Civic FC5 Yetkili Servis harici bakımlarda garanti devam eder mi?

Aracınız
Civic FB7 2015
Bana verilen fiyat 2000 tl civari serviste.bosch 750 tl ye yapıyor. Motoru komple yaptirsam ne kadar tutar?en son ford focusun subap lari erimiş ti. Serviste bana 4800 lira maliyet çıkardılar ve yaptırdım. Bugunki aklım olsa ford serviste yaptirmazdim. Aracı sattım ve alan adam hiç sormadi bile nerde yaptırdığimi.ben satin aldigimda da bakımları nin hepsi ford da yapilmamisti ayrıca. 4 bakımda edilecek kar motoru yeniden yaptirir sanim

Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar öncelikle Honda harici "herhangi" bir yerde yaptırma konusunu iyi araştırın derim yazmadan önce, sonra insanları yanlış yönlendirecek bilgileri kesinmiş gibi yazıp farklı durumlara sebep olmayın.

Herhangi bir özel servise götürürseniz aracınız evet garanti dışı kalır.

Ama diğer yandan; devlet tarafından detayları belirlenmiş ve mevzuata dökülmüş olan belli başlı yetkinliklere, belgelere ve eğitimlere sahip olan bir özel servise götürürseniz aracınızı (burada ki örnek Bosch), yapılan servis işlemi garantinizi bozmaz ve bu yasa ile koruma altındadır...

Lakin yasa ile bu hakkınızın belirlenmiş olması da sizin mağdur edilmenize engel değil ülkemizde, çünkü yasalara uyulmadığı zaman bırakın devletin müdahale etmesini, haklı olmanıza rağmen mahkemeye taşınıyor ve 2 seneden önce karara bağlanmıyor. hele bir de karşı taraf itiraz ederse uzadıkça uzuyor.

Sonuç olarak yasal hakkınızın çiğnenmesine karşın devlet gerekeni yapıp sizi korumadığı gibi, bide üstüne mahkemelik olup bilmem kaç sene sürünüyorsunuz.
Yetkili servise seve seve devam :)

ywzckr

0
Cimerden sormus oldugum soruya:
Hizmet yeterlilik belgesi olan yerlerde hizmet kapsaminda marka ismi yaziyor bu isimler için ben honda araç sahibiyim örnek A firmasinin ** hizmet yeterlik numarali firmanin hizmet kapsami ford, ben honda aracimi periyodik bakimini buraya yaptirdigimda arac garanti disimi kalir ? TSE yeterlilik belgesi olan firmaya arac periyodik bakimini yaptirsam aracim garanti disimi kalir ?
Sorum daha uzundu da kisalttim gelen cevap ise;
IMG_9577.JPGIMG_9579.JPG
Ben hiçbirsey anlamadim yazdiklarindan.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@ywzckr İlerleme yok olduğu yerde patinaj yapmış :D

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Cimerden sormus oldugum soruya:
Hizmet yeterlilik belgesi olan yerlerde hizmet kapsaminda marka ismi yaziyor bu isimler için ben honda araç sahibiyim örnek A firmasinin ** hizmet yeterlik numarali firmanin hizmet kapsami ford, ben honda aracimi periyodik bakimini buraya yaptirdigimda arac garanti disimi kalir ? TSE yeterlilik belgesi olan firmaya arac periyodik bakimini yaptirsam aracim garanti disimi kalir ?
Sorum daha uzundu da kisalttim gelen cevap ise;
Ekli dosyayı görüntüle 250678Ekli dosyayı görüntüle 250679
Ben hiçbirsey anlamadim yazdiklarindan.

Hocam sizin sorunuzun metnini tam bilmiyorum ama size mevzuat bilgisi ile görüş bildirmişler o kadar :) Bence sadece cevap olsun diye yazılmış yazı gibi, hiçbir aydınlatıcılığı yok :unsure:
Dikkatimi yazıda sadece şu ifade çekti.
Periyodik bakım gerekmesi durumunda, periyodik bakımın yapılacağı zaman aralıkları ile kim tarafından yapılması gerektiğine ilişkin bilgiler" ifadesinden yetkili servisin veya tüketicinin anlaşılması gerektiği düşünülmektedir.
Bu ifadeye göre periyodik bakım ihtiyacı olan ürünlerde bakım işlemini Yetkili Servis veya tüketici de yapabilir ancak bizde kesin bilmiyoruz, böyle olduğunu düşünüyoruz gibi bir anlam var :unsure:

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
ben yazıyı anladım diyor ki arabanıza bakım yaptırabilmeniz için arabayı aldığınız üretici yada ithalatçı firmanın yetki verdiği yere gidebilirsiniz diyor, demek ki honda türkiye kime yetki verirse ona gidilecek miş, ayrıca bulunduğunuz yerde yakın yetkili servis yok ise yapacak birşey yokmuş çünki bakanlık çoktan onay vermiş ve mal tüketiciye satılmış olup yetkili servisin uzak yada yakın olması sorunlarına tüketici karışamaz mış

10 yıl boyunca her türlü imkanı parasıyla karşılamak zorundalar mış, garanti süresince de bir problem olduğu zaman kullanma kılavuzuna uyulmuş ise her türlü bakım onarımı ücretsiz sağlamak zorundalarmış

ayrıca

Periyodik bakım gerekmesi durumunda, periyodik bakımın yapılacağı zaman aralıkları ile kim tarafından yapılması gerektiğine ilişkin bilgiler" ifadesinden yetkili servisin veya tüketicinin anlaşılması gerektiği düşünülmektedir.

