CVT Şanzıman - ANA KONU

Fc5 kasa civic lerdeki cvt otomatik şanzıman ile ilgili problem yaşayan varmi sormak istedim. Devir saati dalgalanması, D den R ye geçişte sarsıntı yada direksiyonda kayma sağa veya sola çekme gibi

SM-N920C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

H-RV'de CVT şanzıman mı kullanıldı ? 300 bin km'deyse eski modeldir. Cvt sanziman FC5 kasa sonrasi kullanilan bir sanziman modelidir. Zaten kimse eski kasalarda bulunan sanziman ile sorunu yoktu. Cvt'de yasanan sorunda 1000'de belkide 10000'de 1 yasanan bir sorun gibi gozukuyor. Ayrica S moduna alma F1'i kullanma ani hizlanma yapma gibi uyarilarda sacmalik ben mi arabaya binecegim araba mi bana binecek :) demem o ki eski kasalarla kiyaslamak eski sanziman modelleri ile kiyaslamak yanlis ...

ES7 2004
FB7 2013
FC5 2017
TUCSON 2015

2016 dan itibaren hrv ler yeni kasaya gecti. Benim hrv de 2016 ve cvt kullanilmis fakat civic fc5 lerin ilk cikan modellerindeki cvt degil zannedersem.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

kayhanbozkus

0
Yönetici
Arkadasimizin bahsettigi eski kasa HRV yeni kasadan bahsedilmemis.
2016 dan itibaren hrv ler yeni kasaya gecti. Benim hrv de 2016 ve cvt kullanilmis fakat civic fc5 lerin ilk cikan modellerindeki cvt degil zannedersem.

ES7 2004
FB7 2013
FC5 2017
TUCSON 2015

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
O parça sadece şanzıman soğutucu değil şanzıman ısıtıcı da aslında motor soğutma sıvısı ısınınca şanzıman yağı da bu eşanjör ile ısınacaktır, dediğiniz gibi şanzıman yağını optimal sıcaklıkta tutmaya yarıyor şanzıman yağı fazla ısındığı zaman soğumasına faydası olacaktır ancak aşırı soğuk havalarda atmosferik motorda olsa ilk marştan sonra motorun biraz ısınmasında fayda var. İlaveten şanzımanı yağının dolandığı bir radyatör peteği varsa o sadece soğutmadır. Motor ile beraber şanzıman çok ısınırsa eşanjör ne kadar verimli olur bilinmez. Sadece soğutma görevi yapan radyatör olsa bu sefer şanzıman yağından kısa mesafe sürüşlerde soğukken ne kadar verim alınır yine meçhul

Bazı araçların boğaz kelebeğinde de buna benzer eşanjör vardır soğutma suyu metal emme borusuna girer çıkar, vazifesi ise boğaz kelebeğinin çok soğuk olup üzerinde yağ kalıntısı kurum pislik vs. yapışmasına mani olmak.
Şanzıman yağının soğuktan etkileneceğini düşünmüyorum. Muhtemelen şanzımanda kullanılan yağ soğukta çalışmaya uygun bir yağdır. Motorun aşırı ısınmasını da, soğutma sistemi düzgün çalıştığı sürece çok muhtemel görmüyorum. Motor aşırı ısınmayacağı için eşanjörün soğutması şanzımana yeterli olacaktır.?

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016

FC5 lerin hepsi CVT, sadece şöyle bir durum var, 2016 model yılına ait iki kasa mevcut FB7 Tam otomatik şanzıman ikinci yarıda piyasaya çıkan FC5 ler ise CVT ;)

FC5 lerin hepsi CVT, sadece şöyle bir durum var, 2016 model yılına ait iki kasa mevcut FB7 Tam otomatik şanzıman ikinci yarıda piyasaya çıkan FC5 ler ise CVT ;)

FC5 ilk ciktiginda teste gitmistim. Araba hizlanirken devir belli bir noktaya sabitlenip bagiriyordu. Benim aracta bu durum olmadigi icin cvt lerin farkli olabilecegini dusundum

