FC5 ön göğüs trim (zırıltı) sesi

Aracınız
Civic FC5 2019
Aracımın ön göğsünden trim değil de bir zırıltı sesi geliyor. Sanki saç titriyor gibi. Ön göğsün içinden geldiğini tahmin ediyorum. Her zaman gelmiyor. Bazen rölantide bile gaz verirken zırıltı geliyor. Yetkili servis birşey bulamadı. Geniş zamanda yine getir dedi. Bu şekilde şikayeti olan var mı.

SM-G975F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Tam 368 sayfalık bu konuyu okudum. Sebep olarak 3500 kmdeki 2020 eco exe aracımdan uğur beyin youtube videosundaki gırıldama sesi var. Gırrrr şeklinde. Ve hayalet ekran ile direksiyonun arkasından biryerden geliyor. Düşük hızda ve pürüzsüz asfaltta kesin yok.yani inanılmaz basit bir ses ve sebep olan sorunun da çok basit olduğundan eminim. Klape lerden geliyorsa bu ses klima üfleme ayarlarını değiştirirsek kesilmesi yada tonunun değişmesi gerek. İlk defa bugün duydum sesi kısa bir yolculupa çıktım ve bütün tadımı kaçırdı. Göğüsün bir çok yerine bastırarak denedim tespit edilemiyor. İki kişi olacak ve aracın multimedyası sökülerek el ile araç seyir halinde iken tespit edikecek başka bulunmaz bu ses. Vaktim olmadı inceleyip bulursam yazacağım buraya inşaallah. Yani öyle bir ses ki kablonun plastiğe temas sesi değil daha tok sıkı ama çok düşük bir temas var sesin oluşmasına sebep olan. Neyse bulacağız inşaallah.
Bu arada sesten arabasını satmayı düşünen arkadaşlar inanın bir çok araçta var. Boşuna pişmanlık duymayın 400.000 liralık insigniada bile var trim sesi. En azından honda bozulmuyor

Mate 20 pro cihazımdan gönderildi
Benim aracta suan ses yok ama ben sofor ayak ustu havalandirma destegi ve multimedya arkasi destek ile sorunu cozdum. Ama hep dedim bunlar sesi kesiyor ama asil sorunun kaynagini bulamadik. Meydan okumani kabul ediyoruz umarim en kisa surede ses buradan geliyor arkadaslar diye foto veya videonu bekliyoruz :) :)

Aracınız
Civic FC5 2020
İşimden dolayı hiç vaktim yok. Vakit bulurbulmaz bakacağım inşaallah. Kastırılan parça klimanın fanının olduğu parçamı acaba?

Aracınız
Civic FC5 2018
İşimden dolayı hiç vaktim yok. Vakit bulurbulmaz bakacağım inşaallah. Kastırılan parça klimanın fanının olduğu parçamı acaba?

Evet ayak havalandirmasi. Klima merkezine bagli. Ses gelirken onu tutuo ileriye veya kendinize dogru kastirinca ses kesiliyor. O yuzden onu destekleyerek surekli kastirdik. Ben ilave olarak multimedya arkasina ve torpido gozunu de sokerek her yere birseyler sikistirdim ama tum mudahalem klima merkesine yonelikti.

Aracınız
multimedya tarafından gelen sesi kestim çok şükür şimdi kırmızı ile işaretlediğim havalandırma dan bi zırıltı geliyor bozuk yolda yada geliyordu ben diğer seslerden farketmiyordum o bölgeye elimle basınç uygulayınca sesi kesiyor başına gelip çözen yada bi öneri si olan varmı (parça sabit oynamıyor ama basınç uygulayınca ses gidiyor tahminim altında bir parça)