İfadesinde bakım ve onarımın yetkili servis ve kullanıcı tarafından yapılacağı belirtilmiş, yani burada periyodik bakım demişken bazı ürünler var kullanıcının kendisi bakım yapması gereken onları kastediyordur elektrik süpürgesinin toz torbasını değiştirmek gibi, yada mevzu otomobil olsa araba yıkamak soğutma suyunu kontrol etmek te bir nevi periyodik bakım sayılır bunlar kullanma kılavuzunda yazar işte kullanma kılavuzu bize 30 günde bir soğutma suyuna bakınız 15 günde bir lastik havasına bakınız motor yağına hergün bakınız derse bunlar tüketicinin yapacağı bakımlardan sayılır belirtilmesi de zaruri dir hani bunlar yapılmasa yani motorun yağı suyu tüketici tarafından kontrol edilmese ve araba yağsız kalıp motor yese garantiye falan girmez

diyor

Gfb

Aracınız
Civic FC5 2018
Ben de cimere yazmıştım. Döviz kuru bahane ediliyor iki üç kat fazla para isteniyor diye. Cevap olarak bana şikayet etme kanalları söylenmiş.

2018 fc5 eco exe?

ywzckr

0
ben yazıyı anladım diyor ki arabanıza bakım yaptırabilmeniz için arabayı aldığınız üretici yada ithalatçı firmanın yetki verdiği yere gidebilirsiniz diyor, demek ki honda türkiye kime yetki verirse ona gidilecek miş, ayrıca bulunduğunuz yerde yakın yetkili servis yok ise yapacak birşey yokmuş çünki bakanlık çoktan onay vermiş ve mal tüketiciye satılmış olup yetkili servisin uzak yada yakın olması sorunlarına tüketici karışamaz mış

10 yıl boyunca her türlü imkanı parasıyla karşılamak zorundalar mış, garanti süresince de bir problem olduğu zaman kullanma kılavuzuna uyulmuş ise her türlü bakım onarımı ücretsiz sağlamak zorundalarmış

ayrıca

İfadesinde bakım ve onarımın yetkili servis ve kullanıcı tarafından yapılacağı belirtilmiş, yani burada periyodik bakım demişken bazı ürünler var kullanıcının kendisi bakım yapması gereken onları kastediyordur elektrik süpürgesinin toz torbasını değiştirmek gibi, yada mevzu otomobil olsa araba yıkamak soğutma suyunu kontrol etmek te bir nevi periyodik bakım sayılır bunlar kullanma kılavuzunda yazar işte kullanma kılavuzu bize 30 günde bir soğutma suyuna bakınız 15 günde bir lastik havasına bakınız motor yağına hergün bakınız derse bunlar tüketicinin yapacağı bakımlardan sayılır belirtilmesi de zaruri dir hani bunlar yapılmasa yani motorun yağı suyu tüketici tarafından kontrol edilmese ve araba yağsız kalıp motor yese garantiye falan girmez

diyor

Hocam ben burda bazi yerlerden okuyarak anlam cikariyoruz fikir ediniyoruz da kesin yargiya varamiyoruz. Su yasaya gore soyle bakanligimizca gorusumuz soyledir gibi degilde uzata uzata sordugum disinda cevap vermisler. Mesela siz hondanin yetki verdigi yere gitmeliyiz diye yorumladiniz ama bende hizmet yeterlilik belgesi bakanliktan aliniyor, tse belgesini honda da ozel serviste bakanliktan aliyor bu satis sonrasi bakimlari yapabilmesi icin bu belge lazimdir diye algiladim iste yorum yapiyoruz suan. Ama size katiliyorum bende kullanici da yapabilir bakimlarini algiladim cunku yag degisimini bile nasil yapacagini belirtiyor kitapcikta bunu yapmamamizi istese belirtmez diye tahmin ediyorum. Facebook grubunda paylastim ticaret bakanliginda calisan biri cikti ben yaziyi yazan arkadasla gorusup size donecegim dedi arkadas net olarak bilgi veririm dedi gelirse bilgi buradan yine bilgi veririm.
@m2hamid
IMG_9588.JPG
Sorunun bir kismi bura hocam geri kalanini da tse ye sormuş oldugumu belge olarak ekledim cimere gonderirken.

Son düzenleme:
Aracınız
bence riske girilmemeli benim aracım 5 yaşında eksisksiz bakımları yapıldı marş motoru sorunu yaşadım honda türkiye sadece motor şanzıman demedi iyi niyet gösterdi degiştiriyor bosch kara kaşıma gözüme yapmazdı bunu

Geri