Civic FK7 Civic Rs aracına LPG taktırmak

Selam 2017 model Civic hatchback aracımı LPG taktırmayı düşünüyorum YouTube'de videoları var bir tane arabaya takılmış sorunsuz görünüyor 7000 lira fiyat isteniyor taktırmayı düşünüyorum arkadaşlar aklıma takılan tek şey Garanti garanti beni üzer mi bilmiyorum 3 yıl dolmak üzere bu konuda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim takılan wpg sonrasında hiçbir performans kaybı Yaşanmıyor benzin aldı başını gitti Geçen gün tatile gittim 800 kilometreyi 500 TL benzin harcadım

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

S

Silinen üye 20336

Guest
Rsi ilk çıktığında Nisan 2017 'de 110 bine almıştım.Su an 42000 kmde.
Yakıt harici herseyinden son derece memnunum .
Yakıt da afaki değil ama kontrollü olmaK zorundasınız. Bu zorunluluk beni rahatsız ediyor.Hani bir doya doya gezmek vardır ya o konuda baskı hissettiriyor bana .Bir önceki aracım focus 3 dizeldi .Dediginiz gibi dayak yiyordum içinde ama aracı hiç acimadan agresif kullanırdım.
Şu an rse bi talip cıktı 130 bin verecek.Boyle olunca aklıma yine ilk focus geldi .Yeni kasanin süspansiyonu tahminim daha serttir çünkü torsiyon kullanmışlar . Onun dışında geniş tam otomatik şanzıman var .Ama içi Honda'nin 10 sene gerisinde. Tek artısı dizel olması .
Yalnız şöyle bakınca civic dizel oto elegance için 200 bin uzeri fiyat cekiyorlar .Focus trend x dizel oto 165 bine daha alınası bir araç
Benim ozelimde düşünürsek rsten focus titaniuma bile binsem rsi özlerim net.Bu yüzden lpg olayını takip edicem bakalim
Düşüncelerinizi çok güzel ifade etmişsiniz. Sizi gayet iyi anladığımı sanıyorum. Teşekkür ederim...

RS ‘nin yakıt tüketimi gücüne oranla makul olsa da akaryakıt fiyatları sebebiyle aracı kullanırken yakıtı düşünmek zorunda kalıyoruz maalesef. Yıllık 10.000 km civarı kullandığım için bu hususta biraz olsun rahatım aslında. Ancak yine de;
5 yıl boyunca yıllık ortalama 13.000 km katettiğim dizel Leon ‘u kullanırken en hızlı uzun yol seyahatlerimin bile tüketim ortalaması azami 6,5 lt/100km olduğu için yakıtı çok tükettiği hissine hiç kapılmadım. Hatta bu araç neden bu kadar az yakıyor diye düşünürdüm ilk zamanlar. Yakıtı ne zaman aldığımı unutuyordum bazen.
RS ‘nin benzin deposunun küçük olması da tüketimle ilgili hissettiğimiz baskıyı artıran diğer bir sebep.

Velhasıl RS gibi bir aracı yakıtı düşünmeden kullanabilmek çok güzel bir şey olur. ☺️??

Bu dönem yıllık kullanım miktarım az olsa da yarın ne olur bilmiyorum. Belki de yıllık 25-30 bin km kullanmamızı gerektirecek değişiklikler olacak... Bu nedenle ben de bu konuyu yakından takip ediyorum. ??

Sorunsuzluğuyla ön planda olan Honda marka araç alıp LPG montajı sonrası sorun yaşarmıyım düşüncesi markanın en önemli özelliğiyle ilgili tereddüt oluşturunca sizin için karar vermek kolay olmayacak tabiki bunu anlıyorum.
RS ‘ye LPG montajı yaptırıp olumsuz görüş bildiren şimdiye kadar duymadım ancak uzun vadeli kullanım sonuçlarını da henüz bilmiyoruz...?
İsabetli ve hayırlı bir karar vermenizi temenni ederim... ??

Tecrübelerini paylaşan forumdaşlarımıza çok teşekkür ediyorum... ??

Biryerde okumuştum turbo bebzinlilere takılan bu sistemin atmosferiklerden daha sağlam olduğu yönündeydi.
Kabaca düşününce benzin için yapılmış bir motoru sürekli olarak harici bir yakıtla kullanıyorsunuz. En iyi ihtimal uzun vadede güç kaybı olur gibi geliyor
Tabi işin teknik kısmı nasıldır bilemiyorum
Lpg buharlasmasi icin gaz hale getiriliyor regulatorde buharlastirilmak icin motor sogutma suyu ile isitiliyor bu yuzden bayagi genleserek silindir icine oksijen saglayacak temiz havaya pek yer birakmiyor oksijen sonsorunden sinyal alan ecu yanma fakire gecmesin diye stakiometrik degeri tutturmak icin siz gaza bassanizda piston doldu diyor daha fazla yakit ve hava almiyor buda performans dusmesi olarak karsimiza geliyor ozellikle sicak havalarda cok hissediliyor ancak turbo motorlarda genlesen bu yakit turbo unitesi ile sıkıştirilarak istenen performans alinmaya devam ediyor. Aslinda lpg yakiti atmosferik motorlara nazaran turbo motorlarda cok daha verimli yanma saglamis oluyor.

Düşüncelerinizi çok güzel ifade etmişsiniz. Sizi gayet iyi anladığımı sanıyorum. Teşekkür ederim...