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
FC5 ilk ciktiginda teste gitmistim. Araba hizlanirken devir belli bir noktaya sabitlenip bagiriyordu. Benim aracta bu durum olmadigi icin cvt lerin farkli olabilecegini dusundum

O sabitlenmenin ve kuru gürültünün tek ilacı gazdan hafif ayağı çekip devirin düşmesini sağlayıp sonra tekrar gazlamak, yani şanzımana scooter değil otomobil şanzımanı olduğunu hatırlatmak gerekiyor :D

Aracınız
Civic FC5 2017
Cvt yagdan veya zincirden kaynaklı arızası
Bu net

bana sorarsanız yag ıle alakalı değil

1.6 larda kullanılan şanzıman tipi ile tipden kastim Kayışın dayanımı yetersiz .

Yag ile alakalı oldugunu dusunmüyorum..

kısacası Honda 1.6 ya dandık şanzıman (cvt) önemsememiş ülkemizde yogun olarak satılacagı için ....

1.5 e de kalıtelı cvt takmıs ama 1.5 dede az da olsa tek tük kopmalar oluyor .

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Biraz da CVT nin iyi yanlarindan bahsedelim. yeni nesil cvt ler cok daha akilli olarak tasarlanmis. kullanim aliskanliginiza gore cvt de kendini ayarliyor. nerede fark ettim bunu diyeceksiniz? araci ilk aldigim zamanlarda arac sollarken 1-2 vites dusurup sollamaya kalkiyordum, vites dusuruldukten sonra sanziman bir miktar bekledikten sonra arac tepki veriyordu fakat simdi o bekleme suresi neredeyse yariya dustu. bunu baska arkadaslar da farketmistir diye tahmin ediyorum:)

Aracınız
Civic FC5 2020
Biraz da CVT nin iyi yanlarindan bahsedelim. yeni nesil cvt ler cok daha akilli olarak tasarlanmis. kullanim aliskanliginiza gore cvt de kendini ayarliyor. nerede fark ettim bunu diyeceksiniz? araci ilk aldigim zamanlarda arac sollarken 1-2 vites dusurup sollamaya kalkiyordum, vites dusuruldukten sonra sanziman bir miktar bekledikten sonra arac tepki veriyordu fakat simdi o bekleme suresi neredeyse yariya dustu. bunu baska arkadaslar da farketmistir diye tahmin ediyorum:)

Hocam
Katılıyorum
S MODUNDA kullanırken sollama veya yavaşlamada F-1 le yukarı aşağı yapıyorum bazen sonra
D aldığımda hala S de imiş gibi seri bir şekilde yolculuk bitene kadar kadar yada devir çok düşene kadar devam ediyor bu

Hürmetler

Aracınız
Civic FC5 2020
Aslında burada şuna da bakmak lazım diye düşünüyorum, fb7 2012 - 2016 arasında üretildi ve üretimi bitti ancak şanzıman arızası ile gündeme hiç bir şekilde gelmedi. Çünkü sağlam şanzımanlı tork konvektörlü, bir çok firmanın geçiş yaptığı şanzıman yani.
Ayrıca piyasada dsg arızası çok fazla deniliyor ama fc5 in cvt si mi çok piyasada yoksa dsg mi çok ona da bir bakmak lazım.
Dsg bin araçtan 10 unda arıza veriyorsa da cıvıc cvt 500 araçtan 10 unda arıza verdiyse o zaman sıkıntı işte

Her halükarda cıvıc fc5 ile otomatik sorumsuzluğu tabularını yıktı benim gözümde

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Dsg li araçların tamamı şanzıman arızası veriyor.Bir önceki arabam jettaydı.VW parça servisinde çalışan bir tanıdığım benim arabam jetta dediğimde,arızalı araba demişti.Nedenini sorduğumda DSG lerin hepsinin mutlaka arıza yaptığını söylemişti.Kıyaslamayı buna göre yapalım.

Geri