Ekli dosyalar

• 0E1CB0F5-9333-4080-8C14-F501558EC89F.jpeg
    0E1CB0F5-9333-4080-8C14-F501558EC89F.jpeg
    168.4 KB · Görüntüleme: 88
Aracınız
Civic FC5 2020
multimedya tarafından gelen sesi kestim çok şükür şimdi kırmızı ile işaretlediğim havalandırma dan bi zırıltı geliyor bozuk yolda yada geliyordu ben diğer seslerden farketmiyordum o bölgeye elimle basınç uygulayınca sesi kesiyor başına gelip çözen yada bi öneri si olan varmı (parça sabit oynamıyor ama basınç uygulayınca ses gidiyor tahminim altında bir parça)
Silikon sprey sıkın çerçevesi ile göğüsün birleştiği sınıra hattına. İşe yaramaz ise o ızgarayı söküp temas noktalarına bez bant sarın.sesin oradan geldiğinden emin olun siz oraya bastırınca yanındaki bir alanı kasıp sesi kesiyor olabilir yani ses hemen yanındaki farklı bir yerden de geliyor olabilir.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aracınız
Silikon sprey sıkın çerçevesi ile göğüsün birleştiği sınıra hattına. İşe yaramaz ise o ızgarayı söküp temas noktalarına bez bant sarın.sesin oradan geldiğinden emin olun siz oraya bastırınca yanındaki bir alanı kasıp sesi kesiyor olabilir yani ses hemen yanındaki farklı bir yerden de geliyor olabilir.

Oraya baskı yapınca direğede baskı yapıyorsun muhtemelen ordan dediler bi direği güzelce kablolarını falan sabitleyip deneyeceğim bakalım olmadı o kapağı sökücem dediğinizi deneyeceğim

Aracınız
Civic FC5 2020
Daha önce de yazdım ama tekrar yazayım. Ses ulaşamayacağımız , göğüsün içindeki havalandırma ünitesinden geliyor. Keihin yazan siyah bir kuru var. Klima ve havalandırma yönlendirmeleri, kalorifer radyatörü filan bunun içinde. Bu arkadaş düzgün sabitlenmediği iiçin yüksek frekanslı titreşimlerde özellikle taşlı pütürlü, arnavut kaldırımı benzeri yollarda titreme yapıyor. Titreme yaptığı için içindeki hatalı tasarlanmış parça biryere sürtüyor veya kendi kendine titreşerek ses yapıyor. Çözümü o kutunun komple değişmesi. Ben multimedya arkasından bu parçanın sallanmasını engelleyecek şekilde sert bir cismi sıkıştırarak sesi azalttım. Ama yok olmadı.

Aracınız
Civic FC5 2020
Yeni bir ses yapan noktayı az önce tespit ettim. Soldaki kapı pandizotunun üst tarafında küçük hoparlörğn yer aldıpı üçgen parça kapı pandizotuyla birleştiği yerden küçük bir tıkırtı yapıyor bastırınca kesiliyor. Bas lı müzikte özellikle daha belirgin. Bulduğumuz bu noktaların bir listesini yapmak lazım aslında. Yazık bulana kadar neler çekiyoruz başkaları aramasın bari

Aracınız
Civic FC5 2020
B sütunu ile sunroof arasından gelen sesi tespit ettim araya sünger koyarak sesi kestim.bu sesin kaynağını çok zor buldum ama. Arka cam tarafından geliyor sandım. Göğüsten geliyor sandım. Tavanı hallettikten sonra kurtuldum sandım test sürüşünde gösterge ve direksiyon bölgesinden ara ara aldığım sesin tavanla alakası olmadığını anladım. 2.bir ses varmış.
Resim atıyorum arkadaşlar gösterge bölümünde, direksiyon, konsol dan gelen ve tespit edilemeyen tıkırtı sesinin sebebi direksiyondaki airbag.
Elimi airbag in üstüne koyunca kesiliyordu.resimdeki gibi çizik oluşmaması için maskeleme yaptım. Çift taraflı şeffaf 1-2 mm kalınlığındaki bant ı 2cm kadar kesip rulo gibi yuvarladım elimde. Plastik aparatlarla resimdeki gibi airbag ile direksiyon arasına güzelce sıkıştırdım. İstediğim zaman çıkarabilirim bantı, kornanın çalışmasına da hiçbir engeli yok.
Bu sesin sebebi airbag in çok ağır olması ve korna mekanızmasından dolayı yaylar esnerken plastik kısımların sürtünerek ses yapması.
Ses tok gelen bir tıkırtı şeklinde frekansı tavana göre daha düşük ama oldukça can sıkıcı.çünkü pürüzsüz asfaltta dahi geliyordu. Bu arada araç henüz 3000 km de daha ne sesler çıkaracak bakalım.
3243ee8b4f7f4b8109487250a8557946.jpg
d2d037deabf85e2e3267cc30c13d11c2.jpg

Geri