RS ‘nin yakıt tüketimi gücüne oranla makul olsa da akaryakıt fiyatları sebebiyle aracı kullanırken yakıtı düşünmek zorunda kalıyoruz maalesef. Yıllık 10.000 km civarı kullandığım için bu hususta biraz olsun rahatım aslında. Ancak yine de;
5 yıl boyunca yıllık ortalama 13.000 km katettiğim dizel Leon ‘u kullanırken en hızlı uzun yol seyahatlerimin bile tüketim ortalaması azami 6,5 lt/100km olduğu için yakıtı çok tükettiği hissine hiç kapılmadım. Hatta bu araç neden bu kadar az yakıyor diye düşünürdüm ilk zamanlar. Yakıtı ne zaman aldığımı unutuyordum bazen.
RS ‘nin benzin deposunun küçük olması da tüketimle ilgili hissettiğimiz baskıyı artıran diğer bir sebep.

Velhasıl RS gibi bir aracı yakıtı düşünmeden kullanabilmek çok güzel bir şey olur. ☺??

Bu dönem yıllık kullanım miktarım az olsa da yarın ne olur bilmiyorum. Belki de yıllık 25-30 bin km kullanmamızı gerektirecek değişiklikler olacak... Bu nedenle ben de bu konuyu yakından takip ediyorum. ??

Sorunsuzluğuyla ön planda olan Honda marka araç alıp LPG montajı sonrası sorun yaşarmıyım düşüncesi markanın en önemli özelliğiyle ilgili tereddüt oluşturunca sizin için karar vermek kolay olmayacak tabiki bunu anlıyorum.
RS ‘ye LPG montajı yaptırıp olumsuz görüş bildiren şimdiye kadar duymadım ancak uzun vadeli kullanım sonuçlarını da henüz bilmiyoruz...?
İsabetli ve hayırlı bir karar vermenizi temenni ederim... ??

Tecrübelerini paylaşan forumdaşlarımıza çok teşekkür ediyorum... ??
Ben teşekkür ediyorum .Sagolun

akif

0
Aracınız
Gerçek kullanıcı yorumları çok önemli arkadaşlar bende rs alıp lpg taktıran arkadaşların uzun dönem tecrübelerini merakla bekliyorum, konuyu takipteyim. Şu an fb7 civic sahibiyim ve artık atmosferik motor yerine turbo motor olsun istiyorum. Aklımdaki ilk tercih kırmızı bir rs. Tabi yılda 20 bin km'yi devirdiğim için de lpg olmazsa olmaz. Prins ile 90-100 bin km yapan arkadaşları görsek sorunsuzluğuna ikna olsak fb7'yi satıp bizde rs'a geçeriz inşallah. Allah herkesin gönlüne göre versin iyi akşamlar.

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Muhtemelen yazılmıştır ama turbo benzinlilere sıvı LPG sistemi takıyorlar.
Tucson’a sanayide takıyorlardı. YouTube’da bir firmanın videoları var. Candan mühendislik sanırım.
Ford Otosan da satışta Kuga’lara takmaya başlamıştı ve garantisi bozulmuyordu. 12.000₺ istiyordu sanırım.
Avantaj olarak benzinin enjektörlerini kullanıyormuş. Araca daha az işlem yapılıyormuş. Sıvı püskürtüldüğü için performans düşüşü olmuyormuş.
Benzinle aynı yakıt sarfiyatına ulaşıyormuş
Bence RS’e de bunu takmak mantıklı. Klasik LPG sistemi çok uygun mu emin değilim

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Daha onceki postlarimdan birinde yazmistim tekrar yazayim. Rs e sivi sistem brc yapiyor ancak kendisi yuksek basincli pompa yapmak yerine aracin benzin pompasina delme isleni yaparak gaza gore modifiye ediyor islem bayagi uzun suriyormus pompayi citaktip baska biryere falan gonderiyorlarmis buna ragmen cok pahali. Prins kendisi ayri bir pompa takiyormus ancak pompa bircok aracta ariza vermis. Bazi sivi sistem kullanicilarinda lpg nin benzin deposu hattina hatali donus arizasi olusmus. Bizim taktirdigimiz sistem ise cok sorunsuz ve aybi anda benzin yakarak enjektorleri subaplari soguk tutuyor buna ragmen klasik sirali sistemler kadar belkide daha az benzin yakiyor totalde. (Uretici max %5 diyor)

Daha onceki postlarimdan birinde yazmistim tekrar yazayim. Rs e sivi sistem brc yapiyor ancak kendisi yuksek basincli pompa yapmak yerine aracin benzin pompasina delme isleni yaparak gaza gore modifiye ediyor islem bayagi uzun suriyormus pompayi citaktip baska biryere falan gonderiyorlarmis buna ragmen cok pahali. Prins kendisi ayri bir pompa takiyormus ancak pompa bircok aracta ariza vermis. Bazi sivi sistem kullanicilarinda lpg nin benzin deposu hattina hatali donus arizasi olusmus. Bizim taktirdigimiz sistem ise cok sorunsuz ve aybi anda benzin yakarak enjektorleri subaplari soguk tutuyor buna ragmen klasik sirali sistemler kadar belkide daha az benzin yakiyor totalde. (Uretici max %5 diyor)
Bir 0-100 bir de rampa videosu olsa fena olmazdı ?

Aracınız
Civic FC5 2017
Kimse cvt ye ne olduğundan bahsetmemiş... Özellikle şehiriçi dur kalkta ve LPG de 40 derece sıcaklıkta yazın ..... Tabi ayarlar iyiyse sorunsuz olur da ... Afr mi diyorlar ne .... LPG ci arkadaşlar F1 manuel ve sport da şanzıman nasıl... Benzin deki var olan yavaşlık hantallik aynı mi aazliyor mu artıyor mu.... Bir de LPG de hangi motor yağı kullanıyorsunuz

GM 9 Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri