu seferde herkes o araçlara yönlenir. O yüzden nereden bakılsa tutarsızlıklarla dolu bir proje bence.
Bu kapsamda bence en doğru olan proje,montajı ülkemizde yapılan elektrikli atv,bisiklet vs. tarzı taşıyıcıların (Uğur-mondial,kral vs) geliştirilerek; kullanıcılara,vergi indirimi,uygun oranlı kredi teşviği ile arzı,
Bu taşıtlara yan sanayi parça üretimi yapacak veya parça geliştirecek olan yatırımcıların ise yine çeşitli teşviklerle desteklenmesi ile sektörün geliştirilmesi mantıklı olacaktır.
Bence bir yerlerden başlanılmali ama Tübitak başkanını beden hocasından yapan güzel ülkem bu araba işini nasıl yapar bılmem... Yukarda bi arkadaş Ferrari den filan bahsetmiş kesınlıkle katılıyorum söledıklerıne biz ülke olarak bu projeye cok gec kaldık tam gelısecegımız donemde sag sol olayları patladı ulkeyı ileri yerine geri götürdü sonrasında Özal geldi ne yaptıysa zaten o yaptı telefonu getırdı yol yaptı vs onun donemınde Türkiye bıraz ılerledi ... Biz Türkiye olarak süreklı kendımızle kavga ettık sen kürtsün dedık sen kapalısın dedık sen Atatürk cusun dedık sen lazssın dedık sen CHP lisin sen akplısın vs vs sürekli birbirimize girdik oysakı bunlar yerıne bilimle ilimle kavga etseydık şimdiki Türkiye bambaska bir ülke olurdu .. elin gevuru öle yapmadı işte adamlar nasıl az yakarız nasıl guclu yaparız nasıl saglam yapariz nasıl büyük yaparız diye ugrastı ve onun ıcın bizden 50 60 sene öndeler...

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Bu ekonomi ile, Bu vergiler ile, Bu kafa ile yerli otomobil.
Fabrika yok, çalışan yok, Üretim yok, İtalya da yap getir, de ki ; Bu bizim yerli otomobilimiz..
Yerli uçak havalanalı 10 yıl oldu, halâ inmedi yere, ona benzemesin.
Ya da Sun-i Gündem yaratmak, Kanal istanbul, Rantlar, Montrö, Karadeniz yangınları vb. durumları gözardı etmek midir .!

WV Türkiye'ye fabrika açarsa yerli diye ona binersiniz ;)

Olumsuz yorum yapanlar en azından biraz sabırlı olun sonucu görün. Sonuca göre yüksek sesle eleştirisiniz.

Yıllar önce 2. Havaalanı İstanbula yapıldığında millet ayyuka çıkmıştı. Şimdi tanıdıklarım uçak ne rahatmış diyor.
SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

WV Türkiye'ye fabrika açarsa yerli diye ona binersiniz ;)

Olumsuz yorum yapanlar en azından biraz sabırlı olun sonucu görün. Sonuca göre yüksek sesle eleştirisiniz.

Yıllar önce 2. Havaalanı İstanbula yapıldığında millet ayyuka çıkmıştı. Şimdi tanıdıklarım uçak ne rahatmış diyor.
Olumsuz yorum olarak düşünmeyin,sadece kendimce mantıklı sebepleri sıraladım.Sizde bu konuda olumlu yada olumsuz mesaj yazanlara cevap vermek yerine,mantıklı sebeplerinizle konuyla alakalı fikrinizi söyleyebilirsiniz.Yazdıklarınızdan feyz alıp bu konuda sizin aksi fikrinize sahip olan kişilerinde fikirlerini değiştirebilirsiniz.Hatta belki de hiç görmediğimiz doğruluğu kanıtlanmış bir haberi yada olayı sayenizde bir çok kişi öğrenebilir.Bizim vergilerimizin harcandığı, hiçbir şeffaflık olmayan,bir projeyi, sessiz sakin bekleyip,hiç yorum veya fikir beyan etmemek daha mı mantıklı sizce?(Örn:3.Köprü) Sizin tanıdıklarınızın o çok memnun kaldığı havaalanından,benim sürekli seyahat eden,öz kardeşim hiç memnun değil.Demek ki bu işler göreceli olabiliyor.Tabi ki bekleyip göreceğiz ama bu esnada düşünme yeteneği olan herkes gayet doğal fikir beyan edecektir.VW konusuna gelince; yerli montaj (Ülkemizde yerli üretim olarak geçiyor ancak bence bu tabir çok yanlış) olan otomobillerde tabii ki vergi avantajı olacağı için alıcısı çok olacaktır,tıpkı Fiat egea,Hyundai modelleri,Toyota corolla,Honda civic'te olduğu gibi.

Açıkçası heyecanla bekliyorum.

Olumsuz yorum olarak düşünmeyin,sadece kendimce mantıklı sebepleri sıraladım.Sizde bu konuda olumlu yada olumsuz mesaj yazanlara cevap vermek yerine,mantıklı sebeplerinizle konuyla alakalı fikrinizi söyleyebilirsiniz.Yazdıklarınızdan feyz alıp bu konuda sizin aksi fikrinize sahip olan kişilerinde fikirlerini değiştirebilirsiniz.Hatta belki de hiç görmediğimiz doğruluğu kanıtlanmış bir haberi yada olayı sayenizde bir çok kişi öğrenebilir.Bizim vergilerimizin harcandığı, hiçbir şeffaflık olmayan,bir projeyi, sessiz sakin bekleyip,hiç yorum veya fikir beyan etmemek daha mı mantıklı sizce?(Örn:3.Köprü) Sizin tanıdıklarınızın o çok memnun kaldığı havaalanından,benim sürekli seyahat eden,öz kardeşim hiç memnun değil.Demek ki bu işler göreceli olabiliyor.Tabi ki bekleyip göreceğiz ama bu esnada düşünme yeteneği olan herkes gayet doğal fikir beyan edecektir.VW konusuna gelince; yerli montaj (Ülkemizde yerli üretim olarak geçiyor ancak bence bu tabir çok yanlış) olan otomobillerde tabii ki vergi avantajı olacağı için alıcısı çok olacaktır,tıpkı Fiat egea,Hyundai modelleri,Toyota corolla,Honda civic'te olduğu gibi.

Bu konuya ilk yorum yazan benim. Olumlu ya da olumsuz fikir beyan etmek için heyecanla bekliyorum ;)

Kardeşiniz memnun olmayabilir, evet havaalanı yapılmış ve sonucunda eleştirip sorunların çözümü için fikir beyan edilebilir. Ya da havaalanı yokmuş gibi davranıp orayı kullanmaz ve kendini üzmez. ;)

Ben havaalanından memnunlar demedim, uçak kullanım kolaylığından bahsettim. Sonuçta uçağa binmek için karşıya geçmek için çabalamıyorlar.

Bu konuya ilk yorum yazan benim. Olumlu ya da olumsuz fikir beyan etmek için heyecanla bekliyorum ;)

Kardeşiniz memnun olmayabilir, evet havaalanı yapılmış ve sonucunda eleştirip sorunların çözümü için fikir beyan edilebilir. Ya da havaalanı yokmuş gibi davranıp orayı kullanmaz ve kendini üzmez. ;)

Ben havaalanından memnunlar demedim, uçak kullanım kolaylığından bahsettim. Sonuçta uçağa binmek için karşıya geçmek için çabalamıyorlar.

Konudan bağımsız ancak 2. Havaalanına gitmek her türlü daha zor ve pahalı. Karşıya geçmek diye bir durum da yok. İster Anadolu yakasında Sabiha gökçen kullanırdık ister Atatürk... Şu anda 2 saat paralı otoban yolundan git gel 50 lira vererek otoparka para ödeyerek uçağa binebilirsin. Metroyla ulaşılabilen havaalanından paralı yollarda saatlerce gidilen havaalanına... Bunu benim gibi çekenler bilir.
Havaalanın ülkedeki insanlara tek faydası Florya çevresindeki insanların uçak sesinden kurtulmuş olması, bunun dışında uçağa binmek ulaşmak ve uçaktan çıkıp çıkışa gitmek çok uzadı.
Çalışanların da işleri zorlaştı, oradaki hava şartları ve yolun uzunluğu fazla. Yolcuların bir şey yiyip içmesi için 100tl yi gözden çıkarması gerek. Bir lolipop şeker bile 13lira.

Bunun dışında Havaalanın bulunduğu konum hava olarak ciddi sıkıntı yaşatıyor, uçaklar inemeyip çorluya vs yönlendiriliyor. Dışarıda çalışan personel yazın bile soğuktan şikayetçi. Benim yeni havaalanıyla ilgili pek olumlu düşüncem yok.

Geri